Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Burmistrz Nowego: Aleja 3 Maja zmieni się nie do poznania [zdjęcia]

W Nowem dawno tyle nie budowano jednocześnie. I w dodatku przy tej samej ulicy.

Udostępnij
wolinski-burmistrz-nowego-przedszkole-plac-budowy

REKLAMA

Przy Alei 3 Maja sąsiadują ze sobą dwa place budowlane. Na jednym gmina stawia nowe przedszkole, a na drugim prywatny inwestor blok mieszkalny.

- Obydwie inwestycje można określić jako najwyższej konieczności – mówi z uśmiechem Czesław Woliński, burmistrz Nowego. – Stare przedszkole było tak przepełnione, że trzeba było rozlokować dzieci w dwóch budynkach. Z kolei głód mieszkaniowy w naszym mieście to drugi problem, który nabrzmiewa od lat.

Reklama
Reklama

Nowe przedszkole będzie miało 2,5 tys. m kw. powierzchni użytkowej i przyjmie docelowo około 250 dzieci. Budynek będzie parterowy, co podyktowane jest względami bezpieczeństwa. Dzięki temu maluchy nie będą musiały chodzić po schodach. Zadbano też o zagospodarowanie otoczenia - powstanie m.in. parking, chodniki, plac zabaw i tereny zielone.

Nowe przedszkole powstanie do końca tego roku / Fot. Andrzej Pudrzyński

- Stare przedszkole przy Alei 3 Maja będzie stanowiło zaplecze nowego, które powstaje tuż obok – wyjaśnia burmistrz.

Reklama
Reklama

To największy wydatek w budżecie gminy – w sumie 11 mln zł. Ponad 9 mln zł będzie kosztowała budowa samego przedszkola, a blisko 2 mln zagospodarowanie terenu wokół. Przetargi na obydwie inwestycje wygrało konsorcjum trzech firm z Rogóźna i Grudziądza. Prace rozpoczęto jesienią ubiegłego roku i potrwają do końca tego roku.

- Musimy wyrobić się w terminie, bo ponad 3 mln zł to dofinansowanie unijne i w przeciwnym razie musielibyśmy je zwrócić – przyznaje Czesław Woliński.
REKLAMA

Gmina chce zatrzymać mieszkańców, dla których coraz większą barierą jest brak mieszkań. Na lokalnym rynku nieruchomości lokali na sprzedaż jest tyle, co na lekarstwo, a jeśli już się pojawią, to drogie, jak na niespełna 6-tysięczne miasteczko - co najmniej 3,7 tys. zł za m kw. A i tak szybko znajdują nabywców. Trudno się dziwić, bo ostatni blok pobudowała w 1992 r. miejscowa spółdzielnia mieszkaniowa.

Reklama
Reklama

- Nie możemy budować lokali komercyjnych, ale półtora roku temu zaangażowaliśmy się w pozyskanie prywatnego dewelopera. Zainteresowanie wyraziła firma Roplast ze Świecia -  wyjaśnia burmistrz.

Blok stawiany przez świecki Roplast będzie pierwszym budynkiem w Nowem z windami / Fot. Andrzej Pudrzyński
Tak będzie wyglądał blok po ukończeniu / wizualizacja

Na stronie internetowej urzędu gminy przeprowadzono ankietę, w której mieszkańcy mogli wypowiedzieć się m.in. na temat lokalizacji bloku i wielkości mieszkań. Zorganizowano też spotkanie mieszkańców z inwestorem.

Reklama
Reklama

Gmina znalazła działkę przy Alei 3 Maja w pobliżu targowiska. W ramach przetargu Roplast przejął ją w użytkowanie wieczyste.
REKLAMA

Czteropiętrowy budynek ma zostać oddamy do użytku w przyszłym roku. Będzie miał 30 mieszkań z balkonami. Powierzchnia lokali wyniesie od 45 do 78 m kw. W dwóch klatkach zostaną zamontowane windy. Budowa rozpoczęła się jesienią 2019 r.

- W ciągu dwóch lat Aleja 3 Maja zmieni się nie do poznania. Będzie nowy żłobek, obok duży blok i zadbane otoczenie, a do niedawana rosły tu tylko trawa i chaszcze. Jako burmistrz życzyłbym sobie jak najwięcej takich pozytywnym zmian – śmieje się Czesław Woliński i dodaje: - Niestety, wszystko zależy od pieniędzy, a Nowe nie ma Mondi i innych dużych firm, jak Świecie, stąd i wpływy z podatków są dużo mniejsze.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (35)

 1. 3 maja

  31 stycznia 2020 22:16

  Burmistrz jest od tego żeby

  Burmistrz jest od tego żeby takie zakłady jak np. Mondi powstawały w Nowem… wtedy jeszcze większe będzie zapotrzebowanie na nowe mieszkania. Więcej mieszkańców większy podatek do miasta 

 2. Jadwiga56

  1 lutego 2020 00:02

  Podoba mi się on.. mam

  Podoba mi się on.. mam fantazje

 3. Młody

  1 lutego 2020 00:20

  Moim zdaniem bardzo marny

  Moim zdaniem bardzo marny gospodarz z tego burmistrza.Brak koncepcji na rozwój miasta,brak aktywności.Co zrobił,zeby pozyskać inwestorów ? Nic.To Człowiek minionej epoki.Nasze miasto nie ma szczęscia do burmistrza.

 4. młoda

  1 lutego 2020 05:56

  Przeczytałam, przeraźiły mnie

  Przeczytałam, przeraźiły mnie kwoty 11 mln złotych koszt wybudowania przedszkola? to co za przedszkole będzie?  Chyba trochę przesada….. 

  • Ministrant z Placu Rocha.

   2 lutego 2020 14:42

   A widzieliście ten budynek za

   A widzieliście ten budynek za 2 mln ;)? Jest szok . A co dopiero przedszkole za 9 mln 

 5. Tajny

  1 lutego 2020 06:43

  To już lepiej jest w warlubie

  To już lepiej jest w warlubie czytaliście tegoroczne inwestycje  ma być budowana biedronka Dino nowe drogi hala widowiskowa już jest większa niż w Nowym  to jest gospodasz a mieszkańców coraz więcej w tej miejscowosci

  • Anonim

   1 lutego 2020 07:51

   A od kiedy Biedronkę i Dino

   A od kiedy Biedronkę i Dino budują gminy???? Poza tym Biedronkę Nowe ma, a Dino ma powstać w tym roku. No i naszemu burmistrzowi nie grozi utrata stanowiska za przekręty jak wójtowi Warlubia 🙂

  • Janusz

   1 lutego 2020 10:06

   Jakim trzeba być Januszexem

   Jakim trzeba być Januszexem żeby wymieniać super inwestycję typu Biedra i Dino – ochłoń superinwestorze.

 6. Wz

  1 lutego 2020 09:22

  A co by było jakby Mondi

  A co by było jakby Mondi upadło w Świeciu? Porażka 

 7. lawa

  1 lutego 2020 10:08

  Przedszkole w Bukowcu na 125

  Przedszkole w Bukowcu na 125 dzieci -2,5 mln,czyli 20000 na jedno dziecko, w Nowem na 250 dzieci za 11 mln,czyli 44000 na dziecko-mają rozmach

 8. Zainteresowany

  1 lutego 2020 11:57

  Ktoś napisał za hala w

  Ktoś napisał za hala w Warlubiu jest większa niż Nowem. Pytam po co nam większa  hala skoro i tak tam się nic nie dzieje. Pan który nazywa siebie kierownikiem powinien wziąć się do roboty a nie w stołek pierdziec. UWAŻAM ŻE 3-4 JAKIEŚ WYDARZENIA W CIĄGU ROKU TO ZDECYDOWANIE ZA MAŁO NA TAKĄ HALE. PRAGNĘ TEŻ DODAĆ ZE SPRZĘT NA SIŁOWNI TO DRAMAT.

 9. Bywalec

  1 lutego 2020 14:05

  Święta prawda chłopa wykopali

  Święta prawda chłopa wykopali z pod ziemi i kazali rządzic  hala ja na jego miejscu sam bym się zwolnił.Ten cały KIEROWNIK nie ma zielonego pojęcia jak zarządzać hala

 10. .?

  1 lutego 2020 15:28

  Moim zdaniem dobrze

  Moim zdaniem dobrze przedszkole niech powstanie…  ALE TEZ NIECH BURMISTRZ SPOJRZY ILE LUDZI JUZ Z NIWEGO POUCIEKALO ZA PRACA BO TU NIE MA PRACY…  Nowe jeszcze trochę i wg nie będzie istniało sklepy zostają zamykane bo nie mają dochodu każdy woli iść do marketu teraz kolejny market Dino!!! Niech zrobią coś dla dzieci zwłaszcza tych mniejszych bo tu nawet nie ma konkretnego placu zabaw żeby iść z dzieckiem się pobawić…  Blok budują ale nie dla biednych ludzi..  Był tam plac zabaw i co pieniądze na plac zabaw wyrzucone w błoto…  Za te pieniądze mogli coś innego zrobić a nie blok..  Bo widok będą mieli piękny mieszkańcy tego bloku 

  • Nowianka

   1 lutego 2020 15:34

   Zgadzam się..  Nowe nie jest

   Zgadzam się..  Nowe nie jest miastem bogatym.  Powinni zrobić plac zabaw dla dzieci taki jak w Grudziądzu nie daleko gkm tam zawsze jest mnóstwo dzieci . A w nowym gdzie się nie pójdzie to wszystko poniszczone niby miasto ma monitoring który nie działa i jak ludzie mają czuć się tu bezpiecznie zamiast tego bloku który powstaje mógł burmistrz szukać inwestora żeby odbudowali (schody na planety)zamknąć schody łatwo ale żeby coś w tym kierunku robić to po co lepiej siedzieć na tylkach w urzędzie i kawę spijac!!!! !!! 

 11. Były mieszkaniec

  1 lutego 2020 20:43

  Mieszkałem w Nowem 30 lat.

  Mieszkałem w Nowem 30 lat. Wyprowadziłem się bo w tym mieście perspektywę ma tylko  budżetowy pracownik albo prywaciaz z branży budowlanej. Miasto jest chyba najbardziej wypolbrukowanym miastem w województwie dzięki układom lokalnym. Panie burmistrzu.. W Nowem potrzebne są inwestycje w nowe zakłady pracy. Nie ma się z czego cieszyć że deweloper który jest marnej reputacji buduje w Nowem blok za cenę mieszkań w Świeciu czy Grudziądzu. Nowy zakład pracy dałby tyle do budżetu miasta że gmina mogłaby wybudować blok sama.  Miasto jest bez perspektyw.  Panie burmistrzu Pana pensja zbliżona jest do pensji Prezydenta 100 tyś miasta! Skandal!! Nowiacy obudźcie się. Potrzebujecie nowego włodaża miasta. Inaczej zostaną tylko emeryci, budżetowcy i rodziny kierowców którym dzięki ich ciężkiej pracy udaje się przetrwać w tym bez perspektyw miasteczku. 

 12. zarazek

  2 lutego 2020 15:20

  Panie Pudrzyński. Proszę

  Panie Pudrzyński. Proszę poprawić błędy. Nie pisze się – Aleja 3 Maja – lecz aleja 3 Maja. Inna sprawa gdyby to były aleje. Wówczas nazwa ulicy brzmaiałaby Aleje 3 Maja.

 13. Mikunia

  2 lutego 2020 20:29

  No super ze powstanie  blok i

  No super ze powstanie  blok i przedszkole tylko sie cieszyc….. Ha ha  nic nie powstaje  z czego ludzie maja żyć. Nie ma nic dla młodzieży dla dzieci brak slow. Nowe miasto emerytow a nie ludzi  mlodych. Wstyd!!!! 

 14. Romcio

  2 lutego 2020 20:43

  Blok i przedszkole spoko

  Blok i przedszkole spoko chociaz cos burmistrz zrobil a gdzie miejsca pracy?obsadzić pracownikow w urzedzie u siebie to nie problem ale zapewnic ludziom mlodym prace to jest problem. Widac jak spoleczenstwo uborzeje bo nie ma gdzie pojsc do pracy. Nic sie nie tworzy   Grudziadz Kwidzyn widac znaczna poprawe. Szkoda ze jak zwykle nie u nas. A na, stolkach urzedu pracownicy tak nosa zadzieraja ze jak by bogami byli. To wy jestescie dla nas nie my dla was macie obowiazek sluzyc ludziom w sposób w jaki zostaliscie wybrani. I praca powinna byc każdego tam rozliczona jak nas rozliczaja z naszej pracy. A nie siedzieć i pierdziec w stołki. 

 15. Łowczy 54

  5 lutego 2020 12:15

  Czytajac te komentarze

  Czytajac te komentarze,wierzyć się nie chce,jaka w Nowem panuje obłuda,mieszkałem i dorastałem w tym miasteczku przez okres 23 lat,w tym czasie w Nowem za poprzednich Burmistrzów nic się nie działo.Macie pretensje do obecnego Burmistrza,a to co on zrobił i nadal robi w pełni zasługuje na wielki szacunek i poważanie,czy Wy mieszkańcy Nowego nic nie widzicie?? czy nie chcecie widzieć???Panie Burmistrzu oby tak dalej.Pozdrawiam R.P.

  • Nowianin

   5 lutego 2020 22:11

   Co za brednie… Co takiego

   Co za brednie… Co takiego ten burmistrz zrobił?

   Wg mnie to nic by zatrzymać młodych ludzi w mieście!

   – nie stara się przyciągnąć inwestorów tworzących miejsca pracy.

   – nie stara się również przyciągnąć inwestorów budujących mieszkania 

   – nie stara się przyciągnąć ludzi do miasta, nowych mieszkańców ani turystów – promocja leży

   – komunikacja? Transport publiczny zwinięty, miasto odcięte od świata 

   Więcej wymieniać nie będę, bo krew mnie zaleje!

   To jest burak-mistrz a nie burmistrz… zaś mieszkańcy to żałosne puste dzbany, ciągle źle ale głosują ciągle na tych samych ciuli…

 16. Łowczy 54

  6 lutego 2020 12:15

  Do Nowianin- Nawet rozumię

  Do Nowianin- Nawet rozumię Pana rozgoryczenie,nie mam pojecia od kiedy w Nowem Pan zamieszkuje i czy pamięta Pan początek lat 70-tych gdzie w Nowem było dość dużo zakładów produkcyjnych i nie było żadnego problemu z pracą,nie bedę wymieniał nazwisk Burmistrzów,którzy nic nie zrobili w kierunku ochrony tych zakładów przed ich likwidacją.A obecny Burmistrz nie ma takiej mocy aby zaczoł przywracać to co zostało zniszczone i zlikwidowane przez jego poprzedników.Także z tą krytyką jest trochę nie tak,trzeba pozwolić obecnemu Burmistrzowi działać,a nawet jak potrzeba to coś przemyślanego zaproponować,doradzić.Pozdrawiam.

 17. Były mieszkaniec

  6 lutego 2020 12:31

  Tylko proszę sobie porównać

  Tylko proszę sobie porównać zarobki Pana Burmistrza z innymi i odpowiedzieć sobie na jedno zasadnicze pytanie. Czy zasługuje na tak wysokie wynagrodze i czy tak biedną gminę stać na takiego drogiego burmistrza. Bo to jest skandal żeby burmistrz który jak wynika z wypowiedzi Pana Łowczy54 nie może nic zrobić bo poprzedni nic nie robili zarabiał tyle co prezydenci 100 tyś miast! W takim razie po co został burmistrzem skoro nic nie może. Po co ma coś robić jak jemu pieniążków nie brakuje. A w mieście same słomiane wdowy bo mężowie albo w trasie albo za granicą! 

 18. Były mieszkaniec

  6 lutego 2020 12:36

  I może dodam ponad 180 tys

  I może dodam ponad 180 tys złotych zarobił burmistrz Nowego w 2018 roku! 

 19. Okopokemona

  22 lutego 2020 23:53

  „Musimy zdążyć przed czasem..

  „Musimy zdążyć przed czasem….”, pan Woliński dostał kopertę. To piękne miasteczko utrzymuje tylko tych co u władzy. Po za tym nic się tu nie dzieje, amfiteatr to już muzeum, jakiekolwiek imprezy masowe to badziew, pijaństwo i patologia. A mieszkańcy coraz mniej życzliwi dla siebie.

 20. lmbretah

  9 kwietnia 2020 12:31

  personal loans quick quick
  personal loans quick quick loans under 500 quick loan quick loans review quick and easy loans online

  quick loans payment center online quick cash loans quick loans quick small loans online quick loans under 500

 21. lfsjktah

  10 kwietnia 2020 06:24

  bad credit quick loans quick
  bad credit quick loans quick loans for bad credit same day quick loan quick cash online loans bad credit loans quick approval

  quick payday loans quick loans in south carolina quick loan quick loans in pell city alabama quick online loans direct lender

  https://paydailoanz.com/# – quick loans

 22. hkslotah

  11 kwietnia 2020 09:44

  woodworking ideas to make
  woodworking ideas to make money how to make extra money work from home how much money does pewdiepie make how do you make money on youtube

  woodworking ideas to make money ways to make money work from home how to make money online how to make more money

  https://make-money-blogs.com/# – make money

 23. wfrfytah

  12 kwietnia 2020 12:39

  best ways to make money
  best ways to make money online how to make money without a job make money how much money does pewdiepie make how to make money with a website

  make money at home how much money do youtubers make make money legit ways to make money online how to make money on facebook

  https://make-money-blogs.com/# – work from home

 24. qakcytah

  13 kwietnia 2020 07:28

  ways to make money from home
  ways to make money from home how to make money as a teen work from home how to make extra money make money blogging

  how much money can you make on youtube make money from home make money how does facebook make money imgclick will easily make money sharing photos friends social free file upload

  https://make-money-blogs.com/# – work from home

 25. jeomobork

  14 kwietnia 2020 06:35

 26. thywgtah

  14 kwietnia 2020 08:20

  how does craigslist make
  how does craigslist make money how to make money at home make money how does robinhood make money how does facebook make money

  how to make money on amazon how to make money online make money ways to make money at home diy crafts that make money

  http://mann1.ru/ – make money

 27. fiahetah

  15 kwietnia 2020 00:57

  how to make money on the side
  how to make money on the side homemade items that make money work from home how to make money online make real money online

  how does robinhood make money ways to make extra money make money how to make money on the side how to make money with a website

  http://90-95.ru/ – work from home

 28. sefyutah

  15 kwietnia 2020 17:37

  woodworking ideas to make
  woodworking ideas to make money best ways to make money online make money best way to make money make money on facebook

  how to make money make money at home make money woodworking ideas to make money how to start a blog and make money

  https://pregildama.ru/ – work from home

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Ochotnicza Straż Pożarna w Błądzimiu koło Lniana to kolejna jednostka w powiecie świeckim, która dostała nowy wóz ratowniczo-gaśniczy. Strażacy mają już jeden, ale... nie...

Wiadomości

29-letni mężczyzna został zatrzymany przez policjantów "patrolówki" ze Świecia. Mundurowi znaleźli przy nim i zabezpieczyli woreczek foliowy z podejrzaną zawartością.

Wiadomości

Lata badań, miesiące niepewności i w końcu przełomowa decyzja Narodowego Funduszu Zdrowia. Julia Tomza ze Świecia za kilka dni poleci na skomplikowaną operację serca.

Wiadomości

Z rankingu czasopisma "Wspólnota" wynika, że gmina Drzycim jest absolutnym liderem powiatu pod względem inwestycji w przeliczeniu na mieszkańca. Jak wypadły pozostałe gminy?

Wiadomości

Spółka Enea Operator informuje o planowanym wyłączeniu prądu w powiecie świeckim.

Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Ochotnicza Straż Pożarna w Błądzimiu koło Lniana to kolejna jednostka w powiecie świeckim, która dostała nowy wóz ratowniczo-gaśniczy. Strażacy mają już jeden, ale... nie...

Wiadomości

Budowa ścieżki pieszo-rowerowej łączącej gminy Świecie i Jeżewo może być kolejnym krokiem do stworzenia znacznie dłuższej trasy z korzyścią dla mieszkańców i turystów.

Wiadomości

Nocnym pościgiem za kierowcą zakończyła się akcja policjantów ruchu drogowego ze Świecia.

Wiadomości

Dostępny jest już kalendarz na 2024 r. ze zdjęciami urokliwych zakątków gminy Świecie. Autorzy wybranych fotografii odebrali w środę nagrody w Urzędzie Miejskim w...

Wiadomości

Podczas wtorkowej konferencji prasowej burmistrz Krzysztof Kułakowski i skarbnik Marzenna Rzymek przedstawili projekt budżetu gminy Świecie na 2024 r. Jego ostateczny kształt zostanie zatwierdzonych...

Wiadomości

29-letni mężczyzna został zatrzymany przez policjantów "patrolówki" ze Świecia. Mundurowi znaleźli przy nim i zabezpieczyli woreczek foliowy z podejrzaną zawartością.

Wiadomości

Lata badań, miesiące niepewności i w końcu przełomowa decyzja Narodowego Funduszu Zdrowia. Julia Tomza ze Świecia za kilka dni poleci na skomplikowaną operację serca.

Wiadomości

Z rankingu czasopisma "Wspólnota" wynika, że gmina Drzycim jest absolutnym liderem powiatu pod względem inwestycji w przeliczeniu na mieszkańca. Jak wypadły pozostałe gminy?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama