REKLAMA
Zawodowe rodziny zastępcze są bardzo ważnym ogniwem w zapewnianiu dzieciom opieki i poczucia bezpieczeństwa. Umiejętność opiekowania się dziećmi może stać się zawodem, którego podstawą jest pomoc tym najbardziej potrzebującym. W powiecie świeckim funkcjonuje 9 zawodowych form rodzinnej pieczy, takie jak rodzinny dom dziecka, rodziny zastępcze pełniące funkcję pogotowia rodzinnego, zawodowe rodziny zastępcze oraz specjalistyczne rodziny zastępcze.
Jeśli uważasz, że masz predyspozycje do opieki nad dziećmi, warunki mieszkaniowe oraz twój stan zdrowia pozwala ci na bycie rodzicem zastępczym, skontaktuj się z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu przy ul. Wojska Polskiego 195A, tel. 52 56 83 200.
REKLAMA
Co to jest piecza zastępcza?
Piecza zastępcza jest sprawowana wówczas, gdy brak jest możliwości zapewnienia dziecku opieki i wychowania przez rodziców naturalnych. Umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej następuje na podstawie orzeczenia sądu albo w przypadku doprowadzenia przez policję lub Straż Graniczną.
Kto może stworzyć rodzinę zastępczą?
Rodzinę zastępczą lub rodzinny dom dziecka mogą utworzyć małżonkowie lub osoba, która nie pozostaje w związku małżeńskim.
Osoba, która ma zamiar pełnić funkcję rodziny zastępczej, powinna także spełnić takie wymagania jak:
1) dawać rękojmię należytego sprawowania pieczy zastępczej;
2) nie być pozbawioną władzy rodzicielskiej, oraz nie być we władzy rodzicielskiej ograniczoną ani zawieszoną;
REKLAMA
3) wypełniać obowiązek alimentacyjny - w przypadku gdy taki obowiązek wynika z tytułu egzekucyjnego;
4) mieć pełną zdolność do czynności prawnych;
5) być zdolną do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem, co zostało potwierdzone:
a) zaświadczeniem lekarskim o stanie zdrowia wystawionym przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, oraz
b) opinią o posiadaniu predyspozycji i motywacji do pełnienia funkcji rodziny zastępczej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka wystawioną przez psychologa,
6) przebywać na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
REKLAMA
7) zapewnić odpowiednie warunki bytowe i mieszkaniowe umożliwiające dziecku zaspokajanie jego indywidualnych potrzeb, w tym:
a) rozwoju emocjonalnego, fizycznego i społecznego,
b) właściwej edukacji i rozwoju zainteresowań,
c) wypoczynku i organizacji czasu wolnego.
8) pełnienie funkcji rodziny zastępczej niezawodowej lub zawodowej oraz prowadzenie rodzinnego domu dziecka może być powierzone osobom, które nie były skazane prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo.
9) w przypadku rodziny zastępczej niezawodowej co najmniej jedna osoba tworząca tę rodzinę musi posiadać stałe źródło dochodów.
REKLAMA
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu, jako organizator rodzinnej pieczy zastępczej na terenie powiatu świeckiego, prowadzi proces kwalifikacyjny na rodziców zastępczych.
Osoby, które chcą uzyskać dodatkowe informacje, proszone są o kontakt z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu.
Komentarze (0)