Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Dominika, Joanna, Pankracy
 • pochmurno z przejaśnieniami
  Dzisiaj:
  23°C / 14°C
 • lekkie zachmurzenie
  Jutro:
  19°C / 9°C
 • słabe opady deszczu
  Pojutrze:
  17°C / 11°C

Najstarszy dom w Świeciu od 112 lat jest w posiadaniu tej samej rodziny

Andrzej Bartniak
16 kwietnia, 08:21

Od momentu powstania do dziś, budynek przy ul. Mickiewicza 9 w Świeciu niewiele się zmienił. Ten najstarszy dom w mieście od ponad wieku znajduje się w rękach tej samej rodziny. Był prezentem ślubnym dla dziadków obecnej właścicielki.

Alicja Róg doskonale pamięta czasy, gdy w jej domu mieszkało 45 osób
Fot. Andrzej Bartniak

REKLAMA

Trudno ustalić, kiedy dokładnie wybudowano charakterystyczny budynek przy ul. Mickiewicza 9. Wisząca na nim tabliczka informuje, że zabytek pochodzi z połowy XIX w. Obok spichlerza był jednym z pierwszych symboli przenosin miasta.

Aby lepiej zrozumieć ten proces, warto cofnąć się do roku 1830, kiedy mieszkańcy wysłali pierwsze pismo do pruskiego króla, aby ten rozważył możliwość przeniesienia miasta, regularnie nękanego powodziami, na lewy brzeg Wdy. W dokumencie szczegółowo opisali swoją trudną sytuację.

List nie spotkał się z żadną reakcją, więc w czerwcu tego samego roku wystosowali kolejną prośbę. Tym razem otrzymali odpowiedź. Niestety, odmowną. W uzasadnieniu królewscy ministrowie handlu i przemysłu oraz spraw wewnętrznych orzekli, że opisy skutków powodzi są zapewne przesadzone. Na potwierdzenie czego przypomnieli, że w latach 1822 i 1828 wzmocniono zabezpieczenia brzegów rzeki, a więc nie może być aż tak źle, jak sugerują. 

Budynek przy ul. Mickiewicza 9 to ważny element historii Świecia / Fot. Andrzej Bartniak

REKLAMA

Do roku 1854 w sumie wysłano ze Świecia do Berlina sześć podobnych w treści pism. Skutek odniosło dopiero siódme, które delegacja świecian wręczyła Fryderykowi Wilhelmowi IV, gdy ten w 1854 r. wizytował nowy odcinek kolei wschodniej.

Do historycznego spotkania doszło w Terespolu. Król zgodził się odwiedzić miasto, by naocznie przekonać się, że niepokoje są uzasadnione, czego potwierdzeniem były ślady na domach i polach po ostatniej powodzi.

Chociaż sprawa nabrała tempa, na królewskie zezwolenie trzeba było czekać trzy lata. Upragniony dokument, po długiej biurokratycznej batalii, wydano 28 grudnia 1857 r. Dlaczego nie zrobiono tego wcześniej? Zasadniczą przyczyną były pieniądze. Przeniesienie na drugą stronę rzeki wiązało się ze znacznymi wydatkami związanymi z wykupem ziemi i budową miasta od podstaw. Mieszkańcom przyznano na ten cel dotację wynoszącą 20 tys. talarów. Wiadomo było jednak, że potrzeba więcej.
REKLAMA

Pierwszy właściciel budynku przy obecnej ul. Mickiewicza 9 nie czekał jednak na oficjalne potwierdzenie przenosin Świecia i nieco wcześniej zdecydował się zainwestować w nieruchomość po drugiej stronie Wdy.

W budynku mieściła się pierwotnie drukarnia. To właśnie z niej w 1846 r. wyszło pierwsze wydanie polskiego elementarza szkolnego (książka doczekała się 30 wydań), którego autorem był nauczyciel języka polskiego Franciszek Miernicki.

Nie ma pewności, do którego roku funkcjonowała drukarnia. W 1909 r. dom został kupiony od Niemca i trafił w ręce Antoniego i Marty Gackowskich. Był to prezent ślubny dla młodej pary, na który złożyły się obie rodziny nowożeńców. Przynajmniej taka wersja wydarzeń funkcjonuje w rodzinnym przekazie.
REKLAMA


Małżonkowie doczekali się piątki dzieci, czterech córek i syna. Następnie nieruchomość otrzymali w spadku Edmund i Marta Kozłowscy. To rodzice Alicji Róg, która należy do kolejnego pokolenia mieszkającego w zabytkowym domu.

Antoni Gackowski krótko po powrocie z Syberii / Fot. archiwum rodzinne

- Teraz jest tu cicho i spokojnie, ale pamiętam czasy, gdy w tym budynku mieszkało 45 osób - wspomina Alicja Róg. - W latach 50. i 60. w Świeciu panowała dramatyczna sytuacja mieszkaniowa. Dlatego dokwaterowano nam sporo lokatorów. Jedni byli bardzo krótko, inni pozostali na wiele lat.
REKLAMA

Czy dom nadal pozostanie w rodzinie?

- Jeszcze niedawno mieszkała ze mną córka z rodziną - mówi pani Alicja. - Wyprowadziła się jednak i nie wiem, czy zechce jeszcze wrócić do Świecia. Jeszcze trudniej stwierdzić, jakie plany na życie będzie mieć wnuczka. Niezależnie od tego, jak potoczy się przyszłość, chciałabym, żeby ten dom jak najdłużej pozostał w rodzinie. To zabytkowy budynek, który mocno wrósł nie tylko w krajobraz tej części Świecia. Jest też ważnym elementem historii naszej rodziny, która od tylu pokoleń związana jest z tym miastem - przypomina Alicja Róg.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (12)

Bardzo ciekawy artykuł 

Odpowiedzi: 1

Też tak myślę. :) Lubię przeczytać o takich miejscach, które czasem mijamy w pośpiechu, a chowają one kawał historii naszego miasta. Miło, że ta Pani zgodziła się opowiedzieć o swoim domu. Pozdrawiam serdecznie! 

Odpowiedzi: 0

A już kiedyś mnie to interesowało że ten dom ma właśnie tabliczkę i ciekawila mnie historia tego domu A teraz już wszystko wiadomo. Powinno być więcej takich artykułów 

Odpowiedzi: 0

Bardzo ciekawy artykul :)

Odpowiedzi: 0

Ważny element Świecia to zafundujcie remont

Odpowiedzi: 0

Przeczytałam z wielkim zainteresowaniem. Proszę o więcej takich artykułów:)

Odpowiedzi: 0

No właśnie też tak uważam . Jeżeli jest to ważny zabytek to Pan Burmistrz powinien dofinansować naprawę dachu , bo podobno przecieka i może przyczynić się do zawalenia domu.

Odpowiedzi: 0

Bardzo ciekawy artykuł. Nie jestem ze Świecia, ale czasami tam bywam. Byłem przekonany, że miasto w tym miejscu istnieje od setek lat. A tu takie zaskoczenie. Lubię takie historie.

Odpowiedzi: 0

A obok dom w którym straszy ;) może ta pani wie dlaczego?

Odpowiedzi: 0

Szkoda tylko, że Pani Alicja nie może się doprosić pomocy w wyremontowany dachu. Wstyd dla władz miasta, że nie są w stanie pomóc starszej osobie w odnowieniu najstarszego domu w Świeciu. Może czas się tym zainteresować, zanim jeden z najstarszych budynków w mieście  popadnie w ruinę. Pani Alicja nie jest w stanie sama tego dokonać, więc miasto mogło by pomóc w zdobyciu środków na ratowanie tego zabytkowego domu. 

Odpowiedzi: 0

Zróbcie zrzutkę, bo większość nie popiera wydawania publicznych pieniędzy na prywatne remonty. Poważnie, proponuję to bez złośliwości.

Odpowiedzi: 0

Mieszkałem tam do 1974 roku. Wspaniali sasiedzi. Historia tej rodziny która jest włascicielem tego domu jest również ciekawa. Mam nadzieje, że pani Alicja jest w posiadaniu ciekawych zdjęć rodzinnych z poczatków 20 wieku. Miałem przyjemność je oglądać dawno temu ale nadal utkwiły bi w pamięci. Pozdrawiam Panią Alicję.

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz