Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Leon, Leonard, Lesława
REKLAMA

Jedni dodatek na opał dostali we wtorek, inni muszą jeszcze poczekać. Jak długo?

Andrzej Bartniak
28 września, 13:11

Jako pierwsi tzw. dodatek węglowy zobaczyli na kontach mieszkańcy gminy Bukowiec. W czwartek powinien on trafić do wnioskodawców z gmin Dragacz i Świekatowo. W pozostałych gminach wypłaty ruszą za kilka dni. Do ich uruchomienia potrzebna jest odpowiednia uchwała.

Wielu zadaje sobie pytanie, jak wypłata dodatków wpłynie na cenę i dostępność węgla?
Fot. Andrzej Bartniak
REKLAMA
REKLAMA

Do samorządów w powiecie świeckim trafiła w końcu z budżetu państwa pierwsza transza pieniędzy na wypłaty dodatku węglowego. Pieniędzy jest jednak mniej niż wynikało to ze złożonych zapotrzebowań, dlatego nie wszyscy otrzymają je w tym samym czasie.

Na razie nie wiadomo, kiedy rząd przeleje pieniądze na wypłatę drugiej transzy. To oznacza, że trudno wskazać datę, kiedy pozostali mieszkańcy otrzymają do 3 tys. zł dodatku, w zależności od tego, jakim opałem ogrzewają domy (najwięcej dostaną ci, którzy palą węglem).

REKLAMA

Pieniądze na zakup opału pochodzą z ogólnokrajowego Funduszu Przeciwdziałania Covid-19. Tworzy to pewną niedogodność natury prawnej. Ponieważ nie jest to dotacja celowa - w tym przypadku na zakup opału - burmistrzowie czy wójtowie nie mogą od razu zlecić wypłat. Konieczna jest odpowiednia uchwała rady. Dopiero po jej przyjęciu możliwa będzie realizacja przelewów.

Wydawało się, że jako pierwsza uruchomi je gmina Dragacz. Stosowną uchwałę przyjęto na sesji już 13 września. Nie jest to typowa sytuacja, bo zadecydowano o rozdziale pieniędzy, którymi de facto gmina jeszcze nie dysponowała i nie było wiadomo, kiedy je otrzyma.

- Zrobiliśmy to tylko dlatego, że na tak brzmiącą uchwałę zgodę wyraziła Regionalna Izba Obrachunkowa - tłumaczy Dorota Krezymon, wójt gminy Dragacz. - Dzięki temu w czwartek ruszą wypłaty.

REKLAMA

Skoro pieniędzy nie starczy dla wszystkich, jaki zatem przyjęto klucz wypłat? Kto otrzyma 3 tys. zł jako pierwszy?

- Zabezpieczyliśmy się na taką okoliczność - mówi Dorota Krezymon. - Przyjmując wnioski, notowaliśmy nie tylko datę wpływu, ale też godzinę. Dzięki temu lista kolejkowa jest niezwykle precyzyjna.

Pierwszymi, którzy zobaczyli pieniądze z dodatku na opał byli mieszkańcy gminy Bukowiec. Tam poszło ekspresowo. Uchwałę przyjęto w poniedziałek, a we wtorek gmina zaczęła wypłacać pieniądze.

- Zrealizowaliśmy już 300 wypłat - mówi z satysfakcją wójt Adam Licznerski.

REKLAMA

Prawdopodobnie jutro pieniądze trafią do mieszkańców gminy Świekatowo. Tam sesja rady w tej sprawie odbyła się wczoraj. 

W Świeciu radni na nadzwyczajnej sesji spotkają się w najbliższy piątek. Jej porządek będzie krótki.

- Dzięki temu wypłaty będą mogły być uruchomione jeszcze tego samego dnia - zapowiada Leszek Żurek, sekretarza gminy Świecie. - Sesja rozpoczyna się o godz. 10.00 i z pewnością nie potrwa długo. Z chwilą przyjęcia uchwały, można będzie zlecić przelewy.

REKLAMA

W Nowem sesja, na której będzie przyjęta tak oczekiwana uchwała, odbędzie się 5 października (wypłaty świadczeń rozpoczną się 6 października).

W Pruszczu radni zbiorą się w najbliższy czwartek.

- Wypłaty ruszą w poniedziałek 3 października - zapowiada burmistrz Dariusz Wądołowski. - Dobra wiadomość jest też taka, że otrzymaliśmy 90 proc. wnioskowanej kwoty. Na naszym koncie jest już 5,1 mln zł.  

W czwartek na sesjach spotkają się samorządowcy z gmin Osie i Lniano, a w piątek z gmin Warlubie i Jeżewo. W Drzycimiu przyjęcie uchwały o wypłatach zaplanowano na 4 października. Wkrótce po sesjach rozpoczną się w tych gminach wypłaty pieniędzy.

REKLAMA

- Pytanie, czy starczy w składach opału, kiedy tysiące ludzi w ciągu kilku dni ruszą na zakupy. I jak bardzo podbije to i tak już wysokie ceny? - zastanawiają się samorządowcy z powiatu świeckiego.

Zapytaliśmy o to w kilku składach, ale w żadnym nie potrafiono udzielić na ten temat jednoznacznej odpowiedzi.

- Handel węglem to teraz ruletka. Albo się trafi, albo nie. Sami nie wiemy, co będzie za parę dni - kwitują sprzedawcy.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (92)

To jest skandal to ten PiS zrobił z tym krajem. Przed trybunał stanu tych polityków, za komuny takiego syfu nie było co teraz.

Odpowiedzi: 1

Drogi Jurku.

Za komuny to Naczelnik z Warlubia rozdawał partyjnym kolegom przydziały na węgiel, cement, eternit.

Tak było.

PAMIĘTA my

Odpowiedzi: 1

Drogi emerycie, co ty fanzolisz? Od czasu kiedy się usamodzielniłem (1973) węgiel kupowało sie  składach opałowych. Jurek ma rację zastnawiając się, co te pisie ośmiorniciwe pomioty zrobiły z naszą ojczyzną. 

Odpowiedzi: 4

Cukier mięso i buty były na kartki.

Tak było super.

Odpowiedzi: 1

Pamiętam i kartki i kolejki, nie było super ale się skończyło. A teraz jest super bo rząd daje ? A z czego daje ? Który z nich odjął sobie cokolwiek od gęby żeby tobie dać,  przecież nas wszystkich okradają żeby mieć na te wszystkie plusy i tarcze . Naprawdę nie widzisz co się dzieje w tym kraju ? W aptece tez podrożało gdybyś nie zauważył. Jeszcze trochę i na nic nie będzie nas stać . Ja nie chce tych ochłapów w postaci trzynastki,  czternastki i innych plusów,  ja chcę mieć godziwą emeryturę,  ceny w sklepach na jednym poziomie , nie chcę przeżywać szoku przy kasie za każdym razem , nie chce owijać się kocem bo na ogrzewaniu trzeba oszczędzać itd , długo jeszcze można wymieniać.  Inflacja nie jest winą Tuska ani Putina, to wina rządu i rozdawnictwa pieniędzy.  Żygać mi się chce od peanów pod adresem pisu- bo dają. 

Odpowiedzi: 3

Nic dodać nic ująć 

Odpowiedzi: 0

Takiego bałaganu jak teraz jest i tak źle to jeszcze nie było, każą nam żyć, ale jak?  Po co teraz te pieniądze na węgiel pod rygorem odpowiedzialności karnej skoro na składach węgla nie ma? Wypłaty to jakieś ochłapy, prąd, gaz drogi, każą nam oszczędzać pytam z czego? 

Odpowiedzi: 0

***** ***

Odpowiedzi: 0

Gdyby rządzili Posie do dostałbyś figę i tyle na ten temat.

Odpowiedzi: 0

Gdyby rządzili Posie do dostałbyś figę i tyle na ten temat.

Odpowiedzi: 0

niedokopulowany emerycie 2010, sam pamiętam jak Naczelnik miasta Świecie nie chciał dać mojemu ojcu przydziału na węgiel. Wtedy mój ojciec zapowiedział mu że wprowadzi się do jego domu z całą swoją rodziną. Wówczas "czerwony" zwątpił i dał mu przydział. A więc mój szanowny Panie - "Nie cudzołóż".

Odpowiedzi: 0

Piniedzy nie ma i nie będzie.

Odpowiedzi: 1

Za PO inflacji nie było a za Pisu  od razu inflacja od 5% w 2016 roku a  teraz 16% bo pis ciąglę drukuje pieniądze.

Odpowiedzi: 0

I co berlińskie pyskacze mówiliście, że pieniędzy nie będzie a są. Nie głupio wam?? Ten rząd spełnia wszystkie swoje obietnice i nie każe nikomu pracować za 1500 zł jak było za Tuska.

Odpowiedzi: 4

Za "tuska" może i za 1500 się robiło ale było taniej i starczało. Teraz jest 3000 i nijak to się ma do wzrostu cen o 100, 200 i 300%

Odpowiedzi: 0

Kiedy zarabiano za Tuska 1500 złotych, tona węgia kosztowała 650 zł. Obecnie przy 2300 złotych tona 3800 zł. Jako technik obserwator powinieneś to dostrzec, a nie zachwycać się pisobolszewickim złożonym przez ignorantów, rządem. Nie głupio ci zaślepiony ciemny ludziku?

Odpowiedzi: 2

Czy to kaczor czy Tusk i tak jest po c***u 

Odpowiedzi: 0

Moniczko , jeśli Teraz dalej rządziłby Tusk to byś nadal zarabiała 1500 zł , a węgiel byłby to 5000zł

Odpowiedzi: 2

Jasnowidz się znalazł 

Odpowiedzi: 0

Weź się za robotę i przestań idiotyzmy wypisywać.

Odpowiedzi: 0

Oj, dał, dał bo jeszcze tuszu i papieru w Polsce nie brakuje na drukowanie pustych pieniędzy. Rozdawnictwo nakręca inflację. Szkoda że PISelektorat tego nie widzi. 

Odpowiedzi: 0

Ale komu daje tylko nierobom i emerytom a pracujący niedługo będą pracować na dwa etaty żeby zarobić na siebie i rozdawalnictwo bo pieniądze nie biorą się z nikąd tylko z podatków uczciwie pracujących i o których rzad zapomniał 

Odpowiedzi: 0

Banda pisowskich nieudaczników zniszczyła kraj bez wojny!!!

Odpowiedzi: 1

8 złotych na godzinę za PO.To był raj.

Odpowiedzi: 1

Wandziu, ale chleb kosztował 2,50 zł. teraz masz na godzine 12, a chleb kosztuje 10 zł.

Odpowiedzi: 1

Chleb jest po 4

Odpowiedzi: 1

Tak chyba pół bochenka. Ceny do góry to nawet chleb zmniejszyli 

Odpowiedzi: 0

I co z tego że dadzą kase skoro węgla i tak nie ma, a jak jest to po kosmicznej cenie. Co wam dadzą te marne grosze skoro potrzeba zakupić kilka ton węgla. Głupcy. Chodziło tylko o to by wyłudzic dane do CEEB żeby wiedziec kogo u*upić. Ale o tym juz sie przekonacie na wiosne, o ile dożyjecie, jadąc na jednej tonie węgla całą zimę. 

Odpowiedzi: 1

Napisał oszołom.

Odpowiedzi: 0

Ciekawe czy do Warlubia dotarły już pieniądze, a może rozpłynął się po drodze? 

Odpowiedzi: 1

Strony

Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: [email protected] lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz