Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Maurycy, Ignacy, Tomasz
 • zachmurzenie duże
  Dzisiaj:
  15°C / 7°C
 • słabe opady deszczu
  Jutro:
  17°C / 10°C
 • słabe opady deszczu
  Pojutrze:
  14°C / 10°C

„Moja pusia, nie Jarusia!” Nigdy wcześniej w Świeciu nie było podobnej demonstracji [zdjęcia]

Andrzej Bartniak
25 października, 19:51

Grubo ponad tysiąc osób wzięło udział w dzisiejszym spontanicznym proteście podobnym do tych, jakie od kilku dni odbywają się w całym kraju. Przeciwko ustawie antyaborcyjnej protestowały całe rodziny. Od lat nie widziano w Świeciu takiej fali gniewu wymierzonej w rządzących.  

Spacer w obronie praw kobiet przekształcił się w masowy protest
Fot. Andrzej Bartniak

REKLAMA

Chodzi oczywiście o ostatni głośny wyrok Trybunału Konstytucyjnego wprowadzający zakaz aborcji z powodu ciężkiego uszkodzenia płodu. W przekonaniu wielu osób, które w niedzielę zebrały się na Dużym Rynku w Świeciu, zaostrzenie prawa, to policzek dla kobiet, o których losie zadecydowali politycy nieznający realiów wychowywania dzieci z poważnymi wadami genetycznymi.

- Kolejnym krokiem będzie zakaz aborcji w przypadku ciąży będącej wynikiem gwałtu oraz tej zagrażającej życiu matki - ostrzegała jedna z liderek wiecu. - Politycy i księża każą rodzić, ale kompletnie nie interesuje ich, co potem dzieje się z tymi dziećmi. Mają to gdzieś. Matka sama zostaje z tymi problemami, z którymi zmaga się do końca życia. Bez jakiejkolwiek pomocy ze strony państwa.
REKLAMA

Kolejne fragmenty krótkiej i pełnej emocji przemowy przerywały fale antyrządowych okrzyków na czele z tymi „J...ć PiS” oraz „Moja pusia, nie Jarusia”.

O godz. 18.00 na Dużym Rynku zebrało się około kilkuset osób. Na początku nic nie wskazywało na to, że będzie ich więcej. Jednak z czasem grupa demonstrantów rosła. Pod kościołem pw. św. Andrzeja Boboli był ich już około tysiąca.

Tam, zupełnie niepotrzebnie, wywiązała się awantura między starszą kobietą, która wyszła z kościoła, by upomnieć skandujących głośne i wulgarne hasła, a mężczyzną, który nie pozwalał jej zamknąć drzwi.
REKLAMA

Kolejnymi przystankami na trasie marszu były Urząd Miejski w Świeciu i kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP.

W naszym powiecie w tym samym czasie trwał również protest w Nowem, w którym uczestniczyło około 200-300 osób [zobacz].

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (175)

bravo Świeciacy!!!

Odpowiedzi: 1

Byłoby co j***ć

Odpowiedzi: 0

Dobrze, że ludzie się wreszcie budzą. Oby pamiętali przy wyborach.

Odpowiedzi: 1

Trochę późno, kolejne wybory za 3 lata.

Trzeba było się budzić rok temu, jak był czas !

Odpowiedzi: 0

Z dziećmi niektórzy.. A tu takie chamstwo, prostactwo i darcie mord...

Odpowiedzi: 2

Patola mogla sie wyżyć... Wykrzyczec a jutro po kase z 500+ pojda.  Wtedy krzyczcie jeba... c.. Albo nie bierzcie kasy!!! 

Odpowiedzi: 1

Co to znaczy nie bierzcie kasy? To są nasze pieniądze, które sukcesywnie nam zabierają, podwyzszajac wszystko co tylko możliwe. Czas z tym skończyć bo ludziom skończy się doba aby zarobić na to gowno. 

Odpowiedzi: 1

Ten półgłowek nie wie, że 500+ to jego pieniądze (o ile legalnie pracuje i odprowadza podatki).

Odpowiedzi: 1

A ty troje dzieci  jutro na pis bedziesz głosowac no kase zabiorą haha i cały twój protest w d...e

Odpowiedzi: 0

Dokładnie

Odpowiedzi: 0

Chcieliście drugi raz w wyborach pisu ,Kaczyńskiego i Rydzyka !

Odpowiedzi: 0

Mata pisiaki 500 plus

Odpowiedzi: 0

W Polsce rośnie co raz bardziej napięcie społeczne i tego już nie da się ukryć nawet w TVP. Trudno się temu dziwić gdy o wszystkim w kraju, bez konsultacji społecznych decyduje starszy Pan, który głaska kota i tym samym myszki nigdy nie widział. Brawo kobiety!

Odpowiedzi: 0

Straszne to wszystko...

Odpowiedzi: 0

BRAWO!!! 

Odpowiedzi: 0

Jedno mnie dziwi co Wy kościół ruszacie? Kościół zawsze byl przeciwny aborcji.. a orzeczenie wydal TK tylko jak byscie sie bardziej wglebili oni nie uchwalili nic nowego tylko to jest ustawa z 1996 roku i zostala sprawdzona czy jest zgodna z Konstytucja...

Odpowiedzi: 3

3/4 to niezbyt kumate dziołchy, które się wystroiły i poszły drzeć japę nie wiedząc po co.. Za tłumem.. Bo koleżanki idą.. 

Odpowiedzi: 2

Niestety...

Odpowiedzi: 0

Rozumiem, że byłeś i widziałeś? Oczywiście są w tej grupie i takie osoby, jest też gownarzeria, która może sobie głośno poprzeklinać. Problem w tym , że 3/4 jest tam dojrzałych kobiet, które czują się najgorzej potraktowanymi Paniami w całej Europie. Miarka się tym razem przelała i te wasze filozofowanie nic na szczęście nie da. Jak chcesz zobaczyć swoje 3/4 włącz tvp, a jak chcesz zobaczyć moje 3/4 idź zobacz na żywo. 

Odpowiedzi: 0

Z 97 roki mimozo, sama drzesz japę z takimi bykami.

Odpowiedzi: 0

Od początków rzadow PiS idzie za rękę z KK oraz tym panem z Torunia. Dlatego naruszenie kompromisu w tak bezczelny sposób przez TK, który jest zależny od prezesa. Oczywiście politycy i prezydent maja to głęboko w d. Dlatego właśnie są protesty. Wolność zabierana pod płaszczykiem rozstrzygnięcia trybunału. Tym sposobem można cofnąć każda ustawę, ponieważ tak pisane jest nasze prawo. Podobnie przecież z nakazem noszenia maseczek, który jest nie zgodny z ustawa, która stanowi podstawę prawna. Mam nadzieje ze zrozumiał ?

Odpowiedzi: 0

Jestem dumny z naszych kobiet i mężczyn, którzy uczestniczyli w tym spontaniczny proteście. Chyba nigdy nie było tak wielkiej manifestacji w Świeciu. Przykre, że dopiero teraz niektórzy zdali sobie sprawę co oznaczało złamanie konstytucji i przejęcie trybunału konstytucyjnego przez PiS. Lepiej późno niż wcale. Mam nadzieję, że ten zły sen wreszcie minie i obudzimy się w Polsce bez pandemii i bez PiSu. 

Odpowiedzi: 0

Brawo Świecie

Odpowiedzi: 0

Skoro nie podobaja sie rzady i 500+ to propozycja taka dla krzykaczy postowych by nie pobierali swiadczenia. Sporo tu takich....narzekaja, a kase biora. To jest dopiero zenada

Odpowiedzi: 2

Typowy tekst pier....lonych PiSiarzy!!!

500+ drukuje Jarek albo "długoPiS"?!

Otóż nie!!! Otwórz patolu oczy.... To co miesiąc nasz kochany rząd zabiera Ci kasę z wypłaty oraz codziennych zakupów... I tu powstaje wtedy 500+... Czasami warto użyć trochę mózgu  :-) i zdjąć klapki z oczu 

Odpowiedzi: 1

za Tuska tez płaciłeś podatki i co dostałeś ?, pamiętasz co rostowski mówił !A budka i spółka się cieszą ze takie głupie spoleczenstwo i tak łatwo da się prowadzić jak barany

Odpowiedzi: 0

Wydaje ci się, że za 500+ można wszystkich kupić i z wdzięczności wszyscy mają kochać rządzących,wyrzec się poglądów, swojego zdania. Tak dobrze nie będzie 

Odpowiedzi: 0

A ja sie pytam co tam robi znak firmacji SS

Odpowiedzi: 2

... a ja myślałem, że wracają z koncertu AC/DC

Odpowiedzi: 1

Proszę o zdjęcia tego incydentu

Odpowiedzi: 0

Strony

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz