Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Franciszek, Dawid, Justyna
 • słabe opady deszczu
  Dzisiaj:
  17°C / 13°C
 • słabe opady deszczu
  Jutro:
  14°C / 9°C
 • zachmurzenie umiarkowane
  Pojutrze:
  13°C / 10°C

Kilka razy zmieniała siedzibę, a teraz zapali 75 świeczek. Co świecka biblioteka przygotowała na jubileusz?

red
15 września, 09:41

Miejska Biblioteka Publiczna obchodzi w tym roku jubileusz. I to nie byle jaki - 75 lat.

- Nowa siedziba stworzyła nowe możliwości działania - mówi Beata Szymańska, dyrektor MBP w Świeciu
Fot. Andrzej Bartniak

REKLAMA

Formalnie Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu funkcjonuje od 1946 r. Organizacją jej pracy zajął się pedagog i bibliotekarz Edmund Meller.

Co ciekawe, jednocześnie w Świeciu powstały jednocześnie placówki powiatowe i miejskie. W 1954 r. połączono obydwie jednostki, a w 1975 r. przekształcono w Rejonową Bibliotekę Publiczną. Od 1991 r. książnica funkcjonuje jako Miejska Biblioteka Publiczna, najpierw w strukturach OKSiR-u, a od 2004 r. jako jednostka samodzielna.

Osobną historią były miejsca, w których można było wypożyczać książki. Siedziby biblioteki znajdowały się m.in. przy ulicy 10 Lutego, przy Dużym Rynku i ul. Mickiewicza. Wielu mieszkańców pamięta zapewne bibliotekę zajmującą kameralny parter budynku przy ul. Wojska Polskiego. Miała ona jednak jeden podsatwowy mankament - ciasnotę.
REKLAMA

Nowa siedziba biblioteki przy ul. Sienkiewicza powstała w miejscu parkingu dla tirów

REKLAMA

Od października 2015 r. bibliotekarze mogą poszczycić się nowoczesną siedzibą przy ul. Sienkiewicza. Nowy, piętrowy budynek ma 1000 m kw. powierzchni. Charakterystyczne dla wnętrza są otwarte przestrzenie. Do dyspozycji czytelników jest również sześć filii i pięć punktów bibliotecznych.

Nowe możliwości pozwoliły bibliotekarzom na organizowanie rozmaitych wydarzeń, od spotkań literackich, poprzez warsztaty rękodzielnictwa i kulinarne, po jogę czy zumbę.

- Możemy sobie pozwolić na wiele – przyznaje Beata Szymańska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świeciu. - Jest kącik zabaw dla dzieci z grami planszowymi, kolorowankami zabawkami i książeczkami. Mamy stanowiska komputerowe, tablety, kanapy i fotele, kącik dla miłośników prasy czy strefę relaksu – wymienia.

Fenomenem są leżaki w zaaranżowanej letniej czytelni, otoczonej zielenią.
REKLAMA

Charaktersytyczną cechą są duże, otwarte przestrzenie

Letnia czytelnia

REKLAMA

- W ogóle zieleń to temat ważny dla nas, czego przykładem jest utworzenie w bibliotece punktu wymiany roślin, czy stworzenie łąki kwietnej. Wielość i różnorodność roślin wokół terenu biblioteki też pokazuje, jak zależy nam na środowisku i stworzeniu miejsca przyjaznego dla wszystkich – wyjaśnia Beata Szymańska.

Więcej przestrzeni pozwala na poszerzanie oferty dostępnych woluminów. Na koniec 2020 r. biblioteka dysponowała ponad 54 tys. książek, 1,5 tys. e-booków, 17 tytułami czasopism oraz dostępem do bazy Legimi, Ibuk Libry i cyfrowymi książkami mówionymi dla niewidomych i słabowidzących.

Ciekawie wygląda też statystyka odwiedzin. Jeszcze w starej siedzibie rocznie odwiedzało ją prawie 37 tys. osób. Po przeprowadzce liczba ta wzrosła do 56 tys.

Urodzinowe obchody są wypełnione szeregiem atrakcji i niespodzianek.
REKLAMA

Od 20 do 25 września chętni będą mogli zmierzyć się z quizem wiedzy o bibliotece. Również w tych dniach odbywać się będzie wystawa prac Urszuli Kulczyk.

21 września ulicami Świecia przejdzie Baśniolada - barwny korowód przedszkolaków przebranych za postaci z bajek. Maluchy również sprawdzą swoją wiedzę na temat ulubionych bohaterów.

Na 22 września zaplanowano spotkanie z Jadwigą Meller, szwagierką pierwszego dyrektora i żoną jego następcy, która opowie o początkach działalności biblioteki.

23 września odbędą się warsztaty tworzenia karmników dla ptaków. Dzień później na czytelników czekać będzie wyśmienity tort oraz spotkanie z Mariolą Pryzwan, autorką biografii m.in.  Anny German, Haliny Poświatowskiej czy Anny Jantar. 25 września zarezerwowany jest na grę miejską "Łąka książek".

O poszczególnych wydarzeniach w ramach jubileuszu będziemy szczegółowo informować w Extra Świecie.

redakcjaatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (1)

Piękny jubileusz :) :) Gratulacje :) :) 

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz