Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Mieszkańcy pomagają ukraińskim uchodźcom w Terespolu. "Dziękujemy wam, Polacy" [wideo i zdjęcia]

W sobotę tuż przed południem 46 obywateli Ukrainy, głównie dzieci i kobiet, znalazło tymczasowe schronienie w domu noclegowym w Terespolu Pomorskim. Wkrótce potem pojawiły się tam samochody z pomocą od mieszkańców Świecia i okolic.

Udostępnij
2_pomoc-czolo

Na wieść o spodziewanym przyjeździe uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy, w Świeciu zaczęły tworzyć się spontanicznie punkty zbiórek.

Pierwsza grupa miała dotrzeć do Terespola w piątek, ale ostatecznie wojewoda zdecydował o umieszczeniu jej w Białych Błotach pod Bydgoszczą.

- W sobotę wcześnie rano starostwo, które koordynuje działania w powiecie świeckim, dostało informację, że jedzie do nas inna grupa, licząca 46 osób - mówi Iwona Karolewska, sekretarz powiatu.

Reklama
Reklama

To niemal wyłącznie kobiety, osoby starsze i dzieci. Najmłodsze ma kilka miesięcy. Pozostałe po kilka lat. W Terespolu mają zapewnione pokoje i posiłki. Uchodźcy najpotrzebniejsze rzeczy pospiesznie spakowali tylko do dwóch walizek. Potrzeby są więc ogromne.

Mieszkańcy Świecia i okolic nie pozostali obojetni na ich los. Na Facebooku wkrótce potem powstała grupa Pomoc dla uchodźców w Terespolu.

Reklama
Reklama

Informacje o tym, czego potrzebują, rozeszły się lotem błyskawicy w mediach społecznościowych:

- To odzież w rozmiarach S, M, L, środki higieniczne, koce, ręczniki, bielizna, kapcie dla kobiet i dzieci, szczotki do włosów. Pytają o walizki do rzeczy, zabawki, słodycze dla dzieci - infotmuje Milena Podgórka, administrator grupy.

 

Reklama
Reklama

Sklepy, salony kosmetyczne i punkty usługowe w Świeciu i okolicach natychmiast zwróciły się z apelem o przynoszenie niezbędnych rzeczy za pośrednictwem swoich profili facebookowych.

Tak zrobiła między innymi Justyna Sadzińska, właścicielka Instytutu Molo Derm w Świeciu.

- Nie zastanawialiśmy się długo z mężem i postanowiliśmy pomóc uchodźcom. Udostępniłam post na naszym firmowym Facebooku o zbiórce. Wiele osób, nie tylko moje klientki, odpowiedziało niemal natychmiast, przynosząc ręczniki, nową bieliznę, odzież, buty, środki czystości, pampersy, mleka dla niemowląt, zabawki, słodycze - wymienia Justyna Sadzińska.

Reklama
Reklama

Podkreśla, że potrzeby będą jeszcze większe, bo część uchodźców zostanie, pozostali rozjadą się w inne miejsca, ale potem przyjadą następni.

Dary zebrane w Molo Derm trafiły do ukraińskich uchodźców w Terespolu.

Reklama
Reklama

- Ludzie są smutni, wyobcowani, wystraszeni - mówi Justyna Sadzińska. - Dzieci są mniej świadome tego, co się stało, ale dorośli przeżywają strasznie całą sytuację. I trudno się dziwić. Stracili dobytek życia, martwią się o swoich ojców, mężów i synów, którzy walczą z Rosjanami. Nie zapomnę starszej Ukrainki, która płacząc dziękowała za okazaną pomoc. Odpowiedziałam, że nie ma za co dziękować, przecież zrobiliby dla nas to samo. "Na pewno” – odrzekła. To niezwykle poruszające chwile, które cały czas tkwią w mojej głowie. Sama miałam łzy w oczach widząc cierpienie tych ludzi - przyznaje Justyna Sadzińska.

Na tym nie koniec. Niektórzy deklarują chęć przyjęcia w swoich domach ukraińskich uchodźców, gdyby zabrakło miejsca w wyznaczonych ośrodkach. Inni mieszkańcy sami przywożą wsparcie bezpośrednio do domu noclegowego przy ul. Leśnej 20 w Terespolu.

Reklama
Reklama

- Jestem wzruszona tak dużym odzewem – przyznaje Marzena Mazur, prowadząca dom noclegowy w Terespolu. - Osoby które przyjechały w sobotę otrzymały wszystko, czego im brakowało. Teraz robimy już zapasy. Skontaktowałam się również z hotelem Vistula, bo oni też czekają na ludzi z Ukrainy. Powiedziałam im, że mogą na nas liczyć. Podzielimy się, bo jest tego bardzo dużo.

Niektórzy Ukraińcy, którzy zostali zakwaterowani w Terespolu deklarują, że nie zostaną tu długo.

- Mają miejsca do zamieszkania, mają rodziny, natomiast sześć osób w tym ośrodku zostaje. Opiekujemy się nimi, w tej chwili przede wszystkim pod kątem medycznym. Jedna osoba potrzebowała pilnej pomocy stomatologicznej, już jest po zabiegu. Takie sytuacje będą występowały i musimy być na nie gotowi - zaznacza Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.

Reklama
Reklama

Pomoc można przywozić bezpośrednio do domu noclegowego przy ul. Lesnej 20. W grupie Pomoc dla uchodźców w Terespolu podawana jest też, stale aktualizowana, lista punktów, gdzie można to zrobić, m.in. w Świeciu.

Jak już informowaliśmy, w Świeciu zawiązał się Społeczny Komitet Pomocy Ukrainie - Powiat Świecki. Zrzeszone są w nim różne organizacje, stowarzyszenia i fundacje z naszego powiatu, a nawet ugrupowania, których przedstawiciele zasiadają w radach miasta i powiatu.

Celem komitetu jest koordynowanie wspólnych akcji w skali powiatu świeckiego, aby móc szybko odpowiadać na konkretne potrzeby.

Reklama
Reklama

Kolejne spotkanie organizacyjne komitetu zaplanowano w niedzielę 27 lutego o godz. 19.00 w siedzibie Związku Harcerstwa Polskiego przy ul. Wojska Polskiego 141 w Świeciu (dawna biblioteka miejska).

- Zapraszamy do współpracy kolejne organizacje z całego powiatu świeckiego. Przyjdźcie na nasze spotkanie – apeluje Społeczny Komitet Pomocy Ukrainie - Powiat Świecki.

Reklama
Reklama

Aktualności dotyczące działań komitetu znajdziecie na stronie facebookowej tutaj.

W powiecie świeckim wytypowano na razie trzy punkty, w których mogą być ulokowani uchodźcy. Najwięcej, 135 osób może zostać zakwaterowanych w ośrodku Patria w Tleniu (gmina Osie), dla około 100 są miejsca w Terespolu (gmina Świecie) oraz 50 w hotelu Vistula w Świeciu.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij
23 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Brawo dla p.Mazur z Terespola

Brawo dla p.Mazur z Terespola Pomorskiego,dobra robota!! Wolna Ukraina!!

Brawa . Jedni pomagają a inni

Brawa . Jedni pomagają a inni „właściciele stacji benzynowych” się dorabiają.

Tylko że nie pomagają za

Tylko że nie pomagają za darmo 

Wszystkich właścicieli CPN

Wszystkich właścicieli CPN którzy podnieśli cenę ropy do 8 zł powinni srogo ukarać!! Dorabianie sie parówy na czyims nieszczęściu

Szkoda, że to miłosierdzie

Szkoda, że to miłosierdzie jest tylko dla legalnych uchodzcow bo dla nielegalnych go nie ma. 

Na granicy z Białorusią też stoją matki z dziećmi uciekające przed okrucieństwem wojny. 

Czy to ludzie innej kategorii, tak się dzieli ludzi. 

Reklama

Dla wszystkich M.

Dla wszystkich M.

Nie dajmy się zwariować z tą

Nie dajmy się zwariować z tą pomocą, bo można „kota zagłaskać na śmierć”. Uchodźcy są w drodze do rodzin, które są w innych krajach, a to znaczy, że potrzebują środków higieny osobistej, toreb, niezniszczonego, wygodnego obuwia, żywności, termosów/kubków termicznych i może drobnej odzieży, bielizny osobistej. Może to kogoś zaskoczy ale nie które z tych rzeczy ze względów sanitarno/higienicznych muszą być nowe. Dzieci można wspomóc zabawkami ale takimi, które nie utrudnią podróży. Istotnym pewnie będzie pomoc lokalnych kantorów i placówek bankowych w wymianie hrywien na inne waluty potrzebne do dalszej podróży. Stać nas by pomagać wszystkim ale również i tu trzeba zachować rozsądek.

Dziękujemy Ukraińcom za Wołyń

Dziękujemy Ukraińcom za Wołyń. Do tego ju z doszło.

Dobrze, że pomagamy ludziom

Dobrze, że pomagamy ludziom uciekającym przed wojną. Każde życie człowieka jest ważne. Racje ma prezydent Ukrainy, bo czym różnią sie ludzie w Hamburgu, Włoszech i innych krajów. Mam babcię, która przezyła II wojnę światową, mówiła, że jej koleżanki starsze panie bardzo płakały jak usłyszały o wojnie Putina. Pomagajmy, to nasz test na człowieczeństwo w tych czasach. Niech żyje Wolna Ukraina.

My w Polsce też bardziej się

My w Polsce też bardziej się szanujmy, dosyć tych hejtów i braku torelancji.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Policjanci ze Świecia wyjaśniają okoliczności piątkowego wypadku, do którego doszło na drodze krajowej nr 91. Przechodząca przez jezdnię 59-letnia kobieta została potrącona przez samochód.

Wiadomości

Trwa akcja gaśnicza w Grupie (gmina Dragacz). W ogniu stanął drewniany dom jednorodzinny.

Wiadomości

Mariusz Kosikowski, zwycięzca drugiej tury wyborów na wójta gminy Warlubie ma świadomość, że od pierwszych dni jego kadencji będą czekać na niego wyzwania, z...

Wiadomości

We wtorek po południu samochód zderzył się z traktorem w gminie Świekatowo.

Wiadomości

Policjanci ze Świecia poszukują właściciela pieniędzy, które zostały znalezione 10 kwietnia w rejonie Szkoły Podstawowej nr 8 w Świeciu. Warunkiem odbioru jest podanie szczegółów,...

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W sobotę późnym popołudniem doszło do groźnej kolizji na ul. Wojska Polskiego w Świeciu.

Wiadomości

- Czy to prawda, że Szkoła Podstawowa w Krąplewicach zostanie w najbliższych miesiącach zlikwidowana? – pyta zaniepokojona Czytelniczka. Zapytaliśmy o to wójta gminy Jeżewo.

Wiadomości

W drugiej turze wyborów spotkali się dwaj kandydaci na wójta gminy Warlubie: Mariusz Kosikowski i Tomasz Michalak. Który z nich zdobył większe poparcie?

Wiadomości

Policjanci ze Świecia wyjaśniają okoliczności piątkowego wypadku, do którego doszło na drodze krajowej nr 91. Przechodząca przez jezdnię 59-letnia kobieta została potrącona przez samochód.

Historia

Brał łapówki i przywłaszczał sobie publiczne pieniądze. Starosta świecki Stanisław Krawczyk potrzeby finansowe miał ogromne. Mimo tego i niemałej pensji, ciągle tonął w długach.

Wiadomości

Trwa akcja gaśnicza w Grupie (gmina Dragacz). W ogniu stanął drewniany dom jednorodzinny.

Wiadomości

- Pomimo apeli, nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę, że brawura i nadmierna prędkość to najczęstsze przyczyny wypadków drogowych - mówi policja.

Wiadomości

Mariusz Kosikowski, zwycięzca drugiej tury wyborów na wójta gminy Warlubie ma świadomość, że od pierwszych dni jego kadencji będą czekać na niego wyzwania, z...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama