Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Batalia o drzewa między Laskowicami a Krąplewicami. Ekolodzy publikują nagranie z szamotaniny [wideo]

- Wczoraj obecność pachnicy w laskowickiej alei potwierdził niezależny ekspert-entomolog zaproszony przez stronę społeczną - mówi Michał Książek ze stowarzyszenia MODrzew, które jako pierwsze wskazało tam obecność chronionego chrząszcza. - Jak to możliwe, że komisja z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska stwierdziła, że nic tam nie ma?

Udostępnij
ksiazek22x

REKLAMA

Jak już informowaliśmy, w miniony piątek miejsce wycinki drzew na trasie Laskowice-Krąplewice lustrowała komisja, która miała potwierdzić lub wykluczyć obecność chronionego owada. Orzeczono, że pachnicy nie ma, w związku z czym Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska nie widzi przeszkód w kontynuowaniu prac przy modernizacji drogi (patrz tekst poniżej).

Takie stwierdzenie postawiło w kłopotliwej sytuacji stowarzyszenie MODrzew, które wszczęło alarm, wskazując, że w wycinanych drzewach bytuje chroniony chrząszcz pachnica dębowa. Stoi to w sprzeczności z opinią wydaną przed entomologa działającego na zlecenie RDOŚ.

Reklama
Reklama

- Proszę zwrócić uwagę, że RDOŚ nie zaprosił na kontrolę strony społecznej, czyli stowarzyszeń MODrzew i Dzikiej Polski - zauważa Michał Książek ze stowarzyszenia MODrzew, autor książek i reporter, z wykształcenia leśnik. - Nie wiemy więc co i gdzie zbadał specjalista przywieziony przez RDOŚ. Nie wiemy, co mu pokazano. Czy zbadał też drzewa wycięte i wywiezione z alei?
REKLAMA

Michał Książek zarzuca RDOŚ, że nie chce podać jego nazwiska, by można z nim skonfrontować znalezisko.

- Przedstawiciel RDOŚ nie chciał nawet przyjechać na miejsce znaleziska tydzień temu we wtorek, kiedy wyjaśnialiśmy sprawę z policją, drogowcami i wykonawcą. Wolał zrobić swoją kontrolę bez świadków. Do tego czasu stanowisko pachnicy było dostępne dla postronnych - przekonuje Michał Książek. - Każdy miał dostęp do próchnowiska, w którym zmajdowały się dowody. Zostało przesuszone, rozdeptane i rozgrzebane. Rozdeptał je np. agresywny współpracownik wykonawcy robót Można to zobaczyć na filmie opublikowanym na naszym profilu facebookowym.

Reklama
Reklama

Stowarzyszenie proponuje przeprowadzenie kolejnej kontroli.  
REKLAMA

- W środę obecność pachnicy w laskowickiej alei potwierdził niezależny ekspert, entomolog wynajęty przez stronę społeczną, dr Sławomir Zieliński - dodaje Książek. - Niestety, znowu nikt z RDOŚ nie chciał przyjechać na miejsce, aby przekonać się osobiście, że mówimy prawdę.

Poniżej nagranie z incydentu pomiędzy ekologiem a przyrodnikiem sprawującym nadzór nad pracami z ramienia Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu.

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij
84 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Co za banda.. Drzewa

Co za banda.. Drzewa ważniejsze niż ludzie, no paranoja! Brawo dla Pana, który deptał!!! Nie dać się im! Niech lepiej lasy sprzątają jak tak im zależy na ekologii! 

Jazda z tymi ekologami ludzie

Jazda z tymi ekologami ludzie to są ofiary klasowe przeważnie. 

Chociaż mają już komuś

Chociaż mają już komuś postawić zarzuty z tytułu z świadomego narażenia utraty życia przez chore drzewa oraz działania na dużą szkodę inwestycji.Powiat powinnen rzadać odszkodowania od tych eko terrorystów.

Polacy najlepiej wszystko

Polacy najlepiej wszystko wycieliby banda wieśniaków nie ważne czy dęby maja po 300 lat czy mniej ważne żeby wyciąć społeczeństwo polskie nic dla przyrody co za kraj 

Reklama

Samo nagranie nic nie

Samo nagranie nic nie pokazuje i nie wnosi nic do sprawy. Na miejscu znaleziono ektrementy czytaj odchody larwy pachnicy. Więc nie stwierdzono pachnicy. Pachnica najczęściej występuje na przełomie lipca i sierpnia. Ponadto co za problem przenieść pachnicę w inne miejsce, bo tak się robi. Nie jest to powód do wstrzymania wszystkich prac. No ale MODrzew ogłosić sukces, bo konserwator z drogi zrobi zabytek. 

gdyby były drzewa, ludzie

gdyby były drzewa, ludzie byliby bezpieczni, ile razy słyszymy o tym, że tir wjechał w dom? 

To jest gruby skandal, że

To jest gruby skandal, że zdecydowano o wycince tak wspaniałych, zdrtowych drzew. To za to ktoś powinien odpowiedzieć. Wielki szacun dla obrońców przyrody! A nienawistne komentzarze na tym portalu mam nadzieję, że dadzą do myslenia redakcji.

Te drogę należało prowadzić

Te drogę należało prowadzić od nowa i nie sądzić tam żadnych drzew. Wykupić grunty i działać!!!! 

Natomiast ten trakt pozostawić jako piękna ścieżkę rowerową, byłaby jedna z piękniejszych.

Jednak nie, kasa się liczy

Nic więcej 

Reklama

Przecież ekolodzy się

Przecież ekolodzy się zapierali że takie zdrowe drzewa a tu takie próchno. 

Okropna manipulacja i

Okropna manipulacja i zacieranie dowodów obecności chronionego owada. Do tego niepotrzebna nikomu agresja. Wstyd mi za tego sfrustrowanego człowieka i jestem przerażona, że cały czas dochodzi w Polsce do takich sytuacji…

Podziwiam spokój Michała

Podziwiam spokój Michała Książka! Naprawdę w dzisiejszych czasach, żeby ratować jakiekolwiek drzewa, czy też gatunki zagrożone, wbrew powszechnej praktyce „drzewa w pień najlepiej” to trzeba mieć zdrowie. I gdyby nie nagranie kto wie jakby to się potoczyło… Skandaliczna wycinka, skandaliczne zachowanie, skandaliczny przykład traktowania nie tylko przyrody ale i drugiego człowieka.

Powinno być więcej takich

Powinno być więcej takich Michałów Książków, świat byłby dużo lepszy!

Reklama

Czyli mam zrozumieć że

Czyli mam zrozumieć że pracownicy RDOŚ, w tym entomolodzy, przyrodnicy, w trakcie kontroli tych drzew nie znaleźli larw czy dorosłych osobników, ale przyrodnik z MODrzew, w trakcie niezależnej kontroli, znalazł ślady bytowania pachnicy, w tym odchody? Czy ślady bytowania pachnicy, wg. dr. Sławomira Zielińskiego (do przeczytania na facebook’u MODrzew), są jednoznaczne z występowaniem tego robaka w drzewie? Reszty drzew już i tak nie wytną. Sprawa i tak się obije o prokuraturę która skończy się za x lat. Ciekawi mnie tylko jak długo będzie wstrzymana przebudowa i kto za to zapłaci? Droga jest rozkopana, materiał leży i czeka na wbudowanie, jak długo to potrwa?

Kolejna sprawa to czemu nie ma stanowiska drugiej strony, RDOŚ czy PZD w Świeciu?

Nie rozumiem dlaczego tak

Nie rozumiem dlaczego tak duża ilość osób zionie nienawiścią do ekologów.. Najlepiej wyciąć wszystkie drzewa i zalać planetę betonem i stworzyć sztuczną naturę. Przecież oni walczą w imię dobra, szkoda że tak mało ludzi potrafi to zrozumieć.

Rozumiem, że drzewa stwarzają zagrożenie przy drogach, ale można przecież np. dostosować prędkość do warunków, nie wsiadać za 'kółko’ po % czy innych środkach odurzających-to są najczęstsze przyczyny śmiertelnych wypadków z udziałem drzew. Dzisiaj mało kogo obchodzi jakość powietrza, które to właśnie między innymi te dęby oczyszczają, ważne żeby gnać za PINIĄDZEM!

Dla sprostowania, uczęszczam tą trasą codziennie i wiem, że można ocalić te drzewa! Wystarczyłoby częściej je pielęgnować.. 

Osobiście chciałbym podziękować EKOLOGOM, choćby za to, że są. A przede wszystkim za ich determinację i trud włożony w ratowanie tego co jeszcze zostało. 

Jakaś dziwna aktywność

Jakaś dziwna aktywność zapanowała w komentarzach… zwolennicy MODrzewia wypisują swoje, bo Extra Świecie ich nie popiera, tylko obiektywny Czas Świecia dobry, a właściwie Wyborcza, bo cały dochód z artykułu poszedł na Dziką Polskę…

Czy to są gatunki na wymarciu

Czy to są gatunki na wymarciu?

No nie. Czy będą w zamian nowe posadzone. A no tak ma być.

Dopóki ktoś z pseudo Ekologów nie straci kogoś na tym czy innym o podobnym charakterze odcinku nie zrozumie. Od razu odpowiadam wolna jazda tam nie pomoże, przykłady można wymieniać bez zastanowienia. Aż się dziwię, że nie czepiają się o asfalt który zakłóca ruch korzenia w ziemi… Przydałaby się zlot fanów pilarek w tamtym miejscu. Lewacy nawet nie dyskutujcie. 

Ktoś pewnie przytulił kasę za

Ktoś pewnie przytulił kasę za wycięte dzrzewa. W ciagu dwuch tygodni spuścili 150 drzew wida jak im się spieszylo. Wojt jak i rada gminy powinna za to beknąć ze zdjęli ochrone pewnie na czyjeś polecenie. Do mądrych to oni nie należą. Świńskie eldorado nam chcieli zafundować palanty. 

Skąd tyle jadu do ludzi

Skąd tyle jadu do ludzi chcących ochraniać przyrodę, czyli to co najważniejsze. Brak edukacji czy też calkowita ignorancja wobec tego co się  dzieje na świecie.  Ogarnijcie się. 

Nie wyzywaj od palantów,

Nie wyzywaj od palantów, tylko spójrz w lustro. Zapraszam do zamieszkania na Oskiej. Kozaczyć można za komputera. Idź i powiedz to moim sąsiadom i mi w twarz, że tu jest bezpiecznie…

Widziałem po drugiej stronie 

Widziałem po drugiej stronie  torów w bagnie w Laskowicach co jest zasypywane  Robaszka pod ochroną .!!! I co przyjedzie Głup…i Ekolog i strzyma budowę Wiaduktu !!!! Bo tam będzie budowany. Tępić takich Debili. Gałęzie stare spadają na głowę. Z posesji trudno wyjechać!!!!!!

jeśli ktoś nie umie wyjechać

jeśli ktoś nie umie wyjechać spomiędzy 2 drzew, nie powinien brać udziału w ruchu drogowym, bo nie umie jezdzić, kropka

na tej drodze nie idzie

na tej drodze nie idzie bezpiecznie minac duzymi samochodami czy ciagnikami jadac 20km/h.codziennie ta droga jedziemy do pracy zeby szlachta mogla nie pracowac.

Pożądnie powinien mu

Pożądnie powinien mu przypierdol.ć jakim prawem taka mameja wchodzi na teren budowy bez pozwolenia 

no i czytam teraz, że tej

no i czytam teraz, że tej drogi nie poszerzają!!! czyli drzewa wytną, kasę wezmą, a drogi nie poszerzą! to po co drzewa wycinać???  ale bałagan , ktoś tu kogoś……

Rypie tam wszystkich po

Rypie tam wszystkich po głowach, rak myślał że jest królem i wszystko może. Narobił więcej bigosu jak to warte. Tak to jest jak się dopuści takich ludzi do władzy . Żenada i myślę że ktoś za te drzewa powinien zawiadomić prokuraturę, bo niedługo miejsce budowy zmieni się w miejsce walk miejscowych urzędników. Przegnajcie tego wójta bo niesie zniszczenie dla gminy.

Czego się czepaisz wójta. Idź

Czego się czepaisz wójta. Idź i mu powiedz jak masz coś do niego. Droga i drzewa ależą do powiatu i to on ją realizuje.Powiat się wypowiadał, jakie i dlaczego sa wycinane. Startuj to może będziesz miał fuksa. Dobrze że te chore drzewa wycinają.

Dlaczego patoekolog na

Dlaczego patoekolog na zdjęciu nie ma zakrytych ust i nosa? Mandacik 500zł dla dzbana.

Wycinać i się nie oglądać,

Wycinać i się nie oglądać, bezpieczeństwo najważniejsze, nie mają pojęcia ile te drzewa żyć odebrały ludziom.

ostatnio to dość popularne,

ostatnio to dość popularne, najpierw się robi, potem myśli…. bez konsultacji najłatwiej, nie ma tematu, nie ma sprzeciwu, a kasa się zgadza

Uważam że warto byłoby

Uważam że warto byłoby porozmawiać z mieszkańcami Krąplewic, Laskowic i innych miejscowości o pozytywnych wpływach drzew w okolicy. Czy mamy w powiecie społeczną edukację ekologiczną? Lub wrzucić do skrzynki garść informacji o pożytecznych wpływach drzew przy drodze, które górują nad minusami. To już nie te czasy aby myśleć tylko o sobie i swoim ogródku, powinniśmy szerzyć edukację ochrony środowiska, ekosystemu, aby w przyszłości lepiej nam się żyło i naszym dzieciom. Co będziemy mieli z drogi bez drzew, szybszą jazdę? a z drzewami? Zmniejszają temperaturę, jest siedliskiem wielu ptaków, obniżają nadmiar hałasu, dają pszczołom pyłek, o walorach estetycznych nie wspominając i uwaga: drzewa przedłużają żywotność nawierzchni asfaltowych! Nie jesteśmy sami na tym świecie, czas otworzyć oczy. Potrzebujemy ekologów i edukacji aby życie pośród drzew było dla nas wszystkich przyjaźniejsze 🙂 Zachowanie pracownika placówki państwowej nadzoru dróg jest nieetyczny, czy odpowie za to? 

Przez ekologów mamy podwyżki

Przez ekologów mamy podwyżki między innymi prądu i jak żywności.Tak już unie jak i rządzących naszym kraju owineli koło palca że firmy muszą płacić za emisję dwutlenku węgla jak i podatek deszczowy.Te opłaty nas zniszczą bo ciągną za sobą podwyżki wszystkiego.

Ci pseudo ekolodzy mnie

Ci pseudo ekolodzy mnie strasznie zadziwiają. Wynajdują prawie wszedzie jakieś chronione gatunki „gownojada afrykańskiego”, odpowiedzialności za ludzkie życie napewno nie wezmą, ale gdyby powiat przeslal jakiś pokaźny przelew wspierający ich zielone protesty to żuczek napewno by znikł. 

Polecam pierwsze minuty filmu

Polecam pierwsze minuty filmu ”Faraon”. Fajnie pasują do tematu.

Czytając komentarze nie

Czytając komentarze nie dziwię się, że PIS  wciąż ma 35-40% poparcia. Większość osób wypowiadających się tutaj to prymitywne matoły broniące niejasnych procedur i człowieka, który rzuca się na ekologów z łapami. Brak słów.

Tak, ciąć i rżnąć wszystko na

Tak, ciąć i rżnąć wszystko na lewo i prawo, a potem płacz, że głośno, że sucho, że beton wszędzie. Ale najważniejsze, że niektóre kieszenie zapełnią się kasą. Brawo…

Wyciąć i zrobić chodnik a

Wyciąć i zrobić chodnik a ochrona drzew niech zajmie się gnojowicą zBuczka !¡!

Prawda jest taka, ze nigdy

Prawda jest taka, ze nigdy tam żadnej pachnicy nie było. Znaleziono tylko i wyłącznie odchody chrząszcza, który według nadzoru przyrodniczego i RDOŚ na pewno nie był pachnicą. Zresztą nawet gdyby były to odchody pachnicy, to o jej stanowisku można powiedzieć tylko wtedy, kiedy znaleziono by tam jej larwy. Wtedy takie larwy w uzgodnienu z RDOŚ się po prostu zabezpiecza i przemieszcza w inne miejsce – są na to procedury. Ekoterroryści rozdmuchali tą sprawę tylko i wyłącznie dla kasy: podobno padały z ich strony wprost propozycje, że za odpowiednie zlecenie za grubą kasę odpuszczą. Powiat spuścił ich na drzewo i stąd ta cała zadyma. Teraz sprawę bada prokuratura i mam nadzieję, ze wyśle ich w kosmos. A wtedy mam nadzieję, że powiat sciągnie im gacie przez głowę..

Ej  ten ekologo wygląda jak

Ej  ten ekologo wygląda jak żul z dworca w Tarnopolu.

Napierdolic tym ekologom i po

Napierdolic tym ekologom i po sprawie. Moge sie dolaczyc z checia. A drzewa w pizdu wyciac bo gina przez nie ludzie !!!

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Dziś rano na ulicy Cukrowników w Świeciu doszło do tragicznego w skutkach potrącenia.

Wiadomości

Na uznanie zasługuje postawa mieszkańców Szewna koło Świekatowa, którzy zakasali rękawy i samodzielnie przygotowali plażę do nowego sezonu. - To były dwa dni intensywnej...

Wiadomości

Dziś na granicy Sulnówka i Wyrwy koło Świecia doszło do zderzenia rolniczego ciągnika z samochodem osobowym.

Wiadomości

W nocy strażacy dostali wezwanie na stację paliw w Świeciu, na której ulatniał się gaz.

Co jest grane?

Poznaliśmy artystów, którzy wystąpią w lipcu w świeckim amfiteatrze na Summer Hot Festival.

Wiadomości

W piątek późnym popołudniem policja i straż pożarna dostały wezwanie do kolizji drogowej.

Reklama
Reklama

Wiadomości

Przez ponad cztery godziny siedem zastępów straży walczyło w piątek z pożarem lasu.

Wiadomości

- Tego dnia zatrzymał się dla mnie świat - diagnoza, jaką usłyszała Katarzyna Popiołek-Staniszewska, należała do najgorszych z możliwych: nowotwór krwi.

Wiadomości

Dwa zastępy straży pożarnej gasiły w sobotę pożar samochodu osobowego koło Świecia.

Wiadomości

Dzielnicowi z powiatu świeckiego zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy ukrywali się przed wymiarem sprawiedliwości. Jeden z nich wpadł podczas interwencji w mieszkaniu w Nowem, drugi...

Wiadomości

Sprawdziliśmy, ile dzieci przyszło na świat w Nowym Szpitalu w Świeciu i jak oceniany jest tutejszy oddział ginekologiczno-położniczy w rankingu Fundacji Rodzić po Ludzku.

Wiadomości

W piątek, podobnie jak w całym kraju, policjanci w powiecie świeckim prowadzili działania pod nazwą "Prędkość". Głównym celem akcji była poprawa bezpieczeństwa w ruchu...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Dziś rano na ulicy Cukrowników w Świeciu doszło do tragicznego w skutkach potrącenia.

Wiadomości

Dziś na granicy Sulnówka i Wyrwy koło Świecia doszło do zderzenia rolniczego ciągnika z samochodem osobowym.

Wiadomości

W nocy strażacy dostali wezwanie na stację paliw w Świeciu, na której ulatniał się gaz.

Co jest grane?

Poznaliśmy artystów, którzy wystąpią w lipcu w świeckim amfiteatrze na Summer Hot Festival.

Wiadomości

Sprawdziliśmy, ile dzieci przyszło na świat w Nowym Szpitalu w Świeciu i jak oceniany jest tutejszy oddział ginekologiczno-położniczy w rankingu Fundacji Rodzić po Ludzku.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wideo