Walczył do końca. Zginął w wieku 21 lat. W Tleniu odsłonięto tablicę pamięci "Żelaznego" [zdjęcia]
Zdzisław Badocha, pseudonim "Żelazny", podczas działań w Borach Tucholskich, przez trzy miesiące wymykał się Urzędowi Bezpieczeństwa, milicji i wojsku, przeprowadzając skuteczne akcje wymierzone w funkcjonariuszy komunistycznego reżimu.

W niedzielę w gminie Osie uczczono pamięć podporucznika Zdzisław Badochy "Żelaznego", jednego z "żołnierzy wyklętych".
Uroczystości rozpoczęła msza w kościele w Osiu. Potem była kontynuowana w Tleniu. To tutaj, przy wojskowej asyście, odsłonięto tablicę pamiątkową przed siedzibą CentrumCzynnej Ochrony Przyrody Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Upamiętnia ona postać "Żelaznego" oraz działań V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej w Borach Tucholskich.
Zdzisław Badocha ps. "Żelazny"
Ze swoim szwadronem, gdzie sanitariuszką była Danuta Siedzikówna "Inka", przeprowadził liczne akcje paraliżujące działania aparatu bezpieczeństwa, wojska i administracji komunistycznej.
4 maja 1946 r. ze swoim oddziałem zlikwidował w Tleniu funkcjonariusza Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego z Drawska Jana Talpy i rozbroił posterunek Straży Ochrony Kolei.
Największym sukcesem "Żelaznego” był brawurowy rajd samochodem ciężarowym 19 maja 1946 r. po powiatach starogardzkim i kościerskim, gdzie rozbroił siedem posterunków milicji i zlikwidował dwie placówki Urzędu Bezpieczeństwa.
Zdzisław Badocha zginął 28 czerwca 1946 r. w starciu z siłami UB i milicji koło Sztumu w wieku 21 lat. Miejsce pochówku do dziś jest nieznane.
Odsłonięcia obelisku z tablicą pamiątkową dokonali Michał Grabski, wójt gminy Osie, Tadeusz Urbanowicz, przedstawiciel rodzin żołnierzy wyklętych i Sławomir Sławiński z Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.
Głównym organizatorem niedzielnych obchodów był Gminny Ośrodek Kultury w Osiu (z inicjatywy Marka Manikowskiego), a współorganizatorami Wdecki Park Krajobrazowy oraz nadleśnictwa Osie, Dąbrowa, i Trzebciny. Wydarzenie objęły patronatem honorowym Instytut Pamięci Narodowej i Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu.
redakcjaextraswiecie [dot] pl
Zdjęcia: Centrum Czynnej Ochrony Przyrody Wdeckiego Parku Krajobrazowego
Najczęściej czytane
-
Laserowe show, dźwięki muzyki i mażoretki. W Świeciu rozpoczął się Festiwal Orkiestr Dętych [zdjęcia]
-
Dagmara ma 6 lat, prawie nie mówi i wymaga ciągłej opieki. Możemy jej pomóc podczas pikniku
-
Kolejny budynek szpitala psychiatrycznego zmienił się nie do poznania [zdjęcia]
-
Do widzenia szkoło, witajcie wakacje! Zakończenie roku w "dwójce" w Nowem [zdjęcia]
-
Są pieniądze na ulicę łączącą Świecie i Sulnowo. Skończą się problemy mieszkańców