Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Adrian, Natalia, Jerzy
 • słabe opady deszczu
  Dzisiaj:
  29°C / 18°C
 • umiarkowane opady deszczu
  Jutro:
  27°C / 18°C
 • lekkie zachmurzenie
  Pojutrze:
  27°C / 16°C

Do tych wsi w powiecie trafi ponad 2,5 mln zł. Na poprawę warunków życia

Andrzej Pudrzyński
15 czerwca, 08:27

Sześć gmin z naszego powiatu dostanie dofinansowanie na inwestycje. Warunek był jeden - muszą one dotyczyć wsi, w których kiedyś działały PGR-y.

Konferencja poświęcona funduszowi w Warlubiu z udziałem wojewody, komisarycznej wójt i ministra
Fot. UG Warlubie

REKLAMA

Dla wielu mieszkańców młodego i średniego pokolenia Państwowe Gospodarstwa Rolne to relikt dawnej, socjalistycznej epoki. Ich kres nadszedł wraz z przemianami gospodarczymi w Polsce na początku lat 90. XX w. Pozbawione wsparcia państwa bankrutowały jedne po drugich.

Niewiele z nich przetrwało na własny rachunek, zmieniając formę organizacyjną i prawną, inne przejęli prywatni inwestorzy, a w pozostałych budynki po prostu popadły w ruinę. O ile było zainteresowanie na ziemię, o tyle chętnych na kupno potężnych chlewni, obór i magazynów było dużo mniej.

Kiedyś w tych wsiach było ogromne bezrobocie, obecnie mieszkańcy znaleźli nowe zatrudnienie w okolicznych firmach, zdążyli przejść na emeryturę, albo wyemigrowali.
REKLAMA

O tzw. wsiach popegeerowskich przypomniał sobie rząd. W ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych tylko w województwie kujawsko-pomorskim rozdzielono na ten cel blisko 25 mln zł. Nieco ponad 10 proc. tej kwoty trafi do gmin powiatu świeckiego.

Tuż przed wyborami wójta, do Warlubia przyjechał nawet wojewoda Mikołaj Bogdanowicz oraz minister i sekretarz Rady Ministrów Łukasz Schreiber.

Wręczyli komisarycznej wójt Annie Ośko symboliczny czek na 430 tys. zł (to jedyna gmina w powiecie świeckim, która dostała tyle, na ile wnioskowała). Relację z wydarzenia można było obejrzeć w TVP3 Bydgoszcz i wysłuchać w Radiu PiK.
REKLAMA


Niektórzy odebrali to jako wyraźny wyraz poparcia polityków PiS dla Anny Ośko. Tym bardziej, że nie był to pierwszy raz w ostatnich miesiącach, kiedy Warlubie było hojnie wspierane z budżetu centralnego. Jakkolwiek było, na pewno na tych inwestycjach skorzystają mieszkańcy, a jak wkrótce pokazała rzeczywistość, wsparcie prominentów z województwa i Warszawy nie przełożyło się na wynik wyborczy. Anna Ośko przegrała z Eugeniuszem Kłopotkiem.

Fundusz Inwestycji Lokalnych przyznał dofinansowanie sześciu gminom z powiatu świeckiego, w których istniały przed laty PGR-y. W sumie to 2,6 mln zł. Podajemy, ile i na co otrzymały poszczególne gminy.
REKLAMA

Bukowiec
dofinansowanie: 280 tys. zł, wartość inwestycji: 375 tys. zł
Przebudowa istniejącej sieci kanalizacyjnej w Budyniu na odcinku około 300 m oraz modernizacja przepompowni ścieków w tej samej wsi.

Drzycim
dofinansowanie: 500 tys. zł, wartość inwestycji: 1 mln zł
Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w Werach wraz z doprowadzeniem ścieków do oczyszczalni w Drzycimiu.

Jeżewo
dofinansowanie: 400 tys. zł, wartość inwestycji: 800 tys. zł
Budowa boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej w Krąplewicach wraz z placem zabaw, terenem rekreacyjnym oraz torem typu pumptrack. Wybudowanie boiska wielofunkcyjnego do koszykówki, siatkówki, tenisa wraz z bieżnią na 100 m, posłużą zarówno uczniom szkoły, jak i mieszkańcom Krąplewic.
REKLAMA

Lniano
dofinansowanie: 400 tys. zł, wartość inwestycji: 500 tys. zł
Budowa zbiorczej kontenerowej oczyszczalni ścieków w Brzemionach po zlikwidowanym PGR Jastrzębie.

Świekatowo
dofinansowanie: 600 tys., wartość inwestycji 1 mln zł
Przebudowa infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej w Szewnie. Ze względu na wiek i stan techniczny sieci wodno-kanalizacyjnej zalecana jest bezzwłoczna wymiana. Inwestycja wpłynie na zmniejszenie kosztów utrzymania sieci, poprawi bezpieczeństwo zdrowotne i ekologiczne lokalnego środowiska.

Warlubie
dofinansowanie: 430 tys. zł, wartość inwestycji: 430 tys. zł
Poprawa zagospodarowania Rulewa w celach rekreacji społecznej. Obecnie w centrum wsi znajduje się świetlica wiejska i boisko do gry. Dotacja zostanie przeznaczona za zakup elementów wpływających na zwiększenie atrakcyjności terenu. Plac zabaw ma być doposażony o elementy dla dzieci w różnym wieku. Dodatkowo planuje się zakup 6 lamp hybrydowych typu parkowego. Ponadto wybudowana zostanie wiata z grillem. Ważnym elementem będzie również budowa ogrodzenia wzdłuż drogi oraz modernizacja sieci kanalizacyjnej wraz z przyłączami.

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (11)

Brawo Nowe. Tak trzymać.

Odpowiedzi: 1

Po co gminie miodem i mlekiem płynącej takie grosze? Jaki sens występować o jakieś marne dofinansowanie skoro ma tyle własnych funduszy, że już nie wie, co z nimi robić. :)

Odpowiedzi: 0

I teraz te budynki stoją nie wykorzystywane i podpalane 

Odpowiedzi: 0

A gdzie gmina Pruszcz zero dofinansowania ?

Wójt wszystko robi naprawde sporo 

Gdzie sianko dla gminy Pruszcz?

Odpowiedzi: 0

Ochłapy powinny być dla wszystkich gmin * 10 . Zapamiętać przy urnach.

Odpowiedzi: 0

No to Pan Kłpotek ma pewnie kłopot bo czek (chyba wiarygodny) odebrała Pani Ośko i to pewnie były "jej" pieniądze. Teraz trzeba sprawdzić czy mimo przegranej te pieniądza nadal należą się Gminie.

Odpowiedzi: 0

BRAWO GMINA JEŻEWO

Odpowiedzi: 1

Tylko że w Jeżewie prawie nic nie jest robione wszystko idzie do Laskowic. Brak słów.

Odpowiedzi: 0

Miało być boisko w laskowicach i Jezewie a będzie w kraplewicach....gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta...tylko że tam nawet sekcji piłki nożnej nie ma no ale boisko bedzie

Odpowiedzi: 1

Boiska w Laskowicach i Jeżewie powstaną, są na etapie projektowania. Inne też jest źródło finansowania. Czytaj artykuł że zrozumieniem

Odpowiedzi: 0

Ale was te PISY omotaly. 

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz