Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Gabriela, Marek, Seweryn
REKLAMA

Zagrożenie jak z koszmaru. W tej wsi pod Świeciem niedługo nie pobudujesz domu

Andrzej Bartniak
27 stycznia 2023, 18:43

Przyjęta w ubiegły czwartek przez radę miejską uchwała poważnie ogranicza rozwój budownictwa jednorodzinnego w Głogówku koło Świecia. Powodów jest kilka. Najmocniej akcentowana jest jednak obawa o bezpieczeństwo w przypadku przerwania wału wiślanego.

Gmina przekonuje, że budowa domów w Głogówku jest zbyt niebezpieczna
Fot. Andrzej Bartniak
REKLAMA
REKLAMA

Pokonując odcinek od kościoła farnego w Świeciu do skrzyżowania z drogą krajową nr 91 nie sposób nie zauważyć wielu nowych domów w Głogówku Królewskim. Już ukończonych bądź w trakcie budowy. Gmina Świecie postanowiła poważnie wyhamować ten trend.

Właśnie dlatego na ostatniej sesji przyjęto uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Głogówka.

Przyjęty przez radnych dokument będzie podstawą prawną do tego, aby w przyszłości nie wydawać decyzji o warunkach zabudowy - jednego z podstawowych dokumentów, jaki trzeba uzyskać przed rozpoczęciem inwestycji budowlanej.

REKLAMA
REKLAMA

Bliskość Świecia, dobre skomunikowanie i tanie, w porównaniu z innymi podmiejskimi wsiami, działki sprawiły, że coraz więcej osób decydowało się na budowę domu w Głogówku wzdłuż drogi powiatowej. W ocenie urzędu miasta i radnych, to niebezpieczny trend, który należało powstrzymać.

- Nie bez powodu w połowie XIX wieku Świecie przeniosło się na drugi brzeg Wdy - przypominał  podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Świeciu Wiesław Ratkowski, kierownik wydziału budownictwa i architektury. - Głogówko to tereny zalewowe. Wał wiślany chroni wieś tylko teoretycznie.

Wał jest w tak kiepskim stanie, że przy każdym wysokim stanie wód istnieje uzasadniona obawa, że zostanie przerwany.

REKLAMA
REKLAMA

- Gdyby do tego doszło, woda sięgałaby wysokości trzech metrów. Wielu mieszkających tam ludzi straciłoby dobytek życia. W tym domy, których jeszcze nie spłacili - mówił Wiesław Ratkowski.

Jak przekonywał kierownik, decyzja radnych zmniejszy skalę nieszczęścia, do jakiego może dojść w przyszłości.

Ktoś mógłby w tym miejscu zapytać, dlaczego wobec tego nie naprawia się wałów, skoro wiadomo, że są w złej kondycji? To leży w gestii należących do państwa Wód Polskich, a nie gminy czy powiatu.

Na terenie gminy Świecie znajdują się wały o łącznej długości 26 km. W ciągu ostatnich 20 lat odpowiednie wzmocnienie zrobiono na odcinku tylko 1,2 km. Na razie nie ma żadnych zapowiedzi dalszych podobnych prac. Stąd obawy o ludzi mieszkających na terenach zalewowych.

REKLAMA
REKLAMA

Jednak przesłanek za tym, aby Głogówku nie upodobniło się do np. Sulnowa, gdzie w ostatnich latach pobudowano wiele nowych domów, jest więcej. Jedną z nich jest brak kanalizacji.

Na razie gmina nie planuje jej budowy, argumentując, że ze względu na ukształtowanie terenu i fakt, że trzeba by wykonać przekop pod Wdą, by połączyć ją z siecią w Świeciu, byłoby to niezwykle kosztowne.

- Bardziej zasadne wydaje się tworzenie odpowiedniej infrastruktury na innych ternach, które w naszych planach przewidziane są na cele mieszkaniowe, czyli w Sulnowie, Sulnówku, Grucznie czy Kozłowie - wyliczał w czasie sesji Paweł Knapik, zastępca burmistrza Świecia. - Inną konsekwencją tej nieskoordynowanej rozbudowy są zjazdy z posesji prowadzące wprost na drogę powiatową. To bardzo niebezpieczne rozwiązanie.

REKLAMA
REKLAMA

Innym powodem przygotowania planów zagospodarowania przestrzennego jest chęć ochrony gruntów rolnych, które w Głogówku są wysokiej klasy - od II do IV a. 

Ograniczenia budowlane zaczną obowiązywać dopiero za jakiś czas.

- Nie dotkną one osób, którzy już tam mieszkają - wyjaśnia Wiesław Ratkowski. - Rozpocząć budowę będą mogli też ci, którzy mają już tam działkę budowlaną lub uzyskali decyzję o warunkach zabudowy. Nowe prawo ma przede wszystkim zablokować wydzielanie nowych działek na cele budowlane - zaznacza.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl

Komentarze (35)

Szkoda, fajna okolica żeby się budowac

Odpowiedzi: 0

Nie żadne wały, tylko elita ma działki na sprzedaż ale nie w Głogówku i to jest rozwiązanie tej ustawy

Odpowiedzi: 3

Zamknij japę nieodpowiedzialna człekokształtna istoto. 

Odpowiedzi: 0

Taka prawda. Np z innej steony Świecia. Haha tak kombinują. Je...b.ancy

Odpowiedzi: 0

Nic dziwnego że świecie się słabo rozwija.

Odpowiedzi: 0

Ta uchwała nikomu w tych czasach nie zaszkodzi. Chyba że LOTTOszczęśliwcom. 

Odpowiedzi: 1

Racja. Nic dodać nic ująć. 

Odpowiedzi: 0

Nareszcie ktoś poszedł do rozum do głowy nie budujesz się w obrębie zalewowym tak jak we Wrocławiu gdy była wielka powódź wszystko poszło pod wodę ludzie utopili się.

Odpowiedzi: 0

Już od paru lat jadąc przez Glogowko w stronę CCH zastanawiałem się po pierwsze kto wydaje pozwolenia na budowę na terenach zalewowych a po drugie kto się chce tam budować ? Jak przyjdzie powódź to znowu wina Tuska 

Odpowiedzi: 1

Ja żyje tam 68 lat i nie czułem zagrożenia.Ty Sie kur martwisz  ? czy sprzedajesz dzialki np.w Sulnowie.

Odpowiedzi: 0

Po przeczytaniu artykułu i argumentów dotyczących terenów zalewowych uważam, że Glogowko i Gruczno leżą na tym samym poziomie !!! zalewowym , wały równiez nie są remontowane ! Juz się zgubiłem mieszkancy Głogówka stracą na wartości działek a Gruczna ?

Odpowiedzi: 3

Też się nad tym zastanawiam. Słuszna uwaga. 

Odpowiedzi: 0

To prawda. W przypadku przerwania wałów również Gruczno zostanie zalane. Ewidentnie nie jest w czyimś interesie sprzedaż tańszych działek w Głogówku. W Sulnowie są droższe.

Odpowiedzi: 0

Gruczno leży ciut dalej od wałów i "leży" o kilka metrów wyżej niż Głogówko.

Odpowiedzi: 0

Z budowami domów gdzie popadnie to jest już prawdziwa wolna amerykanka. Dobrze że chcą zrobić z tym porządek, takich miejsc jest dużo więcej.

Odpowiedzi: 0

tam same wieśniaki mieszkaja przeciez 

Odpowiedzi: 2

A ty chyba jesteś jednym z nich !!!!! Nie obrażaj ludzi skoro nie wiraz kto tam mieszka !!!

Odpowiedzi: 0

jo w domach 200m2 za 800k zł ty na pewno masz większy "wiesniaku"

Odpowiedzi: 0

bardzo dobra decyzja

Odpowiedzi: 0

Jak by wyeliminować pedofilię z miasteczka to tam też można byłoby upychać dalej ludzi. Tylko że może przybyć gwałtów na dzieciach

Odpowiedzi: 0

Czyli RODOS też jest zagrożone 

Odpowiedzi: 0

Za wał na tym odcinku odpowiada gmina Chełmno tak dla ciekawych co to przekrętu na gruntach i planu przeszczennego kanalizacji itd. to tylko Terespol spełnia te warunki a gmina udaje że tego nie ma

Odpowiedzi: 0

niech się budują.. tylko żadna ubezpieczalnia nie powinna ubezpieczyć tam domów od zalania. A jak komuś zaleje.. to trudno. Zrobi się zbiórkę :D Troche sport ekstremalny, mieszkać między dwoma rzekami, między dwoma wałami XD a co do Gruczna.. nikt w Grucznie nie mieszka pomiędzy dwoma rzekami, więc z definicji nie jest to teren zalewowy

Odpowiedzi: 1

Co ciebie obchodzi ubezpieczalnia ? Żyje tam 68 lat i nie było zagrożenia a w Przechowie  kilkakrotnie były zalane domy, W Swudcih widziałeś wodę na małym rynku ? Bo ja widziałem.

Odpowiedzi: 1

Taka prawda ze zablokowali glogowko bo działki w sulnowie się nie sprzedają 

wysprzedaja w sulnowie to i glogowko odblokują 

Biznes 

Odpowiedzi: 0

Prawda jest jedna dopuszczamy do władzy tych którzy lepiej wyłożą i jest tak na każdym szczeblu zatrzymujemy się na ludziach walczących z życiem 

Odpowiedzi: 0

I bardzo dobrze, że ktoś w końcu zrobi z tym porządek...Budują , a potem jak zaleje , to pomóżcie dajcie kasę bo mnie zalało. 

Odpowiedzi: 0

Ale w Sólnowie domki pod liniami wysokiego napięcia są zdrowotne, a pod celulozą to już naprawdę sanatorium.

Nigdy od wojny te tereny nie były zalane.

Odpowiedzi: 0

Ciekawe jacy radni mają działki w sulnowie albo grucznie ?

Odpowiedzi: 0

hydroportal odwiedźcie, jak ktoś się wybudował pow. 29,00 m npm to nie ma się czym martwić

Odpowiedzi: 1

Strony

Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: [email protected] lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz