Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Franciszek, Dawid, Justyna
 • słabe opady deszczu
  Dzisiaj:
  17°C / 13°C
 • słabe opady deszczu
  Jutro:
  14°C / 9°C
 • zachmurzenie umiarkowane
  Pojutrze:
  13°C / 10°C

Większość aptek w Świeciu uchyla się od dyżurów w niedziele i w nocy. Dostały już pisma z wezwaniami

Andrzej Bartniak
14 września, 18:03

Pięć świeckich aptek otrzymało pisma od Wojewódzkiego Inspektorat Farmaceutycznego w Bydgoszczy wzywające je do prowadzenia dyżurów nocnych oraz w dni świąteczne. Jeśli się nie dostosują, może je spotkać kara. To pokłosie kontroli przeprowadzonych przez powiat, spowodowanych skargami mieszkańców, którzy nie mogą w nocy wykupić leków.

Czy dopłaty do nocnych dyżurów rozwiążą problem raz na zawsze?
Fot. Andrzej Bartniak

REKLAMA

Ten temat co jakiś czas powraca jak bumerang. Trwa już od kilku lat. Jak bardzo potrafi być aktualny, najlepiej wiedzą ci, którym zdarzyło się w środku nocy jechać do Bydgoszczy, bo w Świeciu nie mogli zrealizować recepty w żadnej z aptek, gdyż wszystkie były zamknięte.

Tymczasem jedna dyżurna powinna być otwarta. Obliguje je do tego miejscowe prawo, jakim jest odpowiednia uchwała Rady Powiatu Świeckiego. To właśnie rada ustala harmonogram dyżurów na cały rok. Problem w tym, że coraz więcej aptek ignoruje te przepisy.

Powód? Tłumaczenie w zasadzie jest to samo od lat: braki kadrowe i nieopłacalność nocnych i świątecznych dyżurów.
REKLAMA

Kolejne skargi sprowokowały powiat do podjęcia konkretnych działań.

- Być może liczba uwag dotyczących pracy aptek nie rośnie w jakiś lawinowy sposób, ale nie powinno ich być wcale - podkreśla Barbara Studzińska, starosta świecki. - Nie możemy tolerować faktu, że ktoś lekceważy przepisy prawa. Ponieważ jako powiat nie posiadamy żadnych narzędzi, które pozwoliłyby przymusić aptekarzy aby stosowali się do zapisów uchwały, skierowaliśmy pisma do Pomorsko-Kujawskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej i Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego w Bydgoszczy.

Zanim nadano sprawie bieg urzędowy, przeprowadzono kontrolę.
REKLAMA

- Jestem w trakcie trzeciej kontroli - wyjaśnia Katarzyna Trybuła z Wydziału Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Świeciu. - Dwie pierwsze z nich wykazały, że na dziewięć aptek, bez zarzutu dyżurowały tylko cztery. Trudno taki stan rzeczy uznać za zadowalający. Wyniki obecnej kontroli są już znacznie lepsze.

To prawdopodobnie efekt pism od Wojewódzkiego Inspektorat Farmaceutycznego, jakie trafiły do aptek, które nie respektują harmonogramu. Wobec uporczywego uchylania się od przestrzegania miejscowego prawa, wojewódzki inspektor może cofnąć zgodę na prowadzenie apteki.
REKLAMA

Być może trwałe rozwiązanie problemu przyniosą zapowiadane zmiany w prawie farmaceutycznym. Problem, w różnym nasileniu, odczuwalny jest bowiem w całym kraju.

- Proponowane przepisy zakładają m.in. dopłatę do nocnych dyżurów, które jak przekonują właściciele aptek, generują wyłącznie koszty - tłumaczy starosta świecki. - W sytuacji, gdyby powiat otrzymał środki na zapłacenie za nie, miałby skuteczniejsze narzędzia do wymagania, aby harmonogram był przestrzegany.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (25)

Zajmijcie się jeszcze przychodnią, chcąc zarejestrować dziecko do lekarza rano o 7.10 w rejestracji otrzymuje informacje że jest brak miejsc.

Odpowiedzi: 5

Dokładnie.

Kiedyś - a dokładniej przed pseudo pandemią - było tak że rano się rejestrowało na dany dzień a teraz.. Chcąc się zarejestrować w środę telefonicznie do lekarza Pani mnie informuje że najszybciej mogę się zarejestrować na poniedziałek :O :O :O szok

Odpowiedzi: 0

Prywatnie nie ma żadnego problemu

Odpowiedzi: 0

Przychodnia zajmuje się teraz szczepieniami za które jest ekstra kasa. Proszę im głowy nie zawracać pierdolami

Odpowiedzi: 0

Ta przychodnia zawsze była jednym wielkim nieporozumieniem hahaha xD Kasa za szczepienia dobra to Dyrektorka leje na terminy wizyt dla chorych, byle kasa się zgadzała :P

Odpowiedzi: 1

Przychodna od końca sierpnia nie prowadzi już szczepień. W świeciu już tylko w Nowy Szpital szczepi. 

Odpowiedzi: 0

Taaaa, u dorosłych musisz się w piątek rejestrować na przyszły tydzień żeby dostać się do lekarza. W nowym tygodniu nie ma już miejsc, skąd ja mam wiedzieć czy w przyszłym tygodniu będę chory? To jakaś paranoja. To jest chyba dla tych starszych dziadków, którzy do przychodni chodzą notorycznie dla zasady.

Gdzie jest owa elektroniczna rejestracja, która działała przed pandemią? Czemu teraz nie działa? Miało być tak nowocześnie i elektronicznie i co, d...

Chyba Pani Dyrektor nie do końca panuje nad tym co się dzieje w jej przychodni....

Odpowiedzi: 2

Pytałam o tę elektroniczną rejestrację. Pani odpowiedziała, że nie będzie działała, bo tam nie ma ankiety którą przeprowadza rejestratorka. Czy ma pan obiawy covid, kaszel, gorączkę, czy miał pan kontakt z kimś chorym... 

Swoją drogą powinien być lekarz dla emerytów i osób pracujących osobno. Dziadki chodzą, bo nie mają co z czasem robić, a człowiek pracujący nie ma jak się do lekarza dostać. 

Odpowiedzi: 1

To chyba nie trudno taką ankietę umieścić przy rejestracji elektronicznej, np w formie wyskakującego okienka.....

Odpowiedzi: 0

 Pensję ma sporą p. Dyrektor. W/g gazety Nowe Świecie jest to 21,5 tyś  to niech sie zacznie starać. Spytałam w rejestracji dlaczego tak teraz wygląda rejestracja . Odpowiedziano mi, że jest więcej chorych. Tzn, że trzeba zaplanowac chorobę. W przypadku nagłym polecono mi chodzić od gabinetu do gabinetu i prosić o przyjęcie. Mnie o składki nikt nie prosi. Zabierają i już. Czyżby teleporady trochę odzwyczaiły od pacjentów?

Odpowiedzi: 0

Apteka pod orłem . Proszę bardzo 

Odpowiedzi: 0

I dobrze ostatnio chcąc wykupić leki dla dziecka musiałam gnać do Chełmna. 

Odpowiedzi: 0

Faszerujecie się lekami na kaszel, katar, sraczke, ból d.py i milionem innych zgodnie z poradami z fejsbukow jednocześnie plując na szczepionki. Paranoja.

Odpowiedzi: 1

Qrva debilem. Skoro ktos ma sraczke bierze lek na sraczke. Skoro ktos ma goraczke to bierze qrva lek na goraczke. A ze ty pajacu wziales szczepionke o ktorej nic nie wiadomo na pseudo smiertelnego wirusa, jednoczesnie powiklania po niej sa kolosalne w porownaniu z lekami farmaceutycznymi to twoj problem. Yebnij sobie jeszcze ta twoja szczepionke prosto w mozg bo widac ze i tak z niego nie korzystasz skoro nie myslisz logicznie. Paranoja powinienes miec na nazwisko. Sram na ciebie

Odpowiedzi: 2

Dokładnie !!!

Odpowiedzi: 0

Racja

Odpowiedzi: 0

Szanowny Panie poirytowany, ludzie czasami potrzebują właśnie w nocy lub weekend leku który jest niezbędny. Druga kwestia to mamy 21 wiek i się rozwijamy, a nie cofamy. Taki dużur to można pełnić w domu i realizować tylko recepty które są na cito bo apap to na Orlenie można kupić. W Bydgoszczy można pełnić dużur, a w Świeciu już nie? Rynek farmacetyczny do ubogich nie należy i każdy wie ile zostawia w aptece. Życzę Wszytskim zdrowia i najnajmniej korzystania z aptek. 

Odpowiedzi: 0

Moim zdaniem apteki powinni być otwarte całą dobę przy samym szpitalu. Dziękuję bardzo szukanie apteki po wyjściu ze szpitala to jest bez pojęcia żeby tam nie było cało dobowej apteki. Żeby szpital nie miał apteki koło siebie to jest głupizna zróbcie coś z tym. Wszyscy wiedzą gdzie znajduje się Nowy Szpital i nawet przejezdni. Niech wójt o tym pomyśli i cała rada nie życzę im szukania aptek jak ktoś będzie w złym stanie z rodziny.

Odpowiedzi: 0

Koncesje zabierać i tyle!!!!

Odpowiedzi: 1

... i 500+

Odpowiedzi: 0

Kilka można zamknąć. I tak mamy dużo aptek jak na takie małe miasto 

Odpowiedzi: 0

Dopierdoli.... Kare po 30tys zł to zaraz będą otwarte

Odpowiedzi: 1

Niekoniecznie, kara może być bardziej opłacalna od utrzymania pracownika

Odpowiedzi: 0

Jeszcze więcej koncesji wydać na prowadzenie aptek sieciom  .Czynne w ciągu dnia nie mają problemów kadrowych .A jak dyżury pełnić to tylko spada na aptekę Pod Orłem. Ile można wytrzymać.Wygasić koncesję aptekom  w markietach i pozostawić połowę a obroty dzienne zrekompensują obrót nocny i obsadę kadrową

Odpowiedzi: 1

Ale przecież apteka Pod Orłem też jest sieciowa. Należy do Alba. Tak przynajmniej widnieje na ich stronie.

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz