Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Aurelia, Kamila, Franciszka
REKLAMA

Mieszkańcy pomagają ukraińskim uchodźcom w Terespolu. "Dziękujemy wam, Polacy" [wideo i zdjęcia]

Andrzej Pudrzyński
27 lutego, 10:24

W sobotę tuż przed południem 46 obywateli Ukrainy, głównie dzieci i kobiet, znalazło tymczasowe schronienie w domu noclegowym w Terespolu Pomorskim. Wkrótce potem pojawiły się tam samochody z pomocą od mieszkańców Świecia i okolic.

Organizatorzy spontanicznych zbiórek zapowiadają, że to dopiero początek pomocy uchodźcom
Fot. Justyna Sadzińska

REKLAMA

Na wieść o spodziewanym przyjeździe uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy, w Świeciu zaczęły tworzyć się spontanicznie punkty zbiórek.

Pierwsza grupa miała dotrzeć do Terespola w piątek, ale ostatecznie wojewoda zdecydował o umieszczeniu jej w Białych Błotach pod Bydgoszczą.

- W sobotę wcześnie rano starostwo, które koordynuje działania w powiecie świeckim, dostało informację, że jedzie do nas inna grupa, licząca 46 osób - mówi Iwona Karolewska, sekretarz powiatu.

REKLAMA

To niemal wyłącznie kobiety, osoby starsze i dzieci. Najmłodsze ma kilka miesięcy. Pozostałe po kilka lat. W Terespolu mają zapewnione pokoje i posiłki. Uchodźcy najpotrzebniejsze rzeczy pospiesznie spakowali tylko do dwóch walizek. Potrzeby są więc ogromne.

Mieszkańcy Świecia i okolic nie pozostali obojetni na ich los. Na Facebooku wkrótce potem powstała grupa Pomoc dla uchodźców w Terespolu.

Informacje o tym, czego potrzebują, rozeszły się lotem błyskawicy w mediach społecznościowych:

- To odzież w rozmiarach S, M, L, środki higieniczne, koce, ręczniki, bielizna, kapcie dla kobiet i dzieci, szczotki do włosów. Pytają o walizki do rzeczy, zabawki, słodycze dla dzieci - infotmuje Milena Podgórka, administrator grupy.

 

REKLAMA

Sklepy, salony kosmetyczne i punkty usługowe w Świeciu i okolicach natychmiast zwróciły się z apelem o przynoszenie niezbędnych rzeczy za pośrednictwem swoich profili facebookowych.

Tak zrobiła między innymi Justyna Sadzińska, właścicielka Instytutu Molo Derm w Świeciu.

- Nie zastanawialiśmy się długo z mężem i postanowiliśmy pomóc uchodźcom. Udostępniłam post na naszym firmowym Facebooku o zbiórce. Wiele osób, nie tylko moje klientki, odpowiedziało niemal natychmiast, przynosząc ręczniki, nową bieliznę, odzież, buty, środki czystości, pampersy, mleka dla niemowląt, zabawki, słodycze - wymienia Justyna Sadzińska.

Podkreśla, że potrzeby będą jeszcze większe, bo część uchodźców zostanie, pozostali rozjadą się w inne miejsca, ale potem przyjadą następni.

REKLAMA

Dary zebrane w Molo Derm trafiły do ukraińskich uchodźców w Terespolu.

- Ludzie są smutni, wyobcowani, wystraszeni - mówi Justyna Sadzińska. - Dzieci są mniej świadome tego, co się stało, ale dorośli przeżywają strasznie całą sytuację. I trudno się dziwić. Stracili dobytek życia, martwią się o swoich ojców, mężów i synów, którzy walczą z Rosjanami. Nie zapomnę starszej Ukrainki, która płacząc dziękowała za okazaną pomoc. Odpowiedziałam, że nie ma za co dziękować, przecież zrobiliby dla nas to samo. "Na pewno” – odrzekła. To niezwykle poruszające chwile, które cały czas tkwią w mojej głowie. Sama miałam łzy w oczach widząc cierpienie tych ludzi - przyznaje Justyna Sadzińska.

Na tym nie koniec. Niektórzy deklarują chęć przyjęcia w swoich domach ukraińskich uchodźców, gdyby zabrakło miejsca w wyznaczonych ośrodkach. Inni mieszkańcy sami przywożą wsparcie bezpośrednio do domu noclegowego przy ul. Leśnej 20 w Terespolu.

REKLAMA

- Jestem wzruszona tak dużym odzewem – przyznaje Marzena Mazur, prowadząca dom noclegowy w Terespolu. - Osoby które przyjechały w sobotę otrzymały wszystko, czego im brakowało. Teraz robimy już zapasy. Skontaktowałam się również z hotelem Vistula, bo oni też czekają na ludzi z Ukrainy. Powiedziałam im, że mogą na nas liczyć. Podzielimy się, bo jest tego bardzo dużo.

Niektórzy Ukraińcy, którzy zostali zakwaterowani w Terespolu deklarują, że nie zostaną tu długo.

- Mają miejsca do zamieszkania, mają rodziny, natomiast sześć osób w tym ośrodku zostaje. Opiekujemy się nimi, w tej chwili przede wszystkim pod kątem medycznym. Jedna osoba potrzebowała pilnej pomocy stomatologicznej, już jest po zabiegu. Takie sytuacje będą występowały i musimy być na nie gotowi - zaznacza Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.

REKLAMA

Pomoc można przywozić bezpośrednio do domu noclegowego przy ul. Lesnej 20. W grupie Pomoc dla uchodźców w Terespolu podawana jest też, stale aktualizowana, lista punktów, gdzie można to zrobić, m.in. w Świeciu.

Jak już informowaliśmy, w Świeciu zawiązał się Społeczny Komitet Pomocy Ukrainie - Powiat Świecki. Zrzeszone są w nim różne organizacje, stowarzyszenia i fundacje z naszego powiatu, a nawet ugrupowania, których przedstawiciele zasiadają w radach miasta i powiatu.

Celem komitetu jest koordynowanie wspólnych akcji w skali powiatu świeckiego, aby móc szybko odpowiadać na konkretne potrzeby.

Kolejne spotkanie organizacyjne komitetu zaplanowano w niedzielę 27 lutego o godz. 19.00 w siedzibie Związku Harcerstwa Polskiego przy ul. Wojska Polskiego 141 w Świeciu (dawna biblioteka miejska).

- Zapraszamy do współpracy kolejne organizacje z całego powiatu świeckiego. Przyjdźcie na nasze spotkanie – apeluje Społeczny Komitet Pomocy Ukrainie - Powiat Świecki.

Aktualności dotyczące działań komitetu znajdziecie na stronie facebookowej tutaj.

W powiecie świeckim wytypowano na razie trzy punkty, w których mogą być ulokowani uchodźcy. Najwięcej, 135 osób może zostać zakwaterowanych w ośrodku Patria w Tleniu (gmina Osie), dla około 100 są miejsca w Terespolu (gmina Świecie) oraz 50 w hotelu Vistula w Świeciu.

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (23)

Brawo dla p.Mazur z Terespola Pomorskiego,dobra robota!! Wolna Ukraina!!

Odpowiedzi: 0

Brawa . Jedni pomagają a inni "właściciele stacji benzynowych" się dorabiają.

Odpowiedzi: 0

Tylko że nie pomagają za darmo 

Odpowiedzi: 3

Prowadzą pokoje noclegowe. Za ich wynajem i wyżywienie dla uchodźców płaci rząd. Ty byś wynajął na perę miesięcy swój hotelik i zgodziłbyś sie nie mieć z tego żadnej rekompensaty? Ale co ważne nie ograniczają się tylko do najmu i wyżywienia, ale angażują się w zbiórkę rzeczy, pomagają, apelują o zbiórkę, odbierają dziesiątki telefonów od ludzi, pomagają rozdzielać rzeczy. A za to im nikt nie płaci. I za to należy się szacunek. Ale zawsze znajdzie sie cebulak którego wszystko razi.

Odpowiedzi: 0

Czy zawsze musi być tego typu myślenie? Nie będziesz się angażować bo nie płacą a jeśli poproszą o pomoc to owszem ale najpierw chcesz wiedzieć za ile ... a jak słyszysz o takiej akcji to cię zżera bo ktoś napewno na tym zarobi . Nie odzywaj się lepiej mały chory człowieczku. 

Odpowiedzi: 0

no jak jesteś tak dobrze poinformowany to napisz tu oficjalnie ile dostają obeikt i na co może te pieniądze przeznaczyć ....
byłeś tam widziałeś ? pomagałeś segregować ubrania, środki czystości, szukać butów albo kurtki w określonym rozmiarze, pocieszać zagubiony kobiety, starać się porozumieć mimo bariery językowej, nagle stracić swoją prywatność i przyjmować tabuny ludzi z darami na własnej posesji.... całej tej rodziny życie zmieniło sie diabetralnie ...wiesz ile za to mają ? Uśmiech i dziekuję ze strony uchodzćów ...ty nawet tego nie masz

Odpowiedzi: 0

Wszystkich właścicieli CPN którzy podnieśli cenę ropy do 8 zł powinni srogo ukarać!! Dorabianie sie parówy na czyims nieszczęściu

Odpowiedzi: 1

Popieram lecz czy ktoś kazał tankować głupota ludzka tylko ja w życiu bym nie zatankował za 8 jak na Orlenie po 5.70 było 

Odpowiedzi: 0

Szkoda, że to miłosierdzie jest tylko dla legalnych uchodzcow bo dla nielegalnych go nie ma. 

Na granicy z Białorusią też stoją matki z dziećmi uciekające przed okrucieństwem wojny. 

Czy to ludzie innej kategorii, tak się dzieli ludzi. 

Odpowiedzi: 3

Siejesz ferment, stoją bo są kolejki i muszą sprawdzić kto wjeżdża... Polska bardzo pięknie pomaga i inne kraje powinny brać przykład, ja jestem pod wrażeniem, wielki szacunek dla wszystkich, którzy pomagają i dla tych co tam zostali... 

Odpowiedzi: 1

Ty czytać umiesz bo, że WiFi działa to wiemy. 

Odpowiedzi: 1

Na Białorusi nie ma wojny, Białoruś chce pomóc przy ataku na Ukrainę... 

Odpowiedzi: 2

Przestań, udawać,, że nie wiesz o jakich uchodzcow chodzi bo się blaznisz.

Odpowiedzi: 0

Nie umiesz czytać, dostęp do internetu to nie wszystko. Zostań przy horoskopach skoro tak. 

Odpowiedzi: 0

Odezwał się ruski troll!!!!!!!!!!!!!!!!

Odpowiedzi: 1

Pomoc wybiórczo nie czyni z kogoś dobrego człowieka trollu bez pochodzenia. 

Odpowiedzi: 0

Masz rację,  też nie rozumiem dlaczego na jednej granicy stawiają ogromną zaporę a inną szeroko otwierają. Tam też były dzieci. 

Odpowiedzi: 0

Dla wszystkich M.

Odpowiedzi: 0

Nie dajmy się zwariować z tą pomocą, bo można "kota zagłaskać na śmierć". Uchodźcy są w drodze do rodzin, które są w innych krajach, a to znaczy, że potrzebują środków higieny osobistej, toreb, niezniszczonego, wygodnego obuwia, żywności, termosów/kubków termicznych i może drobnej odzieży, bielizny osobistej. Może to kogoś zaskoczy ale nie które z tych rzeczy ze względów sanitarno/higienicznych muszą być nowe. Dzieci można wspomóc zabawkami ale takimi, które nie utrudnią podróży. Istotnym pewnie będzie pomoc lokalnych kantorów i placówek bankowych w wymianie hrywien na inne waluty potrzebne do dalszej podróży. Stać nas by pomagać wszystkim ale również i tu trzeba zachować rozsądek.

Odpowiedzi: 0

Dziękujemy Ukraińcom za Wołyń. Do tego ju z doszło.

Odpowiedzi: 1

Nie mierz wszystkich Ukraińców jedna miara trolu

Odpowiedzi: 0

Dobrze, że pomagamy ludziom uciekającym przed wojną. Każde życie człowieka jest ważne. Racje ma prezydent Ukrainy, bo czym różnią sie ludzie w Hamburgu, Włoszech i innych krajów. Mam babcię, która przezyła II wojnę światową, mówiła, że jej koleżanki starsze panie bardzo płakały jak usłyszały o wojnie Putina. Pomagajmy, to nasz test na człowieczeństwo w tych czasach. Niech żyje Wolna Ukraina.

Odpowiedzi: 0

My w Polsce też bardziej się szanujmy, dosyć tych hejtów i braku torelancji.

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
    Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz