Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Dominika, Joanna, Pankracy
 • pochmurno z przejaśnieniami
  Dzisiaj:
  23°C / 14°C
 • lekkie zachmurzenie
  Jutro:
  19°C / 9°C
 • słabe opady deszczu
  Pojutrze:
  17°C / 11°C

Rozdzielono rządowe dotacje. Które gminy tym razem dostały pieniądze na inwestycje?

Andrzej Bartniak
31 marca, 13:34

W ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych województwo kujawsko-pomorskie otrzyma 78 mln zł. Z ostatniego rozstrzygnięcia konkursu wielu naszych samorządowców było niezadowolonych. Mówili wprost o partyjnym kluczu. Jak jest tym razem?

Dotacje zostaną przeznaczone w znacznej mierze na poprawę stanu dróg
Fot. Andrzej Bartniak

REKLAMA

To przede wszystkim pieniądze na drogi, obiekty sportowe, świetlice wiejskiej, remonty ośrodków zdrowia, rozbudowę szkół i termomodernizację.

W marcowym rozdaniu wsparcie dostały również samorządy pominięte w grudniu ubiegłego roku. Wywołało to niezadowolenie burmistrzów i wójtów z powiatu świeckiego (i nie tylko ich, bo podobne głosy słychać było w całym kraju), którzy mówili wprost, że pieniądze dostały głównie te gminy, w których rządzą samorządowcy z PiS lub sympatyzujący z rządzącą partią.

Tym razem dofinansowanie trafiło m.in. do Świecia, Nowego czy Osia, które trzy miesiące temu musiały obejść się smakiem. I wtedy i obecnie ze wsparcia skorzystały m.in. Warlubie i Drzycim.

Publikujemy wykaz inwestycji z powiatu świeckiego, którym przyznano dofinansowanie inwestycji w marcu.

REKLAMA

Świecie
Budowa drogi gminnej ul. K. Jagiellończyka w Świeciu wraz z budową kanalizacji deszczowej oraz oświetlenia ulicznego. Planowany koszt - 758 tys. zł. Dotacja - 700 tys. zł.

Nowe
Budowa ciągu pieszo-rowerowego Nowe-Twarda Góra. Ścieżka prowadzić będzie po starym torowisku kolejowym; połączy Nowe ze stacją kolejową Twarda Góra; długość ciągu 5,6 km. Celem inwestycji jest przeniesienie ruchu rowerowego z intensywnie  wykorzystywanej przez pojazdy drogi wojewódzkiej Nowe-Twarda Góra, zapewnienie bezpiecznego i taniego dojazdu mieszkańcom do stacji kolejowej oraz do Nowego, propagowanie aktywnego stylu życia (rekreacja rowerowa, nordic walking, rodzinne spacery. Ścieżka przebiegać będzie w pobliżu przedszkola i osiedli mieszkaniowych. Planowany koszt: 1,45 mln zł. Dotacja 1 mln zł.
REKLAMA

Dragacz
Przebudowa drogi gminnej Dragacz-Michale (etap II). Planowane jest wykonanie obustronnych poboczy gruntowych o szerokości 2 x 0,75 m, zjadów do drogi, zjazdów do posesji, zjazdów do działek rolnych. W celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa zostaną ustawione nowe znaki drogowe oraz trzy progi zwalniające, a także bariery ochronne. Odprowadzenia wód deszczowych będzie odbywało się do przydrożnych rowów oraz za pomocą korytek odwadniających na odcinku 257 m. Na odcinku 165 m po obu stronach drogi zastosowane będą wygrodzenia tymczasowe dla płazów. Planowany koszt - 782 tys. zł. Dotacja 350 tys. zł.
REKLAMA

Drzycim
Inwestycja będzie polegała na adaptacji pomieszczeń szkoły podstawowej w Drzycimiu na przedszkole wraz z niezbędnym zapleczem oraz placem zabaw. Zadanie jest konieczne do wykonania z uwagi na zły stan techniczny istniejącego budynku przedszkola i zbyt dużych kosztów remontu i przystosowania do obowiązujących przepisów bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Planowany koszt 500 tys. zł. Dotacja 400 tys. zł.
REKLAMA

Osie
Przedmiotem inwestycji jest budowa remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Osiu. Obiekt o powierzchni użytkowej do 700 m kw składać się będzie z pięciu garaży i części socjalno-administracyjnej z dyspozytornią, salą odpraw i szkoleń, zapleczem socjalnym, miejscami postojowymi i placem manewrowym. OSP Osie ze specjalizacjami ratownictwa pożarowego, drogowego, chemiczno-ekologicznego, zagrożeń miejscowych, przedmedycznego, wodnego i wysokościowego znajduje się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Na jednostkę składa się 65-osobowy zespół. Planowany koszt 4 mln zł. Dotacja 500 tys. zł.
REKLAMA

Warlubie
Zakup autobusu szkolnego na 30 miejsc z platformą dla osób z niepełnosprawnością, w tym z jednym miejscem dla osoby z niepełnosprawnością. Planowany koszt - 440 tys. zł. Dotacja - 200 tys. zł.

Przebudowa drogi gminnej w miejscowości Bzowo o nawierzchni asfaltowej. Przebudowa nawierzchni drogi obejmuje odcinek 662 m, chodnik 90 m kw, oprócz tego powstaną pobocza, bariery ochronne, zatoka autobusowa, odwodnienie. Planowany koszt 732 tys. zł. Dotacja 400 tys. zł.
REKLAMA

Powiat świecki
Przebudowa drogi powiatowej nr 1286C Morsk - Świecie - Dworzysko etap II - kontynuacja inwestycji własnej z roku 2014, główna ulica Świecia, dojazd do terenów inwestycyjnych Vistula Park I,bezpośrednie połączenie z DW 272, DK 91 i budowaną S5 stanowiącą cześć korytarza (TEN-T), (budowa trzech rond na ul. Wojska Polskiego). Planowany koszt 19 mln zł. Dotacja - 2 mln zł.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA
Budujemy kolejny blok na osiedlu Nowe Marianki w Świeciu. Zapraszamy do obejrzenia filmu. Wizualizacje mieszkań i dodatkowe informacje na www.apartado.pl

Komentarze (13)

Teraz dobitnie widać, że wójtem Warlubia musi być pani Ośko.

Odpowiedzi: 1

Nie musi

Wszystko jest zrobione

Odpowiedzi: 0

A ja mam pytanie w kontekście pandemii.  Dlaczego w naszym mieście są otwarte miejsca " silownie " ,jako miejsca rehabilitacji.  Ludzi pełno,dygają na orbitrekach jeden obok drugiego.  Bez maseczek.  Oczywiście nie wyobrażam sobie ćwiczeń w maseczkach.  Ale dlaczego ten nasz naród działa tylko tak , kto kogo bardziej w balona zrobi. Jeśli chcemy wyjść z pandemii to tylko totalna izolacja, ale wszyscy solidarnie.  

Odpowiedzi: 4

Marek1981 , daj się leczyć na nogi bo na głowę już za późno.Wierz dalej tej naszej zeszmaconej telewizji.

Odpowiedzi: 0

Mareczku donoszenie to podobno grzech śmiertelny!

Odpowiedzi: 0

podpisz sie prawdziwymi danymi abysmy mogli Cie na ulicy omijac poniewaz jestes wlasnie typem obywatela ktory jest dnem i do wysiedlenia. Nie na dajesz sie do zycia pomiedzy ludzmi jestes niczym badziewiem wstyd mi ze w ogole Ci odpowiadam. Tacy jak ty powinni byc zamykani 

Odpowiedzi: 1

Za co zamykani ? Za prawdę ? Błagam. Rację ma, jak mamy się izolować to wszyscy a nie jedni siedzą w domach a co większy cwaniaczek robi resztę w balona, w ten sposób to g*** nigdy się nie skończy i wtedy dostaną po d***ch wszyscy a nie tylko właściciele siłowni, gastronomii i hotelarstwa. A tak już poza wszystkim - rodzice muszą być bardzo dumni z twojego (celowo z małej) słownictwa, no chyba, że do nich też tak się odzywasz to wtedy jesteś tym, kim zwyzywałeś Marka1981. Tfu.

Odpowiedzi: 0

co ty wq piszesz covidovcu, bardzo dobrze że jest otwarte przynajmniej są jeszcze normalni ludzie, a ty idź choruj na grupę haha 

Odpowiedzi: 0

Wójt Gminy Drzycim idzie na wojnę...jego pomysłu adaptacji szkoły na przedszkole nie popierają ani rodzice ani kadra szkoły... Proszę sobie wyobrazić ucznia klasy ósmej i przedszkolaka w jednym budynku...

Odpowiedzi: 3

Dokładnie,tym bardziej , że obiecał temat na rok odłożyć.

Odpowiedzi: 0

Ludzie, wolicie posyłać dzieci do budynku, gdzie ciągle będzie coś do remontu i nigdy nie będzie mógł zapewnić takich warunków jak nowo utworzone sale w szkole podstawowej?! A z tego co wiem, to przedszkolaki nie miałyby kontaktu z klasami szkoły podstawowej. Według mnie to świetny pomysł! Zamiast ciągle wydawać pieniądze na remonty, będzie można przeznaczyć te środki na nowe materiały edukacyjne, jak i zabawki.

Odpowiedzi: 0

Kolejny raz ktoś szerzy propagandę. Po pierwsze przeciwnikiem takiego rozwiązania jest głównie pani dyrektor i część nauczycieli. Rodzice zostali (niejednokrotnie) wprowadzeni przez nich w błąd, co niedawno się wydało. Po drugie część przedszkolna i szkolna mają być całkowicie niezależne; oddzielne wejścia. Po trzecie obecny budynek przedszkola jest dopuszczany do użytku warunkowo. Co będzie z przedszkolakami jak straż, sanepid, czy inna instytucja nie przedłuży zgody na dalsze użytkowanie?

Odpowiedzi: 1

Skąd u Pani takie informacje, że budynek jest warunkowo dopuszczony do użytku? Po drugie to właśnie rada rodziców ,która przedstawia interesy rodziców dzieci walczy o utrzymanie budynku szkoły w takim stanie jaki jest.Chyba najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest budowa nowego przedszkola ,a nie zabieranie istniejących klas i przekształcanie ich w przedszkole.Bierzmy przykład z sąsiednich gmin...

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz