Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Franciszek, Dawid, Justyna
 • słabe opady deszczu
  Dzisiaj:
  17°C / 13°C
 • słabe opady deszczu
  Jutro:
  14°C / 9°C
 • zachmurzenie umiarkowane
  Pojutrze:
  13°C / 10°C

Pielęgniarki: Mamy dość tej obrzydliwej rządowej propagandy, że zarabiamy po 6,5 tysiąca

Andrzej Bartniak
13 września, 19:44

- W tym sporze nie chodzi tylko o nasze zarobki - podkreśla Elżbieta Kowalikowska-Brydak, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu. - Jeśli zabraknie pielęgniarek, a ten moment zbliża się nieuchronnie, zawali się cały system służby zdrowia.

Medyków ze Świecia reprezentowały pielęgniarki ze szpitala psychiatrycznego
Fot. nadesłane

REKLAMA

W sobotnim proteście środowisk medycznych wzięło udział około 30 tys. osób. Do Warszawy pojechała także kilkunastoosobowa delegacja pielęgniarek z Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu. Wybrały się tam, by dać wyraz niezadowoleniu z polityki rządu, który nie widzi potrzeby wzrostu nakładów na system opieki zdrowotnej do poziomu 8 proc., zwiększenia wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia i wreszcie zwiększenia liczby świadczeń dla pacjentów oraz poprawę ich dostępności.

- Czujemy się zażenowane postawą ministra zdrowia i premiera - podkreśla Elżbieta Kowalikowska-Brydak, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu.

Przewodnicząca zwraca uwagę, że nikt z rządu nie wyszedł do protestujących. Nikt nie próbował z nimi rozmawiać.
REKLAMA

- Udawano, że nie ma żadnego protestu. W mediach pojawiły się za to wypowiedzi ministra zdrowia twierdzacego, że zarabiamy po 6,5 tys. zł, a protesty odbywają się tylko dlatego, że medycy stracili wysoki dodatek covidowy i nie mogą się z tym pogodzić. To zwykłe kłamstwo - oburza się.

Elżbiecie Kowalikowskiej-Brydak niedawno wyliczono w ZUS, że przechodząc w tym roku na emeryturę, po 41 latach pracy, dostałaby 2,4 tys. zł brutto, czyli około 2 tys. zł na rękę.

- Nie mam wyboru - mówi. - Będę musiała pracować dalej, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Nie byłoby tak, gdybym naprawdę zarabiała 6,5 tys. zł, jak twierdzi minister.
REKLAMA


Do Warszawy pojechała kilkunastoosobowa delegacja pielęgniarek ze Świecia / Fot. nadesłane

REKLAMA

Jak podkreślają protestujący, brak skutecznych zmian może doprowadzić do zawalenia całego systemu opieki zdrowotnej. Niepokojące symptomy płyną od kilku lat, ale ich zdaniem są lekceważone.

- W szpitalu psychiatrycznym w Świeciu na 210 zatrudnionych pielęgniarek aż 12 w tym roku osiągnie wiek emerytalny, a kolejnych 46 w ciągu najbliższych kilku lat - wylicza przewodnicząca. - Nowych podań prawie nie ma. W jaki sposób dyrekcja wypełni tę lukę, skoro nie ma chętnych do pracy w tym zawodzie? To wszystko prędzej czy później odbije się na pacjentach. Gdy nie będzie personelu, pojawi się konieczność zamykania oddziałów.

Kością niezgody, która powoduje pewien rozłam w środowisku pielęgniarskim, jest też nowa siatka płac. Na gorszej pozycji stawia pielęgniarki, które nie mają wyższego wykształcenia, a jedynie średnie. Różnica - przy tym samym zakresie obowiązków - może wynosić nawet 1,7 tys. zł miesięcznie.
REKLAMA

- Nie godzimy się na tak duże różnice - zaznacza Elżbieta Kowalikowska-Brydak. - Oczywiście jesteśmy za promocją dokształcania, ale nie może być tak, że młoda dziewczyna z licencjatem, która dopiero poznaje praktyczną stronę zawodu zarabia więcej od uczącej ją pielęgniarki z 20-letnim stażem. To kompletnie nieprzemyślane decyzje.

W odpowiedzi na postawę rządu w Warszawie utworzono tzw. Białe Miasteczko 2.0, które ma przypominać o nierozwiązanych problemach służby zdrowia.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (55)

to pokażcie pita ile tak naprawde zarabiacie

Odpowiedzi: 0

Nie przesadzajcie a jaki zawód ma wyższe emerytury?

Pielęgniarki są zachłanne i najlepiej by pracowały na 5 etatach a mimo emerytur i widocznego upływu lat zasiedziały się w tum niby tak niewfzięcznym zawodzie.skoro tak źle to zajmijcie się wnukami,bo na pewno je macie patrząc na wasz wiek

Odpowiedzi: 2

Co z ciebie za debil maskra!

Odpowiedzi: 0

Gdyby nie te pielegniarki na kilku etatach 30 procent szpitali do zamknievia i gdzie bedziecie sie leczyć ach prywatnie no tak 

Odpowiedzi: 0

Skoro rząd kłamie to niech pani pokaze swój pit z przychodem rocznym lub kwit id wypłaty?!!!!!!! I prawda wyjdzie na jaw

Odpowiedzi: 0

To nie prawda zarabiają 6.000zl 

Odpowiedzi: 0

A ja się wyspie na nocce a i w dzień się nie przepracuje a 6 tysi przytule

Odpowiedzi: 0

Mówić komuś po kilkudziesięciu latach pracy że zarabia 6000zł, to tak jak zaczynającemu młodzikowi z najniższą krajową że ma 3850zł. Niestety ale tą czekoladę trzeba rozpakować z pazłotka.

Odpowiedzi: 0

Jak się nie podoba to na Orlen ,kiełbaski sprzedawać w wigilię,  albo na generowania,  tam hot-dogów niema, nauczucie się roboty, I obaczycie ile na konto wpływa pi 10latach

Odpowiedzi: 2

a Ty mistrzu hot doga zajmiesz się pacjentami? bez Twoich kiełbasek nikomu się krzywda nie stanie, a może nawet ktoś będzie zdrowszy, a bez tych pań dojdzie do tragedii !

Odpowiedzi: 0

Zajmij sie kreceniem parowek jak nie chcialo ci sie uczyc i zamilcz

Odpowiedzi: 1

Ja jestem prezesem Eko-tank Gzella Investment szmato

Odpowiedzi: 1

Sądząc po tym wpisie to raczej jesteś tym ostatnim z twojego tekstu

Odpowiedzi: 0

Mi nikt za moje wypełnione obowiązki nie przynosi kawy i słodyczy. Kiedy leżałem we Francji w szpitalu i w podzięce jak to jest przyjęte w Polsce chciałem podarować słodycze pielęgniarkom to się obraziły i jeszcze dostałem pieprz co ja sobie myślę?a w Polsce w szpitalu nie bierze tylko tylko łóżko szpitalne a cała reszta i owszem w zależności od stanowiska. Wstyd gdybym ja tak drzemał od 23-5 to bym z pracy wyleciał na pysk a nic mniej wykształcony i mniej odpowiedzialnej pracy nie mam.

Odpowiedzi: 0

Zawsze im było i będzie mało . Chciałyby zarabiać jak lekarze????ale wyuczyły się trochę za mało . Większe aspiracje niż możliwości . Ile czasu spędzają na piciu kawy? Urobione??? Bez jaj…Najlepiej co im wychodzi to te strajki i protesty. Pracowałem z nimi. Pielęgniarki z powołania ze świecą szukać . Wypalone, niezadowolone i rozczeniowe- takie są

Odpowiedzi: 1

To chyba tak łatwo jednak nie mają, kiedy się tak wypaliły, co?

Odpowiedzi: 0

Drogie Panie, gratuluję odwagi. Żyjemy w kraju rozwalanym przez nieudolny rząd, który uznaje się za nieomylny, a tak nie jest. Psują wszystko po kolei, a rozdawnictwem doprowadzają, że szara masa chce porównywać wykształconych ludzi do do sprzadawcow z cpn-u (bez urazy, ale jednak nie wymagających wysokich kompetencji). Nie dajcie się, walczcie o godność, o szacunek. W tym kraju jeszcze kiedy będzie pięknie i normalnie. 

Odpowiedzi: 1

Bardzo w to wątpię.

Odpowiedzi: 0

Jeżeli Paniom nie odpowiada praca i płaca to proponuję ją zmienić na mniej stresującą, ostatnio melioracja szuka większej ilości pracowników do kopania rowów.

Odpowiedzi: 1

Pielęgniarka może kopać rowy. Ale spec od kopania rowów po podstawówce czy zawodówce raczej pielęgniarzem nie będzie. Tylko jak wszystkie pójdą kopać rowy to kto się tobą zajmie jak pójdziesz do szpitala? Spec od melioracji?

Odpowiedzi: 1

Zajmie się mną pielęgniarka z Ukrainy lub Białorusi. No wiesz z takich krajów gdzie służba zdrowia stoi na znacznie wyższym poziomie, a pielęgniarki znacznie lepiej czują ten zawód. Miałem porównanie, trzy lata temu, miesiąc spędziłem w WSZ w Toruniu i wiesz, co, Ukrainki brały się nawet za to, za co nasza rodzima dama się nie weźmie, bo by sobie łajnem i szczochami rączki ubrudziła.

Odpowiedzi: 1

Lekarz na nocnym dyżurze śpi, a jak przyjedzie pacjent na prześwietlenie brzucha to ma pretensje, że go obudził, bo z bólem brzuszka mu zawraca gitarę, służba zdrowia? do czego potrzebna? Ci ludzie nie mają powołania 

Odpowiedzi: 0

Jestem zniesmaczona, hejtem którym operują PiSobolszewickie bestie na tym forum. Proponuję wam Kurwizyjne(ni) oglądacze TVPiS nie słuchajcie Ogórkowej, Jakimowicza, Rachonia, Klarenbacha, czy słynnej podobnej do prezenterki TV Korei północej, Holeckiej i innych. To są ludzie kupieni przez Kurskiego, żeby jeszcze bardziej zamulali mózgi, takim, jak wy pustodzbanom.

Odpowiedzi: 1

Kruk krukowi oka nie wykole! Same sobie jesteście winne tego że społeczeństwo ma o Was taką opinię!Służba zdrowia od czasu PRL w kwestii mentalności nic się nie zmieniła.Porownujecie swoje zarobki do zarobków w innych krajach europejskich ale empatii w Was tyle samo co zawsze czyli mało.Kiedy leżałem na oddziale covidowym w Świeciu w stanie dość opłakanym to pielęgniarka zapytała mnie czy dam radę się sam umyć?Kiedy odpowiedziałem że nie to usłyszałem że jeśli nie to tak będę brudny leżał aż dam radę.

Odpowiedzi: 0

Pielęgniarka 29 lat położna 4lbata stażu zarobek 5.400 ma rękę. 

Odpowiedzi: 2

No to ładnie, nie ma co narzekać.

Odpowiedzi: 0

Źle nie mają te Panie. W nocy drzemkują,

Odpowiedzi: 0

:)))

Odpowiedzi: 0

Jak się niepodoba to sprzątać do mondi za 2800brutto

Odpowiedzi: 1

Mają jeszcze wybór ...kiełbaski na Orlenie, kasjerka  na Generonie albo sprzątać kible w KFC...I się nauczą jak żyć za 2800brutto

Odpowiedzi: 0

Strony

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz