Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Adrian, Natalia, Jerzy
 • słabe opady deszczu
  Dzisiaj:
  29°C / 18°C
 • umiarkowane opady deszczu
  Jutro:
  27°C / 18°C
 • lekkie zachmurzenie
  Pojutrze:
  27°C / 16°C

Dlaczego w Świeciu jest tak ciemno? Sprawdzamy przyczynę awarii i jak długo ona potrwa

Andrzej Bartniak
19 lipca, 12:29

Od kilku dni mieszkańcy Świecia zgłaszają kolejne ulice, gdzie nie działa oświetlenie.

Lampy przestały działać m.in. na Dużym i Małym Rynku
Fot. Andrzej Bartniak

REKLAMA

Lista miejsc, gdzie nie działa miejskie oświetlenie obejmuje już kilkanaście ulic. Zarówno w starej części miasta, jak i na osiedlu Marianki czy Gubałówce.

- Pierwsze awarie pojawiły się po piątkowej burzy. Potem doszły kolejne - wyjaśnia Paweł Knapik, zastępca burmistrza Świecia. - O usterkach natychmiast powiadomiliśmy Eneę oraz firmę zabezpieczającą gminne oświetlenie.

Należy wiedzieć, że słupy oświetleniowe w większości należą do spółki Enea. Tylko niewielka ich część stanowi majątek gminy. Te ostatnie naprawiane są bardzo szybko, ponieważ zajmuje się tym firma ze Świecia.
REKLAMA

Enea ma 7 dni na usunięciu awarii od momentu jej zgłoszenia. Na pewno jednak nie trzeba będzie tak długo czekać na przywrócenie oświetlenia, bo elektrycy w poniedziałek wzięli się do pracy.

Nie wiadomo jednak, ile im zajmie usunięcie wszystkich awarii. Wiele zależy od tego, co przyniosą kolejne dni. Zagrożenie burzami jest wciąż wysokie.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (24)

Proste? Proste. Była burza i wywaliło cześć oświetlenia, nie rozumiem po co to biadolenie na ten temat. Jak coś jest zepsute wystarczy zglosic, szybciej naprawią. 

Odpowiedzi: 1

No tak awaria zglość , powiadomić a nie ma służb monitorujących są kamery ,policja ale nie obywatel ma zgłosić powiadomić a może ta firma lub inna i tydzień w ciemności na małym rynku biadolenie do szafy to powiedz!!!

Odpowiedzi: 0

Dla zaiteresowanych, w Urzędzie Miasta jest pracownik, który bardzo chętnie przyjmuje wszelkie zgłoszenia o braku oświetlenia ulic. Nie musimy irytować się dlaczego lampy nie świecą tylko wykonać telefon ze zgłoszeniem. Tak jak wspomniał Vice Burmistrz Enea kieruje się własnymi przepisami i czasami pozostaje uzbroić się w cierpliwość bo innej rady nie ma.

Odpowiedzi: 0

Jestem ciekaw czy miasto mogłoby przejść na oświetlenie solarne ulic tam gdzie należą do niego słupy. Może nie wszystkie od razu ale sukcesywnie, wykonanie oświetlenia przejśc dla pieszych powinno potwierdzić zasadność podjęcia tego typu działania.

Odpowiedzi: 0

Gratulacje dla Pana Woźniaka który po otrzymaniu zgłoszenia w formie wiadomości prywatnej od razu przystąpił do działania i zgłosił awarie oświetlenia na klasztornej. Na drugi dzień oświetlenie było naprawione. Oby więcej takich osób było u UM 

Odpowiedzi: 2

Jeśli chodzi akurat o ulicę Klasztorną i Duży Rynek to nie Panu Darkowi należy dziękować za zgłoszenie gdyż jak się okazało w czasie rozmowy z UM to ja byłam pierwszą  osobą zgłaszającom awarię w tej lokalizacji. Nie ważne kto zgłosił, ważniejsze że szybko udało się naprawić.

Odpowiedzi: 1

Akurat Pan Woźniak szybko " popchnął " temat wiec nie wiadomo czy Pani zgłoszenie byłoby przez urzędników szybko rozpatrzone. Ale zgadzam się  - najważniejsze że już zrobione. 

Odpowiedzi: 0

Wg mnie to swiadczy o prywacie i sposobnosci do naduzyc. Serio, do skarbika powiatu piszecie. Wydluzacie tym samym droge zgloszenia. Ale szumu trzeba narobic a co.

Szkoda ze dymu nikt nie narobi w enei albo w powiecie w zime. Bohatery

Odpowiedzi: 1

No i co że to skarbnik ? Liczy się że zainteresował się sprawą a nie miał to w d  :)

Odpowiedzi: 0

Osobę która jest odpowiedzialna za oświetlenie ulic naszego miasta, wylał bym z pracy na zbity pysk. To dzieje się już że dwa lata, że na ulicach w nocy jest ciemno, proszę o interwencję władze w tej sprawie. 

Odpowiedzi: 3

Umi czytac? Nie umi. 

Wg mnie nalezaloby stworzyc mapę lamp gminnych i enei. Do enei wogole bys sie nie dodzwonil i zgryzotka by cie zjadla. Podobny temat wyszedl przy odsniezaniu w zime...to nie Gmina to Powiat odpowiada za wiekszosc drog. Baju baju.. bajeczka. 

Odpowiedzi: 0

Juz ponoć w okolicy chrust na stos na małym rynku zbierają. Tej nocy wkońcu będzie jasno do rana. 

Odpowiedzi: 0

Sam się wylej! Facet odpowiedzialny za oświetlenie jest na odpowiednim miejscu. Zawsze mi pomógł i interweniował od razu po każdym telefonie. nie znasz się to nie pisz bzdur. "Lampowy" to jest solidna firma!!! :) 

Odpowiedzi: 0

Czyli po każdej burzy gdy dojdzie do awarii  oświetlenia Enea ma 7 dni na naprawe ? Parodia daleko nam jeszcxe do Europy z taką firmą

Odpowiedzi: 1

Czemu się dziwisz?? Tak działają monopole

Odpowiedzi: 1

No tak masz racje ale w Eropie po piątkowej awarii w sobote już by trwała naprawa a u nas 7 dni aż Pany odpoczną po weekendzie

Odpowiedzi: 0

Jak wybraliscie tak macie, jacy wlodarze takie oswietlenie

Odpowiedzi: 2

No to super, bo akurat w kwestii oświetlenia Świecie rozwija się super i zmiany na lepsze są bardzo widoczne. A ty wyraznie masz problemy z rozumieniem tego co czytasz skoro nie pojmujesz, że problemy dotyczą oświetlenia firmy enea czyli państwowej spółki.

Odpowiedzi: 0

To prawda. Jak by burmistrzem był pan Dariusz to żadna żarówka nie śmiałaby mrugnąć, a co dopiero przestać świecić. Tak by było.

Odpowiedzi: 1

A pioruny uderzałyby w wskazane na mapie miejsce poza teren gminy.

Odpowiedzi: 1

A pioruny by łapał i pront darmowy bymy mieli

Odpowiedzi: 0

Może urząd powinien zmienić dostawcę prądu dla miasta.

Tylko co to za zmiana,jak w innych firmach energetycznych, zarząd i tak z PiSu.

A jak widzimy PiS PO i lewica,to państwo z dykty.

Urząd niech tylko naciska i przypomni Enei, że to oświetlenie ulic i chodzi o bezpieczeństwo mieszkańców.Zaraz naprawią.

Odpowiedzi: 0

za to dzisiaj w pelnym sloncu palily sie latarnie na ul.Sadowej

Odpowiedzi: 1

I tak miło być, sieć oświetleniowa jest tak rozbudowana, że by znaleźć usterkę przeba uruchomić oświetlenie w innym rejonie miasta. Świadczy to o usuwaniu awarii przez Eneę lub firmę, która dba o oświetlenie miasta.

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz