Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Miłosz, Paweł, Tatiana

Ponury rekord ubiegłego roku. Tak dużej liczby zgonów nie było u nas od dawna

Andrzej Bartniak
14 stycznia, 12:13

Już w kwietniu ubiegłego roku kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Świeciu przewidywał, że 2021 r. może być rekordowy pod względem liczby zgonów. Niestety, nie pomylił się.

Na największym świeckim cmentarzu przy ul. Sienkiewicza wolne kwatery znikają coraz szybciej
Fot. Andrzej Bartniak

REKLAMA

Gdy w kwietniu ubiegłego roku sprawdzaliśmy liczbę zgonów mieszkańców gminy Świecie, Andrzej Krawański, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego, zauważył, że jest ona znacznie wyższa w porównaniu z poprzednimi latami. Sugerował, że rok 2021 może być pod tym względem dramatyczny. Przeczucie go nie zawiodło.

Jak wynika z rejestru Urzędu Stanu Cywilnego w Świeciu, w 2021 r. zmarło 445 mieszkańców gminy Świecie. Dla porównania, w roku 2020 zmarło 381 osób, w 2019 r. - 343, a w 2018 r. odeszło 355 mieszkańców gminy Świecie.
REKLAMA

Widać wyraźnie, że wzrost liczby zgonów o blisko 1/3 (od roku 2019) przypada na okres pandemii koronawirusa w latach 2020-21.

Nie ma danych, ilu zmarłych to ofiary Covid-19, a w ilu przypadkach zawiodło leczenie czy zdecydował jego brak w związku z utrudnionym dostępem do opieki medycznej z powodu pandemii.

Można zaryzykować twierdzenie, że istotną rolę, chociaż nie wiadomo w jakich proporcjach, odgrywają wszystkie te czynniki razem wzięte.
REKLAMA

Co gorsza, w gminie Świecie spada liczba urodzeń. W ubiegłym roku przyszło na świat tylko 255 dzieci. W 2020 r. odnotowano 291 urodzeń, w 2019 r. - 343, natomiast w 2018 r. przybyło 347 nowych mieszkańców. Niemal o sto więcej niż w 2021 r.

To kolejny rok z rzędu, kiedy umiera wiecej osób niż się rodzi, przez co gmina Świecie ma ujemny przyrost naturalny.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl 
REKLAMA

Mieszkania na osiedlu Marianki. Sprawdź ofertę Apartado Development [wideo]

Komentarze (16)

"Starzy" umierają, dzieci nie rodzą się, pracować nie ma komu, a będzie tylko lepiej

Odpowiedzi: 0

Przyjmniemy uchodżców aby nas zastąpili bo Polska się wyludnia.

Odpowiedzi: 0

Warto zwrócić uwagę że w sedziwy wiek wchodzą roczniki wojenne i powojenne. To spora grupa ludzi tzw wyż. Stąd tez wysokie liczby. Mało się rodzi - mniej statystycznie będzie umierać. Zakładając że dozyja wieku emerytalnego. 

Odpowiedzi: 1

Co za bzdury. Roczniki "wojenne" to w większości już roczniki wymarłe. 80+ to jest bardzo dobry wynik. Teraz wiek starczy to roczniki 50. Stwierdzenie, że mało osób w przyszłości będzie umierać bo mniej się rodzi to "oczywista oczywistość"  i ma się nijak do statystyki. W tym artykule chodzi o nagły wzrost umieralności, który bezsprzecznie spowodowany jest COVID-em. Z Ciebie statystyk jak z koziej ..... 

Odpowiedzi: 0

Wspominacie o uchodźcach dobry pomysł, ale nie o bliskim wschodzie i Afryce. Pracowałem z nimi i nie chce ich widzieć w Polsce. Ładnie roszczeniowi to nie nasza kultura. Mamy sąsiadów na wschodzie. To jest alternatywą. 

Odpowiedzi: 0

Coś mi tu nie gra... Ujemny przyrost naturalny, a bloki powstają, jak grzyby po deszczu i od razu są zamieszkane.

Odpowiedzi: 2

A ty geniuszu, pewnie wychodzisz z założenia, że wszyscy na równi z tobą powini siedzieć na drzewach i prostować banany. Siedź tam sobie przymule, mam nadziej, że pewnego dnia natura cię olśni. 

Odpowiedzi: 0

Masz rację, coś w tym jest. Trzeba temu zagadnieniu przyjrzeć się bliżej, dobrze zauważyłeś, to może być jakiś przekręt, coś związanego z nowym globalnym ładem. Coś mi świta, że w tych nowych budynkach wcale nie zamieszkują prawdziwi ludzie.

Odpowiedzi: 0

A co ma jedno do drugiego? Teraz młodzi ludzie kończą 20 lat i wyprowadzają się z domu zamieszkując w wynajętym mieszkaniu. Oto rozwiązanie zagadki. Poza tym sprowadza się coraz więcej chełminiaków bo u nich nie ma żadnych perspektyw do życia. 

Odpowiedzi: 3

ha,ha, dobre, w CSW są?

Odpowiedzi: 0

W CSW są perspektywy, tylko nie wszyscy do pracy się nadają. Niektórzy mają prodlemy z pracą, błona między palcami może przeszkadzać ; ).

Odpowiedzi: 0

Masz rację, 20latkowie potrzebują mieszkania, ale zapomniałeś dodać, że 90latkowie takie mieszkania zwalniają, więc bilans jest na zero.

Odpowiedzi: 0

500+ nie wypaliło, wysokie koszty życia przez inflację, brak perspektyw na lepsze jutro bo wszytko drożeje oraz bonusy dla osób niepracujących  to jak tu w Polsce ma się więcej dzieci rodzić. 

Odpowiedzi: 0

ludzie straszeni przez TV boją się chodzić do zwykłego lekarza, przesunięte zabiegi, a nie zawsze te zabiegi to jakieś pierdoły które mogą czekać w nieskończoność i jeszcze porady telefoniczne.. to musiało zebrać swoje plony

Odpowiedzi: 0

Jak już nawet sama Rada Medyczna podaje się do dymisji to oczymś to świadczy - zapaść w służbie zdrowia jest bardzo duża a rząd to ignoruje. Jedynymi którzy się "cieszą" są ZUS i zakłady pogrzebowe.

Odpowiedzi: 0

A moim zdaniem to bardzo dobra wiadomość. Oby wszędzie przyrost naturalny był ujemny. Nasza planeta jest przeludniona. Nie rozumiem dlaczego ludzi miało by być jeszcze więcej...

Odpowiedzi: 0
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz