Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Ceny mieszkań, działek i domów wciąż rosną, a kupujących i tak nie brakuje

Inwestowanie w nieruchomości przybrało niespotykaną dotąd skalę. Nie brakuje takich, którzy w ostatnim czasie kupili już dwa mieszkania i rozglądają się za kolejnym. W gminie Świecie praktycznie nie ma już wolnych działek budowlanych. Te, które zostały, nie są na sprzedaż. Na razie. Ich właściciele liczą na to, że za jakiś czas zarobią jeszcze więcej.

Udostępnij
na-spderzedaz-2

REKLAMA

Obserwując rynek nieruchomości, można dojść do wniosku, że oszczędności wielu Polaków w ostatnim roku znacząco się skurczyły. I nie chodzi wyłącznie o poziom inflacji i marne oprocentowanie lokat. Po prostu, kto może, ten inwestuje, bo trzymanie pieniędzy w banku z ekonomicznego punktu widzenia jest nieuzasadnione.

Reklama
Reklama

- Ponad 80. proc. transakcji realizowanych jest w tej chwili za gotówkę - zauważa Monika Śliwińska, pośrednik w obrocie nieruchomościami, właścicielka Centrum Nieruchomości, które ma swoje biura w Świeciu, Chełmnie i Chojnicach. - Wcześniej taka sytuacja nie miała miejsca. Klienci wychodzą z założenia, że jeśli nie chcą stracić, to muszą zainwestować, a w tej chwili nic nie gwarantuje pewniejszego zysku od nieruchomości. I nawet jeśli za jakiś czas to sie zmieni, to i tak nie odbije się  znacząco na wartości mieszkań czy ziemi. Po prostu zaakceptujemy ich nowe ceny.
REKLAMA

Póki co, cenowa bańka nadyma się coraz bardziej i na razie nic nie wskazuje na to, by miała pęknąć. Mieszkania, zwłaszcza te dwupokojowe, znikają na pniu. Coraz trudniej jest też z kupnem działek budowlanych.

Reklama
Reklama

- Tych atrakcyjnie położonych z dostępem do mediów, drogi publicznej praktycznie już nie ma w gminie Świecie - mówi Grażyna Krawczyk-Bartniak z Nordhaus Nieruchomości. - Ceny w Sulnowie doszły do poziomu 140-150 zł za m kw. W samym Świeciu jest jeszcze drożej. Rzecz w tym, że ofert jest bardzo niewiele.

Co ciekawe, część właścicieli działek przeznaczonych pod budownictwo, wstrzymało sprzedaż w oczekiwaniu na jeszcze wyższe zyski.

- Sytuacja może się zmienić, gdy znajdą się rolnicy, którzy zaczną dzielić swoje pola na działki budowlane. Problem w tym, że nie będą one miały infrastruktury. Przynajmniej na początku. Tak więc będzie to oferta dla tych, którzy chcą ulokować kapitał lub też osób, które zdecydują się na budowę za kilka, może kilkanaście lat - prognozuje Grażyna Krawczyk-Bartniak.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Znacznie szybszym i tańszym rozwiązaniem będzie kupno mieszkania. Obecnie w Świeciu transakcje na rynku wtórnym zawierane są przy średniej cenie około 5 tys. zł za m kw. Nie należy tego mylić z ceną ofertową widoczną w ogłoszeniach, bo tam większość cen oscyluje wokół 6 tys. zł. Kiedy jednak sprzedający znajdzie klienta poważnie zainteresowanego kupnem, zwykle woli spuścić z ceny kilkaset złotych na metrze niż czekać miesiącami na takiego, który zapłaci tyle, ile widnieje w ogłoszeniu.

Cena zależy od standardu wykończenia, lokalizacji i wieku budynku. Te na czwartym piętrze są też wyraźnie tańsze od lokali na niższych kondygnacjach. Łatwiej też sprzedać mieszkanie, które nie wymaga poważnego remontu. Nawet wtedy, gdy jego cena jest relatywnie wysoka. Dlaczego?

Reklama
Reklama

- Przy obecnym wzroście cen materiałów budowlanych i problemach ze znalezieniem solidnej ekipy remontowej, klienci unikają jak tylko mogą większych remontów - podkreśla Monika Śliwińska. - Wolą zapłacić więcej i ograniczyć się tylko do odświeżenia ścian.
REKLAMA

Chyba, że ktoś kupuje nowe mieszkanie, wtedy nie sposób uniknąć prac wykończeniowych, bo oddawane dziś do użytku lokale najczęściej są w stanie deweloperskim, co wiąże się z koniecznością jeszcze sporych nakładów. W tym przypadku cena w Świeciu za 1 m kw. oscyluje w granicach 5,6 tys. zł.

Reklama
Reklama

Co ciekawe, przybywa takich, którzy w ostatnim czasie kupili nawet dwa nowe mieszkania i rozglądają się za kolejnymi. Lokale te nabywane są pod wynajem lub jako swego rodzaju, dobrze oprocentowana książeczka oszczędnościowa. Nabywca trzyma je puste, wierząc, że za dwa, trzy lata odsprzeda je z przyzwoitym zyskiem.

Analizując rynek mieszkaniowy w Świeciu i okolicach, warto spojrzeć na sytuację w sąsiednim Chełmnie, gdzie ceny są równie wysokie, a często wyższe niż u nas.

- Niedawno padł rekord. Sprzedałam mieszkanie w Chełmnie, gdzie cena za 1 metr wyniosła 7,2 tys. zł - przyznaje właścicielka Centrum Nieruchomości.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Z czego to wynika? Wcale nie z nagłego wzrostu zamożności mieszkańców. To efekt tego, że Chełmnie nie ma rynku nowych mieszkań. Od wieli lat nie wybudowano tam żadnego nowego bloku. To właśnie ten fakt przesądza o wartości nieruchomości w tym mieście. Działa najprostszy mechanizm popytu i podaży.

Niejako odrębny obszar stanowi rynek domów jednorodzinnych. Z oczywistych względów  ogłoszeń o ich sprzedaży jest znacznie mniej. Nieco trudniej jest też znaleźć klientów na nieruchomości warte więcej niż 600 tys. zł. Nie oznacza to jednak zastoju. Prędzej czy później każdemu udaje się znaleźć nabywcę.

Reklama
Reklama

Trzeba też wspomnieć o tych, którym przyszło w tych trudnych czasach budować lub wykańczać dom. Zdaniem Grażyny Krawczyk-Bartniak już za jakiś czas możemy być świadkami kłopotów wielu osób, których domy obarczone są hipoteką. Dlaczego?

REKLAMA

Reklama
Reklama

- Kosztorysy sporządzone rok temu są dziś kompletnie nieaktualne - zauważa. - Ogromny wzrost cen materiałów, a także robocizny sprawiają, że wielu będzie miało poważny problem z rozliczeniem kolejnych transz kredytu.

Jeżeli nie będą mieli oszczędności i budowa będzie realizowana wyłącznie za pieniądze pochodzące z kredytu, nie zrealizują planów.

- Po prostu zabraknie im pieniędzy. I to sporo. To z kolei może być podstawą do wstrzymania wypłaty przez bank kolejnej transzy zaciągniętego kredytu. Dziś trudno precyzyjnie określić jak duża jest skala problemu, ale z pewnością za jakiś czas usłyszymy o tym - przewiduje Grażyna Krawczyk-Bartniak z Nordhaus Nieruchomości.  

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij
15 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

W Toruniu Grudziądzu Chełmnie

W Toruniu Grudziądzu Chełmnie ceny są znacznie niższe! Dlaczego w Świeciu tak szybko rosną? Moim zdaniem dużą rolę odgrywają biura nieruchomości które wyłapują okazję i windują ceny.

Zebysta później nie żałowali

Zebysta później nie żałowali jak stopy procentowe podniosą… Ale każdy orze jak może 

Miszekanie bez wkładu

Miszekanie bez wkładu własnego, które lansuje obecny rząd, to szaleństwo! Bo nikt nie zagwarantuje podwyżki oprocentowania przez banki przez cały okres inwestycji. Finał będzie taki, że kredyt ciężko będzie spłacić. To pułapka zastawiona przez rząd.

Najwyższe ceny to są w

Najwyższe ceny to są w Jeżewie, chciałem wynająć mieszkanie w Jeżewie,  najtańsze 2000 za tydzień, przyjechałem a ten rolnik z Leśnej pokazuje mi pokoik graniczący z chlewem świń, 2000 plus media powiedział, na opał dać nie musisz bo gówno grzeje samo

Reklama

Dziwię się że jak ktoś ma

Dziwię się że jak ktoś ma pieniądze to kupuje w Świeciu

Świecki rynek jest opanowany

Świecki rynek jest opanowany przez pośredników i spekulantów. Jeśli chcecie powrotu normalności, przynajmniej przestańcie korzystać z usług pośrednika. Mieszkanie i tak się sprzeda, a oni za przyniesienie trzech dokumentów skasują 3 procent od ceny sprzedaży. 

Nie stać ogniem tylko płacić,

Nie stać ogniem tylko płacić, chcieliście UE,chcieliście wzrostu zarobków to płacić jak na Europę przystało. Nie ma nigdzie mieszkań w Europie za 100 tys euro. Przed wami szalony rajd cen,adekwatny do wzrostu zarobków. Dziś w Świeciu dużo ludzi ma miesięcznie 2 tysiące euro, w Niemczech przy takich zarobkach ceny mieszkań zaczynają się od 200 tysięcy.

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Dramatyczny finał rodzinnej kłótni. Do szpitala trafiła kobieta ugodzona nożem przez syna.

Wiadomości

W ubiegłą sobotę doszło do tragicznego wypadku w zakładzie produkującym wyroby mleczarskie.

Wiadomości

Cztery zastępy straży pożarnej skierowano do płonącego samochodu w gminie Jeżewo.

Co jest grane?

Na Świeckim Pikniku Motoryzacyjnym będzie można obejrzeć zarówno klasyki, jak i współczesne auta. Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie przygotowano z tej okazji.

Wiadomości

Na dzisiejszej uroczystości w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda nadał odznaczenia zasłużonym samorządowcom. Wśród nich znalazł się wójt z powiatu świeckiego.

Wiadomości

Czy w przyszłym roku mieszkańcy będą mogli w końcu korzystać z nowego budynku z barem, salą na 80 osób i tarasem w Decznie? Dziś...

Reklama
Reklama

Wiadomości

W piątek strażacy dostali informację o psie, który wpadł do studni w gminie Świekatowo.

Wiadomości

Do dramatycznego zdarzenia doszło podczas dzisiejszych zawodów na stadionie Wdy Świecie.

Wiadomości

Ponad 150 osób postanowiło w niedzielne popołudnie zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego fundacji DKMS.

Wiadomości

Prawie 400 dorosłych i dzieci wzięło udział w niedzielę w pierwszej edycji biegu "Świecki szturm".

Co jest grane?

W ostatni weekend czerwca Świeciem po raz kolejny będą rządziły orkiestry dęte. Jubileuszowa edycja festiwalu zapowiada się wyjątkowo.

Wiadomości

Jechał traktorem całą szerokością jezdni i ledwie trzymał się w fotelu. Świadek powiadomił policję, podejrzewając, że mężczyzna jest pijany.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W ubiegłą sobotę doszło do tragicznego wypadku w zakładzie produkującym wyroby mleczarskie.

Wiadomości

Czy w przyszłym roku mieszkańcy będą mogli w końcu korzystać z nowego budynku z barem, salą na 80 osób i tarasem w Decznie? Dziś...

Wiadomości

Do dramatycznego zdarzenia doszło podczas dzisiejszych zawodów na stadionie Wdy Świecie.

Wiadomości

Ponad 150 osób postanowiło w niedzielne popołudnie zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego fundacji DKMS.

Wiadomości

Prawie 400 dorosłych i dzieci wzięło udział w niedzielę w pierwszej edycji biegu "Świecki szturm".

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wideo