Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Anita, Eliza, Jacek
 • słabe opady deszczu
  Dzisiaj:
  32°C / 19°C
 • zachmurzenie duże
  Jutro:
  32°C / 20°C
 • zachmurzenie duże
  Pojutrze:
  34°C / 23°C
REKLAMA

To koniec Wdy? Klub jest pod ścianą, bo brakuje pieniędzy

Andrzej Bartniak
5 stycznia, 20:00

Wszystko wskazuje na to, że zespół Wdy Świecie zostanie wycofany z trzecioligowych rozgrywek piłkarskich. Powód? W budżecie brakuje ponad 100 tys. zł. To może być początek końca seniorskiej drużyny Wdy.

Piłkarze Wdy na dobre zejdą z boiska? Ten rok może być jednym z najtrudniejszych w 61-letniej historii klubu
Fot. Andrzej Bartniak

Ostatnie spotkanie zarządu Klubu Sportowego Wda Świecie było najsmutniejsze od lat. Rozmawiano o czymś, co zawsze z trudem przechodzi przez gardło. Ekonomia nie zna jednak emocji. Jest surowa i precyzyjna. W budżecie pierwszej drużyny Wdy brakuje przynajmniej 100 tys. zł.

Bilans na minusie

Zważywszy na fakt, że całkowity koszt utrzymania to blisko 600 tys. zł w sezonie, wspomniane 100 tys. zł to zarazem dużo i mało. Rzecz w tym, że w klubowej kasie nie ma pieniędzy, którymi można by wesprzeć piłkarzy bez straty dla innych dyscyplin. Klub zamknął miniony rok deficytem 70 tys. zł.

REKLAMA

- I właśnie dlatego poważnie bierzemy pod uwagę wycofanie pierwszego zespołu z trzeciej ligi - mówi Andrzej Maliszewski, prezes KS Wda Świecie. - Nie możemy sobie pozwolić na dalsze zadłużenie klubu, bo odbiłoby się to na pozostałych sekcjach. Stoimy pod ścianą. Jeśli w styczniu nie zepniemy budżetu, to będzie koniec trzeciej ligi w Świeciu. Wciąż jednak mam cień nadziei, że miasto pozwoli temu zapobiec.

Kiedy zbierze się komisja?

Jeszcze w grudniu ubiegłego roku władze Wdy złożyły wniosek o wsparcie w wysokości 150 tys. zł. Sprawą zajęła się komisja sportu przy radzie miejskiej. Po pierwszym spotkaniu radni poprosili o uzupełnienie dokumentów.

- Chcieliśmy mieć wgląd w dokładne rozliczenie kosztów w rundzie jesiennej - mówi radny Rajmund Górski, członek komisji sportu. - Z dokumentów, które otrzymaliśmy niewiele wynikało.

Brakujące papiery dostali w ekspresowym tempie. Działo się to jeszcze przed uchwaleniem budżetu. Podczas sesji pod koniec grudnia, w czasie której przyjmowano plan wydatków na 2018 rok, o wniosku Wdy nikt z komisji sportu nie wspomniał.

Wyniki finansowe byłyby lepsze, gdyby na mecze przychodziło więcej ludzi. Tymczasem wpływy z biletów nie pokrywają nawet kosztów ochrony

- Sprawą chcieliśmy się zająć na posiedzeniu komisji w styczniu, by w późniejszym terminie przedstawić ją radzie - wyjaśnia Górski.

Kiedy ma się zebrać komisja sportu? Na razie nie wiadomo. Niespodziewanie z przewodniczenia jej zrezygnował Leszek Piotrowski, który jednocześnie rozstał się także z klubem radnych PO.

- To stwarza pewien problem - tłumaczy Górski. - Brakuje najważniejszego członka komisji, który mógłby merytorycznie przyjrzeć się wnioskowi klubu.

Nawet przy najszczęśliwszym zbiegu okoliczności, jest mało realne, aby Wda miała szanse na to, że na jej koncie znajdzie się dodatkowe 150 tys. zł jeszcze w styczniu.

Miasto za mało daje?

Ze wspomnianych 600 tys. zł, jaką pochłania utrzymanie pierwszego zespołu piłki nożnej, 260 tys. zł wynosi dotacja z gminy Świecie. Resztę zapewniają sponsorzy. Tyle, że tych ostatnich jest coraz mniej. Stąd obecne trudności. Zdaniem Andrzeja Maliszewskiego byłoby inaczej, gdyby gmina wykładała więcej na seniorską piłkę nożną. Tak, jak dzieje się to w innych miastach.

REKLAMA

- Budżet wielu trzecioligowych drużyn, wywodzących się z miast porównywalnych do Świecia, wynosi od 800 tys. do 1 mln zł. - wylicza prezes. - To o 400-500 tys. zł więcej niż my możemy wydać. I mówimy o miastach, których nie ma w czołówce rankingu najbogatszych w kraju. A mimo to potrafią wyłożyć całkiem sporo na piłkę nożna, która jest wiodącą dyscypliną sportową w kraju. Dlaczego w Świeciu nie może być podobnie?

Żeby dołożyć, trzeba komuś zabrać

Z posądzeniami o skąpstwo bądź brakiem zrozumienia dla potrzeby utrzymywania sportu nie zgadza się wiceburmistrz Świecia.

- Co roku zwiększamy nakłady na sport - podkreśla Krzysztof Kułakowski. - Jednak przy takiej mnogości klubów i sekcji nie sposób zapewnić wszystkim finansowania na takim poziomie, jakiego być może by oczekiwano. Każdy klub musi część potrzebnych pieniędzy pozyskać od sponsorów. Nie wnikam w to z jakiego powodu Wda straciła część darczyńców, ale stało się to trochę na własne życzenie. Biorąc pod uwagę obecną, dość dramatyczną, sytuację, pewnie bylibyśmy w stanie wygospodarować jeszcze 30, może 40 tys. zł, ale 150 tys. zł raczej nie zdołamy. To bardzo duża suma. Żeby ją wygospodarować, trzeba z jakiegoś działu te pieniądze zabrać, bo budżet na przyszły rok jest już zamknięty. Pytanie z jakiego? I co powiedziałyby na to inne kluby?

REKLAMA
Otworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknie

Jeśli klub wycofa drużynę przed rundą wiosenną, to konsekwencją tego będzie spadek nie do czwartej, ale piątej ligi. Ilu spośród 16 zawodników w obecnym składzie przystanie na taką degradację? Zapewne niewielu. Z pewnością będzie ich zbyt mało, aby stworzyć zespół mogący podołać trudom całego sezonu. I tak w jednej chwili rozpadnie się drużyna seniorów.

Najpierw Strażak, teraz Wda

Prezes klubu uważa, że może się to niekorzystnie odbić na szkoleniu młodych piłkarzy, których jest w klubie około 260.

- Ci najlepsi, nie mając perspektyw grania w trzeciej lidze mogą odejść - obawia się Maliszewski. - Wda bez dobrej drużyny seniorów nie zapewni im ciągłości rozwoju.  

REKLAMA

Prezes Wdy nie ukrywa, że liczy się z falą krytyki. Że będzie postrzegany jako ten, za rządów którego nastąpił upadek piłki nożnej w mieście.

- Mam tylko nadzieję, że znajdą się też tacy, którzy będą pamiętać nasze świetne wyniki w Pucharze Polski, gdy widownia stadionu pękała w szwach - kwituje z nostalgią.

Rok 2018 może być smutny dla fanów piłki nożnej w Świeciu. Zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę, że w ubiegłym roku z rozgrywek wycofał się także Strażak Przechowo.       

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl

Komentarze (44)

To bedzie porazka.

Jezeli Pan Kolakowski chce wygrac wybory to musi wraz z radnymi znaleźć pieniądze w budżecie Gminy

Odpowiedzi: 2

Nie "Kolakowski",a "Kułakowski". Budżet uchwala Rada Gminy, a nie pan "Kolakowski". Niech Wda rozliczy się z pieniędzy, które otrzymała od Miasta.

Odpowiedzi: 1

A chu... z Kułakowskim on to sobie może wie co, bo wiceburmistrz i myśli, że zaraz po Tadeuszu Pogodzie on zostanie burmistrzem. Chyba, że mieszkańcy są tacy głupi i na niego pójdą zagłosować. Najlepiej niech cały sport nawet siatkówkę i stalex-lige halową niech wycofają i tyle żadnego sportu nie będzie w Świeciu   

Odpowiedzi: 0

Jak to "musi"??I nie żaden Kołakowski.Nawet nie wiesz o kim piszesz.

Kochany,czasy PRL-u się już dawno skończyły.Nikt nic nie musi tylko jak już to może i nie jeden człowiek tylko uchwała całej Rady Miasta.

Skoro nie stać to co zrobisz? Powystrzelasz ich?

Logika małego dziecka.

Odpowiedzi: 0

Czyli pieniążki że składek rodziców (90 zł miesiecznie) nie wystarczyły na załatanie dziury budżetowej? Miasto nie powinno dołożyć do budżetu III-ligowej Wdy ani grosza. 

Odpowiedzi: 1

Z tym się zgadzam.Niech przedstawią na łamach gazety co się stało z tymi pieniędzmi?.Lepiej zobaczyć zespół w 5 czy 4 lidze złożonej z zawodników ze Świecia to może ludzie wrócą na stadion...

Odpowiedzi: 2

Na łamach prasy to przedstawia to co swego czasu pokazali w Sali Lustrzanej, czyli to co będą chcieli.

Odpowiedzi: 0

Wstyd by od dzieci brac pieniadze a starym bykom placic za granie juz czas zlikwidowac to towarzystwo

Odpowiedzi: 0

A co tam 3 liga .Do roboty niech się wezmą

Odpowiedzi: 0

szkoda ze tak mało wychowanków zostało w swieciu na moje 4 liga by zupełnie wystarczyła i grając swoimi wychowankami a nie przychodzic na stadion i oglądać obce ryje pozdrawiam 

Odpowiedzi: 0

nie stać na 3 ligę niech zostanie sama młodzież 90 zł składka poszła na seniorów bo młodzi piłkarze prawie nic nie dostali dramat 

Odpowiedzi: 0

Czytając komentarze zdałem sobie sprawę jak ludzie w Świeciu są zacofani. Sami ludzie ze Świecia robią wszystko żeby tam nie było piłki. Klub z takimi tradycjami, takim nakładem ludzi którzy pracowali wokół klubu...dramat. Zal piłkarzy i działaczy. W Świeciu ludzie dowożą dzieci na trening samochodami za 80 tys. A nie mogą 90 zł składki zapłacić...

Odpowiedzi: 2

To raczej nie chodzi o te 90zł. Może być i 150zł jak w innych szkolkach tylko rodzice chcieliby wiedzieć jak te pieniądze są wydatkowane. Jak się płaci to też ma się prawo wymagać.

Odpowiedzi: 0

na szkolenie dzieci sa pieniadze z miasta a składka jest na 3 ligę zacofany jestes ekonomicznie

Odpowiedzi: 0

Ze składek dzieci maja około 150 tys rocznie miał byc podział dla dzieci i na klub składki ktora płaca rodzice a niektóre zespoły nie dostały nic .Nie stać na 3 ligę trudno

Odpowiedzi: 1

Zgadzam się w zupełności. Najpierw wyciągnięto pieniądze bezpośrednio od rodziców teraz od Gminy, która i tak jest największymm sponsorem klubu (to też rodzice). Łatwo żądać, jeszcze łatwiej krytykować, gorzej zapracować samemu. A wszystkiemu będzie winien Burmistrz ...

Odpowiedzi: 0

no skoro nie m pieniędzy no to niech grają w IV, V lidze, drużyne zrobić z wychowanków. To i tak jest poziom amatorski, więc co za różnica, która liga. Sponosorzy pewnie nie chcą płacić kilkset tysięcy złotych za reklame na koszulkach co jest zrozumiałe. Liga jest małowidowiska, mało się o tym mówi. Reklama dla sponsorów nijaka. Polpak Świecie był bardziej widowiskowy jeszcze zanim awansował do najwyższej ligi rozgrywkowej. Pamiętam, że sala w ósemce była pełna na każdym meczu, a później hala w Grudziądzu i dalej w Świeciu. Chociaż później i tam zabrakało kasy na pensje zawodników.

