Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Czy budynki mieszkalne należące do miasta mają szanse na nowe elewacje?

W starej części miasta nie brakuje kamienic, które aż proszą się o remont. Ile z tych budynków należących do gminy Świecie ma szansę na zmianę wyglądu w tym roku?

Udostępnij
zgm-kamienica

REKLAMA

Z pewnością nie brakuje osób mieszkających w kamienicach w starej części Świecia, które z zazdrością przyglądają się docieplaniu kamienicy przy Małym Rynku i zastanawiają się, czy ich budynki też się tego doczekają.

Reklama
Reklama

Tamtejsi lokatorzy dość długo zabiegali o tę inwestycję, ważną dla nich nie tyle ze względów estetycznych, co praktycznych. Dzięki warstwie styropianu w budynku będzie cieplej, co powinno przełożyć się na rachunki za ogrzewanie.
REKLAMA

Ile jeszcze kamienic, w których przynajmniej częściowy udział ma gmina Świecie, doczeka się w tym roku zmiany wyglądu?

Reklama
Reklama

- W tej chwili ze względu na niestabilną sytuację na rynku materiałów budowlanych oraz usług, trudno o pewną odpowiedź - mówi Paweł Bednarski, prezes Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Świeciu. - Sądzę, że w grę wchodzą 3-4 budynki i będą to raczej mniej efektowne docieplenia lub gruntowne remonty ścian od podwórek, a nie od frontów.
REKLAMA

Dlaczego kompleksowe remonty, uwzględniające także fronty starych budynków, są takim problemem?

Reklama
Reklama

- Postawa konserwatora zabytków jest bardzo stanowcza - zaznacza Paweł Bednarski. - Zobowiązuje do zachowania wszystkich detali architektonicznych. To z kolei znacząco podnosi koszty do poziomu, który dla nas jest zazwyczaj nieosiągalny. Nie pozostaje wiec nam nic innego, jak zajmować się częściami, które dla konserwatora nie są już tak istotne - argumentuje prezes ZGM.

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (20)

  1. Tola

    23 stycznia 2022 16:49

    Tego niby „prezesa” ZGM już

    Tego niby „prezesa” ZGM już czas zmienić!!!

  2. Xxxx

    23 stycznia 2022 17:30

    To jest kierownik z tych a co

    To jest kierownik z tych a co ja mogę. Postaraj się

  3. Darek

    23 stycznia 2022 17:39

    Czy to prawda, że twn

    Czy to prawda, że twn kierownik ZGM-u jest krewnym, czy powinowatym Pogody ?  Pytam tych co dobrze znają układy w Świeciu.  Ja tu mieszkam od niedawna i co rusz w pracy słyszę kto jest kogo krewniakiem, kochanką, albo nieślubnym dzieckiem. Co za miasto. 

    • Anonim

      23 stycznia 2022 18:45

      Ktos cie zmusza do mieszkania

      Ktos cie zmusza do mieszkania w Swieciu?

    • Ona

      23 stycznia 2022 19:09

      Mała Sycylia hahahaha 

      Mała Sycylia hahahaha 

  4. Perelka

    23 stycznia 2022 17:49

    Prezes ZGM nic się nie da z

    Prezes ZGM nic się nie da z nim załatwić dawno powinni go zmienić liczyć można tylko na samego siebie czynsze podnoszą a nic nie robią gdzie te pieniadze 

  5. Swieciek

    23 stycznia 2022 17:59

    Już dawno w zgmach powinny

    Już dawno w zgmach powinny być zmiany,nic się nie dzieję . Ten sam człowiek z władzy poprzedniego burmistrza.

    • Igła

      23 stycznia 2022 20:37

      Popieram zmiana powinna być

      Popieram zmiana powinna być .Układy z wykonawcami remontów to dziwny układ.. Niby wykonany ale jak i gdzie…..chyba na papierze.

  6. Yogi

    23 stycznia 2022 18:38

    Komu źle się mieszka w

    Komu źle się mieszka w budynku ZGM niech sobie kupi lokal w jakimś nowym apartamentowcu 

  7. Porada

    23 stycznia 2022 18:51

    Polecam się przejechać do

    Polecam się przejechać do Gdańska i zobaczyć stare Miasto. Stare budynki są odnowione i pięknie to wygląda a w świeciu jeden zrobiony 2 kolejne nie, potem zrobiony i znów nie zrobiny na co są te pieniądze? Dla Pana prezesa??? 

    • Adg

      23 stycznia 2022 20:06

      Pamiętaj, że nie wszystkimi

      Pamiętaj, że nie wszystkimi budynkami administruje zgm. Są też budynki w prywatnych rękach. 

  8. Świeciak

    23 stycznia 2022 19:27

    ZGM postkomunistyczny relikt

    ZGM postkomunistyczny relikt bez perspektyw na nowoczesność.Stan technicznych i wizualny starego miasta to dramat.

    • Anonim

      24 stycznia 2022 09:09

      tak,stan niektotych budynkow

      tak,stan niektotych budynkow jest fatalny,np.na Sadowej i nie tylko…tynki sie sypia,zielsko, smieci,psie ochody na wielu ulicach tej czesci miasta,ze strach chodzic chodnikami…z tymi problemami tez nie radza sobie sluzby miejskie.

  9. Rafall

    23 stycznia 2022 19:36

    Mieszkania dla biedakow

    Mieszkania dla biedakow

    • Kasa

      23 stycznia 2022 21:18

      Bo nie mają kredytów na

      Bo nie mają kredytów na piękne lokale,czy dlatego biedaki???

      • Ajtek

        24 stycznia 2022 20:20

        Ale na auta mają cwaniaczki i

        Ale na auta mają cwaniaczki i w środku chałupy odjebane !! Najlepiej wyżebrać chatę z gminy !!!

        • Anonim

          24 stycznia 2022 21:05

          Ajtek nikt nie żebrał,takie

          Ajtek nikt nie żebrał,takie czasy były ludzie uczciwie płacą ,remontują,utrzymują swoje mieszkania,

  10. Mieszkaniec

    24 stycznia 2022 00:57

    Najpierw niech niektórzy

    Najpierw niech niektórzy ludzie zaczną płacić za czynsz, wodę, śmieci!!! Za nich inni mieszkańcy muszą płacić. A potem Ci co nie płacą narzekają i piszą komentarze, że nie ma remontu. Skąd brać kasę jak niektórzy nie opłacają co powinni, ale to już taka mentalność.

  11. Wojtek

    24 stycznia 2022 00:59

    W ZGM mieszkają ludzie którzy

    W ZGM mieszkają ludzie którzy za nic nie płacą. W spółdzielni to zjawisko jest marginalne. W ZGM to już praktyka żyć na koszt innych.

  12. Kity

    24 stycznia 2022 01:43

    Termoizolacja jest sesowna

    Termoizolacja jest sesowna tylko i wyłącznie w zamkniętej w całości bryle,  prezes który dociepla ścianę od podwórka to amator i nieudacznik. Taki „znawca” powinien dostać robotę na taśmie w ZUKu przy sortowaniu odpadów ,skoro już tak mu zależy na państwowej posadzie. A konserwator zabytków to kolejna instytucja do zamknięcia. Prezes bez jaj i tyle w temacie.