Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Co z kładką na Wdzie i innymi projektami? Wiadomo już, na co będą głosować mieszkańcy

Do końca lipca mieszkańcy mogli składać wnioski do Budżetu Obywatelskiego Gminy Świecie na 2022 r. Po analizie, większość z nich przyjęto, ale kilka odrzucono.

Udostępnij
budzet-czolo

REKLAMA

W sumie do Urzędu Miejskiego w Świeciu wpłynęły 33 projekty, ale jeden został wycofany przez samego wnioskodawcę. W sierpniu pozostałe 32 trafiły do poszczególnych wydziałów, które przeanalizowały je pod kątem formalno-prawnym i czy podane w nich koszty realizacji w przybliżeniu odpowiadają realiom.

Reklama
Reklama

Pozytywną weryfikację przeszło 26 z nich, natomiast negatywną 6.

Jednym z najdroższych i najbardziej spektakularnych projektów, który został odrzucony, była budowa kładki pieszo-rowerowej przez Wdę z tarasem widokowym. Wnioskodawca oszacował koszt na 375 tys. zł.
REKLAMA

Reklama
Reklama

- W tym przypadku zabrakło uzgodnień z Wodami Polskimi i powiatem. Wartość inwestycji była niedoszacowana. Poza tym wniosek nie zawierał kosztorysu – wylicza Leszek Żurek, sekretarz gminy Świecie.

Gdyby gmina wzięła na siebie uzyskanie stosownych zezwoleń - o ile takie w ogóle by dostała - i szczegółowe oszacowanie kosztów, to zajęłyby to tyle czasu, że projektu nie udałoby się zrealizować w ciągu roku budżetowego.

Wartość wszystkich 6 odrzuconych wniosków wyniosła 658 tys. zł.
REKLAMA

Reklama
Reklama


Mieszkańcy gminy Świecie będą mogli wybierać spośród 26 pozytywnie ocenionych projektów dla miasta i dla terenów wiejskich wartych nieco ponad 2 mln zł.

Najdroższe to rewitalizacja parku w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu (375 tys. zł), nowe szatnie dla zawodników Wdy (308 tys. zł), utworzenie terenów zielonych w mieście (192 tys.), zakup łodzi ratunkowej dla Ośrodka Wypoczynkowego Deczno (174 tys.) i ustawienie ławek z napisem "Witaj w Świeciu" (125 tys.).
REKLAMA

Reklama
Reklama

- Jesli żaden z autorów odrzuconych wniosków nie złoży odwołania, to w połowie września rozpoczniemy głosowanie. Mieszkańcy będą mogli rozdysponować 1,1 mln zł - 750 tys. z puli miejskiej i 350 tys. z wiejskiej. Jeżeli wpłynie odwołanie, będziemy musieli się do niego ustosunkować i wtedy głosowanie przypadnie na przełom września i października - wyjaśnia Leszek Żurek.

Pełne zestawienia przyjętych i odrzuconych projektów do budżetu obywatelskiego poniżej.
REKLAMA

Reklama
Reklama

 źródło: Urząd Miejski w Świeciu

 a.pudrzynski@extraswiecie.pl

Zdjęcie: Drone Shots-Remigiusz Łukaszewski
REKLAMA

Udostępnij
17 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Kładka to świetny pomysł ale

Kładka to świetny pomysł ale nie da się zrealizować z budżetu obywatelskiego. Trzeba się do tego lepiej przygotować i wystąpić o wszystkie niezbędne pozwolenia.

Ławki-napis najlepiej z

Ławki-napis najlepiej z kartonu i obok kaftan bezpieczeństwa 

Lawki dla pijakow, jeszcze

Lawki dla pijakow, jeszcze ich malo na mariankach

Reklama

A co z to kolejo w Świeciu?? 

A co z to kolejo w Świeciu?? 

Jeśli rewitalizacja parku ma

Jeśli rewitalizacja parku ma wyglądać tak jak ta dużego rynku to niech dadzą sobie spokój. Betonoza i tyle

A o wieży widokowej na

A o wieży widokowej na kominie w mondi zapomnielista?

Reklama

budżet obywatelski.. np

budżet obywatelski.. np Polski Konopat – ciągnik do koszenia trawy. To do kogo będzie należał ten traktor do osoby prywatnej czy do miasta czy dostępny dla każdego mieszkańca Polskiego Konopatu? albo założenie klimatyzacji w OSP z budżetu obywatelskiego, a za rok. Naprawa/serwis klimatyzacji. Miasto da pieniądze podatników, a przydałaby się też jakaś weryfikacja z poprzednimi inwestycjami z budżetu. Czy udało się kupić, wykonać i czy dalej to działa lub jest na stanie. Jakby to nie było to  są pieniądze podatników. Chyba, że po prostu miasto daje i później już mniejsza co się dzieje z wydaymi pieniędzmi

chyba nikt nie wyda

chyba nikt nie wyda zezwolenia na wycinkę tych pięknych drzew i nasadzenie nowych!

Kładka za 374 tyś, kto to

Kładka za 374 tyś, kto to obliczał

Reklama

Tak patrzę na te propozycje i

Tak patrzę na te propozycje i widzę w większości prywatę.Pan co organizuje katering na wesela by chciał żeby mu wyposażyć kuchnie w tej niby świetlicy,strażacy chcą sprzętu z kosmosu inni chcą traktorki, motorówki lub klimatyzację a jeszcze inni żeby im drogę położyć bo na działkę muszą dojechać pod sam domek autem do tego ten bliżej nie sprecyzowany pomysł żeby zazielenić to co jest betonowe.Powiem tak ja sobie nie życzę żeby to z moich podatków na prywatę poszło.Park przy Szpitalu Wojewódzkim służy wyłącznie szpitalowi Pan kierownik powinien zebrać swoich pracowników i w czynię społecznym zrewitalizowac jeśli mu się nie podoba.Projekty obywatelskie powinny uwzględniać dobro i korzyść znacznej liczby mieszkańców a nie 30 ludzi którzy chcą bo chcą.Taki projekt to mocy być toalety przy cmentarzu ,gdzie chodzi nas bardzo dużo cały rok a za przeproszeniem nie ma gdzie się załatwić czy remont osiedlowego domu kultury wraz z wyposażeniem tak żeby dzieci i młodzież miała gdzie spędzić czas poza domem może jeszcze lepszy monitoring na dużych parkingach albo oznaczenie na ścieżkach rowerowych komu one mają służyć , bo piesi notorycznie zajmują cała ścieżkę rowerową i złoszczą się kiedy ktoś na nich dzwoni. Tym co chcą z projektów obywatelskich coś dla siebie przytulić warto przypomnieć że od prezentów jest taki gość z brodą i wąsami w czerwonym ubranku i przychodzi do grzecznych dzieci w wigilię.

Z daleka od drzew z

Z daleka od drzew z psychiatryka

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Biznes

W tym roku przypada już osiemnasta edycja Festiwalu Smaku w Grucznie koło Świecia. Organizator podał datę festiwalu i cennik stoisk dla wystawców.

Wiadomości

- Po ponad pół godziny czekania pojechałem z dzieckiem do Chełmna - mówi Czytelnik. - Panie w rejestracji nie potrafiły powiedzieć, dlaczego lekarz, który...

Biznes

Gmina wyłoniła w przetargu firmę, która dokończy budynek z przeznaczeniem na cele gastronomiczne i administracyjne w Ośrodku Wypoczynkowym Deczno.

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Wiadomości

Policjanci z komendy w Świeciu zwracają się z prośbą o pomoc w identyfikacji osób przedstawionych na zdjęciach oraz na nagraniu z monitoringu.

Wiadomości

Skrajną nieodpowiedzialnością i brakiem wyobraźni wykazał się 44-latek, który pomimo opuszczonych zapór oraz czerwonego sygnału nadawanego przez sygnalizator, wszedł na przejazd kolejowy i przeszedł...

Reklama
Reklama

Wiadomości

Jak wypadły matury w powiecie świeckim? Z egzaminem najlepiej poradzili sobie abiturienci I LO w Świeciu. Jak co roku, najwięcej maturzystów poległo na matematyce....

Wiadomości

Na odcinku drogi wojewódzkiej na trasie Świecie-Tuchola pojawiła się masa wybrzuszeń. Może nie byłoby to takie dziwne, gdyby nie fakt, że niedawno był on...

Sport

Katarzyna Wenerska znalazła się w ścisłej kadrze reprezentacji Polski siatkarek na zbliżający się turniej w ramach Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Wiadomości

Miłośniczka historii, przy pomocy wykrywacza metali, znalazła zakopaną w lesie skórzaną kaburę, a w niej pistolet i dwa magazynki z amunicją. Kobieta powiadomiła policję.

Wiadomości

W ubiegłym roku 74 osoby z powiatu świeckiego miały dochody powyżej 1 mln zł. W każdej gminie był przynajmniej jeden milioner. W czołówce, jak...

Wiadomości

Strażacy i policjanci ewakuowali w środę harcerzy z trzech obozów. W sumie 273 osoby spędziły noc w bezpieczniejszym miejscu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Wiadomości

W ubiegłym roku 74 osoby z powiatu świeckiego miały dochody powyżej 1 mln zł. W każdej gminie był przynajmniej jeden milioner. W czołówce, jak...

Wiadomości

W miniony piątek Duży Rynek w Świeciu znowu będzie rozbrzmiewał muzyką. Na scenie pojawiły się zespoły z Turcji, Meksyku, Ukrainy i Polski. Gwiazdą wieczoru...

Wiadomości

Pod koniec lipca powinien zakończyć się remont drogi powiatowej w Terespolu (gmina Świecie).

Wiadomości

Blisko 80 zawodników stanęło na linii startu "Bukowieckiej dziesiątki". Jeszcze więcej zawodników rywalizowało w czterech biegach przewidzianych dla dzieci i młodzieży.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo