Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Tadeusz, Cyryl, Wioletta
 • zachmurzenie umiarkowane
  Dzisiaj:
  16°C / 10°C
 • pochmurnie
  Jutro:
  15°C / 7°C
 • bezchmurnie
  Pojutrze:
  14°C / 6°C

Sołtysom należy się więcej za ich pracę. Nie było jednak zgody, o ile więcej

red
16 września, 15:02

Rada miejska zgodziła się na zmianę zasad wypłacania diet sołtysom w gminie Świecie. Ci, którzy mają najwięcej pracy, mogą liczyć na ponad 11 tys. zł rocznie.

Sołtysi z gminy Świecie podczas spotkania z burmistrzem
Fot. Andrzej Bartniak

REKLAMA

Dotychczas sposób rozliczania powodował niemałe dysproporcje. Dla przykładu, sołtys Chrystkowa dostawał 1984 zł rocznie, a Sulnowa 10 tys. zł rocznie. Przez 14 lat uchwała w sprawie diet nie była zmieniana. Do dzisiaj.

Zgodnie z decyzją radnych, sołtysi otrzymają stałą część w wysokości 500 zł miesięcznie plus 4 zł za mieszkańca sołectwa rocznie. Za brak zaangażowania w naradach organizowanych przez burmistrza sołtysi mogą stracić 40 procent diety. Ten zapis nie spodobał się radnym Naszego Świecia Razem oraz Prawa i Sprawiedliwości.
REKLAMA

- Statut gminy zakłada 12 zadań, które ma wykonywać sołtys - przekonywał Adam Cieślak z Naszego Świecia Razem. - Spotkań z burmistrzem w nich nie ma. Nie karzmy ich za to.

Opozycji nie podobała się też zaproponowana wysokość diety. Proponowali 30 procent naniższej krajowej dla sołectw do 700 mieszkańców i 35 procent dla sołectw powyżej 700 osób. W tym roku pensja minimalna to 2060 zł na rękę. Sołtysi, według tej propozycji, mieliby więc otrzymywać odpowiednio nieco ponad 600 i 700 zł.

- My jako radni też otrzymujemy diety, jednak mam wrażenie, że - z całym szacunkiem - sołtysi wykonują o wiele większą pracę - dowodził Adam Kufel z PiS. - Dieta powinna zatem motywować do pracy.
REKLAMA


Radni Obywatelskiego Porozumienia Samorządowego nie zgadzali się z taką argumentacją.

- Rozmawiałem z większością sołtysów. Są wdzięczni za zajęcie się tym tematem. Sołtys nie zajmuje się tylko 12 punktami ze statutu, on po prostu dba o to, jak wszystko wokół wygląda i co należy zmienić - argumentował Waldemar Chudy.

- W Polsce sołtysi dostają obecnie czasem 10 procent najniższej krajowej, czasem mniej. Z kalkulacji wynika, że najbardziej zyskają na naszej zmianie sołtysi z mniejszych sołectw - dodała Iwona Karolewska.
REKLAMA

Ostatecznie, autopoprawka zgłoszona przez burmistrza zmienia karę za brak udziału w spotkaniach z burmistrzem na brak udziału w spotkaniach sołeckich. Dodatkowo, radna Grażyna Styczeń zgłosiła poprawkę obniżającą karę do 20 procent.

Uchwała została przyjęta głosami radnych Obywatelskiego Porozumienia Samorządowego i Koalicji Obywatelskiej. Wstrzymali się radni Nowego Świecia Razem oraz Prawa i Sprawiedliwości.

Ile teraz rocznie dostaną sołtysi w gminie Świecie?

Czaple - 8200 zł
Kosowo - 6860 zł
Polski Konopat - 11600 zł
Kozłowo - 7096 zł
Sartowice - 7496 zł
Głogówko - 7274 zł
Gruczno - 11828 zł
Wiag - 9124 zł
Dworzysko - 7408 zł
Sulnowo - 11632 zł
Sulnówko - 8616 zł
Topolinek - 6700 zł
Chrystkowo - 6488 zł

redakcjaatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (24)

Pewne jest jedno: sołtysi pracują lepiej i wydajniej niż pan radny Adam Kufel. Jak w mieście tak rządzi jak w swojej szkole to ja wszystkim tam wspolczuje. 

Odpowiedzi: 1

Zgadzam się w 100%. Kolejny rok bałagan z planem lekcji, nikt nic nie wie, nic nie działa. Wg mnie już dawno w szkole powinien być plan naprawczy i nowy dyrektor, ale Kufla nie można zwolnić, bo jest radnym PiSu.

Odpowiedzi: 1

Rudy kundli jeden z drugim jak masz jakieś uwagi do człowieka to podpisz się imieniem i nazwiskiem a nie pod nickiem po kostkach gryziesz.To że człowiek docenia pracę innych ( sołtysów ) to chyba dobrze? Przyjrzyjcie się lepiej swojej pracy a ocenę szkoły pozostawicie kuratorium i starostwu powiatowemu. Chyba że pod tymi wypocinami kryją się niedocenieni nauczyciele którzy kopia pod każdym na swojej drodze zawodowej? 

Odpowiedzi: 1

A to fakt, gdyby nauczyciele z białego liceum odważyli się mówić prawdę o sytuacji w szkole publicznie to by było bardzo ciekawie. Nie będą mówić, bo boją się o pracę. 

Odpowiedzi: 1

Skoro nie jesteś nauczycielem to może synem ojca brata konia . Zawsze najwięcej głośno muczy krowa co mało mleka daje albo człowiek , który nic nie wie tylko zmyśla na poczekaniu żeby rozkręcić jakąś aferę.Jeśli chcesz zszargać dobre imię człowieka to chociaż mniej cywilna odwagę i się przedstaw bo za pomówienia grożą sankcje karne.

Odpowiedzi: 0

zastanawiam się nad wynagrodzeniem dla sołtysa Sulnowa, z całym szacunkiem ale ta pani piastuje to stanowisko tylko na papierze, jej zaangażowanie w życie wsi jest malutkie

Odpowiedzi: 1

Zgadzam się droga łącząca ul laskowicka z ul dluga zima snieg po kolana a pług jak przejedzie to szczęście i na dodatek droga była zgłaszana do naprawy zero a tu dziura na dziurze masakra.  Tyle kasy nie wiadomo na co to idzie 

Odpowiedzi: 1

Ulica Dluga to i termin dlugi. Dziura na wylocie na Laskowicką łatana przez mieszkańców bo Pani sołtys ma w dlugim nosie problemy mieszkańców. 

Odpowiedzi: 0

Wynagrodzenie dla Pani Sołtys Sulnówka zdecydowanie za duże, bardzo nieprzyjemna osoba w kontaktach międzyludzkich 

Odpowiedzi: 0

W Czaplach Pani Sołtys jest bardzo zaangażowana w sprawy mieszkańców, a na dożynki zorganizowała wiele atrakcji dla dzieci. Brawo i tak trzymać!

Odpowiedzi: 0

kto kiedyś słyszał o jakimkolwiek wynagrodzeniu dla sołtysa!- to była praca społeczna, a pracy było więcej niż teraz! czyli; goś za coś i jeszcze mało.

Odpowiedzi: 1

To niby co sołtysi mieli więcej do roboty? Cały czas te obowiązki plus w wielu wioskach zaczęło się coś dziać. Plus nie wdzięczna praca szczególnie jak ktoś się stara.

Odpowiedzi: 1

Wtedy w wioskach więcej się działo niż teraz, ludzie byli bardziej zjednoczeni ,pomagali przy wszystkich pracach np.wymianie dachu na dachu świetlicy,itd...i to bezinteresownie, telefonów nie było ; z każdą sprawą trzeba było za swoje pieniążki udać się do UG,rozożenie nakazów ,często ciągnikiem lub pieszo,bo drogi były jakie były..,zbieranie podatków, wypisywanie świadectw poch. zwierząt jadąc na skup, często odbierano je o 6 rano ,nikt się nie uskarżał... -co dalej wypsywać???

Odpowiedzi: 0

Pielegniarki opluli teraz pluja na sołtysów taka Polska mentalnośc  zawistni ludzie.Do roboty sie brać i zarabiać a nie komuś zazdrościć.A jak komus malo to na drugi etat zawsze coś się znajdzie 

Odpowiedzi: 0

Sołtys Polskiego Konopatu zasługuje na więcej 

Odpowiedzi: 2

Zgadza się 

Odpowiedzi: 0

Chyba na to żeby go zmienili.

Odpowiedzi: 0

Pani sołtys z sulnówka nie nadaje się na to stanowisko: nieprzyjemna osoba, 0 zaangażowania w życie wsi, i co widać, chyba wszystkie pieniądze z cotygodniowych imprez na sali nie trafiają tam gdzie powinny, a w jej kieszeń.

Odpowiedzi: 0

W sulnówku przy obecnej Pani Sołtys 0 imprez, 0 rozwoju, plac zabaw zniszczony i zarośnięty. Gdzie trafiają pieniądze?

Odpowiedzi: 1

Piszecie o Sulnówku czy Sulnowie? To dwie różne miejscowości. W Sulnowku jest spoko kobita. A w Sulnowie Pani nie wylewajaca za kolnierz. Bardzo nieprzyjemna. 

Odpowiedzi: 0

Sołtys Głogówka Królewskiego jest świetna. Świetlica ma nowe oblicze, organizuje różne imprezy, bardzo się stara. A do tego jest zawsze uśmiechnięta, taka babka do tańca i do różańca. 

Odpowiedzi: 0

Czym się właściwie zajmuje sołtys. Pytam poważnie. 

Odpowiedzi: 1

Ja wygooglowałem sobie obowiazki i uprawnienia sołtysa. Po tym co przeczytałem stwierdzam ze urząd sołtysa jest całkowicie niepotrzebny. Takie sztuczne generowanie stanowisk. W XXI wieku, w erze cyfryzacji jest potrzebny ktoś kto będzie podatki zbierał?  Albo rozwieszał ogłoszenia?  Proszę Was. Myślałem ze Polska wieś poszła choć krok do przodu ;)

Odpowiedzi: 0

Od 8 lat mieszkam na wsi i ani razu nie potrzebowałam kogoś takiego jak sołtys. 

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz