Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Chcą pomóc ukraińskim uchodźcom dając im pracę. W grę wchodzi zwykle najniższa krajowa

Ponad 20 pracodawców z powiatu świeckiego zadeklarowało do tej pory gotowość zatrudnienia obywateli Ukrainy, którzy trafili do nas uciekając przed wojną. To odpowiedź na apel Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu, który tworzy specjalną bazę wolnych miejsc pracy.

Udostępnij
uk-praca-1

Szukanie wolnych miejsc pracy z myślą o przybyłych do naszego powiatu Ukraińców rozpoczęto od wysłania informacji do przedsiębiorców znajdujących się w bazie danych Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu.

Kolejnym krokiem było umieszczenie ogłoszenia na stronie PUP. Bardzo szybko pojawiło się ono także na wielu gminnych stronach internetowych. Efekty tych działań są bardziej owocne niż się spodziewano.

- Do tej pory odpowiedziało ponad 20 pracodawców - mówi Karolina Kasica, dyrektor PUP w Świeciu. - Wstępna oferta jest dość szeroka. Deklaracje dotyczą m.in. pracy dla szwaczek, stolarzy, pakowaczy, pracowników biurowych, mówiących po polsku, czy kierowców.

Kolejnym krokiem będzie skonfrontowanie tej listy z oczekiwaniami i możliwościami przebywających w powiecie świeckim uchodźców. Pracownicy PUP będą to robić podczas wizyty w miejscach, gdzie przebywają. W tej chwili jest to ośrodek wypoczynkowy w Tleniu, hotel w Świeciu i dom noclegowy w Terespolu.

Oferowane przez pracodawców wynagrodzenia oscylują w granicach minimalnej pensji, która w tym roku wynosi 2363 zł na rękę.

Na intensyfikację działań urzędu pracy niewątpliwie wpływ miała przyjęta 12 marca specustawa regulująca zatrudnienie obywateli Ukrainy w Polsce. Procedury ułatwiono do minimum. W zasadzie prawa uchodźców zrównano z tymi, które na rynku pracy przysługują Polakom. Od teraz Ukraińcy mogą rejestrować się w PUP i korzystać z wszelkich form wsparcia.

Na razie nie wiadomo z jakim odzewem spotkają się działania podejmowane przez świecki PUP. Pierwszą zasadniczą przeszkodą jest bariera językowa.

- Druga dotyczy wielkiej niepewności, w jakiej żyją ci ludzie - zauważa Karolina Kasica. - Nikt nie wie, jak długo potrwa wojna. Część osób nadal liczy, że za kilka tygodni będą mogli wrócić do swoich domów i nie myślą o podejmowaniu pracy w Polsce. Z drugiej strony wiem, że są też osoby, którym zależy na jak najszybszym podjęciu zatrudnienia.

est jeszcze dość istotna przeszkoda mogąca ograniczać aktywność zawodową. Zdecydowana większośc uchodźców w naszym powiecie to kobiety z dziećmi. Często małymi. Pytanie, kto by się nimi zajął, gdyby matki poszły do pracy? Ta kwestia również czeka na rozwiązanie.     

Pracodawcy gotowi do współpracy proszeni są o przesłanie informacji dotyczących proponowanych miejsc pracy na adres e-mail: pup@swiecie.praca.gov.pl.

Należy podać:

 • nazwę pracodawcy/przedsiębiorcy
 • liczbę proponowanych miejsc pracy
 • nazwę stanowiska
 • adres wykonywania pracy
 • godziny pracy
 • opcjonalnie możliwość zapewnienia miejsca zamieszkania
 • dane osoby do kontaktów z urzędem pracy

Potrzebne są przede wszystkim zajęcia dla kobiet. Więcej informacji można uzyskać w Powiatowym Urzędzie Pracy w Świeciu pod nr tel. 52 33 32 262.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (17)

 1. Marcelinka

  14 marca 2022 20:26

  To i tak dobrze że najniższą,

  To i tak dobrze że najniższą, zawsze by mogli poniżej proponować

 2. Swieciak

  14 marca 2022 20:46

  Oj znajdą się pracodawcy

  Oj znajdą się pracodawcy spokojnie.  Polaków wykorzystują od lat to teraz będą mieli pole do popisu pisu

  • Adaś Adaś

   15 marca 2022 06:12

   Sama prawda 

   Sama prawda 

  • Anonim

   15 marca 2022 19:37

   A nie pomyślałeś, że tacy

   A nie pomyślałeś, że tacy pracodawcy też często nie mają dla siebie na wypłaty? Jest kryzys. Dużo firm stoi z robotą. Materiały drogie, usługi drogie klientów brak

 3. Doradca

  14 marca 2022 21:00

  Pomoc, pomocą drodzy państwo

  Pomoc, pomocą drodzy państwo i bardzo dobrze. Obawiam się tylko,że szanowni pracodawcy nie będą chcieli słyszeć o podwyżkach, czy płacach wyższych, niż najniższa krajowa.Ktrótko mówiąc, nie podoba się zatrudnię pracowników z Ukrainy. Nie można na to pozwolić.

  • Powiat

   14 marca 2022 23:09

   Raczej już się zaczęło

   Raczej już się zaczęło ruchanie Polaczka.Teraz to kupią nowa furę ale pracownikowi który robi na niego to już nie 

   • Gmina

    15 marca 2022 05:58

    A ty pewnie onuca bolszewicka

    A ty pewnie onuca bolszewicka?

   • Gosc

    15 marca 2022 12:18

    To dlaczego nie założysz

    To dlaczego nie założysz swojej firmy i nie zarządzasz inaczej?

 4. Anonim

  14 marca 2022 22:45

  A dzieci to po takiej traumie

  A dzieci to po takiej traumie, stresie potrzebują mam i bezpieczeństwa. Tym bardziej, że ojcowie zostali na Ukrainie, po co na szybko wszystkich pchać do pracy.

 5. av

  15 marca 2022 08:45

  Lepsza taka kasa niż żadna,

  Lepsza taka kasa niż żadna, więc bym nie wybrzydzał. Byle się zahaczyć w nowym kraju, a praca z Polakami pozwoli im poznać podstawy języka i tutajszych obyczajów.

 6. Kto to

  15 marca 2022 10:24

  A potem przyjdzie Putin i

  A potem przyjdzie Putin i wszystko wyrówna.

 7. Prezes

  15 marca 2022 11:19

  Do malkontententów najniższej

  Do malkontententów najniższej krajowej , uważam że na wyższe zarobki należy wykazać się fachowością samodzielnością i zaangażowaniem . Pracodawcom nikt nie płaci za obecność. Nie należy biadolić , tylko zakasać rękawy i do roboty.

  • Buahaha

   15 marca 2022 11:52

   A teraz się obudz bo się

   A teraz się obudz bo się posrales

 8. Tola

  15 marca 2022 16:08

  A dla Polaków w Polsce pracy

  A dla Polaków w Polsce pracy nie ma….

  • Qrwa

   15 marca 2022 16:10

   Przestań pieprzyć. Pracy dla

   Przestań pieprzyć. Pracy dla Polaków nie ma za najniżsż akrajową. Jerst tylko za te pieniadze Polak nie chgce robić.

 9. T

  15 marca 2022 20:36

  Obawiam się, że niestety

  Obawiam się, że niestety szybko na Ukrainę nie uda się im wrócić. Sytuacja nie jest dobra ani dla nas ani dla nich.

 10. Kora

  17 marca 2022 01:33

  W większości wypowiedzi

  W większości wypowiedzi ujawnia się sarkazm, wyszydzanie i narzekanie.Brak rzeczowości wypowiedzi.Zamiast wszystko krytykować, należałoby podzielić się pomysłami dotyczącymi tego: Jak pomóc ludziom uciekającym przed wojną? Jeżeli nie masz chęci pomocy, przynajmniej nie przeszkadzaj, nie krytykuj wszystkich i wszystkiego.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Policja sprawdza okoliczności nocnego pożaru volkswagena przy ulicy Żwirki i Wigury w Świeciu. Wiele wskazuje na to, że mogło to być podpalenie.

Wiadomości

Jeśli uchwała zostanie przyjęta, to w żadnym sklepie w gminie Świecie nie będzie można kupić alkoholu po godz. 22.00. O ograniczenie wnioskowali mieszkańcy.

Wiadomości

Tuż przed godz. 13.00 na drodze nr 240 koło Świecia doszło do zderzenia samochodu osobowego z dźwigiem. Dwie poszkodowane osoby zostały zabrane do szpitala.

Wiadomości

Niestety, tragiczny finał miały poszukiwania młodego mężczyzny, który w niedzielę wieczorem wybrał się z kolegą nad Jezioro Żurskie, aby popływać.

Reklama