Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Magdalena, Maksymilian, Urszula
REKLAMA

Przeszedł piekło. Za ocalenie życia i miasta postawił pomnik, który ponownie odzyskał blask

Andrzej Bartniak
26 stycznia, 11:53

Dzięki zaangażowaniu starosty i wicestarosty, którzy zdobyli sponsorów, udało się odnowić figurę Matki Boskiej wraz z postumentem znajdującą się przy skrzyżowaniu ulic Wojska Polskiego i Laskowickiej w Świeciu. Pomnik od dawna czekał na taką inicjatywę.

Tak prezentuje się odnowiona figura-pomnik "Za wiarę i ojczyznę"
Fot. Andrzej Bartniak

REKLAMA

Figurę, najlepiej widoczną z ul. Wojska Polskiego, znają chyba wszyscy mieszkańcy Świecia. Prawdopodobnie jednak niewielu umiałoby coś powiedzieć na temat jej historii, która jest ściśle związana ze świecianinem Bernardem Janiszewskim.

Bernard Janiszewski urodził się w Świeciu w 1887 r., gdzie mieszkał aż do śmierci w 1981 r. Do września 1939 r. był pracownikiem Kasy Chorych, angażował się też w działalność Polskiej Partii Socjalistycznej.
REKLAMA

Po zajęciu miasta przez Niemców we wrześniu 1939 r. został aresztowany. Po zwolnieniu zatrzymano go ponownie. Jednak tym razem trafił do obozu koncentracyjnego w Dachau, a potem Mauthausen-Gusen. Udało mu się przetrwać obozową gehennę.

Do rodzinnego miasta wrócił w 1945 r. Krótko potem został prezesem organizacji niosącej pomoc rodzinom ofiar hitlerowskich represji. Największą akcją, w jaką zaangażował się Janiszewski i kierowany przez niego związek, było odszukanie i upamiętnienie miejsca masowych rozstrzeliwań w Mniszku.
REKLAMA

Bernard Janiszewski szczególną rolę w ocaleniu swojego życia, jak również uchronienia Świecia od zniszczeń podczas wojennej pożogi przypisał wstawiennictwu Matki Bożej.

W czerwcu 1946 r. komitet organizacyjny budowy pomnika figury Matki Boskiej złożył pismo do starostwa o wybudowanie wspomnianej figury. Koszt obliczono na 100 tys. zł i zaapelowano do mieszkańców o składki. Mimo trudnej powojennej sytuacji, udało się zebrać potrzebną kwotę i rozpocząć budowę pomnika "Za wiarę i ojczyznę".

Przez lata jego stan znacząco się pogorszył. O renowację lokalni pasjonaci historii apelowali od lat. Nie udało im się jednak zdobyć na ten cel pieniędzy.
REKLAMA

Sztuka ta powiodła się za to staroście.

- Pomysł renowacji pomnika był konsekwencją kilku rozmów z wicestarostą Franciszkiem Koszowskim i radnym Grzegorzem Goralem - mówi Barbara Studzińska, starosta świecki. - Gdy poznałam historię tej figury, podjęcie starań o przywrócenie jej dawnego blasku wydało mi się jeszcze bardziej istotne. Po konsultacji z Adamem Sochą, który ocenił stan rzeźby, można było przystąpić do prac.
REKLAMA

Nie byłyby one możliwe, gdyby nie wsparcie sponsorów. Na apel starosty odpowiedziały firmy Eko Wisła z Sulnówka, Eco-Pol z Pruszcza, Bart z Sulnowa, Mekro ze Świecia, Zakład Usług Komunalnych ze Świecia oraz Stefan Medeński, właściciel hotelu Pałac Poledno.

Dzięki wpłaconym darowiznom, udało się oczyścić pomnik, wypełnić pęknięcia i pomalować figurę, a także wykonać podejście z kostki brukowej i postawić nowe maszty na flagi. 

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl

W części tekstu dotyczacej Bernarda Janiszewskiego i genezy powstania pomnika wykorzystano fragment artykułu Józefa Szydłowskiego, który ukazał się w miesięczniku "Teraz Świecie".
REKLAMA

 Mieszkania na osiedlu Marianki. Sprawdź ofertę Apartado Development [wideo]

Komentarze (10)

Brawo dla starosty 

Odpowiedzi: 0

O to lokalna społeczność dopominała się od dawna, ale podejście do spraw związanych z historią miasta przez władze jest bardziej niż mizerna.

Data 25 Styczeń 1920 to powrót naszego miasta po 148 latach niewoli do Ojczyzny i co mamy ulice Bananowe Ogórkowe Marchewkowe ale tak ważna data nie znalazła upamiętnienia w żadnej nazwie ulicy.

Odpowiedzi: 1

Tak dzieje się nie tylko w Świeciu. W innych miejscowościach też. Ludzie stronią od historii, wolą te Ogórkowe, Leśne, itp.  zamiast pamiątkowych zaszczytnych nazw, jakby wstydzili się ich, chcieli się się ich wyprzeć, nie przyznać się do własnej tożsamości. To jest tragedia.

Odpowiedzi: 0

Bierut co na to? Rąsia w rąsię?

Odpowiedzi: 0

Myślę, że duże podziękowania należą się również Józkowi Szydlowskiemu. To on przybliżył nam historię tego pomnika i długo zabiegał o jego renowację! Dzięki kolego...

Odpowiedzi: 0

O wiele zabytków, również o ten pierwszy powojenny pomnik zabiegał skutecznie Klub Miłosników Historii KaMuH, to na wniosek klubu działania podjął radny Goral. Dziekujemy Wszystkim Zaangażowanym w zbożne dzieło

Odpowiedzi: 0

Ja bym to raczej usunął i postawił tam kebab. 

Odpowiedzi: 1

Idiot

Odpowiedzi: 1

Pisowiec

Odpowiedzi: 0

Nie oczekujcie zrozumienia dla historii skoro burmistrzami zostają wuefisci 

Odpowiedzi: 0
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz