Projekt "W poszukiwaniu zaginionych smaków" jest swego rodzaju kontynuacją działań rozpoczętych w ubiegłym roku przez Badaczy historii. W 2019 roku dokumentowano historię i kulturę najbliższych okolic z pomocą Marcela Woźniaka, biografa Leopolda Tyrmanda.
W tym roku uczniowie z Lipinek, przy wsparciu rodziców i przyjaciół, postanowili skupić się na kuchni regionalnej. Aby zachować literacki charakter działań zaproszono do wspólnego gotowania znanych polskich pisarzy, którzy mieli spróbować swoich sił w zupełnie nowej roli.
Jako pierwsza w miniony poniedziałek w Lipinkach pojawiła się Sylwia Chutnik, pisarka, kulturoznawczyni, przewodniczka miejska. Jej pisarstwo mocno jest zakorzenione w teoriach feministycznych i koncepcjach płci kulturowej. Oprócz zajmowania się literaturą, Chutnik trenuje też boks, a także kieruje fundacją MaMa.
Te niezwykle kulinarno-literackie zajęcia są pretekstem do odkrywania na nowo potraw, które nierzadko jeszcze kilkadziesiąt lat temu gościły na stołach mieszkańców gminy Warlubie, a dziś są niedoceniane lub niewiele osób je zna i pamięta.
W czasie projektu młodzi kucharze postanowili poszukać nie tylko starych przepisów na potrawy, ale także ciekawych historii i anegdot z nimi związanych.
W poniedziałek wspólnie z pisarką z Warszawy na nowo uczestnicy projektu odkrywali smak gapsiego rosołu i krucholców.
Natomiast w najbliższy piątek kucharski fartuch założy Robert Małeckim, pisarzem kryminałów i laureat wielu literackich nagród. A już na początku sierpnia przyjedzie królowa kryminałów Katarzyna Bonda.
18 września odbędzie się uroczyste zakończenie projektu w Wiejskim Domu Kultury. W czasie jego trwania mieszkańcy wsi zobaczą nie tylko relację z działań realizowanych przez uczniów szkoły w Lipinkach, ale też będą mieli okazję spróbować odkrytych na nowo potraw.
Działania prowadzone w Lipinkach objęte są patronatem portalu Extra Świecie.
a.bartniak@extraswiecie.pl
Nie znam
Nie znam
Oczywiście,że czytam.
Oczywiście,że czytam. Telefoniczne, różnych autorów, ale tej autorki nie znam.