Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Co z budową drogi na trasie Laskowice-Krąplewice? Aleja dębowa ma być znowu pod ochroną

Ekolodzy triumfują, bo ocalili część drzew. Powiat nie daje jednak za wgraną, bo chodzi o duże pieniądze i inwestycję, która jest oczekiwana przez lokalną społeczność.

Udostępnij
wycinka-drzewa-laskowice-5

REKLAMA

Udało się wstrzymać wycinkę! Wstrzymano dalsze prace przy wycince i rozpoczęto procedurę wpisu całej alei do rejestru zabytków – informuje bydgoskie Stowarzyszenie MODrzew.

Stowarzyszenie zaangażowało się w ochronę przydrożnych drzew między Laskowicami i Krąplewicami przed wycinką. Ekolodzy odkryli na miejscu larwy pachnicy dębowej, chrząszcza pozostającego pod ścisłą ochroną. Dodatkowo znaleziono ślady odnożycy jesionowej, chronionego porostu.

Zaplanowana przez Powiatowy Zarząd Dróg w Świeciu wycinka 197 drzew (głównie dębów) ma związek z jedną z większych inwestycji drogowych zaplanowanych przez powiat w tym roku.
REKLAMA

Do końca czerwca ma zostać zmodernizowany odcinek drogi z Laskowic do Krąplewic (gmina Jeżewo). Oprócz nowej nawierzchni, na skrzyżowaniu w Krąplewicach powstanie także rondo. W sumie inwestycja pochłonie 3,5 mln zł.

Wierzymy, że można wypracować sposób na to, by mieszkańcy czuli się bezpieczni, wypadków było mniej, a drzewa cieszyły oczy i płuca na bardzo, bardzo długo! – czytamy w informacji Stowarzyszenia MODrzew.

Ze względu na to, że wiele dębów ma nawet po 200 lat, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków zapowiedział rozpoczęcie procedury wpisu do rejestru zabytków wszystkich ocalałych drzew. Wbrew uchwale radnych z gminy Jeżewo, którzy w 2019 r. znieśli ochronę właśnie w związku z planowaną naprawą jezdni.
REKLAMA

Czy decyzja o zaprzestaniu wycinki drzew (usunięto około 150 ze 197 okazów) zagrozi modernizacji drogi na trasie Laskowice-Krąplewice?

- Nie biorę pod uwagę takiej możliwości - mówi twardo Adam Meller, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu. - Inwestycja ze względu na walory przyrodnicze alei była bardzo długo procedowana. Trwało to kilka lat. Zarówno konserwator zabytków jak i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska dysponowali kompletem dokumentów w tej sprawie. Nie zgłaszali zastrzeżeń.

Sprawa jest o tyle poważna, że w grę wchodzą duże pieniądze.
REKLAMA

- Termin zakończenia inwestycji raczej nie jest zagrożony - uważa Meller. - Problemem może być natomiast przestój na placu budowy. Wykonawca może zażądać odszkodowania za każdy dzień przestoju. Jeśli tak się stanie, obarczymy tym wydatkiem konserwatora zabytków.

Dziś w miejscu wycinki mają pojawić się przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, aby stwierdzić czy w wycinanych drzewach faktycznie znajdują się chronione chrząszcze i porosty.

redakcja@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (44)

 1. Greg

  2 kwietnia 2021 09:54

  Obciążyć kosztami

  Obciążyć kosztami konserwatora i przede wszystkim ekologów!!! Powinni wyciąć tych wszystkich ekologów, bo to oni są największym zagrożeniem dla rozwoju transportu i gospodarki Polski

  • Popieram

   2 kwietnia 2021 11:06

   Wszystko w temacie

   Wszystko w temacie

  • Kat

   12 maja 2021 14:54

   Takich ludzi jak ty powinno

   Takich ludzi jak ty powinno sie izolowac od natury. Niech zyja i oddychaja w pelni przemyslowym powietrzem, a raczej spalinami

 2. Mieszkanka

  2 kwietnia 2021 10:33

  Proponuję, aby ekolodzy, tak

  Proponuję, aby ekolodzy, tak agresywnie walczący, na swoich własnych działkach posadzili dęby i przenieśli tam te swoje żuczki, chrząszcze, czy co sobie tylko chcą. A jak nie mają prywatnych działek (to co z nich za ekolodzy) niech zakupią i sobie chodują a nawet niech roznażają sobie te robaczki. Kiedy rząd wycinał Puszcze Bialowieską to Was nie było, a tu się czepiacie 5ciu drzew, bo robaczek ważniejszy niż ludzkie życie. Darujcie sobie komentarze typu „trzeba zwolnić”, bo wbrew temu co wam się wydaje, ludzie wcale na tym odcinku tak nie pędzą. Rozejżyjcie się po Polsce, tylko u nas zacofanie, że drogi wąskie i drzewa w skrajni. Rozwoju transportu i tak nie powstrzymacie, ekolodzy też autami jeżdżą i trują atmosferę. Życzę wszystkim trzeźwego i logicznego myślenia. 

  • Marz..

   2 kwietnia 2021 15:11

   Zgadzam się w 200 %

   Zgadzam się w 200 %

 3. Jan

  2 kwietnia 2021 10:40

  Milczeć hołota.  Ekolodzy

  Milczeć hołota.  Ekolodzy brawo tak trzymać walczymy o ocalenie przyrody

  • Kicot

   2 kwietnia 2021 11:43

   Zamknij ryj cfoku 

   Zamknij ryj cfoku 

  • Oczyszczalnia Czajka

   2 kwietnia 2021 12:06

   Gdzie byli Ekolodzy jak rura

   Gdzie byli Ekolodzy jak rura pękła w Warszawie na oczyszczalni czajka  .

   • J

    2 kwietnia 2021 16:11

    Może dopisz, co mieliby tam

    Może dopisz, co mieliby tam robić. To też ekologia, ale rodzaj sprawy zupełnie inny. Ale fajnie brzmi taka wypowiedź. PozdrawiamPozdrawiam

    • Mieszkaniec

     2 kwietnia 2021 17:18

     Przestań jeździć samochodem a

     Przestań jeździć samochodem a jeździ rowerem lub piesze ekolog terrorysta!Przestań korzystac z prradylu iż jest z węgla.Lasow jest doszyć w tej okolicy .

     • Polak

      3 kwietnia 2021 01:14

      Wracaj na Ukrainę zjebie,nikt

      Wracaj na Ukrainę zjebie,nikt cię tu nie chce

 4. Pyza

  2 kwietnia 2021 10:50

  Brawo! Aleja pod ochronę i

  Brawo! Aleja pod ochronę i wypracować takie rozwiązanie które zadowoli wszystkich

 5. yes

  2 kwietnia 2021 10:54

  Bardzo się cieszę z

  Bardzo się cieszę z uratowania tego małego ekosystemu, za naście lat ludzie będą dumni z tej decyzji, środowisko gminy Jeżewo i tak jest zatruwane pofermentami z biogazowni w Buczku, więc chociaż ta aleja zostanie i niech prawem będzie chroniona przed ludzką małostkowością. Pozdrawiam

 6. robotników

  2 kwietnia 2021 11:06

  Przyroda jest dobrem

  Przyroda jest dobrem wszystkich klimat się zmienia na naszych oczach należy drzewa chronić ponad wszystko to co zrobili radni gminy Jeżewo brak słów 

 7. Kierowca

  2 kwietnia 2021 11:08

  Jestem za wycinką drzew! jak

  Jestem za wycinką drzew! jak bardzo chcą walczyć o drzewa, to niech pare metrów od nowej drogi posadzą młode drzewka. Jestem kierowcą ciężarówki, dwie ciężarówki mają naprawdę problem, żeby się minąć. Niestety już za lusterka swoje i kierowcy busa musiałem płacić. Zbiłem prawe lusterko o drzewo i lewe lusterko o lusterko busa. Jechałem ciężarówką z przyczepą i nie miałem jak schować się między drzewami… a  rozpędzeni kierowcy osobówek nawet nie raczą zwolnić, gdy widzą ciężarowkę. Osobówce jest łatwiej schować się między drzewami, cieżarówka ma już gorzej, a z przyczepą już wgl.. kierowcy osobówek myślą, że pół drogi jest ich, tylko niestety ciężarówki na odcinku tej drogi na swojej połowie drogi się nie mieszą bo są drzewa… jestem za posadzeniem nowych, młodych, zdrowych drzewek ale pare metrów dalej. pozdrawiam 

  • Gość

   2 kwietnia 2021 13:42

   Buraku z ciężarówki wcale się

   Buraku z ciężarówki wcale się nie wypowiadaj , Ty i ta cała Wasza klika to tylko do gnoju się nadaje, a nie do jazdy po ulicach. 

   • Zeus

    3 kwietnia 2021 01:17

    Aleś zaswiecił ! Zdechlbys

    Aleś zaswiecił ! Zdechlbys bez tych chłopaków, ptfu końska spierdolino

 8. Ja von

  2 kwietnia 2021 11:51

  Maciej skoro w gminie masz

  Maciej skoro w gminie masz tylu donosiceli i tych innych podpierdalaczy to olej tę drogę i zrób nową od majątku do Kraplewic że znakiem 3,5tony i niech się Osie rozpierdala o te drzewa. Mieszkańcy gminy będą mieć nowa drogę a chołota niech się buja. My tubylcy znamy inne szlaki i warto tak pominąć . Pijak prowadzący fejsbookową stronę jest winny temu cyrkiel.. Kto go zna ten wie co to za menel

  • Anonim

   2 kwietnia 2021 13:21

   Prawda Michał G. To znany

   Prawda Michał G. To znany menel z karmiru. Rządzi tam wszystkimi menelami ,upał chłop i zaczyna gwiazdorzyc

 9. Elektryk z lipna

  2 kwietnia 2021 13:31

  Golona wciaz gada że

  Golona wciaz gada że zablokuje to… Tego debila nie da się sluchac

  • M.

   9 kwietnia 2021 23:55

   Ja wyceniam w sądzie debila

   Ja wyceniam w sądzie debila na 3 tys.

 10. Mieszkam tu

  2 kwietnia 2021 13:47

  Brawo! Najlepiej wyciąć

  Brawo! Najlepiej wyciąć wszystko i zalać betonem. Wycięto 150 z prawie 200-tu letnich debów. Co za naród,  że niszczy wlasne dziedzictwo?Jak można rozwiązać problem, że ciasno? Wytoczyć do Osia inną drogę. Przecież ze Świecia do Osia spokojnie można jechać przez Drzycim, odległość taka sama a jak tam za ciasno, to można tamtą  drogę poszerzyć. Rosną topole a nie takie wielkie dęby. Płakać się chce patrząc na tą dewastację

 11. Ha

  2 kwietnia 2021 14:02

  Wyciąć te drzewa, bedzia czym

  Wyciąć te drzewa, bedzia czym w piecu palić!!!!! 

 12. Leszek

  2 kwietnia 2021 14:07

  wyciac te drzewa wpizdu a

  wyciac te drzewa wpizdu a glupich ekologow zamknac do psychiatryka

 13. Misie

  2 kwietnia 2021 15:15

  Trochę małe przekłamanie..

  Trochę małe przekłamanie…140 lat a nie 200, ale lepiej się słyszy 200

 14. Mieszkanka

  2 kwietnia 2021 15:35

  Moja prababcia miała 7lat jak

  Moja prababcia miała 7lat jak sadzili te drzewa, wszystkie dzieciaki że szkoły. Prababcia była rodowita mieszkanka Nowych Krąplewic, niestety już nie żyje (dożyła 97lat), ale od niej właśnie wiem że te drzewa mają 116 lat. I niech przestaną kłamać pseudo ekolodzy. 

  • Kar

   12 maja 2021 14:57

   Powinni ci kazac mieszkac w

   Powinni ci kazac mieszkac w okolicy bez drzew i wdychac spaliny do konca zycia. 100 lat to cudo natury

 15. rrrr

  2 kwietnia 2021 15:40

  ekologow do pierdla to

  ekologow do pierdla to bezmozgi ktorych nikt nie szanuje.

 16. human

  2 kwietnia 2021 15:48

  Jak najszybciej wyciąć te

  Jak najszybciej wyciąć te spruchniałe pnie. Jeżeli się nie da to je nawiercić i dobrze zaprawić solą hehe, a same się przewrócą.

 17. Jachwe

  2 kwietnia 2021 15:51

  I huj bombki strzelił teraz

  I huj bombki strzelił teraz ktoś ładnie beknie za wycinkę tylu zdrowych drzew podejrzewam że osoba odpowiedzialna za to wszystko nie schodzi teraz z wrażenia z muszli klozetowej a drzewa nie są nikomu nic winne jak ktoś wsiada do bety 3.0 z tylnim napędem i wstawia w pizdę że połowa opon zostaje na asfalcie jak to mówią selekcja naturalna jest z wszech miar korzystna.

 18. Mieszkaniec

  2 kwietnia 2021 17:13

  Tak myślę że ekolodzy dostaną

  Tak myślę że ekolodzy dostaną rachunek od powiatu za utrudnienie związane z wycinka drzew oraz budowy drogi i dadatkowo jeszcze powinni mieć postawione zarzut od prokuratura za narażenie bezpośrednie niebezpieczeństwa utraty zdrowia i życia wielu osób poprzez bronienie chorych drzew oraz wysokie odszkodowanie od Modrzewia.Drzewo rośnie i osiąga swój wiek to powinno ściąć .Powiat przy budowanych nowych drogach gdzie była wycinka drzew to sadzi nowe.Przyklad Lniano -Grodek.Gdzie są ekolodzy jak się jedzie z Wyrwy do Sulnowa to leżeli drzewa obalone przez wiatr.Ciekawe jak by spadło na drogę gdzie się poruszali ich bliscy i czy by mieli inne zdanie.Wypadek w Różannie gdzie zachaczył naczepa ciężarówka i cała zabudowa spadła na jechajacy z przeciwka samochód i osoba nie żyje .Więc jestem za wycinanie drzewa i sadzenie nowych dalej od szosy.

 19. Mobilny

  2 kwietnia 2021 17:18

  TIR-y na TORY!!!

  TIR-y na TORY!!!

 20. bolec

  2 kwietnia 2021 17:48

  dzisija jechalem ta droga i

  dzisija jechalem ta droga i nie idzie sie minac osobowka jadac 40km tak teraz ta droga jest rozpierdolona.nie mowiac juz o minieciu sie duzym sprzetem .brawo pojeby dziedzictwo kulturowe ocalone a ludzi jebac moga ginac

 21. Mieszkanka

  2 kwietnia 2021 18:09

  I co się okazuje? Żadnego

  I co się okazuje? Żadnego chrząszcza nie ma!!! Ten oszołom ekolog sam podrzucił pewnie jedna sztukę. Ciekawe czy go za to sprawiedliwość dosięgnie. Obciążyć ich kosztami za opóźnienia!! Ludzie czytajcie że zrozumieniem. Całą dokumentację latami zbierano. Konserwator też papiery dawno widział. Wszystko jest zgodnie z prawem. Przestańcie się ośmieszać idiotyzmem wielcy obroncy

 22. ....

  2 kwietnia 2021 18:34

  DRZEWA TRZA BYŁO CHRONIĆ

  DRZEWA TRZA BYŁO CHRONIĆ KIEDY STAŁY. TERAZ KIEDY LEŻĄ, NIECH EKOLODZY POCAŁUJĄ SIĘ W TYŁEK. POZDRAWIAM TEGO BARANA ZE STOWARZYSZENIA, KTÓRY TWIERDZI, ŻE DROGA W KRĄPLEWICACH NIE JEST POFALOWANA (ARTYKUŁ W CZASIE ŚWIECIA)

  • UUUUUUAAAA

   2 kwietnia 2021 20:00

   Niepofalowany to on ma mózg,

   Niepofalowany to on ma mózg, taki jakiś bardziej wypłaszczony 🙂

 23. Cc

  2 kwietnia 2021 20:36

  Dowalic kare pieniężna za

  Dowalic kare pieniężna za kazde sciete drzewo radnym za tak głupie decyzje. Jak takie barany zaglosowali tak samo bylo w przypadku fermy świń. Barany

  • CC

   2 kwietnia 2021 20:58

   Szkoda, że nie masz pojęcia o

   Szkoda, że nie masz pojęcia o całej procedurze…Kto, jak, gdzie, kiedy…Inwestycję przeprowadza Powiat. Procedury trwały kilka lat. Wszystkie instytucje zatwierdziły Inwestycję łącznie z konserwatorem zabytków. Teraz konserwator chcę zrobić z ulicy Oskiej skansen-zabytek. Wiesz z czym to się wiąże dla Nas mieszkańców…Płotu nie pomalują beż zgody konserwatora, nie mówiąc już o przycięciu krzewu w pasie drogowym. Radni bardzo dobrze zrobili, że opowiedzieli się za swoimi mieszkańcami. Zanim kogoś uznasz za barana, to spójrz w lustro. 

 24. Zara Zara

  3 kwietnia 2021 01:27

  Jest tylu posiadaczy pił

  Jest tylu posiadaczy pił spalinowych że do rana powinno być zajebiście. Za ścięcie drzewa osobie nie karanaej niewiele grozi,kazdy po jednym i niech się wiory sypią,a ten baran co podrzuca jakieś robactwo niech sobie zbiera i spi z nimi na liściach które zapewne mieszkańcy wyślą na adres siedziby tej ptfu firmy

 25. Kinkonk okoliczny

  3 kwietnia 2021 01:34

  Sram na warszawiaków,

  Sram na warszawiaków, poznaniakowi i ekologow Jazda z kurwami. Jeszcze raz was zobaczę przed moją bramą to będzie kuku

  • Poznaniak

   3 kwietnia 2021 04:52

   Ty debilu nawet zdania nie

   Ty debilu nawet zdania nie umiesz złożyć, kuku to ty masz w odbycie, a odbyt zamiast szyi.

 26. Nie wierzę

  5 kwietnia 2021 19:49

  Czy stowarzyszenie Modrzew

  Czy stowarzyszenie Modrzew działało z takim samozaparciem i tak skutecznie podczas cięcia Puszczy Białowieskiej? Jakoś jej wycinki nie zatrzymano, dalej trwa pod pretekstem kornika. Włazić z buciorami na teren nie swojej gminy, nie znając jej potrzeb i warunków, to wielkie zadanie. Ochronić dwieście drzew, o które roztrzaskują się kierowcy, a ich korzenie psują nawierzchnię tworząc muldy, to zadanie wręcz zaszczytne. Zajmijcie się Bydgoszczą, dobrze? Pewnie tam jest równie dużo do zrobienia. Nikt was na wieś nie zaprasza.

 27. Młody

  5 kwietnia 2021 20:28

  Co tam transport, co tam

  Co tam transport, co tam gospodarka. Zerwijmy asfalt, posiejmy trawę, złapmy się za ręce i zaśpiewajmy wszyscy kumbaya

 28. Ekoloog

  6 kwietnia 2021 14:46

  Ekologa przywiązać do drzewa

  Ekologa przywiązać do drzewa . Przy wichurze jak dostanie gałęzią . I jak przejeżdżają samochody ciężarowe to się posta w gacie. Rowerem strach jechać . Jest za wąsko przez te drzewa. Ciąć w pień. Zimą jest bardzo niebezpiecznie przez te drzewa korzenie podniosły asfalt , przesto można wpaść w poślizg i rozbić się na drzewie .!!!!!

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Niestety, tragiczny finał miały poszukiwania młodego mężczyzny, który w niedzielę wieczorem wybrał się z kolegą nad Jezioro Żurskie, aby popływać.

Wiadomości

W środę po południu w Głogówku Królewskim zderzyły się samochód osobowy i dostawczy.

Wiadomości

Nastąpiła kolejna istotna zmiana w wyglądzie świeckiego zamku. Tym razem na zewnątrz. Zamontowano drewniany krużganek, który będzie prowadził do dwóch nowych wejść.

Wiadomości

Świecie dołączyło do grona miast, w których późną nocą nie kupimy alkoholu. Radni przyjęli uchwałę, która będzie dotyczyć nie tylko sklepów, ale także stacji...

Reklama