Odpowiedzi: 0

kolego Swieciak: pieniądze w wysokości 90 złotych przeznaczone są na rozwoj dzieci a nie pierwszej drużyny! Radzę zapoznać się z faktami a potem komentować decyzje.

Odpowiedzi: 1

Wda dostaje z miasta 600 tyś.Dużo więcej niż 270 tyś.idzie z tego na piłkę nożną,ale jest i najpopularniejsza. Do tego za transport też ma placic miasto ok 130 tyś. To dużo ale niewystarczająca.Wierzcie 

Odpowiedzi: 0

Mój syn trenował kiedś piłkę ręczną w UKS Śódemka,dzieci trenowały,wyjeżdżały i przy tym świtnie się rozwijały.O żadnym płaceniu nie było mowy.

Odpowiedzi: 0

Trzeba było ściągać więcej zawodników z Bydgoszczy i innych miast zamiast od lat grać utalentowanymi wychowankami. Na mecze chodzi teraz bardzo mało ludzi. Pozdrawiam.

Odpowiedzi: 0

... a ja jako kibic Jaroty Jarocin życzę Wdzie aby nie wycofała się z 3. ligi.

Odpowiedzi: 0

Tragedia WDA umiera, a gdzie kibice?  

Odpowiedzi: 0

był polpak który tak wysoko zaszedł i zniknął, teraz będzie Wda. 

nie śledzę kto gra ani wyników, ale jestem, ze Świecia więc niejako  zależy mi aby grali jak najwyżej.

Przykre jest to, że nasz gmina jako jedna z najbogatszych w kraju nie jest w stanie dofinansować wiekszą kwotą.

Pomijam już nieudane wielomilionowe inwestycje, rynek, te korytka, basen ciągle w remoncie...

Odpowiedzi: 0

Ciekawe dlaczego miasto czy duże firmy nie chcą ratować, pomóc miejskiemu klubowi? Może sprawa ma drugie dno? Może ktoś się na kogoś obraził? A może komuś zależy na upadku klubu? W "mieście" ci sami ludzie od lat, w klubie także ci sami ludzie od lat. Może czas na zmiany?

Odpowiedzi: 0

Odpuścić tą 3 ligę, niech się dalej nie zadłużają dla garstki osób na stadionie. Lepiej grać o ten jeden-dwa szczeble niżej ale swoją uzdolnioną młodzieżą. TAKA PRAWDA.

Odpowiedzi: 0

masakra polpak nie istnieje strazak tak samo i wda to gdzie jest ten najbogatszy powiat w kuj pom zeby wda nie mogla nawet do 2 ligi wejsc wstyd 60 letni klub i kasy nie ma miasto ale na ronda to maja za kilka baniek mniejsze miasta daja sobie rade w 1 ligowych ligach wda ma nie istniec 4 liga lepiej zaorac i barany w puscic wda ma obiekty jedne z lepszych w wojewodztwie nie jedna druzyna z wyzszych lig takich nie maja jeszcze wiecej w kieszenie musicie sobie ladowac to na tyle pozdr

Odpowiedzi: 0

W Świeciu jest za dużo klubów i sekcji. Należałoby się zdecydowac na promocje jednje dwóch dyscyplin i wtedy będa i pieniądze i wyniki.  Co do widzów, to na siatkówce też trybuny są puste chociaz to pierwsza liga.

Odpowiedzi: 0

Kulakowski napierw to się nauczyć mówić to raz. Dwa tyle masz do powiedzenia Dyzmo. Gdzie jest koszykówka? Zapalony koszykarzu. Też już się nie opłaca. Teraz Wda. Bardzo dobrze jak masz tyle dopowiedzenia przed wyborami. Karierowiczu.  

Odpowiedzi: 0

Wda to fajny klub. Nie obraźajcie się ludziska. Siąść do rozmów, znaleźć kompropis. Tyle i aż tyle. Pozdrawiam wszystkich i życzę tego. A kompromis polega na tym, że nikt nie jest zadowolony. Pamiętajcie o tym!

Odpowiedzi: 0

Strony

Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz