Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Jakub, Stefan, Zdzisław

Rejestr pedofili z powiatu świeckiego. Uwaga, nie wiadomo, gdzie przebywa jeden z nich!

Andrzej Pudrzyński
3 maja, 13:16

Wśród blisko tysiąca sprawców przespępstw zamieszczonych w tzw. rejestrze pedofili, czterech jest ze Świecia i jeden z Nowego. We wszystkich przypadkach, ofiarami były dzieci z powiatu świeckiego.

Tak obecnie wyglądają (od lewej) Piotr Koseda, Piotr Frymarski i Adam Pukownik
Fot. Ministerstwo Sprawiedliwości

REKLAMA

Trzech spośród tej piątki nadal siedzi w więzieniu, a dwóch już skończyło odsiadkę. Wiadomo, gdzie przebywa jeden z nich. O drugim, Adamie Pukowniku, który dopuścił się gwałtu na dziecku w Osiu, nie ma żadnych informacji. Po blisko dwóch latach od wyjścia z więzienia nikt nie wie, gdzie się znajduje. I to on może stanowić największe potencjalne zagrożenie.

Osoby znajdujące się w rejestrze, po wyjściu z więzienia powinny być pod stałą kontrolą policji, aby wszyscy wiedzieli, gdzie mieszkają i zachowywali ostrożność. W praktyce bywa różnie. Przy ponad 20 proc. nazwisk jest adnotacja „wezwany do potwierdzenia miejsca pobytu” lub „w trakcie weryfikacji”. To oznacza, że są poza jakimkolwiek nadzorem i nikt nie wie, gdzie się przebywają.
REKLAMA

Krótko cieszył się wolnością inny pedofil, Piotr Koseda. Za gwałt na dziecku w Osłowie (gmina Jeżewo) w sierpniu 2014 r. został skazany na 4,5 roku więzienia. W lutym ubiegłego roku wyszedł z więzienia w Potulicach.

Kilka dni później okazało się jednak, że zgwałcił on nie jedną, a dwie małoletnie osoby poniżej 15 roku życia. Rodzice drugiego dziecka wtedy tego nie zgłosili, ale kiedy dowiedzieli się, ze pedofil wyszedł na wolność, postanowili powiadomić policję.

Koseda został zatrzymany i po tygodniu znowu trafił za kraty. W grudniu sąd skazał go na 7 lat odsiadki.
REKLAMA


W ubiegłym roku zaktualizowano zdjęcia osób umieszczonych w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, istniejącym od początku 2018 r. Wielu z nich zmieniło się fizycznie po kilkuletnim pobycie za kratkami. Niektórzy wkrótce wyjdą na wolność i ludzie powinni wiedzieć, jak teraz wyglądają pedofile z ich okolicy.

W rejestrze, o dziwo, prawie nie ma księży, mimo że w do tej pory całym kraju skazano ponad 60 duchownych za przestępstwa seksualne.

Resort sprawiedliwości tłumaczy, że zgodnie z ustawą, w rejestrze znajdują się tylko sprawcy najpoważniejszych czynów, głównie gwałtów na dzieciach poniżej 15. roku życia i popełnionych ze szczególnym okrucieństwem. Nie ma więc sprawców molestowania.
REKLAMA

Wszystko tak naprawdę zależy od wyroku sądu. Księdza, który miesiącami więził i gwałcił 13-letnią dziewczynkę, nie skazano za gwałt, ale za seksualne wykorzystanie małoletniej. Dla laika brzmi to tak samo, ale dla prawnika już nie. Nie było więc podstaw do umieszczenia go w rejestrze publicznym.

W wykazie jest jeden duchowny skazany na 5 lat więzienia za trzykrotne zgwałcenie 14-latki.

Rejestr sprawców przestępstw seksualnych składa się z dwóch części – publicznej i z ograniczonym dostępem. W części publicznej znajdują się przestępcy, których przed 1 października 2017 r. skazano za zgwałcenie dziecka poniżej 15. roku życia lub gwałt ze szczególnym okrucieństwem. Ma do niej dostęp każdy z nas (sprawdź).
REKLAMA

Część z ograniczonym dostępem gromadzi dane znacznie szerszej grupy przestępców. Trafiają tu wszyscy, którzy popełnili jakiekolwiek przestępstwo seksualne wobec dzieci poniżej 15. roku życia. Każdy, kto ma zamiar zatrudnić nową osobę do pracy z dziećmi, ma obowiązek sprawdzić czy nie figuruje ona w rejestrze z dostępem ograniczonym. Dotyczy to m.in. dyrektorów szkół czy organizatorów wypoczynku dla dzieci.
REKLAMA

Rejestr zawiera nazwiska sprawców, ich zdjęcia, miejscowości, w których aktualnie mieszkają, wyroki i artykuły kodeksu karnego, z którego zostali skazani. Każdy z nas może sprawdzić czy w sąsiedztwie nie mieszka przestępca, który dopuścił się gwałtu na dzieciach. Dzięki temu możemy mieć się na baczności i skuteczniej chronić swoje dzieci.

Adam Pukownik


Miejscowość urodzenia: Świecie
Data urodzenia: 23 lutego 1992 r.
Data popełnienia przestępstwa: 31 sierpnia 2013 r.
Miejsce: Osie
Kara: 5 lat pozbawienia wolności
Miejscowość, w której przebywa: w trakcie weryfikacji

REKLAMA

Piotr Koseda


Data urodzenia: 10 maja 1981 r.
Miejscowość urodzenia: Świecie
Data popełnienia przestępstwa: 18 sierpnia 2014 r.
Miejsce: Osłowo (gmina Jeżewo)
Kara: 4,5 roku pozbawienia wolności
Miejsce pobytu: Zakład Karny Potulice
Mimo że Koseda w grudniu 2019 r. został ponownie skazany na 7 lat,
jego profil w rejstrze nie został dotąd zaktualizowany.

Jacek Czwórnóg


Data urodzenia: 13 marca 1991 r.
Miejscowość urodzenia: Świecie
Data popełnienia przestępstwa: 25 sierpnia 2016 r.
Miejsce: Stążki (gmina Świekatowo)
Kara: 6 lat pozbawienia wolności
Miejsce pobytu: Zakład Karny Potulice

REKLAMA

Piotr Frymarski


Data urodzenia: 9 kwietnia 1975 r.
Miejscowość urodzenia: Nowe
Data popełnienia przestępstwa: maj-czerwiec 2015 r.
Miejsce: Terespol Pomorski (gmina Świecie)
Kara: 5 lat pozbawienia wolności
Miejsce pobytu: Zakład Karny Potulice

Bartłomiej Olchawa


Miejscowość urodzenia: Świecie
Data urodzenia: 14 maja 1992 r.
Data popełnienia przestępstwa: 16 listopada 2010 r.
Miejsce: Jania Góra (gmina Świekatowo)
Kara: 1 rok 4 miesiące pozbawienia wolności
Miejscowość, w której przebywa: Rytel

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA
REKLAMA

Rozwiń swoje pasje! Wybierz swój kierunek! Szkoła Muzyczna w Chełmnie zaprasza!
Zapisz się na rok szkolny 2020/2021 - tutaj

Komentarze (14)

Tulipan w łeb... niech leży i się męczy...każdy pedofil... urwać jaja posypać solą...pod paznokcie wciskać wykałaczke...

Odpowiedzi: 0

Prawdziwe chrześcijańska postawa.

Odpowiedzi: 1

Andrzej widze,ze z Ciebie prawdziwy chrzescijanin i bys ich ulaskawil.Pewnie dlatego,ze jak zaczeli by zabijac te scier.a,to na swiecie zostala by garstka kleru. 

Odpowiedzi: 0

Siedzieli w Potulicach na cwelowni tfuu kał im do ryja .

Odpowiedzi: 0

Jakie typy.... Ciekawe ile osób po tym artykule pojedzie do miejscowości Rytel szukać tego typa bo ja osobiście rozmyślam nad tym

Odpowiedzi: 0

Yebane pasjonaci dzieci, przymusowa kastracja połączona z wziernikowaniem odbytu. Sukienkowych też dołączyć i nic to nie ma wspólnego z miłosierdziem. Pedofile też byli bez miłosierdzia wobec dzieci.

Odpowiedzi: 0

Takim to polać w oczy sok z cytryny i soli i niech patrzą w słońce....

Odpowiedzi: 0

Pukownik cwel  z potulic... Tam go chłopaki wydymali konkretnie frajera dlatego się ukrywa szmata

Odpowiedzi: 0

Nie sąd Cię skażę pedofilu

Odpowiedzi: 0

Pomysły na torturki to macie niezłe, nawet jeżeli chodzi o pedofili

Odpowiedzi: 0

Czytam wasze wpisy i nie wierzę. Oni ponieśli i ponoszą kary 3-4 razy większe kary. Wyroki. Publiczne dane, za które konsekwencje ponosi rodzina. Pisało również o księdzu, ktory przetrzymywał i zgwałcił nieletnią. Co zrobił wymiar sprawiedliwości? Zatuszował sprawę i zboczeniec chodzi na wolności. Pedofile kościelni są pod ochroną wymiaru sprawiedliwości. Prokuratury i sądy tuszuja morderstwa ,gwałty bo sprawiedliwość ma być tak jak rządzący zdecydują. Nawet próbuje się zastraszyć adwokatów. Ktoś z was napisze dlaczego pedofile kościelni chodzą na wolności?

Odpowiedzi: 1

Bo są k***mi w sułtannach , ksiądz pedofil to wywłoka do ubicia ! Na huj wam ta wiara bazująca na zbijaniu kasy ,okradaniu ludzi i ruchaniu się nawzajem w seminariach . 

Odpowiedzi: 1

Wiara to nie ksiądz baranie!

Odpowiedzi: 0

Macie te swoje wolne sady...haha I co teraz? Moze idzcie pod sady pokrzyczec wolneeee sadyyy

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
    Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz