Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Co z budową drogi na trasie Laskowice-Krąplewice? Aleja dębowa ma być znowu pod ochroną

Ekolodzy triumfują, bo ocalili część drzew. Powiat nie daje jednak za wgraną, bo chodzi o duże pieniądze i inwestycję, która jest oczekiwana przez lokalną społeczność.

Udostępnij
wycinka-drzewa-laskowice-5

REKLAMA

Udało się wstrzymać wycinkę! Wstrzymano dalsze prace przy wycince i rozpoczęto procedurę wpisu całej alei do rejestru zabytków – informuje bydgoskie Stowarzyszenie MODrzew.

Reklama
Reklama

Stowarzyszenie zaangażowało się w ochronę przydrożnych drzew między Laskowicami i Krąplewicami przed wycinką. Ekolodzy odkryli na miejscu larwy pachnicy dębowej, chrząszcza pozostającego pod ścisłą ochroną. Dodatkowo znaleziono ślady odnożycy jesionowej, chronionego porostu.

Zaplanowana przez Powiatowy Zarząd Dróg w Świeciu wycinka 197 drzew (głównie dębów) ma związek z jedną z większych inwestycji drogowych zaplanowanych przez powiat w tym roku.
REKLAMA

Do końca czerwca ma zostać zmodernizowany odcinek drogi z Laskowic do Krąplewic (gmina Jeżewo). Oprócz nowej nawierzchni, na skrzyżowaniu w Krąplewicach powstanie także rondo. W sumie inwestycja pochłonie 3,5 mln zł.

Reklama
Reklama

Wierzymy, że można wypracować sposób na to, by mieszkańcy czuli się bezpieczni, wypadków było mniej, a drzewa cieszyły oczy i płuca na bardzo, bardzo długo! – czytamy w informacji Stowarzyszenia MODrzew.

Ze względu na to, że wiele dębów ma nawet po 200 lat, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków zapowiedział rozpoczęcie procedury wpisu do rejestru zabytków wszystkich ocalałych drzew. Wbrew uchwale radnych z gminy Jeżewo, którzy w 2019 r. znieśli ochronę właśnie w związku z planowaną naprawą jezdni.
REKLAMA

Czy decyzja o zaprzestaniu wycinki drzew (usunięto około 150 ze 197 okazów) zagrozi modernizacji drogi na trasie Laskowice-Krąplewice?

Reklama
Reklama

- Nie biorę pod uwagę takiej możliwości - mówi twardo Adam Meller, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu. - Inwestycja ze względu na walory przyrodnicze alei była bardzo długo procedowana. Trwało to kilka lat. Zarówno konserwator zabytków jak i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska dysponowali kompletem dokumentów w tej sprawie. Nie zgłaszali zastrzeżeń.

Sprawa jest o tyle poważna, że w grę wchodzą duże pieniądze.
REKLAMA

- Termin zakończenia inwestycji raczej nie jest zagrożony - uważa Meller. - Problemem może być natomiast przestój na placu budowy. Wykonawca może zażądać odszkodowania za każdy dzień przestoju. Jeśli tak się stanie, obarczymy tym wydatkiem konserwatora zabytków.

Dziś w miejscu wycinki mają pojawić się przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, aby stwierdzić czy w wycinanych drzewach faktycznie znajdują się chronione chrząszcze i porosty.

redakcja@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij
44 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Obciążyć kosztami

Obciążyć kosztami konserwatora i przede wszystkim ekologów!!! Powinni wyciąć tych wszystkich ekologów, bo to oni są największym zagrożeniem dla rozwoju transportu i gospodarki Polski

Proponuję, aby ekolodzy, tak

Proponuję, aby ekolodzy, tak agresywnie walczący, na swoich własnych działkach posadzili dęby i przenieśli tam te swoje żuczki, chrząszcze, czy co sobie tylko chcą. A jak nie mają prywatnych działek (to co z nich za ekolodzy) niech zakupią i sobie chodują a nawet niech roznażają sobie te robaczki. Kiedy rząd wycinał Puszcze Bialowieską to Was nie było, a tu się czepiacie 5ciu drzew, bo robaczek ważniejszy niż ludzkie życie. Darujcie sobie komentarze typu „trzeba zwolnić”, bo wbrew temu co wam się wydaje, ludzie wcale na tym odcinku tak nie pędzą. Rozejżyjcie się po Polsce, tylko u nas zacofanie, że drogi wąskie i drzewa w skrajni. Rozwoju transportu i tak nie powstrzymacie, ekolodzy też autami jeżdżą i trują atmosferę. Życzę wszystkim trzeźwego i logicznego myślenia. 

Milczeć hołota.  Ekolodzy

Milczeć hołota.  Ekolodzy brawo tak trzymać walczymy o ocalenie przyrody

Brawo! Aleja pod ochronę i

Brawo! Aleja pod ochronę i wypracować takie rozwiązanie które zadowoli wszystkich

Reklama

Bardzo się cieszę z

Bardzo się cieszę z uratowania tego małego ekosystemu, za naście lat ludzie będą dumni z tej decyzji, środowisko gminy Jeżewo i tak jest zatruwane pofermentami z biogazowni w Buczku, więc chociaż ta aleja zostanie i niech prawem będzie chroniona przed ludzką małostkowością. Pozdrawiam

Przyroda jest dobrem

Przyroda jest dobrem wszystkich klimat się zmienia na naszych oczach należy drzewa chronić ponad wszystko to co zrobili radni gminy Jeżewo brak słów 

Jestem za wycinką drzew! jak

Jestem za wycinką drzew! jak bardzo chcą walczyć o drzewa, to niech pare metrów od nowej drogi posadzą młode drzewka. Jestem kierowcą ciężarówki, dwie ciężarówki mają naprawdę problem, żeby się minąć. Niestety już za lusterka swoje i kierowcy busa musiałem płacić. Zbiłem prawe lusterko o drzewo i lewe lusterko o lusterko busa. Jechałem ciężarówką z przyczepą i nie miałem jak schować się między drzewami… a  rozpędzeni kierowcy osobówek nawet nie raczą zwolnić, gdy widzą ciężarowkę. Osobówce jest łatwiej schować się między drzewami, cieżarówka ma już gorzej, a z przyczepą już wgl.. kierowcy osobówek myślą, że pół drogi jest ich, tylko niestety ciężarówki na odcinku tej drogi na swojej połowie drogi się nie mieszą bo są drzewa… jestem za posadzeniem nowych, młodych, zdrowych drzewek ale pare metrów dalej. pozdrawiam 

Maciej skoro w gminie masz

Maciej skoro w gminie masz tylu donosiceli i tych innych podpierdalaczy to olej tę drogę i zrób nową od majątku do Kraplewic że znakiem 3,5tony i niech się Osie rozpierdala o te drzewa. Mieszkańcy gminy będą mieć nowa drogę a chołota niech się buja. My tubylcy znamy inne szlaki i warto tak pominąć . Pijak prowadzący fejsbookową stronę jest winny temu cyrkiel.. Kto go zna ten wie co to za menel

Reklama

Golona wciaz gada że

Golona wciaz gada że zablokuje to… Tego debila nie da się sluchac

Brawo! Najlepiej wyciąć

Brawo! Najlepiej wyciąć wszystko i zalać betonem. Wycięto 150 z prawie 200-tu letnich debów. Co za naród,  że niszczy wlasne dziedzictwo?Jak można rozwiązać problem, że ciasno? Wytoczyć do Osia inną drogę. Przecież ze Świecia do Osia spokojnie można jechać przez Drzycim, odległość taka sama a jak tam za ciasno, to można tamtą  drogę poszerzyć. Rosną topole a nie takie wielkie dęby. Płakać się chce patrząc na tą dewastację

Wyciąć te drzewa, bedzia czym

Wyciąć te drzewa, bedzia czym w piecu palić!!!!! 

wyciac te drzewa wpizdu a

wyciac te drzewa wpizdu a glupich ekologow zamknac do psychiatryka

Reklama

Trochę małe przekłamanie..

Trochę małe przekłamanie…140 lat a nie 200, ale lepiej się słyszy 200

Moja prababcia miała 7lat jak

Moja prababcia miała 7lat jak sadzili te drzewa, wszystkie dzieciaki że szkoły. Prababcia była rodowita mieszkanka Nowych Krąplewic, niestety już nie żyje (dożyła 97lat), ale od niej właśnie wiem że te drzewa mają 116 lat. I niech przestaną kłamać pseudo ekolodzy. 

ekologow do pierdla to

ekologow do pierdla to bezmozgi ktorych nikt nie szanuje.

Jak najszybciej wyciąć te

Jak najszybciej wyciąć te spruchniałe pnie. Jeżeli się nie da to je nawiercić i dobrze zaprawić solą hehe, a same się przewrócą.

I huj bombki strzelił teraz

I huj bombki strzelił teraz ktoś ładnie beknie za wycinkę tylu zdrowych drzew podejrzewam że osoba odpowiedzialna za to wszystko nie schodzi teraz z wrażenia z muszli klozetowej a drzewa nie są nikomu nic winne jak ktoś wsiada do bety 3.0 z tylnim napędem i wstawia w pizdę że połowa opon zostaje na asfalcie jak to mówią selekcja naturalna jest z wszech miar korzystna.

Tak myślę że ekolodzy dostaną

Tak myślę że ekolodzy dostaną rachunek od powiatu za utrudnienie związane z wycinka drzew oraz budowy drogi i dadatkowo jeszcze powinni mieć postawione zarzut od prokuratura za narażenie bezpośrednie niebezpieczeństwa utraty zdrowia i życia wielu osób poprzez bronienie chorych drzew oraz wysokie odszkodowanie od Modrzewia.Drzewo rośnie i osiąga swój wiek to powinno ściąć .Powiat przy budowanych nowych drogach gdzie była wycinka drzew to sadzi nowe.Przyklad Lniano -Grodek.Gdzie są ekolodzy jak się jedzie z Wyrwy do Sulnowa to leżeli drzewa obalone przez wiatr.Ciekawe jak by spadło na drogę gdzie się poruszali ich bliscy i czy by mieli inne zdanie.Wypadek w Różannie gdzie zachaczył naczepa ciężarówka i cała zabudowa spadła na jechajacy z przeciwka samochód i osoba nie żyje .Więc jestem za wycinanie drzewa i sadzenie nowych dalej od szosy.

TIR-y na TORY!!!

TIR-y na TORY!!!

dzisija jechalem ta droga i

dzisija jechalem ta droga i nie idzie sie minac osobowka jadac 40km tak teraz ta droga jest rozpierdolona.nie mowiac juz o minieciu sie duzym sprzetem .brawo pojeby dziedzictwo kulturowe ocalone a ludzi jebac moga ginac

I co się okazuje? Żadnego

I co się okazuje? Żadnego chrząszcza nie ma!!! Ten oszołom ekolog sam podrzucił pewnie jedna sztukę. Ciekawe czy go za to sprawiedliwość dosięgnie. Obciążyć ich kosztami za opóźnienia!! Ludzie czytajcie że zrozumieniem. Całą dokumentację latami zbierano. Konserwator też papiery dawno widział. Wszystko jest zgodnie z prawem. Przestańcie się ośmieszać idiotyzmem wielcy obroncy

DRZEWA TRZA BYŁO CHRONIĆ

DRZEWA TRZA BYŁO CHRONIĆ KIEDY STAŁY. TERAZ KIEDY LEŻĄ, NIECH EKOLODZY POCAŁUJĄ SIĘ W TYŁEK. POZDRAWIAM TEGO BARANA ZE STOWARZYSZENIA, KTÓRY TWIERDZI, ŻE DROGA W KRĄPLEWICACH NIE JEST POFALOWANA (ARTYKUŁ W CZASIE ŚWIECIA)

Dowalic kare pieniężna za

Dowalic kare pieniężna za kazde sciete drzewo radnym za tak głupie decyzje. Jak takie barany zaglosowali tak samo bylo w przypadku fermy świń. Barany

Jest tylu posiadaczy pił

Jest tylu posiadaczy pił spalinowych że do rana powinno być zajebiście. Za ścięcie drzewa osobie nie karanaej niewiele grozi,kazdy po jednym i niech się wiory sypią,a ten baran co podrzuca jakieś robactwo niech sobie zbiera i spi z nimi na liściach które zapewne mieszkańcy wyślą na adres siedziby tej ptfu firmy

Sram na warszawiaków,

Sram na warszawiaków, poznaniakowi i ekologow Jazda z kurwami. Jeszcze raz was zobaczę przed moją bramą to będzie kuku

Czy stowarzyszenie Modrzew

Czy stowarzyszenie Modrzew działało z takim samozaparciem i tak skutecznie podczas cięcia Puszczy Białowieskiej? Jakoś jej wycinki nie zatrzymano, dalej trwa pod pretekstem kornika. Włazić z buciorami na teren nie swojej gminy, nie znając jej potrzeb i warunków, to wielkie zadanie. Ochronić dwieście drzew, o które roztrzaskują się kierowcy, a ich korzenie psują nawierzchnię tworząc muldy, to zadanie wręcz zaszczytne. Zajmijcie się Bydgoszczą, dobrze? Pewnie tam jest równie dużo do zrobienia. Nikt was na wieś nie zaprasza.

Co tam transport, co tam

Co tam transport, co tam gospodarka. Zerwijmy asfalt, posiejmy trawę, złapmy się za ręce i zaśpiewajmy wszyscy kumbaya

Ekologa przywiązać do drzewa

Ekologa przywiązać do drzewa . Przy wichurze jak dostanie gałęzią . I jak przejeżdżają samochody ciężarowe to się posta w gacie. Rowerem strach jechać . Jest za wąsko przez te drzewa. Ciąć w pień. Zimą jest bardzo niebezpiecznie przez te drzewa korzenie podniosły asfalt , przesto można wpaść w poślizg i rozbić się na drzewie .!!!!!

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Dramatyczny finał rodzinnej kłótni. Do szpitala trafiła kobieta ugodzona nożem przez syna.

Wiadomości

Cztery zastępy straży pożarnej skierowano do płonącego samochodu w gminie Jeżewo.

Wiadomości

Nowymi zastępcami burmistrza Świecia zostali Marta Karolczak i Sławomir Siemaszko. Jak wygląda podział ich kompetencji?

Co jest grane?

Na Świeckim Pikniku Motoryzacyjnym będzie można obejrzeć zarówno klasyki, jak i współczesne auta. Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie przygotowano z tej okazji.

Wiadomości

Na dzisiejszej uroczystości w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda nadał odznaczenia zasłużonym samorządowcom. Wśród nich znalazł się wójt z powiatu świeckiego.

Wiadomości

Mowa oczywiście o "Świeckim szturmie". Sam dystans 7 km nie jest wielkim wyzwaniem dla doświadczonych biegaczy. Znacznie istotniejsze jest to, z czym będą musieli...

Reklama
Reklama

Wiadomości

W piątek strażacy dostali informację o psie, który wpadł do studni w gminie Świekatowo.

Wiadomości

Policja nadal szuka sprawcy lub sprawców włamania do sklepu PSS Społem w Świeciu.

Co jest grane?

W ostatni weekend czerwca Świeciem po raz kolejny będą rządziły orkiestry dęte. Jubileuszowa edycja festiwalu zapowiada się wyjątkowo.

Wiadomości

Ponad 150 osób postanowiło w niedzielne popołudnie zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego fundacji DKMS.

Wiadomości

Prawie 400 dorosłych i dzieci wzięło udział w niedzielę w pierwszej edycji biegu "Świecki szturm".

Wiadomości

Drewniany taras i pomosty nad Dużym Blankuszem przeszły niedawno gruntowny lifting.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Cztery zastępy straży pożarnej skierowano do płonącego samochodu w gminie Jeżewo.

Wiadomości

W piątek strażacy dostali informację o psie, który wpadł do studni w gminie Świekatowo.

Wiadomości

Ponad 150 osób postanowiło w niedzielne popołudnie zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego fundacji DKMS.

Wiadomości

Prawie 400 dorosłych i dzieci wzięło udział w niedzielę w pierwszej edycji biegu "Świecki szturm".

Wiadomości

Czy w przyszłym roku mieszkańcy będą mogli w końcu korzystać z nowego budynku z barem, salą na 80 osób i tarasem w Decznie? Dziś...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wideo