Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Ciało leżało w domu prawie 12 godzin, bo nie miał kto wystawić karty zgonu

- Brakuje już słów na opisanie tego, co w tej chwili dzieje się w naszej służbie zdrowia - denerwuje się pan Paweł ze Świecia. - Całą noc czekaliśmy na lekarza, który stwierdziłby zgon mamy. Pojawił się dopiero po 11 godzinach.

Udostępnij
zgon

REKLAMA

W pamięci pana Pawła i jego bliskich na zawsze pozostanie dramatyczny przebieg wydarzeń z poniedziałku 25 stycznia.

O godz. 2.00 w nocy ojciec powiadomił naszego Czytelnika, że prawdopodobnie nie żyje jego matka. Ponieważ mieszkają przy tej samej ulicy w Świeciu, chwilę później syn był już na miejscu.

Reklama
Reklama

- Dokładnie o godz. 2.26 zadzwoniłem pod numer 112, aby zgłosić śmierć mamy - relacjonuje pan Paweł.

W takich przypadkach lekarz musi wystawić kartę zgonu. Bez tego zakład pogrzebowy nie zabierze ciała.

- Przełączono mnie do Nowego Szpitala - opowiada Czytelnik. - Tam, nie wiem już ile razy, znowu mnie przełączano, ale żadna z pań, prawdopodobnie pielęgniarek, nie chciała powiedzieć, kiedy możemy spodziewać się karetki. Mówiono o kilku godzinach, ale nikt się nie zjawił.
REKLAMA

Reklama
Reklama

W końcu po kolejnym telefonie pan Paweł usłyszał, żeby poczekał, aż sprawdzą, jak to dokładnie wygląda w przepisach.

- Po dwóch godzinach oddzwoniła pielęgniarka i poinformowała mnie, że zgon powinien wystawić lekarz rodzinny z przychodni, w której leczyła się mama - mówi świecianin.

To samo twierdzi rzecznik prasowy Grupy Nowy Szpital.

Reklama
Reklama

- Zgon i jego przyczyna powinny być ustalone w pierwszej kolejności przez lekarza, który na co dzień sprawował opiekę nad pacjentem, czyli przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej - wyjaśnia Marta Pióro.
REKLAMA

Jak dodaje rzecznik, na stwierdzenie zgonu, zgodnie z przepisami, jest 12 godzin. Jeśli nie ma możliwości, żeby w tym czasie zrobił to lekarz POZ, to wówczas robią to inni lekarze.

- W przypadku Świecia to lekarze z nocnej i świątecznej opieki w szpitalu - mówi Marta Pióro. 

Reklama
Reklama

W ocenie NZOZ WAMAP w Świeciu, którego pacjentką była zmarła 59-letnia mieszkanka Świecia, sprawa wcale nie jest taka oczywista, jak przedstawia ją Nowy Szpital.
REKLAMA

- To ewidentny dowód na uchylanie się od opieki nocnej i świątecznej, do której Nowy Szpital jest zobowiązany umową z Narodowym Funduszem Zdrowia - informuje WAMAP. - Na nas ten obowiązek spoczywał dopiero od godz. 8.00 rano, bo nie mamy nocnych dyżurów lekarzy. Szpital miał na to pięć i pół godziny. Z góry założyli, że tego nie zrobią.

Ostatecznie kartę zgonu wystawił lekarz z NZOZ WAMAP. Stało się to jednkak dopiero o godz. 14.00. Prawie 12 godzin po tym, jak syn zmarłej wykonał pierwszy telefon do szpitala.

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA
Budujemy kolejny blok na osiedlu Nowe Marianki w Świeciu. ZOBACZ FILM. Wizualizacje mieszkań i dodatkowe informacje na Otworzy się w nowym oknie www.apartado.pl

Udostępnij
64 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Sprawa jest prosta… Pewnie

Sprawa jest prosta… Pewnie kolejny raz w Nowym Szpitalu nie było dyżurującego lekarza… Bo przecież był weekend i noc dodatkowo to po co lekarz… Niech oni wszyscy zrzekną się zawodu… Nie tak miała wyglądać ich praca po złożeniu przysięgi Hipokratesa!!! 

Za mało piniendzy dostają,

Za mało piniendzy dostają, wszyscy w koło dostają jekieś pincety, tam trzynastki, gdzie indzi 14, a onym ino 100% dodatkuf

Tak se myślę może zróbmy

Tak se myślę może zróbmy jakiś koncert dla medyków?? Co wy na to?? 

Identyczna sytuacja miała

Identyczna sytuacja miała miejsce w Grucznie. Odmawiają udzielenia pomocy i nawet po śmierci robią problem.

#tematdlauwagi

Reklama

Tragedia jest jak chory

Tragedia jest jak chory wymaga opieki a jej nie ma. Zmarly moze poczekać, bez przesady. Nie róbmy problemów tam gdzie ich nie ma.

Brak szacunku dla zmarłej jak

Brak szacunku dla zmarłej jak i dla rodziny. 

skoro Wamap o 8 mógł przysłać

skoro Wamap o 8 mógł przysłać lekarza, dlaczego zrobiono to dopiero o 14 

Proszę zgłosić się do NFZ i

Proszę zgłosić się do NFZ i poinformować o całej sprawie, mam nadzieję, że ktoś w końcu zrobi porządek to jest skandal!!!! 

Reklama

Także uważam że karetka w

Także uważam że karetka w nocy mogła być potrzebna gdzie indziej, do ratowania życia a nie wystawiania aktu zgonu.

Gorzej jak ktoś umrze w

Gorzej jak ktoś umrze w weekend, wtedy każą czekać do poniedziałku lub dzwonić do Chełmna, który stwierdzi, że to nie jego rejon i trzeba czekać na lekarza ze Świecia. Chory szpital. 

Ten szpital powinien byc

Ten szpital powinien byc zamkniety! Co tam sie wyprawia to się dziwie ze nikt telewizji nie zawoła!!!!!! 

A jak ktoś nie chodzi do

A jak ktoś nie chodzi do lekarza to kto wystawi akt zgonu

Reklama

A na co Wamap czekał od

A na co Wamap czekał od godziny 8 rano?? Na oklaski?? Też się pospieszyli.

Kiedy starostwo w koncu zrobi

Kiedy starostwo w koncu zrobi porzadek w tym tzw.szpitalu,to oni odpowiadaja w 49% jako udziałowcy za działanie.Sami lecza sie w szpitalach w BYDGOSZCZY doskonale wiedza jak dziła NOWY SZPITAL i nic z tym nie robia.M podatnicy takiej słuzby zdrowia nie chcemy utrzymywac.

Co tu komentować, jedna sitwa

Co tu komentować, jedna sitwa, która wszystko ma w dupie…

I jak zwykle niema winnego.

I jak zwykle niema winnego. Norma. A ludzi na traumę wystawiacie. Lekarze nie jest wam poprostu wstyd?? Za malo zarabiacie biedacy… 

Ludzie apel do Was otwórzcie

Ludzie apel do Was otwórzcie szeroko oczy i na spokojnie zastanówcie się o co tu chodzi. Izby przyjęć świecą pustkami, a duża część personelu medycznego zapomniała jaką przysięge składali. Spychologia na całego za przyzwoleniem. 

Wiadomo że lekarze są

Wiadomo że lekarze są potrzebni chorym i właśnie na takie sytuacje jak zgon w nocy albo wekend powinien być w gminie koroner . Ktoś taki może wystawić akt zgonu.

Niech w końcu wszystko wróci

Niech w końcu wszystko wróci do normy  było zley jest gorzej brak personelu medycznego odbija się na wszystkich ci co zostali pracują dużo sama przekonałam się będąc w naszym szpitalu obsługa super pan doktor potraktował mnie jak d…teierdzil że urządzam sobie schadzke,,a ja grzecznie przywitałam się z sąsiadem pracującym w szpitalu . Panie doktorze mam kochanego męża i dzieci ,,schadzki mi są niepotrzebne.czy pana inteligencja też jest na receptę ☺️

#temat dla uwagi

#temat dla uwagi

Powiat nie tylko nie radzi

Powiat nie tylko nie radzi sobie ze szpitalem, ale nie zapewnia też mieszkańcom koronera.

Chamy i na to idą pieniądze

Chamy i na to idą pieniądze podatników. !! A jeszcze mało mają podwyżki chcą za co? Za znieczulice i nic nie robienie. To po co im ta przysięga. Dla picu.

Tylko potrafią traktować nas

Tylko potrafią traktować nas jak bydło, a od nich jak by w rodzinie się tak stało to w 5 min by karetka podjechala

Przecież co Wy wszyscy

Przecież co Wy wszyscy chgcecie od tych ” biednych” lekarzy ze świeckiego szpitala? nie maja czasu na nic, do chorego nie jadą, bo covid ( teleporada), do umierającego nie jadą , bo covid, do zmarłego nie pojadą, bo tłumaczą się, że jest wyjazd do chorego ( pytam się jakiego chorego, jak nigdzie sie z du…ą nie ruszą). Otwarcie mówię, temat swieckiego ” szpitala” nadaję się do ” sprawy dla reportera”. Płacimy podatki a nie mamy dostępu do lekarza, to się w głowie nie mieści. zamiast ” szpitala” proponuję zrobić schronisko dla zwierząt!

Współczuję rodzinie, ale

Współczuję rodzinie, ale jestem ciekawy czy w takiej sytuacji można zawiadomić prokuraturę poprzez policję i poprosić o pomoc. Śmierć bliskiej osoby zawsze wzbudza emocje i stwarza traumatyczną sytuację.

Nawet w szpitalu trzeba

Nawet w szpitalu trzeba umrzeć przed południem żeby dostać w ten sam dzień akt zgonu, jak po 13-tej to już nie ma komu papierów wypisać 🙁

Witamy w 3 świecie.

Witamy w 3 świecie. Pissowskie panstwo upada na ryj. Całe społeczeństwo jest na pasku gosujących na pis czyli tych co się sprzedali za 500+ i emerytów. Rolnicy w końcu przejrzeli na oczy. HA TFU! wam w ryj. Demoralizacja pełną gębą. Wystarczyło parę lat.

A mi powiedzieli, że do osoby

A mi powiedzieli, że do osoby która być może zemdlała, a być może żyje nie należy się karetka, bo może ona jednak nie żyje i by niepotrzebnie przyjechali. 

Mój teść tez leżał w domu

Mój teść tez leżał w domu gdzie dzwoniliśmy do szpitala i kazano nam dzwonic do opieki pariatywnej w opiece pariatywnej kazali nam dzwonic do przychodni gdzie lekarz przyjmował dopiero od 8  tak do 12 godz czekaliśmy w domu az lekarz przyjedzie. Chcę zaznaczyć że tesc zmarł miedzy 2. 00 a 3.00 w nocy. Przez to co się dzieje na świecie lekarze robią sobie z nas kpinę. 

Tez mnielismy problem żeby

Tez mnielismy problem żeby lekarz z poz z Nowego szpitala przyjechał do nas stwierdzić zgon.Przez cała noc czekania wkoncu oczywiście się nie zjawil

A mnie powiedzieli w

A mnie powiedzieli w przychodni na Polnej, że mnie nie przyjmą (nawet tel.), bo mają punkt szczepień i nie mają czasu – kazali dzwonić po poradę może w połowie lutego, ha, ha, ha, paranoja.

Uważam że dyrektor szpitala

Uważam że dyrektor szpitala powinien wreszcie stracić stanowisko. Ile już tych afer ?  Śmieją się nam w twarz.

Przecież w tym Cyrku

Przecież w tym Cyrku nazywanym Służbą Zdrowia chodzi tylko o pieniądze.Personel nie ma na to wpływu.Robią co muszą.

Dajcie spokój w szpitalu jest

Dajcie spokój w szpitalu jest wielu wspaniałych lekarzy chociażby taki Uś wrażliwy, pełen empatii cudowny człowiek którego pacjenci uwielbiają. Tak ciężko pracuje na dobre imię pogotowia ale niektórzy tego nie dostrzegają. To straszni niewdziecznicy

Ja proponuję naprawdę żeby

Ja proponuję naprawdę żeby odpowiednie służby wzięły się za ten szpital bo to co się robi to jest już chore brak szacunku do chorych i zmarłych na sorze to powinni wszystkich wywalić pracują tam że zmusu czy jak ? Czy zarządcy nie widzą tego że ludzie piszą skarżą się uwagi mają opinie nie najlepsze co chwilę opisani w gazetach i tak robią swoje żeby nie było lekarza na dyżurze bo co bo kasy mało jest przepraszam bardzo dobrze wiemy że zawód lekarza jest bardzo trudny spoczywa na nim obowiązek pacjent itd bo każdy przypadek jest inny ciężko itd ale kurczę iść w kierunku tego zawodu powinno też myśleć o ludziach nie o kasie przecież przyciągają pomagać i wogole ale widać że kasa jest ważna A nie pacjent 

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Dramatyczny finał rodzinnej kłótni. Do szpitala trafiła kobieta ugodzona nożem przez syna.

Wiadomości

W ubiegłą sobotę doszło do tragicznego wypadku w zakładzie produkującym wyroby mleczarskie.

Wiadomości

Cztery zastępy straży pożarnej skierowano do płonącego samochodu w gminie Jeżewo.

Co jest grane?

Na Świeckim Pikniku Motoryzacyjnym będzie można obejrzeć zarówno klasyki, jak i współczesne auta. Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie przygotowano z tej okazji.

Wiadomości

Na dzisiejszej uroczystości w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda nadał odznaczenia zasłużonym samorządowcom. Wśród nich znalazł się wójt z powiatu świeckiego.

Wiadomości

Czy w przyszłym roku mieszkańcy będą mogli w końcu korzystać z nowego budynku z barem, salą na 80 osób i tarasem w Decznie? Dziś...

Reklama
Reklama

Wiadomości

W piątek strażacy dostali informację o psie, który wpadł do studni w gminie Świekatowo.

Wiadomości

Do dramatycznego zdarzenia doszło podczas dzisiejszych zawodów na stadionie Wdy Świecie.

Wiadomości

Ponad 150 osób postanowiło w niedzielne popołudnie zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego fundacji DKMS.

Wiadomości

Prawie 400 dorosłych i dzieci wzięło udział w niedzielę w pierwszej edycji biegu "Świecki szturm".

Co jest grane?

W ostatni weekend czerwca Świeciem po raz kolejny będą rządziły orkiestry dęte. Jubileuszowa edycja festiwalu zapowiada się wyjątkowo.

Wiadomości

Jechał traktorem całą szerokością jezdni i ledwie trzymał się w fotelu. Świadek powiadomił policję, podejrzewając, że mężczyzna jest pijany.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W ubiegłą sobotę doszło do tragicznego wypadku w zakładzie produkującym wyroby mleczarskie.

Wiadomości

Czy w przyszłym roku mieszkańcy będą mogli w końcu korzystać z nowego budynku z barem, salą na 80 osób i tarasem w Decznie? Dziś...

Wiadomości

Do dramatycznego zdarzenia doszło podczas dzisiejszych zawodów na stadionie Wdy Świecie.

Wiadomości

Ponad 150 osób postanowiło w niedzielne popołudnie zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego fundacji DKMS.

Wiadomości

Prawie 400 dorosłych i dzieci wzięło udział w niedzielę w pierwszej edycji biegu "Świecki szturm".

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wideo