Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Cała prawda o świeckim "menedżerze". Rozmawiamy z dyrektorem szkoły [zdjęcia]

Co zwykle chcą wiedzieć rodzice oraz młodzi ludzie o Zespole Szkół Menedżerskich w Świeciu, zanim podejmą w nim naukę? Przeczytajcie odpowiedzi na dziesięć pytań najczęściej zadawanych Przemysławowi Krzyżanowskiemu, dyrektorowi "menedżera".

Udostępnij
menedzer1

Czy Zespół Szkół Menedżerskich w Świeciu, jako szkoła prywatna, ma uprawnienia szkół państwowych?

Tak, ZSM jest szkołą prywatną o uprawnieniach szkoły publicznej. To znaczy, że podlegamy nadzorowi kuratorium w Bydgoszczy, realizujemy podstawę programową, przeprowadzamy wszystkie egzaminy oraz wydajemy świadectwa, dyplomy i zaświadczenia, jak każda inna szkoła publiczna. Stosujemy się do harmonogramu roku szkolnego, skali ocen oraz wszystkich innych przepisów obowiązujących w szkolnictwie państwowym.

Jak duża jest szkoła i jak liczne są klasy?

Obecnie w ZSM uczy się około 250 uczniów w trzech szkołach, czyli w Liceum Ogólnokształcącym, Technikum Informatyki i Technikum Logistyki. Klasy pod względem liczebności są bardzo zróżnicowane, gdyż mamy klasę liczącą aż 27 uczniów, co jednak stanowi duży wyjątek oraz klasy tylko kilkuosobowe. Jednak w zdecydowanej większości są to klasy liczące do 20 uczniów. Zdarzają się klasy dwuzawodowe i wówczas przedmioty ogólne są realizowane wspólnie, a przedmioty zawodowe w grupach kilkuosobowych.

Czy szkoła jest płatna i ile wynosi miesięczne czesne?

Tak, szkoła jest płatna. Od tego roku, w związku z podwyżkami, czesne wynosi 299 zł miesięcznie i jest to jedyny stały koszt dla rodzica. W tej kwocie zawiera się ubezpieczenie, dopłata do umundurowania lub wyposażenia kosmetycznego, dopłaty do zajęć pozaszkolnych, jak np. siłownia czy basen oraz dofinansowanie wycieczek, wyjazdów, czy np. wyjść klasowych.

W ramach liceum proponujecie także dodatkowe zajęcia profilowe. Jakie dokładnie?

Uczęszczając do liceum można wybrać profil policyjny lub wojskowy, kosmetyczny lub związany z aktywnością fizyczną. Przez pewien czas odbywały się u nas również zajęcia dziennikarskie, które w przypadku takiego zainteresowania możemy zacząć realizować dla chętnej grupy liczącej 4-5 osób.

Kto i jak realizuje wspomniane zajęcia profilowe?

W przypadku zajęć policyjnych jest to funkcjonariusz policji, który co dwa tygodnie spotyka się z naszymi uczniami w szkole. Zajęcia wojskowe prowadzą instruktorzy z uprawnieniami. Co dwa tygodnie grupa policyjna i wojskowa ma zajęcia łączone związane z technikami samoobrony. Zajęcia kosmetyczne, także w wymiarze 2 godzin tygodniowo, prowadzi certyfikowana pani kosmetyczka w naszej szkolnej pracowni kosmetycznej. A zajęcia z szeroko rozumianej aktywności realizujemy poprzez współpracuję ze specjalistycznymi klubami i punktami na terenie miasta. Również uczniowie techników mogą wybrać dodatkowe zajęcia, w tym z elementami grafiki komputerowej, czy e-sportu, jeśli jest takie zainteresowanie.

Co "menedżer" jako szkoła prywatna oferuje nowym uczniom?

Po pierwsze, staramy się wprowadzić ich w "nasz klimat" i życie szkoły. Zmiana otoczenia, nauczycieli, dotychczasowych uczniów, miejsca nauki, zawsze wywołują pewne obawy i niepokój. Przez pierwsze dni września proponujemy wyjazd integracyjny dla wszystkich uczniów klas pierwszych. Nowi uczniowie poznają siebie nawzajem, uczniów z pozostałych klas pierwszych, ale też i starszych z profili mundurowych, którzy w tym czasie odbywają obozy szkoleniowe. Po tych kilku dniach, nikt już nie czuje się „obco” w szkole, bo ma nowych znajomych, także wśród starszych roczników. Dodatkowo też zapewniamy ubezpieczenie oraz pakiet startowy w postaci zeszytów, piórników z wyposażeniem oraz pamięci przenośnych dla uczniów technikum informatyki. Dofinansowujemy również zakup umundurowania i wyposażenia dla kosmetyczek.

Jakim wyposażeniem do nauki dysponuje szkoła?

Od 2021 r. realizujemy projekt unijny, dzięki któremu udało się wyposażyć w nowy sprzęt obydwie pracownie komputerowe, w tym w nowe stanowiska dla uczniów i nauczycieli, rzutniki i tablice multimedialne, urządzenia wielofunkcyjne, drukarki 3D, tablety graficzne. Podobnie wyposażyliśmy obydwie pracownie logistyczne oraz czekamy na kolejne dostawy sprzętu oraz makiety obrazujące rzeczywistą obsługę magazynów i terminali. W ramach innych działań pozyskaliśmy dziewięć monitorów multimedialnych. Już tylko w kilku klasach są białe tablice z pisakami. Kredy nie używamy już od kilku lat. W każdej klasie nauczyciel ma swoje stanowisko z komputerem, drukarką, tablicą multimedialną lub rzutnikiem, systemem nagłośnienia i szybkim internetem.

Czy szkoła zapewnia praktyki?

Z reguły to uczniowie samodzielnie wybierają miejsce odbywania praktyk, co jest związane również z ich miejscem zamieszkania, czy możliwościami dojazdu. Jednak, jeśli zachodzi taka potrzeba, to oczywiście dysponujemy listą firm, z którymi współpracujemy.  Jeszcze nigdy nie zdarzyła się sytuacja, aby uczeń został bez naszej pomocy i miejsca praktyki.

Podobno w "menedżerze" jest inne podejście do ucznia. Jak to wygląda w praktyce?

Przede wszystkim każdy zasługuje na szansę, stąd - a także ze względu na prawie dwa lata nauki zdalnej - wiemy, że nie każda ocena odzwierciedla faktyczny stan wiedzy uczniów i nie wszyscy osiągnęli takie wyniki, jakby chcieli. Druga sprawa to przeładowanie materiałów i konieczność uczenia "pod egzamin" zamiast dla rynku pracy. Często rozmawiam z osobami prowadzącymi firmy w branży informatycznej i niestety zauważamy brak spójności pod tym względem.

Mocno stawiamy na samodzielność i aktywność naszych uczniów. Świadomy i zaangażowany uczeń jest bardziej otwarty i chętny do działania. Coraz większa ilość działań podejmowanych w szkole wychodzi bezpośrednio od naszych uczniów. Staramy się realizować, tam gdzie oczywiście jest to możliwe, w bardzo szerokim zakresie partnerstwo we wzajemnych relacjach nauczyciel - uczeń, czego jak się wydaje, najlepszych przykładem jest wspólne wypracowanie norm i zasad stroju ucznia. Takiego, który nie narusza dobrego smaku, a jednocześnie pozwala uczniowi wyrazić  siebie i swoją osobowość. Stosujemy też punktowy system oceniania zachowania, a uczniowie z największą liczbą punktów wyjeżdżają w nagrodę na dwudniową wycieczkę.

Od kiedy można składać podania do szkoły?

W tym roku, w związku z tak zwanym podwójnym rocznikiem, rodzice i uczniowie zainteresowani ofertą naszej szkoły już rozpoczęli składanie dokumentów. W ubiegłym roku przyjęliśmy uczniów do czterech nowych klas, w tym może być podobnie. Z doświadczenia wiemy, że im wcześniej podejmie się pewne decyzje, tym jest się spokojniejszym w późniejszym czasie.

Materiał powstał we współpracy z Zespołem Szkół Menedżerskich w Świeciu.

Udostępnij

Komentarze (0)

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Co jest grane?

Opisy filmów aktualnie granych w kinie Wrzos w Świeciu dostępne są w zakładce Teraz gramy, pozostałych w Zapowiedziach 30.04-środa15:00 Hitpig. Świniak zawodowiec/dubbing,90`,Wielka Brytania/Kanada/USA,animacja/komedia17:00 20 lat z...

Wiadomości

Po kilku latach przerwy mają zostać przywrócone pasażerskie połączenia kolejowe na linii Laskowice-Wierzchucin. Ta informacja z pewnością ucieszy szczególnie mieszkańców gmin Drzycim, Lniano i...

Wiadomości

Podczas niedzielnej mszy w kościele w Lnianie doszło do dramatycznych wydarzeń.

Wiadomości

Dziś na dobre z I Liceum Ogólnokształcącym w Świeciu pożegnali się czwartoklasiści. Aż 44 absolwentów odebrało świadectwa z wyróżnieniem.

Wiadomości

Policjanci wydziału kryminalnego z komendy w Świeciu zatrzymali agresywne trio, które pobiło mężczyznę w Osiu. Grozi im do pięciu lat więzienia.

Wiadomości

Na czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Świeciu radni nadali tytuł Honorowego Obywatela Gminy Świecie. Z wnioskiem w tej sprawie wystąpiła grupa mieszkańców.

Wiadomości

Niedaleko Świecia zderzyły się trzy samochody osobowe. Jedna osoba trafiła do szpitala.

Wiadomości

Policjanci z komendy powiatowej w Świeciu zabezpieczyli pistolet maszynowy i magazynki z amunicją. Przez lata były ukryte na nieużytkowanym poddaszu.

Wiadomości

Samorząd województwa uruchomi od czerwca 37 nowych regionalnych połączeń kolejowych. Skorzystają na tym również mieszkańcy powiatu świeckiego.

Wiadomości

Absolwenci szkół ponadpodstawowych, będący mieszkańcami gminy Świecie, którzy uzyskali najlepsze wyniki, odebrali dziś od burmistrza nagrody finansowe.

Wiadomości

Pojawił się pomysł połączenia ulic Sądowej i Solidarności w Świeciu. Aby to było możliwe trzeba jednak zburzyć oddzielający je szpitalny mur.

Wiadomości

Dwóch chłopców zostało rannych w wyniku wypadku na hulajnodze elektrycznej w Świeciu.

Reklama

Popularne

Wiadomości

Policjanci wydziału kryminalnego z komendy w Świeciu zatrzymali agresywne trio, które pobiło mężczyznę w Osiu. Grozi im do pięciu lat więzienia.

Wiadomości

Na czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Świeciu radni nadali tytuł Honorowego Obywatela Gminy Świecie. Z wnioskiem w tej sprawie wystąpiła grupa mieszkańców.

Wiadomości

Samorząd województwa uruchomi od czerwca 37 nowych regionalnych połączeń kolejowych. Skorzystają na tym również mieszkańcy powiatu świeckiego.

Wiadomości

Absolwenci szkół ponadpodstawowych, będący mieszkańcami gminy Świecie, którzy uzyskali najlepsze wyniki, odebrali dziś od burmistrza nagrody finansowe.

Wiadomości

Dwóch chłopców zostało rannych w wyniku wypadku na hulajnodze elektrycznej w Świeciu.

Wideo

Wideo

W miniony piątek z Zespołem Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Świeciu żegnali się uczniowie kończący liceum, technikum i studium kształcące w zawodzie opiekun medyczny.

Wideo

Po zimowej przerwie na Duży Rynek w Świeciu powróciły kolorowe parasole.

Wideo

W ramach "Tygodnia zdrowia" uczniowie ZSOiP w Świeciu wzięli dziś udział w ciekawym szkoleniu prowadzonym przez wojskowych ratowników medycznych z 8. Batalionu Walki Radioelektronicznej...