Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Angeliki, Honorata, Mikołaj
REKLAMA

Już niedługo na Duży Rynek wróci targowisko. Czym będzie można na nim handlować?

Andrzej Bartniak
18 czerwca, 12:59

Już w lipcu na Dużym Rynku w Świeciu pojawią się stragany z warzywami, owocami, jajami, przetworami mlecznymi i innymi produktami powstającymi w ramach rolniczej działalności.

W latach 90. targowisko na Dużym Rynku miało się całkiem dobrze. Czas pokaże, jak będzie teraz
Fot. Andrzej Bartniak
REKLAMA
REKLAMA

- Trudno przewidzieć z jak dużym zainteresowaniem spotka się ta oferta - mówi Paweł Knapik, zastępca burmistrza Świecia. - Wprawdzie mieliśmy już kilka zapytań od osób handlujących na targowisku na osiedlu Marianki, ale nie wiadomo jak przełoży się to na konkretne decyzje. Prawdopodobnie niektórzy uruchomią kolejne stoisko. Niewykluczone, że pojawią się też zupełnie nowi sprzedawcy. Wszystko zależeć będzie od zainteresowania ze strony kupujących. 

Odpowiednia uchwała w tej sprawie ma być podjęta podczas czerwcowej sesji rady miejskiej. Decyzja o wyznaczeniu Dużego Rynku jako miejsca handlu ma związek z wejściem w życie nowych przepisów o rolniczym handlu detalicznym. To coś, o co rolniczy zabiegali od dawna. Możliwość swobodnej sprzedaży swoich wyrobów, tak jak dzieje się to w wielu innych krajach.

REKLAMA
REKLAMA

Jeśli radni zgodzą na powrót handlu na Duży Rynek, a jest to więcej niż prawdopodobne, to już w lipcu rolnicy będą mogli w piątki i soboty rozstawiać swoje stragany.

Zgodnie z przepisami ustawy w ten sposób handlować będzie można tylko produktami rolnymi, spożywczymi i rękodziełem wytworzonym w gospodarstwie sprzedającego. Wyklucza się więc możliwość sprzedaży warzyw czy owoców kupowanych na giełdzie lub innych produktów, takich jak odzież czy obuwie.

Co ważne, ukłonem w stronę rolników jest również to, że będą mogli sprzedawać na Dużym Rynku bez opłaty targowej.

REKLAMA
REKLAMA

Taka forma handlu w tym miejscu nie jest niczym nowym. W pierwszej połowie lat 90. targowisko na Dużym Rynku miało się całkiem dobrze. Można tam było kupić ubrania, bieliznę, buty, narzędzia, kosmetyki, słodycze, artykuły spożywcze, sprzęt AGD, środki czystości, kasety wideo czy zabawki.

Powodowało to spory między kupcami trudniącymi się handlem obwoźnym, a właścicielami pobliskich sklepów. Ci drudzy narzekali, że handlarze, którzy nie muszą płacić za wynajem i utrzymanie lokali, psują im interesy sprzedając towar po niższych cenach. Ci pierwsi powoływali się na wolny rynek.

REKLAMA
REKLAMA

Konflikt między handlującymi na Dużym Rynku a właścicielami okolicznych sklepów osiągnął taki rozmiar, że w 1991 r. zwołano nadzwyczajną sesję rady miejskiej. Utworzono punkt konsultacji społecznych, który miał pomóc w rozstrzyganiu sporów.

Podczas głosowania radni zdecydowanie opowiedzieli się jednak za utrzymaniem handlu obwoźnego. Wątpliwości budziła jednak lokalizacja. Mimo to, stragany utrzymały się na Dużym Rynku jeszcze do połowy lat 90. Potem handel "pod chmurką" przeniósł się głównie na Marianki.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (40)

Bardzo dobra wiadomość. Duży Rynek w tym sklepy też ożyją ,tak jak to było kiedyś. Błędem była ówczesna likwidacja Targowiska ...

Odpowiedzi: 1

To, że Duży Rynek powoli umiera to m.in. zasługa byłych radnych - których na szczeście dla miasta już nie ma - którzy widzieli knkurencję dla swoich sklepów. Dzedzej, Łapiński, Synak i inni. Po zlikwidowaniu targowiska Rynek powoli zaczął umierać. Mam nadzieję, że teraz to się trochę zmieni. Ta część miasta zasługuje na porządne targowisko. Świecie to nie tylko Marianki. 

Odpowiedzi: 0

Targowisko zostało przeniesione w pobliże dworca PKS, tuż przy byłych Zakładach mięsnych. Targowisko na Mariankach istniało równolegle do tego na Dużym Rynku.

Odpowiedzi: 1

Jakiego dworca! 

Odpowiedzi: 0

Najwyższy czas.

Odpowiedzi: 0

Bardzo dobrze, Targowisko to dobry pomysł żeby ożywić Rynek

Odpowiedzi: 0

Marchew, pietruszka i pyry.... niewiele trzeba by ludzi zadowolić 

Odpowiedzi: 1

A TY zapewne ambrozją się żywisz :)

Odpowiedzi: 0

Wracamy do lat 90-dziesiątych. Brud, porozrzucane warzywa, do tego wszechobecne psie kupy i dwa cieknące koryta, które dodadzą blasku odradzającej się handlowej atrakcji turystycznej. Duży Rynek to nasza duma.

Odpowiedzi: 2

Kolejny(a) "malkontent". Masz coś ciekawego do zaproponowania? Napisz do swojego radnego, idź na sesję RM i zgłoś swój postulat. 

Odpowiedzi: 1

Co mam zgłosić? Czlowieku, daj spokój. Gdzie ty żyjesz. Robienie z rynku warzywniaka, to psucie wizerunku miasta. Chociaż z drugiej strony tam i tak nic nie ma a teraz będzie "coś". 

Odpowiedzi: 1

U naszych sąsiadów w CCH cały czas na Rynku jest targowisko i jakoś nikomu to nie przeszkadza. Do południa handlują, popołudniu imprezy i wszyscy są zadowoleni. Dla mieszkańców tej części miasta to bardzo dobra decyzja. Nikt z nas nie będzie popiedalać na Marianki po przysłowiwa marchewkę. A wracając do Kaczgrodu to i u Nas przydało by sie wiecej kawiarenek na Rynku - tak jak jest u nich w sezonie letnim.

Odpowiedzi: 0

Wyprowadzaj pieska z woreczkiem na odchody to kup nie będzie i samochodu mie parkuj komuś na bramie 

Odpowiedzi: 0

Może być ciężko w tych obsranych przez psy chodnikach sprzedawać żywność. Nigdzie nie ma tak osranych chodników jak w Świeciu. Tylko radykalne zwiększenie podatków za psa do kwoty 2 tysięcy złotych może uratować to pogrążone w kupie miasto.

Odpowiedzi: 2

A jest jakiś podatek od psa?

Odpowiedzi: 0

Juhas  .urwa Mac masz rację! Świecie to obsrane miasto WSTYD;

Odpowiedzi: 0

Czas najwyższy ...

Odpowiedzi: 0

Ten wieśniak z jezweskiej gminy Leszek czy jak mu tam,burzy się karierowicz że miasto szuka kasy. Kto tego osobnika wogole dopuszcza do głosu? Panie N.... Spieprzaj dziadu. Pański fałsz jest powszechnie znany. Już niedługo wrócisz do lasy pajacu.

Odpowiedzi: 0

Do roboty straż miejska to nie będzie kup,

Odpowiedzi: 0

Straż Miejska to nietykalni    PANY   -nic nie robią!

Odpowiedzi: 0

Ogólnie mówiąc świecie jest zasrane przez psy,idąc do miasta chociaż nie wiem poco zawsze wracam z zasranym butem.

Odpowiedzi: 0

Chyba miasto zapewni jakieś estetyczne drewniane stragany a nie takie obskorne namioty jak na Mariankach lata 90te. Tam też już dawno handel powinien być uporządkowany, zadaszony targ

Odpowiedzi: 0

Wcześniej miasto powinno pomyśleć o parkingu pod rynkiem

Odpowiedzi: 1

W planach jest rynek 3 poziomowy,na pierwszym targ na drugim parking a na trzecim wychodek dla kundli żeby ten debil co tu ryja drze że ma obsrane buty idąc niew***ił się znów w kupe.

Odpowiedzi: 0

Ci co protestowali w latach 90 już splajtowali remont rynku też im nie pomógł kawiarenki na rynku też padają a to wszystko przez to ze.wywieźli tych dwóch abstynętów  na cmentarz 

Odpowiedzi: 0

Różne miasta mają różne pomysły na przyciągnięcie mieszkańców na rynek. My jarmarki i koncerty przenosimy do parku a na rynek szmaciaste namioty. Chełmno, Chojnice w pomysłach o głowę nas przewyższają. Od czego jest wydział promocji miasta! 

Odpowiedzi: 2

Nie ma w Świeciu takiego wydziału, promocje zapewniają leśne dziadki z towarzystwa milosnikow umierania Świecia 

Odpowiedzi: 0

Prawda. 

Odpowiedzi: 0

Nawet w najbogatszych miastach świata bazarki rolnicze istnieją w centrum miast to może i w Świeciu będzie?

Odpowiedzi: 0

Świecie nad 2 rzekami to targ rybny raz w tygodniu

Odpowiedzi: 0

Strony

Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: [email protected] lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz