Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Magdalena, Maksymilian, Urszula
REKLAMA

Jeśli parkujesz koło zamku w Świeciu, narażasz się na wysoki mandat. "To absurd!"

Andrzej Bartniak
14 maja, 11:36

- Czemu ma służyć ten znak z zakazem? - dopytuje nasz Czytelnik, który niedawno omal nie otrzymał mandatu, za to, że na pół godziny pozostawił samochód na pustym parkingu koło świeckiego zamku. Postanowiliśmy sprawdzić, jak jest historia tego znaku. 

Mało kto zwraca uwagę na ten znak stojący przez zjazdem na parking
Fot. Andrzej Bartniak
REKLAMA
REKLAMA

Przed tygodniem pan Grzegorz postanowił wspólnie z córką wybrać się na miły, wieczorny spacer wałem. Zostawił samochód na parkingu przy zamku i ruszył na przechadzkę. Było około godz. 20.00. Gdy wrócił, zauważył policyjny patrol, który natychmiast do niego podjechał.

- Usłyszałem, że za złamanie zakazu grozi mi 500 zł mandatu - irytuje się nasz Czytelnik. - Byłem zdumiony tym, co usłyszałem. Co ja takiego zrobiłem? Prawidłowo zaparkowałem samochód na pustym parkingu na 40 minut, a usłyszałem, że popełniłem wykroczenie. To jakiś absurd.

REKLAMA
REKLAMA

Policjanci powoływali się na znak stojący przed wjazdem na parking. Ostatecznie skończyło się na pouczeniu, ale sprawa nie daje spokoju mieszkańcowi Świecia, który nie może dopatrzyć się sensu w ustawieniu tego znaku.

Dotyczy on zakazu ruchu w obrębie zamku. Nie obowiązuje on tylko w godz. 8.00-20.00, ale tylko w przypadku osób zwiedzających zamek. Ten na razie jest jednak zamknięty dla turystów z powodu trwającej przebudowy. To oznacza, że obecnie w zasadzie nikt nie może wjeżdżać na parking. A policja tego skrupulatnie przestrzega.

REKLAMA
REKLAMA

Zdaniem naszego Czytelnika to zwykła i zupełnie niepotrzebna nadgorliwość. Z taką opinią nie zgadza się rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Świeciu.

- Zacznijmy od tego, że to nie policjanci decydują o tym, gdzie zostają ustawione znaki - zaznacza podkom. Joanna Tarkowska. - Są jednak zobowiązani do tego, aby kontrolować, czy uczestnicy ruchu ich przestrzegają. Kolejną rzeczą jest to, że na mapie zagrożeń, jednym z najczęściej wskazywanych problemów jest nagminne łamanie przepisów dotyczących parkowania. Opisywaną sytuację można odwrócić. Gdyby policjanci nie zareagowali, ktoś mógłby im zarzucić, że widząc wykroczenie, nie podjęli żadnych działań - argumentuje.

Wielu kierowców i tak nie przejmuje się zakazem

REKLAMA
REKLAMA

Zdaniem oficera prasowego KPP w Świeciu, o zasadności tego znaku należałoby rozmawiać z zarządcą drogi, który może wnioskować o jego czasowe usunięcie.

Próbowaliśmy się dowiedzieć, co było przyczyną pojawienia się w tym miejscu zakazu ruchu? Niestety, nikt w urzędzie miejskim tego pamiętał. Historia jest dość odległa i w zasadzie nieco zapomniana. Pewnie dlatego, że do tej pory znak nie budził żadnych emocji.

Postanowiliśmy pójść innym tropem. Skoro w gminie nikt tego nie pamięta, to może administrator zamku wie coś więcej na ten temat?

Jakub Stelągowski, kierownik Izby Regionalnej Ziemi Świeckiej, był w pewien sposób zaskoczony i zrazem ucieszony interwencją policji. Podobno wcześniej policjanci, rzadko rzadko kontrolowali to, co dzieje się na zamkowym parkingu.

REKLAMA
REKLAMA

- Gdy rozpoczynałem pracę w 2014 r. znak już był - wspomina Jakub Stelągowski. - Mogę się tylko domyślać, czym kierowano się, gdy go ustawiano. Zamkowi nie służy to, że stoi na uboczu. Doświadczamy zarówno aktów wandalizmu, jak i zwykłego, uciążliwego śmiecenia. Wieczorami zjeżdżali się też młodzi ludzie, którzy na parkingu "palili gumę".

Są pogłoski, że miejsce to bywało, a może nawet bywa nadal miejscem spotkań handlujących narkotykami. To wszystko bardzo nie podoba się mieszkańcom okolicznych domów. 

Podobno był nawet pomysł, aby przed wjazdem ustawić szlaban, który skutecznie zablokowały dostęp na parking. Również dlatego, że w przeszłości był wykorzystywany, niezgodnie z przeznaczeniem, przez właścicieli kamperów. Chcąc zaoszczędzić niewielkie pieniądze, zamiast na pobliskim campingu, parkowali właśnie na parkingu. Niektórzy pozostawiali po sobie sporo śmieci i innych nieczystości.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA
APARTADO Development - budujemy dla Ciebie! Mieszkania na Mariankach sprawdź ofertę.

Komentarze (52)

I Wy chcecie żeby tu przyjeżdżali turyści?... Porażka. Nawet miejscowi są przeganiani. Faktycznie sami oszuści, handlarze dragami i inni przestępcy wkoło. Szkoda słów. 

Odpowiedzi: 0

Skarbiec robi się pusty, to i absurdów coraz więcej

Odpowiedzi: 0

Super ta nasza policja i straż miejska tam gdzie łatwe pieniądze to się nagle znajdą i mają czas na interwencję. Zapraszam do Przechowa gdzie gdzie ludzie jeżdżą chonikami, pod prąd albo parkują przed samym skrzyżowaniem bo mają metr bliżej do sklepu tak jak to się dzieje koło remizy. 

Odpowiedzi: 0

i warto podkreślić, że wszystkie te straszne rzeczy dzieją się tam od 20:00 do 8:00, o 19:55 nikt tam nie wyrzuci papierka ani nic nie zepsuje, uff.

'Miejsce spotkań handlujących narkotykami' hahaha, świetne miejsce, bez możliwości wyjazdu inną drogą niż ta, którą nadjedzie patrol. Na pewno właśnie na tym parkingu przerzuca się skrzynie z kokainą.

Odpowiedzi: 1

Uśmiałam się, dzięki 

Odpowiedzi: 0

To ciekawe dla kogo został zrobiony ten parking i za czyje pieniądze. Większej bzdury dawno nie widziałem. Jak jest taki duży problem to wystarczy zrobić powiesić jedna kamerę i problem się rozwiąże.

Odpowiedzi: 0

Jakieś 1,5 roku temu podjechałam tam właśnie na spacer z psem, było po 20.00. Nie zdążyłam wysiąść z auta, a patrol policji już za mną nadjechał. Nadmienię, że nie zwróciłam uwagi na znak, bo raczej rzadko tam się zapuszczam, ale policja była czujna. Skończyło się na wylegitymowaniu i pouczeniu oraz natychmiastowym odjeździe stamtąd.... 

Odpowiedzi: 0

Można i tak w nocy zdjąć znak, można skup usunąć lub do złamać. To oczywiście żartuję. Ale widać iż mamy do czynienia z dyrektywa państwową, to po co ten parking zbudowano mogło zostać klepisko. A co do policji i straży wiejskiej tak wiejskiej. Niech się zaduma faktycznymi przestępstwami a nie pierdolenie. I w ten sposób tracą w oczach obywateli.

Odpowiedzi: 0

A ja zapraszam odpowiednie służby w białych czapkach na ulice w rejonie Rynku jak mistrzowie kierownicy o ciemnych karnacjach docierają swoje Majbachy na obcych tablicach ciekawe czy mają na nie wszystkie dozwolone dokumenty?

Odpowiedzi: 2

Tych to oni akurat się boją i trzęsą d***mi,całą świecka cyganeria robi co chce i śmieje im się prosto w twarz.

Odpowiedzi: 1

Na Laskowickiej to dopiero wyścigi przez obywateli świata

Odpowiedzi: 0

Wszyszcy wiedzą, że cygany robią co chcą i nikt nie odważy się ich skontrolować.  A nawet jeśli znajdzie się taki śmiałek to nie wystawi manadu. Pobierają wszystkie możliwe świadczenia nie pracują nie uczą się tylko rozbijają się po mieście drogimi furami. Można?

Odpowiedzi: 0

Jak policja/straz miejska chce mieć łatwy zarobek i zrobić coś pożytecznego dla innych to zapraszam po nowy szpital. Tam cyrki się dzieją z parkowaniem aut... 

Odpowiedzi: 1

Na parkingu koło Fary biały proszek z nadwyżki leżał na ziemi.

Nie było właściciela .

Jakieś 6 lat temu.

✌️

Odpowiedzi: 0

Połączenie idiotyzmu z bareizmem.

Odpowiedzi: 0

Ale żeby kontrolować ciężarówki łamiące w Świeciu wszelkie zakazy to już nieee

Odpowiedzi: 0

Zastanawiającym, jest fakt, dlaczego usłużny policjant nie jest tak wyczulony na parkowanie samochodow na chodniku przy ulicy Hallera? Czyżby, tylko dlatego, że są tam zaparkowane przeważnie prywatne samochody policjantów? Hmm? Pomiędzy blokami WP 163 - 167A usytuowany jest dojazd do parkingów Os. Kościuszki, który systematycznie okupowany jest przez kierowców, którzy na pustym parkingu przy zamku, pewnie zostaliby potraktowani mandatem. W tej sytuacji, mimo, że dojazd określony jest znakiem drogowym B-36, na Policji i SM nie robi  to, żadnego wrażenia. Czykamy na dalszy ciąg Kabaretu " Policja i SM", zawsze na miejscu.

Odpowiedzi: 1

Dokładnie tak samo oceniam.

Odpowiedzi: 0

miasto wydaje nasze pieniądze na parking z którego nie mozna korzystać może nasz burmistrz zadziała w tej sprawie przeciesz ludzie mają prawo do spacerów w tej okolicy i przydało by się zaparkować samochód co zrobi policja jak mondi zrobi impreze przeciesz po godzinie 20 nie można parkować przyjadą i będą wlepiać mandaty?

Odpowiedzi: 0

Policjantów zapraszam po 20 ale na duży blankuszu gdzie są libacje alkoholowe i narkotykowe!!! Czemu wtedy was niema?? A parkingu pustego pilnować to tak.. 

Odpowiedzi: 0

W Świeciu jest wiecej absurdow włączając w to Władze...

Odpowiedzi: 0

Jak przesiadują na stacji paliw w arce na pogaduchach ( widocznie mają tam prywatną służbę) to potem muszą się wykazać na najbliższym odcinku. A tak przy okazji to za chwilę może jeszcze zabronicie spacerować na świeżym powietrzu. Parodialna nadgorliwość urzędów. 

Odpowiedzi: 0

Od czasu do czasu w poblizu zamku gosci cyrk. Przewaznie caly parking jest pelny. Caly parking mandatow?

Odpowiedzi: 0

Ta służba swoimi czynami wielokrotnie pokazywała, że gadki o bezpieczeństwie można traktować równie poważnie jak wiadomości w ruskiej telewizji. Lepiej łapać "piratów" jadących 70 po S5 po godzinach pracy ekipy budowlanej, koniecznie super szybkim bi em dablju z grupy speed (nazwa pochodzi raczej chyba od tego jak sami tam jeżdżą) albo takich co po 20 zaparkowali auto pod zamkiem niż zaimponować chlejtusom i ćpunom przy Blankuszu albo rajdowcom o śniadej cerze. Długo jeszcze chyba nie będzie to taka sama policja jak w cywilizowanych krajach...

Zdarzają się ludzie z powołania, nie można powiedzieć, tylko czemu tak rzadko... 

Odpowiedzi: 0

Skoro wiecie że tam handlują narkotykami i wandale niszczą parking to ICH ŁAPCIE i karajcie a nie jak ktoś chce pospacerować to dostaje mandat bi parking do 20 PARANOJA.Dni coraz dluższe a tu po 20 zakaz przyjazdu na spacer . Może od razu ogłosić capstrzyk capstrzyk spać nie łazić .

Odpowiedzi: 0

Jaka władza takie przepisy brwo

Odpowiedzi: 0

Ten znak jest postawiony po to aby milicjanty między 20 a 8 mogli tam jeździć i "odpoczywać". Proste

Odpowiedzi: 0

Walą strzałami z wydechów, piłują te fury i policja nie widzi i problemu nie ma. Problemem jest stanie o 20:05 na parkingu pod zamkiem. Paranoja.

Odpowiedzi: 0

A gdzie jest nasza straż miejska na swoich rowerach elektrycznych za 10 tysi??? Tyle mieli jeździć a ja nie widziałem ich ani razu

Odpowiedzi: 1

Widziałem strażników na tych rowerach kilka razy na początku, gdy je dostali. Pierwszy raz prawie potrąciłem jednego z nich, gdy wjechał tym rowerem na przejście dla pieszych (ul. Kościuszki), drugi raz jak któryś ze strażników jadących tym rowerem po chodniki darł pysia na kierowcę, który zaparkował za blisko skrzyżowania (ul. Hallera), a trzeci raz jeden ze strażników na skrzyżowaniu Mickiewicza z Wojska Polskiego mało nie spadł z tego roweru jak ruszał rozmawiając cały czas przez telefon.

Odpowiedzi: 0

Strony

Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz