Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Anita, Eliza, Jacek
 • słabe opady deszczu
  Dzisiaj:
  32°C / 19°C
 • zachmurzenie duże
  Jutro:
  32°C / 20°C
 • zachmurzenie duże
  Pojutrze:
  34°C / 23°C
REKLAMA

Trzeba znaleźć kwatery dla kolejnych grup uchodźców. Dotychczasowe są już pełne

Andrzej Bartniak
16 marca, 07:34

W powiecie świeckim przebywa obecnie 418 uchodźców z Ukrainy. To dane oficjalne, nieuwzględniające tych, którzy znaleźli dach nad głową w prywatnych domach i nie zostało to do tej pory zgłoszone w żadnym urzędzie. W pogotowiu jest jeszcze 550 miejsc noclegowych. Ilu Ukraińcom nasz powiat jest w stanie zabezpieczyć schronienie?

W Terespolu koło Świecia przebywa obecnie 145 uchodźców z Ukrainy
Fot. Andrzej Bartniak
REKLAMA
REKLAMA

Ośrodek Perła Borów w Tleniu (gmina Osie), gdzie przebywa 150 ukraińskich uchodźców, jest już pełen. Podobnie wygląda sytuacja w domu noclegowym w Terespolu Pomorskim (gmina Świecie), gdzie zakwaterowano 145 osób.

Prawie 60 Ukraińców przyjął hotel Vistula w Świeciu. Niewiele mniej, 55 osób, mieszka w domu weselnym Laura w Dworzysku (gmina Świecie). Kilkanaście osób zakwaterowano też w domu noclegowym w Polskim Konopacie (gmina Świecie). 

REKLAMA
REKLAMA

To znacznie więcej niż zawarto w pierwszej deklaracji określającej możliwości powiatu, gdzie pojawiała się liczba 300 miejsc. Potrzeba chwili wymaga korekty tych wyliczeń, dlatego kolejne gminy zgłaszają miejsca już nadające się do zamieszkania, lub takie, które będą gotowe niebawem.

- Gmina Warlubie wskazała dwie świetlice wiejskie, Dragacz budynek byłej szkoły w Bratwinie, Lniano budynek szkolny w Siemkowie - wylicza Zbigniew Semrau, kierownik wydziału bezpieczeństwa Starostwa Powiatowego w Świeciu. - Do tego trzeba dodać zgłoszenia ze Świecia, Osia, Bukowca i Świekatowa. W sumie jest to 230 miejsc w zorganizowanych punktach.

REKLAMA
REKLAMA

Oprócz tego powiat dysponuje listą miejsc w mieszkaniach prywatnych, zgłoszonych przez właścicieli. Mogą one przyjąć 320 uchodźców. Najwięcej w Nowem - 74, Pruszczu - 66, Warlubiu - 60, Świeciu - 49 i Jeżewie - 34.

Jest jednak pewien problem, o którym mówi się coraz głośniej. Chodzi o stawkę świadczenia za przyjęcie uchodźcy. Jeszcze nie tak dawno wynosiła ona 120 zł za dobę, potem już tylko 100 zł. Ta kwota miała rekompensować koszty związane z wyżywieniem i noclegiem w ośrodkach.

Obecnie stawka została obniżona do 40 zł od osoby.

REKLAMA
REKLAMA

- W przypadku osoby prywatnej, która czuje potrzebę wsparcia ludzi uciekających przed okropieństwami wojny, kwota 40 zł od osoby dziennie może być wystarczająca. Jednak w przypadku właścicieli hoteli i domów noclegowych już niekoniecznie - zwraca uwagę Zbigniew Semrau.

Koszty utrzymania w takich obiektach, gdzie przebywają dziesiątki uchodźców, a które nadal trzeba ogrzewać, płacić pensje pracownikom, pokryć koszty energii elektrycznej i zapewnić wyżywienie, są znacznie wyższe.

Samorządy liczą na wsparcie finansowe państwa, aby nie musiały brać związanych z tym wydatków tylko na własne barki.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (40)

Hotelik Magdalena stoi pusty

Odpowiedzi: 2

Tam chyba tylko myszy chca mieszkac heh

Odpowiedzi: 0

to prywatna własność i bez woli właściciela nie można go zasiedlić tym bardziej, że pracownicy już dawno zostali zwolnienie a hotel wystawiono na sprzedaż.

Odpowiedzi: 0

Duży dom katechetyczny w Grucznie stoi pusty !

Odpowiedzi: 2

Nie jesteś dobrze poinformowany!! W Grucznie w domu katechetecznym są już przybywający z Ukrainy i jeszcze kilkunastu dojedzie.

Odpowiedzi: 0

A coś ty tak się uczepił tego domu katechetycznego ? może sam przygarniesz choć jedną rodzinę.

Odpowiedzi: 0

Wielki dom katechetyczny na Mariankach stoi pusty. Są tam łazienki, duża kuchnia kilkanaście pokoi. Mnóstwo miejsca

Odpowiedzi: 4

Otóż to

Odpowiedzi: 0

Co się czepiasz, proboszcz odmówił różanic za uchodźców. Więcej nie jest w stanie z siebie dać. 

Odpowiedzi: 0

To idź zobacz jakie są łazienki,pokoje.Kuchnia jest po posiłkach dla opiekunów Caritas.Ale to wszystko.Istniejace sale nie spełniają roli pokoi.Tam gromadzą się wspólnoty na swoje spotkania.Są 2 ubikacje i to wszystko.

Odpowiedzi: 1

No tak... Pewnie wszyscy chcieli by pokoje w najwyższym standardzie z łazienkami,aneksami itp.... a w takiej sytuacji chyba liczy się dach nad głową....

Odpowiedzi: 0

A ktoś wogóle słyszał żeby ksiądz pomógł komuś bo ja nie.

Odpowiedzi: 0

Księża niech plebanię udostępniają!!! Stoją duże puste!!! Księża werbiści w laskowicach czemu nie przyjmą?? Gdzie wasze miłosierdzie Boże?? Przygarnąć w potrzebie 

Odpowiedzi: 1

A skąd wiesz że nie przygarna? Czy to trzeba ogłaszać na forum. 

Odpowiedzi: 0

Mamy dwa stare przedszkola w Nowem z łatwością można je przekształcić na lokale .Ale znając nasze władze lokalne się nie da . Szkoda że stoją puste i nic się tam nie dzieję

Odpowiedzi: 0

O pieniądzach z kasy państwa wspierających samorządy lepiej nie mówmy, szkoda zdrowia i nerwów. Gdyby nie oddanie lokalnych społeczności przybysze z Ukrainy nie mieliby miejsc noclegowych i co jeść. Wskazane obiekty (pomijam sakralne) pewnie wymagają trochę adaptacji, pracownicy firm budowlanych w większości pewnie bronią teraz swojej ojczyzny. To Powiatowy Urzędzie Pracy do roboty, pogonić chcących 500+ i inne świadczenia darmozjadów z nakazem pracy, dosyć spijania piwek i innych% wspomagających nękanie rodziny.

Odpowiedzi: 1

A myślisz że Mazur za darmo trzyma tych ukrainców ?  109 zł za osobę gmina mu buli, a ludzie masowo wożą tam jedzenie , ciuchy i środki czystości. Oni nigdy nic za darmo dla nikogo nie zrobili. 

Odpowiedzi: 2

A ty chciałbyś przyjąc do swojego pensjonatu 150 osób za darmo? Płacić za nich ogrzewanie, prąd, gaz, śniadania, obiady, kolacje? Bulić po kilka tysięcy miesięcznie i nie móc w tym czasie przyjmować żadnych innych gości? Puknij się w łeb zazdrosny ruski trollu. Albo daj przykład załóż własny ośrodek i wszystkim funduj pobyt za friko nieważne czy Polakom czy Ukraińcom żeby pokazać jaki dobry z ciebie człowiek :-)

Odpowiedzi: 0

Wiadomym jest,że nic za darmo, a pieniądze gminy też się skończą bo z Warszawy przez Toruń, Bydgoszcz droga daleka. Stawka ustalona i właściciel się zgodził, w tej chwili każda inna pomoc jest zawsze mile widziana. W Świeciu jest punkt zbiórki do niego też docierają mieszkańcy z tego ośrodka.

Odpowiedzi: 0

Księża i zakonnice niech pokażą swoje miłosierdzie. Oni i one tylko wyzyskiwać potrafią, jak cos robią to na pokaz. Banda nierobów

Odpowiedzi: 1

Widac zes tępy i malo wiesz. One robia wiecej od ciebie pacanie

Odpowiedzi: 2

Jakieś przykłady??!

Odpowiedzi: 0

Byłeś tam że wiesz?? Ja wiem co tam się dzieje.... 

Odpowiedzi: 0

Dlaczego taki bogaty kościół i tak mało pomaga ludzią uciegającym przed wojną!!! ???

Odpowiedzi: 1

A widzisz,że bogaci włodarze naszej gminy i radni przyjmują uchodźców.Polityka idzie w tym kierunku aby nic nie wydać lub niewiele.

Odpowiedzi: 0

Pod każdą plebanię powinni podwież autobusem te kobiety z dziećmi niech księża w końcu coś pomogą a nie różaniec odmawiałją ,,,śmiech na sali.

Odpowiedzi: 0

Przepadły gdzieś chrześcijańskie wartości wśród osób duchownych, a gdzie są zobaczcie w piątek o 20:00, chyba stacja TVN emituje "Kler" - polecam tym którzy go nie oglądali. Stan duchowny odbieram tak, że oni wszyscy wspierają modlitwą, natomiast materialnie, cóż straty poniesione przez pandemię są nie do nadrobienia i w tym jest problem. Schował się gdzieś tatuś Tadzio z Torunia i to od dłuższego czasu go nie widać, pewnie dlatego, że kasa państwa pusta. Czy Ordynariusz z Pelplina nie widzi problemu?

Odpowiedzi: 1

Nie schował się Lucyfer z Torunia - głośno ostrzega przed uchodźcami. Żeby go szlag jasny trafił!

Odpowiedzi: 0

Głosem Kościoła w sprawie uchodźców, jest głos o. Rydzyka.

Odpowiedzi: 0

W Warlubiu stoi pusty dom po biurach tartaku przy ul Szkolnej, Gmina twierdzi że nie mogą dotrzeć do właściciela, chyba ktoś płaci podatek od tej niruchomości. /może nikt nie płaci /. Tylko trzeba chcieć. Gmina jeszcze nikogo nie przyjęła. 

Odpowiedzi: 1

Strony

Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz