Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Burza o podręcznik. Jaką decyzję podjęły szkoły w sprawie książki "Historia i teraźniejszość"?

Większość szkół średnich przyjmuje postawę wyczekiwania na konkurencyjne podręczniki do nowego przedmiotu historia i teraźniejszość. Chociaż są i takie, które już teraz mówią, że stanowczo odrzucają książkę prof. Wojciecha Roszkowskiego.

Udostępnij
hit-czolo-3

Szkolne podręczniki rzadko bywają przedmiotem tak burzliwej debaty, jak dzieje się to w przypadku książki "Historia i teraźniejszości".

Nie brakuje głosów, że nowy przedmiot historia i teraźniejszość w liceach i technikach, stopniowo zastępujący wiedzę o społeczeństwie, ma ugruntować pewne przekonania, z którymi utożsamiana jest partia rządząca. Oczywiście po drugiej stronie barykady są ci, którzy dowodzą, że to bardzo wartościowa pozycja.

Przyczynkiem do medialnej burzy okazał się kontrowersyjny fragment dotyczący in vitro. Wprawdzie w książce nie pojawia się to sformułowanie, ale z kontekstu można wywnioskować, że chodzi właśnie o połączenie komórki jajowej i plemnika w warunkach laboratoryjnych.

Reklama
Reklama

Zdaniem wielu to stygmatyzuje dzieci poczęte metodą in vitro jako gorsze. Po fali krytyki wydawnictwo wydało oświadczenie, że dyskusyjny fragment zostanie usunięty.

Jednak ci, którzy mieli okazje zapoznać się z całym podręcznikiem uważają, że kontrowersyjnych uwag czy ilustracji jest w podręczniku znacznie więcej.

Inną słabością książki ma być ogólna wizja Polski i świata trudna do zaakceptowania przez współczesną młodzież. To akurat nie dziwi, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że prof. Roszkowski ma 75 lat. Oczywiście wiek w żaden sposób nie dyskwalifikuje go jako ekonomisty i historyka, ale też nie ułatwia on relacji z 15-letnim odbiorcą.

Reklama
Reklama

Nowy rok szkolny rozpoczyna się już za kilka dni, a co za tym idzie, szkoły średnie muszą podjąć decyzję, na jakich materiałach będą się opierać nauczyciele uczący historii i teraźniejszości.

- Nauczyciel nie musi korzystać ani z książki prof. Roszkowskiego, ani z żadnej innej - podkreśla Przemysław Krzyżanowski, dyrektor Zespołu Szkół Menedżerskich w Świeciu. - Może samodzielnie opracować materiał. Oczywiście jeśli zechce, będzie mógł wykorzystywać wybrane materiały z podręcznika "Historia i teraźniejszość". Zdaję się na wyczucie prowadzącego lekcje z tego przedmiotu. Byłoby dobrze, gdyby pojawiły się jakieś alternatywne podręczniki, jak dzieje się to w przypadku pozostałych przedmiotów.

W podobnym tonie wypowiada się dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Świeciu. On także jest zdania, że byłoby lepiej, gdyby przedstawiono więcej podręczników, spośród których nauczyciel mógłby wybrać ten, który w jego przekonaniu jest najodpowiedniejszy. 

Reklama
Reklama

- Do momentu wyjaśnienia sytuacji, a więc pojawienia się alternatywnych podręczników, nauczyciel uczący przedmiotu będzie korzystał z innych źródeł - mówi Adam Kufel, dyrektor II LO. - Uważam, że szkoła powinna być wolna od kampanii politycznej.

Niemal identyczne stanowisko prezentuje I LO w Świeciu. Tamtejsi nauczyciele także czekają na inne podręczniki, które będą mogli porównać z tym przygotowanym przez Roszkowskiego.

- Na razie w rubryce, w której podawana jest nazwa podręcznika i autor widnieje puste miejsce - mówi Bożena Stypulska, wicedyrektor I LO.   

Reklama
Reklama

Znacznie twardsze stanowisko prezentuje Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Świeciu. Tam stanowczo odrzucono dwutomową pozycję prof. Wojciecha Roszkowskiego.

- Nauczyciele będą przygotowywać materiał m.in. z podręczników do wiedzy o społeczeństwie - zapowiada Piotr Kamiński, dyrektor ZSP w Świeciu. - Potem może pojawi się inny, lepszy podręcznik.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij
48 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

A kim jest nauczyciel że w

A kim jest nauczyciel że w „jego” przekananiu ten a nie inny podręcznik byłby odpowiedni? Przekonania nauczyciela niekoniecznie mogą iść w parze z przekonaniami uczniów i rodziców.

Cieszę się, że mamy takich

Cieszę się, że mamy takich rozsądnych dyrektorów, którzy nie dają się wciągnąć w te polityczne gierki. Bo jak to możliwe, że do innych przedmiotów jest po kilka podręczników, a do tego miał być tylko jeden słuszny?? Tani chwyt z czasów słusznie minionych.

***** ***

***** ***

Pan minister zatwierdził i

Pan minister zatwierdził i tak ma być koniec tematu. Pan minister wie co robi! Obyście państwo wygrali kolejne wybory. Modlę się codziennie w tej intencji 

W tym kraju zawsze była

W tym kraju zawsze była dyskryminacja i absurdalne podejście do życia. No i kościół katolicki też wcina się w życie świeckie. 

Marta Lempart i Robert

Marta Lempart i Robert Biedroń to byłby prawdziwy HIT wiedzy o społeczeństwie

PiS to na maxa z kłóci naród 

PiS to na maxa z kłóci naród  nawet młodych ludzi wciąga w swoje gry polityczne.

Co za manipulacja historią 

Co za manipulacja historią 

W podręczniku do historii

W podręczniku do historii temat in vitro? Chyba autor mocno popłynął. Przynajmniej nakład słabo się sprzeda bo część nauczycieli zrezygnuje z tego bubla. Autor książki się ukarał.

A gdzie była burza jak

A gdzie była burza jak rodzice kupili wszystkie podręczniki a na pierwszej lekcji Pani sobie stwierdziła że te kupione z listy są złe i trzeba kupić nowe ? A starych już nigdzie się nie odsprzeda bo inne szkoły miały zupełnie inne ? Wtedy rodzice jakoś się nie burzyli mimo że podręcznik kosztował 50zł i trzeba było kupić nowy też za 50zł bo Pani tak chciała.. 

Dlaczego nie zapytaliscie co

Dlaczego nie zapytaliscie co prywatne akademickie liceum ma Chmielnikach będzie wykładało? A szkoda bo podobno się wyłamało 

Mam pytanie czy ktoś w

Mam pytanie czy ktoś w komentujący zapoznał się z książką? Pierw zapoznaj się z treścią a potem komentuj. Piszecie pierdoły to co politycy mówiący.

Lewactwo wyje, a to oznacza,

Lewactwo wyje, a to oznacza, że książka jak najbardziej warta uwagi. 

Bóg stworzył człowieka czy

Bóg stworzył człowieka czy człowiek Boga?

Barany to kupują zdać klase

Barany to kupują zdać klase idzie bez książek i bez zeszytu albo tylko z jednym. Ciemnota myśli że jak będzie miała na świadectwie 5 to jest kimś lepszym… s potem praca w urzędzie za śmieszne 3kola. 

Teraz życie gardzi wykształconymi liczy się spryt i łeb na karku

Zaczęło się wycie, przecież

Zaczęło się wycie, przecież musi być powód żeby wyjść na ulicę

Przecież wszyscy ci

Przecież wszyscy ci wymienieni dyrektorzy szkół to w najczystrzej postaci lewactwo z ZNP Broniarza od whisky, a już powoływania się na wiek autora to kompletny idiotyzm. Według takiej logiki podręcznik powinien pisać 15-latek i idąc tym samym tokiem myślenia w szkołach powinni też uczyć nastolatkowie po przecież obecni nauczyciele już dawno zapomnieli jak to być nastolatkiem. Pomieszanie z po plątaniem, typowe lewackie gnioty!

czuć, że idą wybory XD IQ

czuć, że idą wybory XD IQ ludzi spada. Szkoda, że opozycja zamiast programem wybroczym to jedynie dzielenie ludzi przez nienawiść. TVN nie lituje się nad wyborcami PO. Ciężko być wyborcą PO kiedy wiesz, że jesteś szczuty nienawiścią żeby to oddać w kierunku przeciwników PO XD

Głupszej opzycji ten kraj

Głupszej opzycji ten kraj jeszcze nie widział. 

Książka bardzo dobra polecam

Książka bardzo dobra polecam każdemu do przeczytania trochę więcej w głowie zostanie  .Ale to historia inna niż ta z  Klocwałenu.

A gdzie się  podział 

A gdzie się  podział  RUDANRTĘCIANU  POjechał meldowac Makreli  czy fjvtinovi

A ja się cieszę że mamy

A ja się cieszę że mamy mądrych dyrektorów szkół. 

Profesorowi Roszkowskiemu to

Profesorowi Roszkowskiemu to możecie buty czyścić .A w wyborach dostaniecie takie lanie że wam się sałatka z przyjęcia odbije targovicyo lewacka platwusowa

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Biznes

Po trudnym dla samochodów okresie zimowym, warto pomyśleć o dokładnym odkurzeniu i kompleksowym myciu. Mało gdzie potrafią zająć się tym z taką pasją, jak...

Wiadomości

Policjanci z komendy powiatowej w Świeciu wspominali w piątą rocznicę śmierci młodszego aspiranta Adama Łobockiego, który zginął na służbie.

Wiadomości

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Jeżewie kierowcę, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 64 km. W namierzeniu pirata drogowego pomogli mieszkańcy.

Biznes

Od połowy 2023 r. trwa generalna rozbudowa zakładu firmy Haber w Dzikach koło Świecia.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Tego się chyba nikt nie spodziewał. - Wszystkie oferty przekroczyły o kilka milionów sumę zabezpieczoną na dokończenie budowy przedszkola - ubolewa wójt gminy Warlubie....

Wiadomości

W minioną sobotę blisko 200 osób świętowało ósme urodziny Fundacji Makowo. Podczas dyskoteki w tylu lat 80. prowadzono licytacje, z których dochód zostanie przeznaczony...

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim ZmarłegoZdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyLokalnej Grupy Działania "Gminy Powiatu Świeckiego" Udostępnij

Wiadomości

Jedni nazywają go Kamieniem św. Wojciecha, inni Diabelskim Kamieniem. Bez względu na genezę nazwy, stanowi sporą atrakcję turystyczną w powiecie świeckim. Wdecki Park Krajobrazowy...

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Biznes

Po trudnym dla samochodów okresie zimowym, warto pomyśleć o dokładnym odkurzeniu i kompleksowym myciu. Mało gdzie potrafią zająć się tym z taką pasją, jak...

Wiadomości

W miniony weekend dwóch kierowców zostało zatrzymanych przez policję dzięki reakcji świadków. Niechlubny rekordzista miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Wiadomości

Policjanci z komendy powiatowej w Świeciu wspominali w piątą rocznicę śmierci młodszego aspiranta Adama Łobockiego, który zginął na służbie.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama