PATRONAT EXTRA ŚWIECIE
W tamtych czasach była to niesamowita atrakcja, stanowiąca okno na świat po latach oglądania siermiężnych dwóch programów telewizji państwowej.
Spółdzielczy Ośrodek Kultury Stokrotka znalazł siedzibę w pobudowanym w 1988 r. pawilonie handlowo-usługowym przy ul. Wyszyńskiego.
Oficjalnego otwarcia dokonano w październiku 1989 r.
Stokrotka, działająca w ramach struktur Spółdzielni Mieszkaniowej w Świeciu, kontynuowała wcześniejszą działalność spółdzielni, która prowadziła warsztaty kulturalno-rozrywkowe i rozmaite koła zainteresowań. Tyle że organizowano je w różnych pomieszczeniach w mieście i nie było jednego stałego miejsca.
Oprócz sali widowiskowej na 120 miejsc ze sceną, dysponował też pierwszą w Świeciu salą komputerową. Oprócz tego ośrodek prowadził zajęcia baletowe, plastyczne, fotograficzne i nauki języków obcych. Mieściła się tu również klubokawiarnia.
Grażyna Styczeń kieruje SOK Stokrotka od 1998 r. / Fot. Andrzej Bartniak
Pierwszym kierownikiem ośrodka była, jeszcze przed oficjalnym otwarciem, Wiesława Wójcik, a potem w latach 1989-1998 Józef Wasiak (później założyciel i właściciel Zespołu Szkół Menedżerskich).
Po nim kierownikiem została Grażyna Styczeń, która prowadzi Stokrotkę do dziś.
Z czasem ośrodek rozszerzał ofertę o zajęcia wokalne, taneczne, teatralne i koła hobbystyczne. Organizuje sportowo-rekreacyjne i rozrywkowe imprezy plenerowe, konkursy o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim, jest siedzibą Uniwersytetu Trzeciego Wieku dla seniorów. Wychowankowie ośrodka zdobywają laury m.in. na konkursach wokalnych o randze wojewódzkiej i krajowej.
Więcej o działalności Spółdzielczego Ośrodka Kultury Stokrotka w kolejnym artykule.
a.pudrzynski@extraswiecie.pl
Ciąg dalszy cyklu poświęconego 50-leciu osiedla Marianki wkrótce.
Komentarze (0)