Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Anita, Eliza, Jacek
 • słabe opady deszczu
  Dzisiaj:
  32°C / 19°C
 • zachmurzenie duże
  Jutro:
  32°C / 20°C
 • zachmurzenie duże
  Pojutrze:
  34°C / 23°C
REKLAMA

Co z nauką ukraińskich dzieci przebywających w gminach Świecie i Osie?

Andrzej Bartniak, Andrzej Pudrzyński
11 marca, 07:56

W gminach Świecie i Osie znalazło schronienie najwięcej uchodźców z Ukrainy spośród wszystkich gmin powiatu świeckiego. Ponad połowa to dzieci w wieku szkolnym.

Ukraińskie dzieci na spotkaniu integracyjnym w Szkole Podstawowej w Terespolu
Fot. SP w Terespolu
REKLAMA
REKLAMA

W powiecie świeckim przebywa kilkuset ukraińskich uchodźców. W czwartek Starostwo Powiatowe w Świeciu miało informację o 344 osobach. To jednak na pewno nie wszyscy.

- Na razie nie mamy informacji o przyjeździe nowych uchodźców, ale sytuacja jest tak dynamiczna, że może się to zmienić w każdej chwili – przyznaje Zbigniew Semrau, kierownik wydziału bezpieczeństwa Starostwa Powiatowego w Świeciu.

Najwięcej przebywa ich w domu noclegowym Mazur w Terespolu (gmina Świecie) i w ośrodku Perła Borów w Tleniu (gmina Osie). W każdym z nich po około 120 osób.

Oprócz tego – w sumie około 100 Ukraińców – zostało zakwaterowanych w hotelu Vistula w Świeciu i w domu noclegowym Laura w Dworzysku (gmina Świecie).

REKLAMA
REKLAMA

To jednak przede wszystkim ci, którzy trafiali do nas w większych grupach i znajdowali zakwaterowanie za pośrednictwem starostwa, które koordynuje te działania w powiecie. 

Wiadomo jednak, że wielu obywateli Ukrainy znalazło schronienie w prywatnych domach. Inni zostali sprowadzeni przez pracujących tu bliskich. Do końca więc nie wiadomo, ilu Ukraińców u nas przebywa. Gminy próbują to ustalić.

Zdecydowana większość z nich to kobiety i dzieci, w tym także te w wieku szkolnym. Czy i kiedy rozpoczną edukację w szkołach w gminach Świecie i Osie?

Ukraińskie dzieci dostały w szkole w Terespolu trampki, artykuły papiernicze i plecaki / Fot. SP w Terespolu

REKLAMA
REKLAMA

Szkoła Podstawowa w Terespolu Pomorskim od 8 marca organizuje dla 17 z nich zajęcia integracyjne: gry, zabawy, zajęcia na świetlicy, spotkania z polskimi uczniami.

Mali Ukraińcy dostali też plecaki, artykuły papiernicze i trampki. Przychodzą z matkami. Kontakt językowy ułatwia to, że część nauczycieli zna język rosyjski. Można więc porozumiewać się mieszaniną ukraińskiego, rosyjskiego i polskiego.

- Na razie brakuje jasnych wytycznych ze strony rządu na temat organizacji normalnej nauki dla dzieci ukraińskich uchodźców. Chcemy pomóc jako gmina, ale nie możemy działać samowolnie, bo obowiązują nas określone przepisy – zwraca uwagę Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia.

REKLAMA
REKLAMA

W podobnym tonie wypowiada się wójt gminy Osie.

- Około 80 osób przebywających obecnie w ośrodku Perła Borów w Tleniu, to dzieci do 15 roku życia. Większość z nich jest w wieku szkolnym - mówi Michał Grabski, wójt gminy Osie.

Jak przekonuje wójt, na razie jest za wcześnie aby myśleć o obowiązku szkolnym.

- Najpierw pozwólmy się im zaaklimatyzować, otrząsnąć z wojennej traumy - podkreśla. - Poza tym na razie nie wiadomo czy w ogóle jest sens przygotowywać jakiś plan edukacji. To nie takie proste. Choćby ze względu na barierę językową. Dzieci nie znają polskiego, a my nie mamy nauczycieli biegle władających ukraińskim lub rosyjskim. Po drugie, nie wiadomo jak dugo jeszcze potrwa ta straszna wojna. Być może skończy się już za kilka tygodni. Wszyscy chcemy w to wierzyć - dodaje Michał Grabski.

redakcjaatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (3)

No jak to co....nauka zdalna...

Odpowiedzi: 0

Gmina Świecie i Osie a co z pozostałymi gminami wypieły się na organizację wskazania lokali tych dla grup. Jak zwykle ślizgnąć się po bandzie i podsyłać do Osia i Świecia na pewno.

Odpowiedzi: 1

Gmina Drzycim byłem zgłosić osoby z Ukrainy. Panie nie wiedziały po co tu przyszedłem. Gmina nie przygotowana !!!!

Odpowiedzi: 0
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz