Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Ferdynand, Jan, Feliks
 • bezchmurnie
  Dzisiaj:
  20°C / 8°C
 • bezchmurnie
  Jutro:
  21°C / 6°C
 • bezchmurnie
  Pojutrze:
  23°C / 10°C
REKLAMA

Przeszli przez miasto, aby manifestować poparcie dla Jana Pawła II [zdjęcia]

Andrzej Bartniak
1 kwietnia 2023, 17:06

Sobotni marsz ulicami Świecia był wyrazem sprzeciwu wobec informacji dotyczących działalności Karola Wojtyły najpierw jako biskupa, a później papieża. To pokłosie telewizyjnego reportażu o tuszowaniu pedofilii w Kościele katolickim, do czego miał rękę przykładać także Jan Paweł II. Podobne marsze organizowano są w ten weekend w całym kraju.

Przemarsz ulicami Świecia nie spowodował większych utrudnień w ruchu
Fot. Andrzej Bartniak
REKLAMA
REKLAMA

Autorzy dokumentu "Franciszkańska 3", wyemitowanego przez stację TVN, chyba nie przypuszczali, że wywoła on taką lawinę. Wielu nie godzi się z tezami przedstawionymi w tym materiale.

Jako główny argument podają to, że część przedstawionych informacji oparto na aktach SB. Te bywały z premedytacją fałszowane. Dziś trudno jednoznacznie ocenić, które dokumenty są w stu procentach prawdziwe, a które miały tylko pogrążyć inwigilowanego.

Jednak "Franciszkańska 3" to nie tylko akta bezpieki. W materiale przedstawiono również dokumenty sądowe, w tym prawomocne wyroki, relacje świadków i pokrzywdzonych, a nawet dokumenty kościelne.

REKLAMA
REKLAMA

Zdaniem krytyków reportażu, twierdzenie jakoby Jan Paweł II ukrywał przypadki pedofilii dotyczące duchownych, nie służy nie tylko jego legendzie, ale także samej Polsce. Stąd marsze w 18. rocznicę śmierci papieża, organizowane w całym kraju, mające być dla niego wyrazem poparcia.

Uczestnicy sobotniego marszu w Świeciu wyruszyli o godz. 13.20 sprzed "klasztorka". Większość z nich brała udział w poprzedzającej to wydarzenie mszy. Następnie grupa licząca około 150 osób przeszła kolejno ulicami: Sądową, 10 Lutego, Mickiewicza, Sienkiewicza, al. Jana Pawła II, Paderewskiego i Wojska Polskiego do kościoła w Przechowie.

Inicjatorami i głównymi organizatorami marszu było Bractwo Różańcowe. Tworzy je grupa kilkudziesięciu mężczyzn, którzy spotykają się co miesiąc by wspólnie odmawiać różaniec w różnych punktach miasta. Do udziału w marszu zachęcali też lokalni działacze PiS.

Zobacz poniżej galerię zdjęć z marszu.

REKLAMA
REKLAMA

   

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl

REKLAMA

Komentarze (175)

Popieram prawo do manifestacji swoich poglądów.

Odpowiedzi: 2

Byle były zgodne z linią partii.;)

Odpowiedzi: 1

Nie mierz ludzi swoją miarą 

Odpowiedzi: 0

Manifestacje LGBT też popierasz? Pozdrawiam

Odpowiedzi: 1

Jak najbardziej, jeżeli nikomu nie robią krzywdy to nie ma problemu. Każdy chce wolności, a nie potrafi tej wolności zapewnić reszcie społeczeństwa 

Odpowiedzi: 0

Ale zaraz będzie plucie jadem upośledzonych widzów TVN :D

Odpowiedzi: 3

Przecież właśnie splunąłeś, pisząc o upośledzonych. Mimo wszystko pozdrawiam

Odpowiedzi: 0

Widzisz co Tobie z mózgu zrobiła partia rządząca? Ci którzy oglądają TVN to też Polacy, tacy jak Ty! Nie ma gorszych i lepszych! Dlaczego od razu Obrażasz??? Niech każdy ogląda co chce! 

Odpowiedzi: 0

Jestem "oglądaczem" TVN i cieszy mnie jedno z fotorelacji jasno wynika, że słuchalność rydzykowej propagandy ma w Świeciu słaby zasięg. Świadczy o tym ilość uczestników biorących udział w zakłóceniu komunikacji w sobotę. A jak wiadomo prawdy się nie da zakrzyczeć.

Odpowiedzi: 1

Nie masz pojęcia jaka jest prawda. To co poda TVN Łukasz jak pelikan. Współczuję!!!

Odpowiedzi: 1

Weź swoje lekarstwa i niech mama zabroni dostępu do mediów...

Odpowiedzi: 0

Nie wiedziałem, że w tym mieście żyje aż tylu baranów.... Udowadniają, że chłop miał za uszami, ale nie... Ci idą w zaparte.... 

Odpowiedzi: 3

Ot i baran się odezwał

Odpowiedzi: 0

Poznaję niektóre twarze. Część to barany z okolicznych wiosek. Z gmin czysto pisowskich.

Odpowiedzi: 2

Znasz bardzo dobrze smak nienawiści w ustach. Spróbuj smaku miłości . Warto!

Odpowiedzi: 1

Smaku miłości do małych chłopców?

Odpowiedzi: 0

Wszyscy z Bukowca

Odpowiedzi: 0

Sam jestes baranem i bezbożnikiem skoro takie rzeczy piszesz

Odpowiedzi: 0

Ok.150 ludzi???? To ile mamy mieszkańców miasta? O żesz ale tłumy....

Odpowiedzi: 2

26 tyś

Odpowiedzi: 0

To z tych 150 do firmy Enea zostało może 30 wstałem jak debil patrząc na kretynów

Odpowiedzi: 0

ja tam widze max 17 ludzi.. Za tydzień w kontrze zrobie swój marsz poparcia dla Tuska i zobaczycie, że przyjdą sami najlepsi Świecianie. Elita Świecia łącznie z tymi mieszkającymi na samej górze Marianek

Odpowiedzi: 4

Mają dawać przepustki w zakładzie psychiatrycznym?

Odpowiedzi: 0

Ci co się za elitę uważają to w rzeczywistosci największe wiesniaki 

Odpowiedzi: 1

Dokładnie

Odpowiedzi: 0

Prowokator.. 

Odpowiedzi: 0

Będę !!!

Odpowiedzi: 0

POdobno znowu o 19.30 będą  futrować POgłowie 

Odpowiedzi: 0

Teraz Usłyszysz Same Klamstwa.

Odpowiedzi: 1

Doniu wracaj!!! Wylecz ten chory kraj!

Odpowiedzi: 0

Strony

Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: [email protected] lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz