Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Jakub, Stefan, Zdzisław

Dyrektor przedszkola w Nowem: Nie musimy tłumaczyć dzieciom, skąd te środki ostrożności

Andrzej Bartniak
8 maja, 13:02

Nowe, obok Pruszcza, to jedna z dwóch gmin w powiecie świeckim, które otworzyły przedszkola już 6 maja. Sprawdziliśmy, jak przebiegają zajęcia, mimo licznych obostrzeń sanitarnych.

Hanna Gorczyca, dyrektor Przedszkola Samorządowego w Nowem
Fot. Andrzej Bartniak

REKLAMA

Zgodnie z zapowiedzią, w przedszkolu w Nowem od środy znowu słychać dziecięcy śmiech. Pierwszego dnia spodziewano się 19 dzieci. Tak wynikało ze zgłoszeń zebranych od rodziców. Było o pięć mniej. Następnego dnia zameldowało się 15 przedszkolaków. Jak będzie w przyszłym tygodniu?

- Liczba dzieci miała wzrosnąć do 24, ale sądzę, że tylu nie będzie - prognozuje Hanna Gorczyca, dyrektor przedszkola. - Niektórzy rodzice postanowili wykorzystać jeszcze to, że można w dalszym ciągu pobierać zasiłek opiekuńczy. Inni pewnie przygadają się, jak będzie funkcjonować przedszkole w nowej rzeczywistości.
REKLAMA

Przedszkolaki mają zajęcia w dwóch grupach wiekowych: 3-4-laków i 5-6-latków i nie mają ze sobą żadnego kontaktu. Obydwie grupy nawet nie bawią się razem w przestronnym ogrodzie. Wszystko w trosce o ich bezpieczeństwo. Gdy jedna grupa wraca z ogródka do budynku, do akcji wkraczają panie z pomocy przedszkolnej, które dezynfekują wszystkie huśtawki, zjeżdżalnie, ławki i inne sprzęty, których mogły dotykać dzieci.

Zmieniły się też zasady związane z utrzymywaniem porządku w sali. O ile wcześniej wpajano przedszkolakom, że po zabawie odkłada się zabawki na swoje miejsce, to teraz otrzymują komunikat, że należy je zostawiać pod szafkami. Dlaczego? Po to, aby można było je odkazić, gdy dzieci są w ogrodzie.

- Chyba największym problemem jest to, że grupy są łączone i dzieci się nie znają - tłumaczy Hanna Gorczyca. - Widzę jednak, że powoli zaczynają zawierać nowe znajomości i za kilka dni nikt już nie powinien czuć się nieswojo.
REKLAMA

Wbrew obawom, że trudno będzie utrzymać wymagany dystans między przedszkolakami, nie wygląda to źle.

- Nie musimy zbyt dużo tłumaczyć dzieciom skąd te środki ostrożności - podkreśla dyrektor. - Tyle się już nasłuchały o koronawirusie, że w miarę swoich możliwości starają się stosować do zaleceń. Oczywiście czasem zdarza im się zapomnieć o tym w zabawie, ale wystarczy jedno słowo i już wiedzą, co trzeba zrobić.

Hanna Gorczyca nie kryje, że opiekę i stosowanie reżimu sanitarnego ułatwia fakt, że grupy są nieliczne. Gdy ich liczba wzrośnie do 12 maluchów, bo maksymalnie tylko tyle może ich być, nauczycielki będą miały trudniejsze zadanie.  

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA
REKLAMA

Rozwiń swoje pasje! Wybierz swój kierunek! Szkoła Muzyczna w Chełmnie zaprasza!
Zapisz się na rok szkolny 2020/2021 - tutaj

Komentarze (5)

Śmiać się czy płakać że dyrektorka jeszcze się chwali tym że naraża swoich pracowników i czeka na więcej dzieci 

Odpowiedzi: 1

Naraża na co? Na chorobe o której wszyscy słyszą, ale mało kto widział? Myślę, że bardziej realnym zagrożeniem jest śmierć z głodu dla rodzin które od dwóch miesięcy nie mają możliwości zarabiać niż ta wirusowa bzdura.

Odpowiedzi: 0

Czy w bowym przedszkolu będzie monitoring na zewnątrz jak i w klasach . Nie raz dziecko wracało do domu podrapane mówiąc ze to pani przypadkiem .

Odpowiedzi: 2

Jaki monitoring kobieto jak ci sie nie podoba to sama opiekuj i ksztalc dziecko .Takich wlasnie rodzicow sie kocha bo pani to pani tamto a dziecko zlote co.

Odpowiedzi: 0

To jak dziecko zgłasza taki komunikat to rodzic nie wyjaśnia sprawy od razu tylko liczy na założenie monitoringu? Brawo.... 

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
    Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz