Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Dominika, Norbert, Paulina
  • zachmurzenie duże
    Dzisiaj:
    25°C / 13°C
  • zachmurzenie umiarkowane
    Jutro:
    26°C / 13°C
  • bezchmurnie
    Pojutrze:
    26°C / 14°C
REKLAMA

Jak sięgnąć po unijne pieniądze? Rozmawiali o tym samorządowcy, działacze i biznesmeni [zdjęcia]

Andrzej Bartniak
26 listopada 2022, 08:02

Ponad 80 osób wzięło udział w czwartkowym spotkaniu dotyczącym funduszy europejskich, jakie będą dostępne do roku 2027. Do Wiąga (gmina Świecie) zjechali przedstawiciele 21 gmin obejmujących obszary dwóch lokalnych grup działania.

Jednym z prelegentów był Bartosz Szymański, dyrektor Wydziału Koordynacji RLKS
Fot. Andrzej Bartniak
REKLAMA
REKLAMA

Trwają przygotowania do realizacji działań w ramach nowej unijnej perspektywy finansowej do roku 2027. Na razie opracowywane są przyszłe strategie, które powstają na podstawie prognoz uwzględniających potrzeby na danym terenie.

Aby skutecznie pozyskiwać unijne granty, trzeba przede wszystkim umiejętnie wpisać się ze swoimi planami w konkretne unijne wytyczne i oczekiwania. A te się zmieniają. Bez odpowiedniego rozpoznania może przepaść nawet najlepszy pomysł.

REKLAMA
REKLAMA

Jak tego unikać, opowiadali w czwartek w Wiągu koło Świecia zaproszeni goście z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego: Rafał Pietrucień, dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich i Bartosz Szymański, dyrektor Wydziału Koordynacji RLKS.

Zanim głos zabrali eksperci, przedstawicieli 21 gmin będących członkami Lokalnych Grup Działania Gminy Powiatu Świeckiego i Vistula - Terra Culmensis powitali burmistrz Świecia Krzysztof Kułakowski i Jerzy Wójcik, przewodniczący Rady Miejskiej w Świeciu. Dowodem rangi tego spotkania może być fakt, że obaj na dłuższą chwilę opuścili odbywającą się wtedy sesję rady miejskiej, aby spotkać się z gośćmi przybyłymi do Wiąga.

REKLAMA
REKLAMA

Jak przekonywał Rafał Pietrucień, w nadchodzącej perspektywie pozyskiwanie funduszy przez beneficjentów powinno być łatwiejsze. Większość formalności ma być załatwianych na poziomie LGD, co jest sporym wyzwaniem dla tych organizacji.

W remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Wiągu znaleźli się przedstawiciele bardzo różnych środowisk. Takich jak Kół Gospodyń Wiejskich, Ochotniczych Straży Pożarnych czy biznesu, których reprezentował m.in. Jacek Chmarzyński, będący też radnym sejmiku województwa.

W nowej perspektywie działania Lokalnych Grup Działania będą się opierać przede wszystkim o środki pochodzące z Europejskiego Funduszu Społecznego i Programu Wspólnej Polityki Rolnej.

REKLAMA
REKLAMA

W najbliższych latach premiowane mają być przede wszystkim działania kierowane do kobiet, dzieci i seniorów. Ponieważ na różnych obszarach występują różne problemy lub też inna jest ich skala, programy powinny być jak najlepiej dostosowane do potrzeb lokalnej społeczności.

O tych odmiennościach mówił m.in. Marcin Pilarski, prezes LGD Vistula - Terra Culmensis. Grupa ta zrzesza 10 gmin po drugiej stronie Wisły. Chociaż to najbliższe sąsiedztwo, okazuje się, że realia życia na tamtym terenie są nieco odmienne niż w przypadku powiatu świeckiego.

REKLAMA
REKLAMA

Grudziądz, Chełmno i ościenne gminy wciąż zmagają się z bezrobociem na poziomie 12 proc. To znacznie powyżej średniej województwa. Martwi też wysoki odsetek ludzi bez wykształcenia. Z kolei ci, którzy je uzyskali, często decydują się na zmianę miejsca zamieszkania.

Z kolei Zdzisław Plewa, prezes LGD Gminy Powiatu Świeckiego, zwrócił uwagę na zagrożenia mogące nieco pokrzyżować ambitne plany.

- Wszyscy wiemy, ile problemów przysporzyła nam pandemia - wspominał niedawne wydarzenia. - Teraz dodatkowo dochodzą zawirowania polityczne związane z wojną na Ukrainie. Pozostaje mieć nadzieję, że nie będą one miały wpływu na naszą pracę.

Poniżej galeria zdjęć ze spotkania.

REKLAMA
REKLAMA

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl

Komentarze (1)

Dobrze że zauważono powiązanie biedy i bezrobocia z wykształceniem. Prośba do redakcji, więcej piszcie o sukcesach osiągniętych intelektem a mniej zachwycajcie się tępą siłą mięśni. 

Odpowiedzi: 0
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: [email protected] lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz