Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Miłosz, Paweł, Tatiana

Co z planami budowy nowej komendy policji? W starej siedzibie jest już za ciasno

Andrzej Bartniak
13 stycznia, 17:56

Wprawdzie budowy nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Świeciu nie zaniechano, ale niewiele dzieje się w tej sprawie. Być może projekt nabierze tempa w drugiej połowie roku.

Nowa komenda policji ma stanąć w sąsiedztwie powiatowej straży pożarnej
Fot. Andrzej Bartniak

REKLAMA

Obecna siedziba Komendy Powiatowej Policji w Świeciu przy ul. Wojska Polskiego 153 jest już za ciasna dla grubo ponad stu funkcjonariuszy i pracowników cywilnych. Jest również mało funkcjonalna i nieprzystosowana do obecnych potrzeb. Prawie stuletni budynek nie był stawiany z myślą o siedzibie policji, tylko o Powiatowej Kasie Chorych.

Temat nowego lokum został wywołany w lipcu 2015 r. przez Teresę Piotrowską, ówczesną minister spraw wewnętrznych podczas podpisywania umowy z firmą, która miała zbudować komendę powiatowej straży pożarnej.

- Jest już niemal pewne, że obok nowej siedziby straży powstanie również nowa komenda świeckiej policji – zapewniała Teresa Piotrowska.
REKLAMA

Działo się to krótko przed wyborami parlamentarnymi. Zmieniła się ekipa rządząca i plany. Strażacy przeprowadzili się do nowego obiektu ponad dwa lata później niż planowano. A co z policją?

W 2020 r. zostało zawarte porozumienie, którego stronami byli Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy, gmina Świecie i powiat świecki. W wielkim skrócie, dokument dotyczył przekazania terenów pod nowy obiekt. Część gruntów należała do gminy, a część do Skarbu Państwa.

To jednak było za mało, aby móc poważnie pomyśleć o inwestycji, którą sfinansowałoby Ministerstwo Sprawa Wewnętrznych i Administracji.  

- Nadal czekamy na zrealizowanie wszystkich postanowień wynikających z treści porozumienia - tłumaczy mł. insp. Monika Chlebicz, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. - Głównie chodzi o miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, co determinuje przejęcie tej działki przez policję, a w konsekwencji dalsze działania. Jesteśmy w tej sprawie w stałym kontakcie z urzędnikami.
REKLAMA

Dlaczego do tej pory nie dokonano zmian w planie zagospodarowania?

- Pojawiły się dodatkowe wymogi formalne związane m.in. z oczyszczalnią ścieków na terenie szpitala - tłumaczy Wiesław Ratkowski, kierownik wydziału budownictwa i architektury Urzędu Miejskiego w Świeciu. - Sądzę, że najdalej za miesiąc będziemy dysponowali kompletem dokumentów i będzie można wyłożyć plany do publicznego wglądu.

Dlaczego konieczna jest zmiana w planie zagospodarowania? Wynika to z zapisów zabraniających stawiania na działce za siedzibą straży budynków dwupiętrowych, a tyle miałaby liczyć nowa komenda policji.
REKLAMA

Uwzględniając wszystkie procedury, można się spodziewać, że rada miejska zajmie się głosowaniem w tej sprawie na majowej lub czerwcowej sesji. Jeśli uchwała zostanie przyjęta, policja otrzyma zielone światło do rozpoczęcia działań związanych z projektowaniem, przetargiem i wreszcie budową.

Na razie trudno określić, jakie tempo zostanie nadane tej inwestycji. Oby nie stało się tak, jak w przypadku komendy straży pożarnej.

Wkrótce po rozpoczęciu budowy władzę w kraju objęło Prawo i Sprawiedliwość. Nowej władzy nie w smak było dokańczanie projektów przypisywanych politycznym rywalom z Platformy Obywatelskiej. Dlatego budowa trwała aż pięć lat, co znacząco wpłynęło na koszty.

Nie ma gwarancji, czy w razie "zmiany warty" po wyborach parlamentarnych w 2023 r. nowy rząd wywodzący się z innej partii będzie chętny do kontynuowania inwestycji rozpoczętej przez PiS.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Mieszkania na osiedlu Marianki. Sprawdź ofertę Apartado Development [wideo]

Komentarze (21)

PUKI PIS ŻĄDZI TO NADZIEJA NIE UMRZE!BĄDZMY SPOKOJNI!

Odpowiedzi: 1

W temacie ortografi to KING KONG "żądzi".

Odpowiedzi: 0

A to nie za czasów PO przez ostatni rok nie działo się nic na tej budowie? PiS dopiero ruszył. 

Odpowiedzi: 1

Przez jaki rok? Umowę na budowę podpisano latem 2015 a PiS ptrzejął władzę jesienią tego samego roku. Budowa ruszyła a potem stała dwa lata i prawie nic sie tam nie działo.

Odpowiedzi: 1

Z tego co pamiętam środki z budowy przesunięto na dokończenie innej inwestycji żeby nie stracić dotacji bo termin gonił. Ale mogę się mylić 

Odpowiedzi: 0

Toc przecież PiS wybudował straż....był Pan minister... Haha. Gdyby rządziła pani minister już dawno by w Świeciu powstało i straż i policja. A ten pan minister jakos zbytnio nie może zdziałać. Prezes mu nie każe. Nie mówiąc że obydwoje ministrów pochodzi z kuj pom 

Odpowiedzi: 1

Za brak nowej Komendy Policji należy winić nie ministrów, a byłych komediantow i włodarzy miasta.  Były budynki i płace manewrów w po byłej jednostce wojskowe i nie wykorzystano okazji. Coś jest nie tak z burmistrzem bo skoro powstała nowa siedziba PSP to budynki po nich należało adaptowac na potrzeby OSP Ratownik , a nie marnować forsę i budować nowy budynek...ach te układy!

Odpowiedzi: 1

Jesteś bardzo inteligentny. Naprawdę. A wyjaśnij mi od kiedy policja podlega burmistrzowi? Miasto ma pobudować policji nową siedzibę? To tak nie działa. Gmina nie może budować siedziby instytucji, która jej nie podlega. A OSP Ratownik to jednostka gminna. To co innego. W jakim świecie ty żyjesz?

Odpowiedzi: 0

Następna Komenda ludziom pod oknami! Jestem przeciw

Odpowiedzi: 1

To nich odp Ratownik dba o bezpieczeństwo powiatu inteligencie 

Odpowiedzi: 0

Ponad 100 osób? Za pieniądze podatnika??? W USA jest 2 szeryfów na 10 tys ludzi i jakoś sobie radzą. Nasza policja powinna być zlikwidowana albo niech pracują charytatywnie

Odpowiedzi: 1

Opowiadasz bzdury wyssane z palca.

Odpowiedzi: 1

Basia dostała mandat i beczy , bo z czego zapłaci jak nie pracuje?

Odpowiedzi: 0

No to PO zamroziło Policji waloryzacje Prezes Tusk pojechał do Brukseli mamy rok 2022 a waloryzacja nadal zamrożona takie mamy PO jakby mieli spłacić mundurowych z odsetkami to by poszli z torbami lepiej niech nie rządzą!

Odpowiedzi: 0

Itak się opierdalaj ,więc może do Wiąga z nimi na socjale?

Odpowiedzi: 0

mi się żyje lepiej za PISu niż za PO mimo, że sponsoruje socjale. i tak jest pewnie każdemu, a co dopiero tym którym biorą.. tylko nikt się nie przyzna, że wolałby żeby jego matka pracowała do 67 lat jak za PO

Odpowiedzi: 1

Mi też do września sie żyło lepiej bo inflacji jeszczs nie było z rozdawnictwa takiej jak teraz. Juz nie zagłosuje na PIS. Wole nie miec 13 i 14stej emerytury ale miec wiecej w portfelu po zakupach. 

Odpowiedzi: 0

Pan ministre Błaszczak z dumą otwierał swego czasu posterunki Policji w m. Dragacz i sąsiednich miejscowaościach. To był jeden ze sztadarowych programów PiS, pewnie funkcjonariusze ze Świecia podpadli ministrowi i dlatego zostali "ukarani" brakiem nowej siedziby. To, że pani minister Piotrowska deklarowała pomoc w budowie nowej siedziby PSP chyba każdy pamięta, to że inwestycje rozpoczęte przez PO nie były wsmak PiS to już inna historia. PiS zachłyśnięty władzą ogłaszał wszem i wobec, że Polska jest w ruinie i taką pozostawi kolejnemu rządowi.

Odpowiedzi: 0

KŁAMCY !

Odpowiedzi: 0

Straż pożarna ma takie hektary że tam i pięć posterunków policji się zmieści a na dodatek mają łatwy wyjazd prosto na rondo

Odpowiedzi: 0

Lepiej niech sobie kupią ta pustą działkę przy policji i tam się rozbudują zamiast kombinować 

Odpowiedzi: 0
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz