Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Anita, Eliza, Jacek
 • słabe opady deszczu
  Dzisiaj:
  32°C / 19°C
 • zachmurzenie duże
  Jutro:
  32°C / 20°C
 • zachmurzenie duże
  Pojutrze:
  34°C / 23°C
REKLAMA

Wstęga przecięta. Nowe centrum edukacyjne w Tleniu oficjalnie otwarte [zdjęcia]

Andrzej Pudrzyński
22 kwietnia, 19:52

Centrum Czynnej Ochrony Przyrody Wdeckiego Parku Krajobrazowego gotowe. W piątek, w Światowym Dniu Ziemi, miało miejsce długo oczekiwane oficjalne otwarcie placówki w Tleniu.

W piątek otwarcia dokonali oficjele, a od soboty centrum będzie otwarte dla wszystkich
Fot. Andrzej Goiński / UMWK-P

- Zapraszam w Bory Tucholskie, do Tlenia, gdzie w komfortowych warunkach będzie można dowiedzieć się wiele o walorach przyrodniczych i kulturowych tego obszaru. Nowoczesne Centrum Czynnej Ochrony Przyrody umożliwi pracownikom Wdeckiego Parku Krajobrazowego działalność edukacyjną z wykorzystaniem najnowocześniejszych narzędzi – podkreślał podczas piątkowego otwarcia Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

REKLAMA
REKLAMA

Oprócz marszałka Piotra Całbeckiego w uroczystości wzięli udział m.in. wiceprzewodnicząca sejmiku Agnieszka Kłopotek, radni województwa Tadeusz Pogoda,  Jacek Chmarzyński i Robert Malinowski oraz starosta świecki Barbara Studzińska i wójt gminy Osie Michał Grabski.

Centrum Czynnej Ochrony Przyrody w Tleniu będzie zapleczem edukacyjnym Wdeckiego Parku Krajobrazowego z siedzibą w Osiu. Łączna powierzchnia użytkowa obiektu to blisko 680 m kw. Na parterze znalazła się sala edukacyjna (która pomieści do 80 osób).

W razie potrzeby można podzielić ją na dwa mniejsze pomieszczenia przesuwną ścianką działową. Każda część sali ma własny system audiowizualny (rzutnik, ekran, nagłośnienie), co umożliwia równoległe prowadzenie dwóch spotkań.

REKLAMA
REKLAMA

Na parterze znajdują się także biblioteka i czytelnia (która również może stać się salą edukacyjną dla 20-osobowej grupy) oraz recepcja, sanitariaty i pomieszczenia socjalne. Z tej części budynku na mocy porozumienia pomiędzy samorządem gminy Osie i Urzędem Marszałkowskim korzystać będzie sołectwo Tleń.

Pierwsze piętro zajmują sala narad, składnica akt, serwerownia, pomieszczenia techniczne i gospodarcze oraz pokoje administracyjno-socjalne. Na drugim piętrze znalazły się dwu i czteroosobowe pokoje z pełnym węzłem sanitarnym. Będzie to baza noclegowa dla uczestników kilkudniowych warsztatów bądź pracowników naukowych, którzy przyjadą do Tlenia prowadzić badania.

REKLAMA
REKLAMA

Budynek jest ogrzewany "ciepłem Ziemi", a konkretnie wodą czerpaną z dziewięciu odwiertów o głębokości do 100 metrów każdy. Budynek jest przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Centrum zyskało także nowoczesne wyposażenie: sprzęt pływający (motorówkę, kajaki), sprzęt optyczny (lornetki, mikroskopy) oraz zestawy modeli i pomocy dydaktycznych, które uatrakcyjnią zajęcia przyrodnicze. Księgozbiór uzupełniono o  wydawnictwa z zakresu dziedzictwa historycznego, kulturowego i przyrodniczego Borów Tucholskich.

REKLAMA
REKLAMA

Całkowita wartość inwestycji wynosi ponad 3,9 mln zł, z czego ponad 2,8 mln zł stanowi dofinansowanie z funduszy unijnych.

Dla odwiedzających Centrum Czynnej Ochrony Przyrody w Tleniu otworzy się po raz pierwszy 23 i 24 kwietnia w ramach akcji Urzędu Marszałkowskiego "Eskapada. Poznaj swój region z przewodnikiem". W tych dniach będzie można wziąć udział w grze terenowej, tzw. questingu po Tleniu. Na trasie wycieczki przygotowano zadania, za których rozwiązanie uczestnicy otrzymają nagrody.

REKLAMA

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl

REKLAMA

Komentarze (7)

Nocleg ciekawe dla kogo napewno nie dla zwykłych szaraków

Odpowiedzi: 0

Marne te tapczaniki.

Odpowiedzi: 0

Jak mi zaimponowaliście tym, że nie było wojewody. ***** ***

Odpowiedzi: 0

Otworzyli Centrum w asyście urzedasów.A gdzie społeczność lokalna?Chociażby udział szkół.Bo to jest Centrum Edukacyjne a nie Centrum "leśnych ludków".

Odpowiedzi: 1

Przedstawicielem społeczności lokalnej jest Wójt. Dostał taki mandat przez wybór. A krawaciarzom podziękujemy na forum i nie tylko, jako społeczność lokalna.

Odpowiedzi: 0

Oni wszyscy to się do tego nadają...uprawnienia na obsługę nożyczek to im najlepiej wychodzi

Odpowiedzi: 0

Czym dojechać do Tlenia w sobotę lub Niedziele 

Odpowiedzi: 0
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz