Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Dominika, Joanna, Pankracy
 • pochmurno z przejaśnieniami
  Dzisiaj:
  23°C / 14°C
 • lekkie zachmurzenie
  Jutro:
  19°C / 9°C
 • słabe opady deszczu
  Pojutrze:
  17°C / 11°C

W Świeciu zamieszka polska rodzina z Kazachstanu. Gmina zapewni im mieszkanie

Andrzej Bartniak
30 kwietnia, 14:11

Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę umożliwiającą sprowadzenie do Świecia trzyosobowej rodziny naszych rodaków, których przodkowie zostali przymusowo wywiezieni na Wschód. Prawdopodobnie osiedlą się w mieście jesienią tego roku. Do tego czasu trzeba wyremontować i urządzić im mieszkanie.

Gmina zapewni repatriantom mieszkanie przy ul. 10 Lutego. Za jego remont zapłaci wojewoda
Fot. Andrzej Bartniak

REKLAMA

Gmina Świecie dość regularnie otrzymuje wnioski dotyczące repatriacji. W zdecydowanej większości chodzi o naszych rodaków żyjących w Kazachstanie.

- Zazwyczaj wysyłają po kilkanaście, nawet kilkadziesiąt wniosków do różnych miast - tłumaczy Leszek Żurek, sekretarz gminy Świecie. - Zdecydowanie preferowane są tereny zachodniej Polski. Nie trudno wytłumaczyć dlaczego tak się dzieje. Nam zależało na tym, aby rodzina, której umożliwimy osiedlenie się w Polsce, chciała faktycznie pozostać w Świeciu. Żeby wiedziała, dokąd trafia i czego może się spodziewać na miejscu. Rodzina, z którą nawiązaliśmy kontakt, spełnia te oczekiwania.
REKLAMA

Głowa rodziny ma 45 lat, jego żona 40. Oboje posiadają wykształcenie średnie techniczne. Ich córka ma 8 lat. Obecnie mieszkają w miejscowości oddalonej od Świecia o 5,5 tys. km. W czwartek radni podjęli uchwałę, która pozwoli otworzyć procedurę związaną z przesiedleniem.

Jednym z podstawowych wymogów jest zabezpieczenia mieszkania. Gmina wyznaczyła już z własnych zasobów 80-metrowy lokal przy ul. 10 Lutego. Aby móc w nim zamieszkać, trzeba wcześniej zrobić remont generalny. Wstępnie wyceniono go na około 150 tys. zł. Należy M.IN. zrobić centralne ogrzewanie, dostosować łazienkę oraz wyposażyć mieszkanie w podstawowe meble.
REKLAMA


- Teraz, gdy jest juz uchwała rady, mogę przesłać wojewodzie kosztorys - wyjaśnia Leszek Żurek. - Jeśli go zaakceptuje, rozpocznie się remont.

Wszystkie koszty związane z adaptacją lokalu, które nie są niskie, bierze na siebie wojewoda. Gmina nic z tego tytułu nie zapłaci. Reguluje to ustawa o repatriacji.

Jeśli nie pojawią sie jakieś nieoczekiwane przeszkody, to nasi rodacy z Kazachstanu przyjadą do Świecia jesienią tego roku.  
REKLAMA


a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA
Szukasz atrakcyjnego zawodu? Dobrze trafiłeś! Zobacz wideo i sprawdź ofertę edukacyjną Zespołu Szkół w Grubnie koło Chełmna. Zapraszamy na stronę: www.grubno.pl.

        

Komentarze (22)

Brawo, brawo i jeszcze raz brawo. Tam czeka pełno naszych ludzi. Zostali bestialsko wyciągnięci z domów i w bydlęcych wagonach wygnani na kazachski step. W jednym z odcinków które oglądałem w TV. Pewna starsza Pani powiedziała. Żyliśmy na tym stepie z Kazachski ,Niemcami i my Polacy. Niemcy już dawno pojechali do swoich, Kazachowie uciekli do miasta a my tu zostaliśmy, sami . Ale mimo iż mam 92 lata cały czas czuję że przyjdzie dzień w którym wrócę do domu. Więcej naszych ludzi trzeba wyrwać z tej pustyni.

Odpowiedzi: 0

Fajnie że pomagacie ludziom w poza granic naszego kraju I DAJECIE IM ODRAZU MIESZKANIE ALEEE W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI PAŃSTWO CHYBA POWINNO SWOIM RODAKOM POMAGAĆ PRAWDA? Znam wiele rodzin ktorym bardziej by się przydało mieszkanie.

Odpowiedzi: 3

Przecież to są rodacy....

Odpowiedzi: 1

Ten 40to latek urodził się w Kazachstanie a ma tylko korzenie polskie 

Odpowiedzi: 0

Daj się wywieżdz na 70 lat i zobaczymy twoje samopoczucie.

Odpowiedzi: 1

On nie mógł być wywieziony 70 lat temu bo ma 40 lat a jeśli urodził się w Kazachstanie (nieważne czemu) jest kazachstańczykiem który ma korzenie polskie.. tak jak Francuz Patrice Quarteron który jest murzynem 

Odpowiedzi: 1

Co to za narodowość murzyn. 

Odpowiedzi: 1

Murzyn to nie narodowość tylko: 

Określenie osoby czarnoskórej w języku polskim... Określenie kontrowersyjne przez część urzytkowników jezyka uważane za pejoratywne (kopiuj wklej ze słownika) 

Odpowiedzi: 1

Jeszcze raz zapytam co to ma wspólnego, że kazachstanczyk  o korzeniach polskich, który jest jak mniemam bialy, z Franuzem, który jest "murzynem". Może być Fracuzem, pochodzenia np. senegalskiego

Odpowiedzi: 0

Popieram.Lepiej było przekazać pieniądze na uratowanie życia małej dziewczynki z Nowego.Z Kazachstanu raczej nikt jej nie pomoże. 

Odpowiedzi: 0

80 metrów! Remont z pieniędzy co prawda nie gminnych ale kosztowny. Za to na wolnym rynku można by mniejsze mieszkanie kupić! 

Odpowiedzi: 1

Wojewoda płaci gelt zostanie w Świeciu.

Odpowiedzi: 0

Bardzo dobrze!!!!

W końcu rozsądnie wydane pieniądze! 

Odpowiedzi: 0

Popieram !

Odpowiedzi: 0

Choc dla mnie ta wladza jest smiesza i zabetonowana.To dzialanie nalezy pochwalic i docenic.Ci ludzie czekaja od lat na powrot do ojczyzny.Trzeba im pomgac .Brawo

Odpowiedzi: 0

Dobrze lepsze to niż żonglerki kasjerek w urzędzie !

Odpowiedzi: 0

Świetna inicjatywa

Odpowiedzi: 0

80 metrów dla 3 ludzi ,Bravoo Wojewoda wszystko może A wy jak macie dać mieszkanie komuś ,tzn nie dać bo trzeba opłacać to nie bo metraż przekroczony,Popieprzeni  jesteście i tyle 

Odpowiedzi: 2

Po twojej ortografia widać że wszystko z Mopsu ci się należy. Do pracy się weź darmozjadzie.

Odpowiedzi: 1

I tu się grubo mylisz niedojdo. Nigdy z Mops-u nie korzystałam i na mieszkanie też nie czekam .Mam swoje ale na kredyt niestety.Tylko widzę co się dzieje wkoło a więc zamilcz

Odpowiedzi: 1

Wow!

Odpowiedzi: 0

Mieszkanie się kupuje albo buduje,a nie tylko dej.

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz