Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Tadeusz, Cyryl, Wioletta
 • zachmurzenie duże
  Dzisiaj:
  16°C / 10°C
 • pochmurnie
  Jutro:
  15°C / 7°C
 • bezchmurnie
  Pojutrze:
  14°C / 6°C

Radni byli zgodni. Trzeba rozbroić tę ekologiczną bombę pod Świeciem

Andrzej Bartniak
16 września, 12:51

Bez wątpienia była to jedna z trudniejszych decyzji świeckich rajców. Bo jak inaczej spojrzeć na tak ogromny wydatek, który w ogóle nie powinien mieć miejsca? Ostatecznie rada podjęła uchwałę, która umożliwi burmistrzowi podjęcie dalszych kroków zmierzających do utylizacji około 20 tys. ton śmieci pozostawionych przez jednego z dzierżawców na Vistuli Park I.

Ten skład śmieci niewiadomego pochodzenia, to tykająca bomba ekologiczna
Fot. Andrzej Bartniak

REKLAMA

Już dawno żadna ze spraw, będących przedmiotem obrad Rady Miejskiej w Świeciu, nie budziła takich emocji. Nie ma się co dziwić. Tym, co wydarzyło się na terenach inwestycyjnych Vistula Park I w Wielkim Konopacie koło Świecia i kłopotach, jakie niespodziewanie spadły na gminę, dyskutują nawet ci, którzy zazwyczaj nie poświęcają dużej uwagi miejskim problemom.

Temat jest jednak wyjątkowo drażliwy, bo po pierwsze chodzi o ogromny wydatek, a po drugie mamy do czynienia z wyjątkowym draństwem, za które zapłacą podatnicy. Bo jak inaczej nazwać bezprawne sprowadzanie śmieci i składowanie ich w ten sposób?

Alarm wszczęto, gdy z góry śmieci zaczęły się rozpełzać owady, do których potem dołączyły także szczury. Prowadzący swoje firmy w sąsiedztwie Syla Recykling zaczęli skarżyć się na nieproszonych gości oraz przykre zapachy.
REKLAMA

Gdy odpowiednie służby zainteresowały się wysypiskiem, okazało się, że nie bardzo jest z kim rozmawiać. Ze względu na potrzebę szybkiej reakcji, gmina wypowiedziała dzierżawcy umowę i przejęła działkę. Niestety, wraz z tym, co się na niej znajduje. Gdyby tego nie zrobiono, batalia o to, kto ma posprzątać ten bałagan mogłaby trwać latami. W tym czasie wysypisko żyłoby swoim bujnym życiem.  

Dlatego konieczne stało się podjęcie szybkich działań. Zaproponowana przez burmistrza zmiana budżetu na ten rok zakłada wzrost dochodów o ponad 11 mln zł. Większość z tych środków, bo ponad 8 mln pochodzi z podatków od osób fizycznych i prawnych.

- Smutne, że przez nieuczciwość ludzką postronne osoby będą musiały za to zapłacić - mówił radny Tomasz Szamocki. - Myślę, że na burmistrzu i osobach odpowiedzialnych za wyjaśnianie sytuacji ciąży teraz ogromna odpowiedzialność. Oby chociaż część środków udało się odzyskać.
REKLAMA


- Na pewno każdemu z nas będzie ciężko dziś zagłosować za tą uchwałą - wtórował Ariel Stawski. - Trzeba teraz zaufać kompetencjom organów ścigania.

- Myślę, że jako odpowiedzialny samorząd musimy po prostu reagować na takie sytuacje - przekonywała Iwona Karolewska.

- Przecież właściciele tej firmy też mają rodziny, dzieci. Smutne, że w dzisiejszych czasach liczy się pieniądz a nie dbałość o środowisko - mówiła Grażyna Styczeń.
REKLAMA

Adam Cieślak zaapelował o jedno:

- Wyciągajmy wnioski na przyszłość. Sytuację mamy teraz taką, że bombę trzeba rozbroić, a nie przy niej grzebać.

Ostatecznie, radni jednogłośnie przyjęli zmianę budżetu. Oznacza to, że gmina zorganizuje teraz przetarg, który wyłoni firmę mającą wyczyścić działkę w Wielkim Konopacie. Może to kosztować nawet 10-12 mln zł.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (90)

Tylko czemu kosztem naszym!!!! Niemożna właściciela nagle ustalić i obciążyć?? Są odpowiednie służby od tego.. no ale ludzie zapłacą!

Odpowiedzi: 0

Z naszych podatków będą sprzątać a od paru dni cała ulica bzowa jest główną ulica miasta gdzie nie ma żadnych chodników żadnych przejsc dla pieszych dorosli dzieci muszą chodzic po błocie ochlapywani są przez samochody mieszkańcy dzieci muszą ryzykować by przejąć na droga stronę Bzowej a miasto nie widzi w tym problemu do czasu jak jakiś kierowca w czasie deszczu kogoś przejedzie koło piekarni bo samochody tam jadą strasznie szybko a na domiar złego się jeszcze wyprzedzają . 

Odpowiedzi: 0

"Nie bardzo jest z kim gadać..." parodia, cyrk i niekompetencje slużb, miasta i ciut jeszcze. Najlepiej nie swoje rozdać i ordery zawieszać. Burmistrz dskonale wie, kto tym zarządzał, ale , no własnie, ale...

Odpowiedzi: 1

Dokładnie Wiedzą wszyscy kto kasę zwinął i się bawi furami za grubą kasę A teraz nagle nie ma z kim gadać 

Odpowiedzi: 0

Wow. Ale Świecie ma się czym chwalić. Lepiej tego nie czytać... W tym mieście same śmierdzące sprawy 

Odpowiedzi: 2

...jak i całe miasto i okolice

Odpowiedzi: 0

Przynajmniej są pieniądze, żeby problemy rozwiązywać wieśniaku, nie twój interes 

Odpowiedzi: 0

Powinien zapłacić ten, kto ten syf zostawił. Koniec kropka! Albo znowu ktoś kogoś kryje i przerzuca wydatek na społeczeństwo...

Odpowiedzi: 0

Niech odpowie osoba wydająca pozwolenie i burmistrz bo to pewnie znajomy Stacha

Odpowiedzi: 1

Pozwoleniami na zbieranie odbadów zajmuję się Starostwo Powiatowe a nie Urząd Gminy.

Odpowiedzi: 0

Już dawno powinno w urzędzie zagościć AbW i CBA

Odpowiedzi: 0

Winny jest drań który ten interes rozkręcił tyle że gość się ulotnił. Z kim chcecie rozmawiać??? Podobno przed wybuchem afery firma została szybko sprzedana nie wiadomo komu.  

Odpowiedzi: 0

Od nowego roku śmieci kilka kilkanaście zł. w górę. Macie to jak w banku.

Odpowiedzi: 1

Oj widzę blade masz pojęcie co z jakich pieniędzy może być opłacane. Ale fakt, jak ten rząd jeszcze porządzi to od nowego roku wszystko znów pójdzie w górę.

Odpowiedzi: 1

Borys, a teraz sie obudz bo sie posrales 

Odpowiedzi: 0

Proponuję firmę która robiła nasz super basen może że śmieciami sobie poradzą . 

Odpowiedzi: 0

Stachu, ale ty mnie teraz zaimponowałeś...

Odpowiedzi: 0

Zlikwidowany to powinien być wysyp śmieci zza Jeżewa, czuć odór aż w Laskowicach, w Jeżewie to się pewnie przyzwyczaili bo się nie myją-chociaż widziałem dwóch padniętych, ale to pewnie żule spod budynku gminy byli, ale ciężko się po Laskowicach chodzi,zróbcie coś z tym

Odpowiedzi: 0

nie ma z kim rozmawiać? a przy podpisywaniu umowy było z kim rozmawiać? przecież ktoś musiał podpisać, że bierze to na siebie.. Podobno nie było pozowolenia na wyspisko śmieci, a tylko na złom? a przecież od lat tam są wywalne śmieci i miasto nic z tym nie robiło? dopiero teraz zerwali umowe zamiast sporo wcześniej? już pożar wysypiska powinien dać władzom do myślenia.. ale okej, dopiero jak już nie było miejsca na placu to zaregowali. To co? gdyby sąsiedzi nie skrażyli się na szczury i smród to te wyspisko nadalby tam było? bo z tekstu wynika, że miasto zainteresowało się tematem przez skargi sąsiadów.. Więc zarządzajacy tą Vistulą najwidoczniej nawet nie interesowali się tym co tam jest albo nie chceli się interesować. Czyli nikt nie jest odpowiedzialny, zapłaci podatnik haha

Odpowiedzi: 0

Moge za te 11 mln jeszcze to wywiesić co wy na to ??Bez przetargu Syla to zrobi 

Odpowiedzi: 1

Taa Na działkę obok 

Odpowiedzi: 1

Noo ale kasa wpadnie a miasto zrobi znowu za 11 baniek przetarg i znowu ktos zarobi 

Odpowiedzi: 0

Wcześniej się tym nikt nie martwił? Wydział środowiska , nikt niczego nie widział? Tak mi sie zaraz skojarzyło z księgowymi , które kradły nasze pieniądze i tez nikt nic nie widział. Czekano aż gość się ulotnił? Bo na to wychodzi skoro nie ma z kim rozmawiać. Mojej zgody na to nie ma . Tyle, że nikt na to nie będzie patrzýł. Ale ja popatrze uważnie na kartę do głosowania podczas wyborów. 

Odpowiedzi: 0

Stachu w Stanach jest i ma wyj... i się dobrze bawi haha

Odpowiedzi: 0

Może wygra w przetargu firma co buduje pseudo Deczno

Odpowiedzi: 1

Co z budową w Decznie nie tak? 

Odpowiedzi: 0

To nie stało się w kilka dni. To trwało latami. Posadą powina odpowiedzieć osoba/osoby które zarządzają terenami inwestycyjnymi. I tak samo wydział ochrony środowiska. Po to są żeby się interesować podległymi terenami, co się na nich dzieje. I niech nie mydlą oczu że nikt nie zgłaszał problemu. Takie mówienie że problemu nie ma dopóki nikt go nie zgłosi jest czysta kpiną. Temat trzeba podsunąc odpowiednim dziennikarzom śledczym. Dotrą bardzo szybko do winnych. Ja wiem ze ci i tak nie poniosą odpowiedzialności ale winny musi się znaleźć a jak nie to "władza" bierze to na klatę 

Odpowiedzi: 1

Pozwoleniami na zbieranie odbadów zajmuję się Starostwo Powiatowe a nie Urząd Gminy.

Odpowiedzi: 0

Coraz więcej tych afer ostatnimi czasy. Bogatą gmina powinno zarządzać się łatwo a tu ewidentnie jest problem. I to nie z ludźmi którzy oszukują i kradną, bo to było, jest i będzie ale z tymi co powinni przewidywać, kontrolować i zapobiegać. Nieporadność urzędnicza poraża. Czas przewietrzyć urzędy i magistraty bo co niektórzy przyrosli do stołków i jednocześnie oderwali się od rzeczywistości. 

Odpowiedzi: 0

Odpowiedzialny moim zdaniem wydział ochrony środowiska, który za próżno zareagował. Widzę również że pewne sprawy pana burmistrza przerastają.

Odpowiedzi: 2

Strony

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz