Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Co z kolędami w powiecie świeckim? Będą czy nie? Skąpa informacja diecezji

Koronawirus wprowadził zamieszanie w wielu dziedzinach życia, w tym również religijnego. Jednym z tego przejawów są kolędy, odbywające się dotąd tradycyjnie na przełomie grudnia i stycznia.

Udostępnij
koleda-2

REKLAMA
Diecezje w Polsce podejmują różne decyzje w sprawie wizyt duszpasterskich. W diecezji gdańskiej odwołano kolędę 2020/21 z powodu zagrożenia Covid-19. Poproszono wiernych o wręczanie datków w kopertach podczas niedzielnych mszy.  

Tradycyjnych kolęd nie będzie też w archidiecezjach katowickiej i poznańskiej. Metropolita poznański zaapelował, aby zamiast tego księża zapraszali wiernych w mniejszych grupach do kościoła na wieczorną mszę.

Na początku grudnia komunikat w sprawie kolęd wydała Kuria Diecezji Bydgoskiej.
REKLAMA

Reklama
Reklama

- O wizycie duszpasterskiej w parafiach diecezji będą decydować sami proboszczowie, kierując się sytuacją w ich parafii, mając na względzie przede wszystkim obowiązujące obostrzenia sanitarne – informuje ks. Grzegorz Nowak, kanclerz kurii.

Co zdecyduje diecezja pelplińska, w skład której wchodzi również powiat świecki? To pytanie zadają sobie nie tylko wierni, ale również sami proboszczowie.

- Wierzę, że diecezja podejmie najwłaściwszą decyzję. Myślę jednak, że powinna to zrobić, jak najszybciej, bo czas nagli – mówi nieoficjalnie proboszcz jednej z parafii w powiecie świeckim.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Proboszczowie przyznają, że próbują dowiedzieć się czegoś w kurii, ale bezskutecznie. Spróbował i portal Extra Świecie, ale również nie dostaliśmy konkretnej odpowiedzi.

- Nie ma jeszcze żadnych decyzji w tym temacie – informuje lakonicznie ks. Ireneusz Smagliński, rzecznik biskupa pelplińskiego.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że komunikatu w sprawie kolędy w diecezji pelplińskiej należy spodziewać się w przyszłym tygodniu.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA


Udostępnij
41 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Many,many,many-..,give many..

Many,many,many-..,give many……………..

No koniecznie muszą być bo

No koniecznie muszą być bo jak nie to 2021 r w Kościele A.Boboli już całkiem będzie na mszach cimno a tak bynajmniej tylko w dzień oszczędza proboszcz niech odłączy prąd z plebani

W tym trudnym czasie powinni

W tym trudnym czasie powinni odpuscić sobie z kolendami, tym bardziej że często przychodzą obcy księża nie znający ludzi ani ludzie jedo . Tylko po kasę chodzą

Popularne w zeszłym roku było

Popularne w zeszłym roku było do koperty wsadzanie kartki z napisem nic nie dostaniesz nietoperzu fałszywy xd mina przy otwarciu bezcenna

Reklama

Jak im tak bardzo potrzebna

Jak im tak bardzo potrzebna taca to niech się zgłoszą na kelnerów.

Od domnie mogą przyjąć kopa w

Od domnie mogą przyjąć kopa w dupe ministrantom to mogę coś sypnąć .największe darmozjady w naszym kraju tokler i oszuści 

Błyskawice na drzwi lewactwo

Błyskawice na drzwi lewactwo i po kłopocie

Ciekawe, czy osoby pszące te

Ciekawe, czy osoby pszące te komentaze obchodzą Święta Bożego Narodzenia, czy chrzciły dzieci, przyjmowały komunię brały ślub w kosciele, były na katolickich pogrzebach?

Lewactwo nie śpi…………….. 

Reklama

Nigdy przecież nie było

Nigdy przecież nie było obowiązkowe wpuszczanie księdza do domu. To od nas zależy. To są po prostu tzw. Zabobony. 

Bóg Honor Ojczyzna. Semper

Bóg Honor Ojczyzna. Semper Fidelis.

Oto odpowiedź prostacy!

No i sprawa się  rypła 

No i sprawa się  rypła  okazuje  się  że  czrni  chodzili tylko  po kasę  a teraz  plebs  ma kasę  dostarczyć  do kościoła ja pi……dole

Wizyty księdza nie będzie ale

Wizyty księdza nie będzie ale kopertę należy zostawić po mszy świętej. To po co ta wizyta w domach

Reklama

Kochani parafianie, nie mogę

Kochani parafianie, nie mogę was  w tym roku odwiedzić za kopertki, ale byłoby miło jak byście odwiedzili mnie z kopertkami. Co by czasu nie tracić indywidualnie sprawę załatwimy w kościółku.

Wierzę, że diecezja podejmie najwłaściwszą decyzję. Myślę jednak, że powinna to zrobić, jak najszybciej, bo czas nagli……

 Ksiądz nie wie że co nagle to po diable? Chyba że diler czeka na wpłatę za nowe auto.

Większość  księży  może

Większość  księży  może liczyć tylko na skromną pensję nauczyciela jeśli uczą w szkole. A więc niewiele

Kartonowe czeki w koperte

Kartonowe czeki w koperte

Jeśli chcesz by ksiądz był

Jeśli chcesz by ksiądz był dla swoich owieczek, to wystarczy zerwać ze stolicą apostolską. Co się martwić o wieży emerytura wpłacono z rządu Rzeczypospolitej a kasę za zbierają to na nowe iPhony samochody mieszkania dla swoich dzieci pokazali że w kościołach jest ciemno i zimno to jest tylko zagrabie pod ludzi.

Skoro księża tyle zarabiają

Skoro księża tyle zarabiają to dlaczego seminaria świecą pustkami? 

Bozi trza dać 

Bozi trza dać 

Proszę księdza ! Oddaj moje

Proszę księdza ! Oddaj moje majtki zostały na pleba…

Uważaj bo wpuszcze tego

Uważaj bo wpuszcze tego spasionego nietoperza z boboli temu panu głód nie grozi.. 

Brak słowy, co się dzieje z

Brak słowy, co się dzieje z ludźmi, z nami, co to jest za złość? Wykonczymy się sami! Jeszcze trochę i będziemy na siebie szczekać, a przy okazji wołanie o koperty z pieniędzmi jest prostackie, a seminaria to ponoć uczelnie wyzsze gdzie uczą księży takiej ekonomi? Moje dzieci wyjechały za pracą do Holandii i tam ciężko pracują, może by tak księża też się pofatygowali !?!?!?

Przykro mi, ale wielu z was

Przykro mi, ale wielu z was nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji nie przyjmowania kolędy lub dawania kasy w kopercie. Oni to sobie wszyściutko zapisują w swoich księgach. Mają tam wszystko. Przyjdzie taki dzień, że trzeba będzie pogrzeb zrobić albo ochrzcić dziecko bez ślubu i wtedy odmówią lub na pogrzebie wstydu narobią, że kolęd nie przyjmował. Niestety. 

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Dziś rano na ulicy Cukrowników w Świeciu doszło do tragicznego w skutkach potrącenia.

Wiadomości

Osiem lat trwały poszukiwania mieszkańca Świecia, za którym wystawiono czerwoną notę Interpolu - międzynarodowy list gończy. W końcu wpadł za oceanem.

Historia

Na cmentarzu menonicko-ewangelickim w Przechówku trwają prace porządkowe, remontowe i konserwatorskie. Ich zwieńczeniem ma być ustawienie tablicy opisującej historię nekropolii i ludzi, którzy mieszkali...

Wiadomości

Jak już informowaliśmy, w poniedziałek popołudniu niedaleko Świecia zderzyły się samochód osobowy i traktor. Policja podała ustalenia na temat okoliczności zdarzenia.

Wiadomości

Dramatyczny finał rodzinnej kłótni. Do szpitala trafiła kobieta ugodzona nożem przez syna.

Wiadomości

Nowymi zastępcami burmistrza Świecia zostali Marta Karolczak i Sławomir Siemaszko. Jak wygląda podział ich kompetencji?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Mł. asp. Marcin Ignatowski, policjant ruchu drogowego, w dniu wolnym od służby robił zakupy w markecie w Świeciu. Przy okazji zatrzymał sprawcę kradzieży.

Wiadomości

Mowa oczywiście o "Świeckim szturmie". Sam dystans 7 km nie jest wielkim wyzwaniem dla doświadczonych biegaczy. Znacznie istotniejsze jest to, z czym będą musieli...

Wiadomości

Na Świeckim Pikniku Motoryzacyjnym będzie można obejrzeć zarówno klasyki, jak i współczesne auta. Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie przygotowano z tej okazji.