Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Elwira, Diana, Helena
 • słabe opady deszczu
  Dzisiaj:
  31°C / 18°C
 • słabe opady deszczu
  Jutro:
  32°C / 17°C
 • umiarkowane opady deszczu
  Pojutrze:
  33°C / 19°C
REKLAMA

Lekarze zostaną w pracy, ale nie na długo. Obecny kompromis ich nie zadowala

Andrzej Pudrzyński
1 grudnia, 07:02

Spór płacowy w szpitalu psychiatrycznym zakończył się kompromisem, ale krótkotrwałym.

To, czy lekarze nie odejdą 1 stycznia, zależy od wysokości kontraktu szpitala z NFZ
Fot. Andrzej Bartniak

REKLAMA

Jak już informowaliśmy w listopadzie, część lekarzy Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu złożyła wypowiedzenia z pracy. Zamierzali odejść, jeśli nie otrzymają żądanych podwyżek. Termin wypowiedzeń minął 30 listopada.

Wypowiedzenia złożyła większość z 18 lekarzy szpitala psychiatrycznego, którzy mają pod swoją opieką około 500 pacjentów. Zaprotestowali w ten sposób przeciwko zbyt niskim, ich zdaniem, wynagrodzenia za dyżury.

Do tej pory szpital płacił za 24-godzinne dyżury w niedziele i święta 1 920 zł, natomiast za 16 godzin pracy w pozostałe dni 1 120 zł. Lekarze domagają się 100-procentowych podwyżek.
REKLAMA

Podczas negocjacji z dyrekcją udało się wypracować kompromis w połowie listopada. Ustalono wstępnie wzrost wynagrodzeń o 50 proc. 

- To jedyne warunki, jakie jesteśmy w stanie spełnić - powiedział Extra Świecie Dariusz Rutkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu. - Bieżący rok był dla nas bardzo trudny pod względem finansowym. Myślę, że druga strona ma tego świadomość.

Kompromisowe ustalenia z połowy listopada, podtrzymane podczas późniejszych rozmów pod koniec tego miesiąca, zażegnały na razie widmo odejścia ponad połowy lekarzy od 1 grudnia.
REKLAMA

Stawka za 24-godzinne dyżury ma cztery poziomy. Po podwyżce, którą jest w stanie zapłacić szpital, ma się ona wahać od 95 do 120 zł za godzinę. Najwyższa kwota odnosi się do 24-godzinnych dyżurów w niedziele i święta w izbie przyjęć. W tym przypadku lekarz mógłby liczyć na 2 880 zł za dyżur. Do tej pory było to 1 920 zł.

Lekarze zgodzili się przyjąć proponowane 50-procentowe podwyżki, ale warunkowo do końca roku. Czy jest szansa na trwałe porozumienie? Jest, ale pod warunkiem, że Narodowy Fundusz Zdrowia zwiększy kontrakt dla szpitala na 2022 r.

Dotychczasowy kontrakt był na poziomie sprzed trzech lat, a w tym czasie wzrosły koszty utrzymania szpitala - od rachunków za prąd i ogrzewanie po pensje minimalne.

- W znacznej mierze rozumiem roszczenia lekarzy, którzy pracują według stawek sprzed trzech lat - przyznaje dyrektor.
REKLAMA

Wynagrodzenia dla lekarzy podane są w kwotach brutto, a nie na rękę. Lekarze na kontraktach funkcjonują jak jednoosobowa firma: sami opłacają podatki, ZUS, pokrywają koszty dojazdów do pracy, jeśli są spoza Świecia.

Lekarze kontraktowi nie mają też płatnych urlopów czy chorobowych (poza niewielkimi świadczeniami z ZUS).

O tym, ilu lekarzy przyjdzie do pracy 1 stycznia, będzie zależało od tego, jakie stawki uda się wynegocjować dyrekcji szpitala z NFZ. 

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (17)

W tym szpitalu pracują TYLKO lekarze i to wyłącznie im należą się podwyżki.

Inny personel jest pomijany ,przestawiany i kontrolowany.

Odpowiedzi: 1

to niech reszta personelu też walczy o swoje, ktoś im zabrania? Albo zmienią pracę, w Państwie piskowskiego dobrotybu jest jej od groma i zarabia się kokosy. 
Inflacja 8% oznacza, że pracujemy miesiąc za darmo, ale to trzeba chcieć zrozumieć. Dzien wolności podatkowej, kiedy przestaje się pracować na podatki, a zaczyna na siebie, zaczyna się w czerwcu, jakoś w połowie. A wy się dziwicie, że Ci którzy mają trochę oleju w głowie i to widzą, walczą o swoje.
Jeszcze od stycznia wjedzie nowy wał, to dopiero się posrają mało zarabiający.

Odpowiedzi: 1

No na pewno byś miał lepiej za PO u tych komunistów 

Odpowiedzi: 1

skończony durniu, komunistów jak Piotrowski to ma PiS w szeregach no i przez takich ułomów jak ty w tym kraju jest jak jest, bo was, pydło pastewne, nauczyli, że są dwie partie. Jedyny argument intelektualnego ścieku 'a za PO to...' : ) Szkoda splunąć nawet. Sprowadzenie obecnych problemów do takiej przepychanki, to jest właśnie poziom świni taplającej się w błocie.

Odpowiedzi: 1

No a komu są podporządkowani pajacu jak nie komuchom 

Odpowiedzi: 2

no debil :D podsumowując, niech ludzie nie narzekają i nie chcą mieć więcej, bo za innej władzy lepiej by nie mieli, a że mają źle, to nic, no taki los polaka, wspominać bitwę pod grunwaldem i wpierda*ać tynk ze ścian :D

Odpowiedzi: 0

Ile tych masz lat, że Ty wszędzie  komuchow widzisz. Ciężko żyć co, jak tak czerep w tej nienawiści żyje 

Odpowiedzi: 0

Jak najbardziej należą się podwyżki ale dla każdego nie tylko dla lekarzy.Personel sprzątający pracuje po 12h i mają najniższą krajową.W dodatku część z nich nie będzie miała przedłużonej umowy bo nie ma kasy na to.

Odpowiedzi: 2

to może wtedy lekarze wezmą sie za miotły i mopy w ramach podwyżki

Odpowiedzi: 0

Trzeba było się uczyć. 

Odpowiedzi: 0

Widać, że choroba psychiczna jest zakaźna, bo aż osiemnastu lekarzy zaraziło się od chorych...

Odpowiedzi: 1

W punkt.

Odpowiedzi: 0

Nie dawac im tych pieniedzy ! smiechu warte

Odpowiedzi: 0

Jak im tak źle na kozetkowych dyżurach to zawsze mogą iść do fabryki do pracy.

Odpowiedzi: 0

Do roboty z nimi, w biedronce potrzebują do rozkładania towaru !!!! Gnojstwo i tyle !!!!

Odpowiedzi: 0

Inni pracownicy muszą miesiąc i więcej pracować co te rozpasy chcą za dyżur.oszczędnosci kosztem innych pracowników którzy zostaną zwolnieni a ich obowiązkami dodatkowo zostaną obciążone inne osoby.tu to norma kilka etatów w jednym i płaca jak na pół etatu.

Jak inni pracownicy prosili o podwyżki to zostali zignorowani.RÓWNI I RÓWNIEJSI

Odpowiedzi: 0

Ludzie ogarnijcie się, porównanie lekarza do sprzątaczki jest nie na miejscu. Przyjsc i machać mopem MOŻE KAZDY, a lekarzem nie może być każdy. Nikt  njkimu nie bronił się uczyć. Szok, w jakim kraju przyszło mi żyć. 

Odpowiedzi: 0
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz