Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Czy ktoś reagował, gdy pod Świeciem powstawało nielegalne wysypisko śmieci?

Czy naprawdę żaden z urzędów nie zareagował na informacje o tym, że do Wielkiego Konopatu zwożone są ogromne ilości śmieci? Okazuje się, że właściciele firmy działającej na terenie inwestycyjnym Vistula Park I wykazali się wyjątkowym tupetem.

Udostępnij
smieci-vistula-2

REKLAMA

Nie brakuje głosów, że część winy za to, że dziś gmina Świecie zmuszona jest wydać ogromną sumę na pozbycie się niechcianych śmieci, ponosi powiat.

Dlaczego? Bo zgodę na tego typu działalność, jaką prowadziła Syla Recykling, wydaje starosta, a stosowne kontrole przeprowadzają inspektorzy ochrony środowiska starostwa, a nie urzędu miejskiego. Dlaczego więc nie zareagowali na to, co się działo na terenie inwestycyjnym Vistula Park w Wielkim Konopacie pod Świeciem? Rzecz w tym, że zareagowali.

- Kontrola przeprowadzona w 2019 r. nie wykazała żadnych poważniejszych uchybień - podkreśla Józef Gawrych, kierownik wydziału ochrony środowiska Starostwa Powiatowego w Świeciu. - Firma dysponowała wtedy pozwoleniem wyłącznie na zbiórkę złomu i tym się zajmowała.
REKLAMA

W marcu 2020 r. decyzja starosty dotycząca działalności Syla Recykling na Vistuli Park I straciła moc. Firma powinna była wystąpić o nową. W międzyczasie zmieniły się przepisy nakładające na prowadzących tego typu działalność konieczność wpłaty wadium, będącego swego rodzaju zabezpieczeniem na wypadek stwierdzenia nieprawidłowości. To nie przypadek, że właśnie firmy zajmujące się recyklingiem obciążono dodatkowymi kosztami.

Jako pierwszy, że coś jest nie tak, zareagował Urząd Miejski w Świeciu, do którego należy teren inwestycyjny Vistula Park I.

- W grudniu otrzymaliśmy informację z urzędu miejskiego, że Syla Recykling dalej prowadzi działalność związaną ze zbiórką surowców wtórnych - wyjaśnia Gawrych. - Już 12 stycznia tego roku, wspólnie z gminą, przeprowadziliśmy kontrolę. Nowi udziałowcy spółki wyjaśniali, że poprzedni właściciel złożył w terminie stosowne dokumenty i dysponują zgodą na kontynuowanie działalności w rozszerzonym zakresie. W dniu kontroli na placu znajdowało się nie więcej niż 600 ton, odpowiednio posegregowanych surowców wtórnych. Wyglądało to dość porządnie, chociaż wiedzieliśmy, że odbywa się to bezprawnie - zaznacza kierownik.
REKLAMA

I właśnie dlatego firma została zobowiązana do zakończenia działalności, do czasu uzyskania wymaganej decyzji. Na uprzątnięcie terenu dano jej miesiąc. O sprawie powiadomiono też policję i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.

W tym czasie z placu miało zniknąć wspomniane 600 ton surowców wtórnych. Udziałowcy wykazywali nawet chęć polubownego rozwiązania problemu. Nic nie wskazywało na to, co wydarzyło się w ciągu kolejnych czterech tygodni.

Zamiast wywozić odpady, zaczęto je niezwykle intensywnie zwozić. Aby nie wzbudzić zainteresowania sąsiadujących firm lub któregoś z urzędów, wszystko odbywało się nocą. Z kolei wysoki metalowy płot uniemożliwiał zauważenie tego, że plac sukcesywnie jest zapełniany.

Zgodnie z zapowiedzią, po miesiącu kontrolerzy ponownie zjawili się w firmie Syla Recykling.
REKLAMA

- To, co zobaczyliśmy 15 lutego wprawiło nas w osłupienie - przyznaje Józef Gawrych. - Wprost nie mogliśmy uwierzyć w to, co widzimy. Nie spotkaliśmy też więcej żadnego z udziałowców firmy. Reprezentował ich prawnik. W tej sytuacji mogliśmy już niewiele zrobić jako powiat, który przypominam, nie ma możliwości nakładania kar. Na tym etapie sprawa w zasadzie już nas nie dotyczyła.

Na nielegalnym składowisku zgromadzono około 20 tys. ton odpadów: papieru, szkła, plastiku, szmat. Pomijając panujący smród, stało sie ono siedliskiem karaluchów, much, myszy i szczurów, które zaczęły przedostawać się na tereny sąsiednich firm.

Dlaczego więc gmina Świecie wzięła na siebie koszty uprzątnięcia całego bałaganu, skoro nie miała wpływu na to, co jest tam składowane?
REKLAMA

- Nie chceliśmy doprowadzić do sytuacji, w której przedsiębiorcy z Vistuli Park zaczną występować z roszczeniami finansowymi wobec gminy spowodowanymi np. zamknięciem ich firm z przyczyn epidemicznych - argumentuje burmistrz Krzysztof Kułakowski.

Radni wyrazili zgodę na zmianę w tegorocznym budżecie gminy, aby pokryć koszty uporania się z odpadami. Gmina ogłosi przetarg na ich wywóz i utylizację. Szacuje się, ze może to kosztować 10-12 mln zł. 

Sprawą nielegalnego składowiska zajmują się prokuratura, policja i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (64)

 1. Ja on

  23 września 2021 18:40

  Ktoś dostał z urzędników w

  Ktoś dostał z urzędników w łapę i tyle, a My wszyscy teraz za to zapłacimy

 2. hm

  23 września 2021 18:48

  Czyli gmina bezprawnie usuwa

  Czyli gmina bezprawnie usuwa czyjes odpady. Czyli mozna posadzic wladze gminy za niegospodarnosc i dzialanie bezprawne?

  • Einstein

   23 września 2021 19:00

   Jeśli coś jest składowane

   Jeśli coś jest składowane bezprawnie to jak to można usunąc bezprawnie co? Jak ktos podłozy bezprawnie bombę pod twój dom i ty ją usuniesz nie pytając tego co podłozył o pozwolenie to będziesz działał bezprawnie? Twoja logika poraża Einsteinie.

 3. Janusz

  23 września 2021 18:49

  Gdzie był WiOŚ?od tego roku

  Gdzie był WiOŚ?od tego roku wszystkie  odpady  musza być zgloszone .i posiadać.BDO I KARTE ODPADÓW. w celu transportu.

 4. Zonk

  23 września 2021 18:55

  Czy to jest to składowisko co

  Czy to jest to składowisko co się paliło jakiś czas temu?

 5. Aha

  23 września 2021 19:01

  A to już wiem dlaczego

  A to już wiem dlaczego Woźniak tak cicho siedział qw tej sprawie i reszta radnych opozyucji. Bo to starostwo dało d…y 🙂 Gdyby nie dostali cynku z urzędu miasta że coś jest nie tak pewnie nadal by sie nie skapnęli.

  • Mieszko

   23 września 2021 19:10

   O to, to. Coś w tym jest.

   O to, to. Coś w tym jest. Kolejny raz jak coś by mozna złego powiedzieć na starostwo to siedzi cicho lub się nie pojawią na sesji, a na mieście wiesza psy za każdym razem. 

  • Anonim

   24 września 2021 13:34

   przeciez p.Studzinska

   przeciez p.Studzinska starosta wyksztalcona prawnik zawsze postepuje zgodnie z prawem…tak bylo ze szpitalem i z wysypiskiem rowniez…ps.tez uwazam urzedy powiatowe za zbedne,przywrocic jeszcze czesc zadan do gmin tak jak np.wydz.komunikacji,czesc zadan do urzedow miast,zeby bylo wiadomo,kto odpowiada za wszystko,miedzy innymi za wszelkie pozwolenia…a starostwa do likwidacji,a ich utrzymanie pochlania wiecej pieniedzy niz inwestycje w powiatach…bo w tym przeurzedniczonym kraju coraz wiecej darmozjadow nic nie wytwarzajacych oprocz stosow papierow…

 6. Sasiad

  23 września 2021 19:09

  Stasiu wszystkich wykiwał

  Stasiu wszystkich wykiwał bałwanów,  hahaha

  • 123

   23 września 2021 20:41

   I w tym Ciebie balwanie….

   I w tym Ciebie balwanie…. bo to z twoich podatków m.in.bedzie usuwane i dotyczy Twojego miasta i gminy. A że się z tego jeszcze cieszysz to jesteś przypadkiem klinicznym. 

  • Anonim

   24 września 2021 08:13

   No i teraz Stasiu będzie się

   No i teraz Stasiu będzie się chował, jak pospolity przestępca 

 7. On

  23 września 2021 19:11

  Przecież już był problem z tą

  Przecież już był problem z tą niby firmą na Głogówku i nikt o tym nie wiedział. Ani starostwo ani urząd miejski? Śmiechu warte. Teraz to bajeczki wciskać ludziom. Przecież tam był pożar tak jak na Głogówku i też tego nikt nie wziął pod uwagę. W łapę dostali i cisza…

  • Mieszko

   23 września 2021 19:16

   Już podzieliłeś się swoją

   Już podzieliłeś się swoją wiedzą na ten temat z policja i prokuratorem, aby złapać i ukarac winnych, czy tylko obrażasz innych żeby polechtac swoje małe ego?

   • On

    23 września 2021 19:26

    O racja Twoje ego ruszone

    O racja Twoje ego ruszone widzę Panie psycholog.

 8. Młody

  23 września 2021 19:22

  No proszę Syla Recyling.

  No proszę Syla Recyling. Miliony wyłudzone na vacie, a teraz to. 

 9. Pan Adam

  23 września 2021 19:25

  Na temat rzekomo bardzo

  Na temat rzekomo bardzo drogich toalet za 100 tysięcy radny Woźniak lamentował chyba ze dwa miesiące. A gdy chodzi o 11 milionów złotych to go nie ma. Jak to możliwe, że nie pojawił się na tak ważnej sesji rady miejskiej??? Co było dla niego ważniejsze w tym czasie?? Nie mogę tego pojąć ale nie zdziwię sie jak za jakiś czas ogłosi że on nie popiera takiego wydatku i wogóle jest przeciwny  

 10. Wieslaw

  23 września 2021 19:39

  Skoro wiadomo że to firma

  Skoro wiadomo że to firma syla to jest jakiś właściciel, są aktywa. Na początek zająć właścicielowi majątek a za gościem puścić list gończy. To jest przecież działanie na szkodę na wielka skalę. Kilka paragrafów by się znalazło. Z każdym dniem pozwala mu się kombinować i mataczyć 

  • Czytelnik

   23 września 2021 20:08

   Firma Syla a firma Syla

   Firma Syla a firma Syla Recykling to zupełnie inne firmy. Cwaniaczek przepisał firmę na pijaczków bez majątku. I nic nikomu nie zgłaszał a w tym czasie robił przekręty. 

 11. Śmieć

  23 września 2021 19:46

  Niech płacą włodarze miasta

  Niech płacą włodarze miasta ze swoich.

  Pewnie zarobili na tym wałku, ze Stachem wódkę będą pić. 

 12. ŚWIECIAK

  23 września 2021 19:57

  Niech się wypowiedzą

  Niech się wypowiedzą pracownicy co wylewali nocami z beczek do studzienek…. Kto wie może nawet świecące rzeczy… 

 13. Do Woźniak

  23 września 2021 20:24

  No Panie radny może jakaś

  No Panie radny może jakaś wypowiedz w temacie bo wywołują ? Może reszta opozycji z Kuflem też się wypowie ?

  • Kombinator

   23 września 2021 23:06

   Nie tykaj Pana Adama świń z

   Nie tykaj Pana Adama świń z Tobą nie pasał!Radni opozycyjni nie są niczemu winni Nie rządzą nie decydują i nie odpowiadają.Jak się to zmieni to wtedy możesz się czepiać!

   • RONIN

    24 września 2021 11:51

    Skoro czepiamy się włodarzy,

    Skoro czepiamy się włodarzy, czepiajmy się też opozycji. W swoim składzie ma wizjonerów i szukających często dziury w całym. Tu niczego nie trzeba szukać tylko pomóc w rozwiązaniu problemu. Przykre ale prwada jest taka, że wpadka finansowa i śmieciowa może odbić się czkawką obecnie rządzącym. Proponuję by użyli wszystkich sposobów na jak najszybsze rozwiązanie kłopotów, wierzę, że Panowie prawnicy będą potrafili do minimum skarócić urzędowe terminy w rozpatrywaniu spraw.

    • kpt.Sowa

     24 września 2021 17:11

     Jedynym honorowym

     Jedynym honorowym rozwiązaniem jest podanie się do dymisji rządzących powiatem i gminą,zapłacenie z własnej kieszeni za powstałe szkody i nie kandydowanie ponownie.Res,ta to tylko puder na ropiejacym wrzodzie.

 14. XDD

  23 września 2021 20:47

  Teraz powstanie firma krzak „

  Teraz powstanie firma krzak „******* recykling” i wygra przetarg, a następnie przewiezie to do jakiejś wiochy obok zgarniając 12 mln i znikając. Ludzie sobie nawet nie wyobrażają jakie te przekręty robią na tym pieniądze.

 15. Anonim

  23 września 2021 20:52

  jaaasne. a w pożarze 2 lata

  jaaasne. a w pożarze 2 lata temu palił się złom hahah. Przecież już wtedy plac był zapełniony śmieciami. Robią wszystko żeby nikt nie poniósł odpowiedzialności.  Jeszcze niech sobie wypłacą solidne premie za te kontrole.

 16. On

  23 września 2021 20:53

  Jestem zdania…zresztą widzę

  Jestem zdania…zresztą widzę to, że karma jednak wraca prędzej czy później. Niech się teraz pocieszą, że swoim dzieciom gotują taki los.

  • Anonim

   24 września 2021 04:28

   Usłyszałeś coś o karmię i

   Usłyszałeś coś o karmię i teraz jak katarynka używasz ryja, śmiać mi się chce z takich oto „On”. Ptfu.

 17. Stanisław

  23 września 2021 20:56

  Jesteś geniuszem , oby w

  Jesteś geniuszem , oby w VegaS karta Ci sprzyjała , jesteś liga , 

  Bella ciao 🙂

 18. Tomcio ze Świecia

  23 września 2021 21:01

  Znowu podają ściemę przecież

  Znowu podają ściemę przecież to badziewie było już składowane o wiele wcześniej. 

  • Dawno temu

   24 września 2021 07:35

   Podczas pożaru w 2019 kolega

   Podczas pożaru w 2019 kolega z OSP miał kilka zdjęć, rozpoznałem na nich (on to potwierdził) odpady z produkcji dywaników samochodowych (sterta z tym ciulstwem leży od paru lat pod Lisewem za Wisłą, było już o tym w TV). Już wtedy zastanawiało mnie co one tam robiły na terenie firmy która zaczęła działalność z biznesplanem odzysku drutu z odpadów produkcyjnych „kombinatu” z bydgoskiej1. Zresztą sam biznesplan już mnie rozśmieszał bo, na tonę tego śmiecia, złomu dało może z 5kg.

 19. On

  23 września 2021 21:06

  Przecież taki nieudacznik jak

  Przecież taki nieudacznik jak Stachu to pewno słupem był. I dlatego cisza w temacie kogo będą ścigać starostwo? Telewizja tu swoje zrobi.

 20. Anonim88888

  23 września 2021 21:09

  Były właściciel syli.? Czyli

  Były właściciel syli.? Czyli właściciel Carmel club. Potem klaudek wziął bo trza było pomóc koledze w koncesji. Place club po nowej nazwie na starych właścicielach. Hehe. Długo nie pociągnie. Milionery świeckie myślą że robią szał w Świeciu.

 21. Tomcio ze Świecia

  23 września 2021 21:09

  Sprawdziłem. 28 październik

  Sprawdziłem. 28 październik 2019 roku pożar składowiska. Wtedy co się paliło. Łatwo sprawdzić po zdjęciach. Nawet extra świecie pisało największy pożar w powiecie. A teraz mamy 2021 więc przestańcie ściemniać. 

  • Piter

   23 września 2021 21:35

   Tak sprawdzałaś że  gowno

   Tak sprawdzałaś że  gowno sprawdziles. Wtedy paliło się w firmie Kwieciucha

   • ROPUCH

    24 września 2021 11:58

    Wmieszanie osoby Pana

    Wmieszanie osoby Pana „Kwieciucha” w ten bałagan jest nieuzasadnione, współpraca z nim przyniosła mi zadowolenie i tego się trzymam.

  • Piter

   23 września 2021 21:36

   Tak sprawdzałaś że  gowno

   Tak sprawdzałaś że  gowno sprawdziles. Wtedy paliło się w firmie Kwieciucha który też zajmuje się recyklinkiem na innej dzialce

 22. Haha

  23 września 2021 21:24

  Przecież na Głogówku też były

  Przecież na Głogówku też były pożary teraz stoi tam budynek niebieski bez użytku. Wtedy  brak pozwolenia na działalność… też jakieś substancje wylewane do ziemi. I po tym dzierżawa na Vistuli. 

 23. Mirek

  23 września 2021 21:34

  Stachu…no cóż….. miałeś

  Stachu…no cóż….. miałeś tupet…. baw się w USA. Szkoda ,że za nasze…. ale taki żywot,  „chcieliście wydymać Freda, teraz Fred, wydyma Was”, cytując klasyka. 

 24. Haha

  23 września 2021 21:42

  Ostatnio w USA był czyli w

  Ostatnio w USA był czyli w kiciu. Ale baw się tam zawsze wesoło.

 25. Yogi

  23 września 2021 21:52

  Przynajmniej na brak seksu

  Przynajmniej na brak seksu nie narzeka ha ha

 26. Haha

  23 września 2021 22:00

  Zobaczcie jak nam mydlą oczy.

  Zobaczcie jak nam mydlą oczy. Przecież takiego zaraz by zlikwidowali. A on jes słupem i w Carmelu sprzątaczem a ktoś  że Świecia steruje i z nas się śmieje. I teraz 12 miln znowu jakiś słup. Telewizja…chcemy być truci.  Tego już nie da się odwrócić. Jestem ciekaw ile przez to trucizny w powietrzu. Ja tego tak nie zostawię. 

 27. Szuper

  23 września 2021 22:21

  Świecik kierownik haha

  Świecik kierownik haha

 28. Haha

  23 września 2021 22:28

  A córka prezes

  A córka prezes

 29. Nie dla idiotów.

  24 września 2021 04:35

  Jak czytam te komentarze to

  Jak czytam te komentarze to dochodzę do wniosku ,że w Świeciu nie powinno być nigdy Media Expert.

  • Expert

   24 września 2021 07:22

   Raczej Media Markt

   Raczej Media Markt

 30. Gość

  24 września 2021 08:46

  Stachu zawsze znalazł jakiś

  Stachu zawsze znalazł jakiś debili na słupa hehe zabrał na imprezę albo dał pojeździć mercem a te się cieszyli .Potem przyszlo ze skarbówki bo osrani łazili hehe albo do Angli musieli uciekać 

 31. Wyborca

  24 września 2021 08:55

  Jeżeli radni i powiatowi z

  Jeżeli radni i powiatowi z burmistrzem i starostą osoby które dopuścili do straty tych milionów i nie odzyskają je przed wyborami to nie dostaną mojego głosu. Wzywam do tego wyborców

  • Anonim

   24 września 2021 14:07

   mojego tez nie,ale p

   mojego tez nie,ale p.Studzinska i p.Koszowski zapewniaja,ze w koncu po tej 5 letniej kadencji przejda na emeryture a p,Kulakowski pewnie zrobi wszystko,zeby zostac na druga bo gdzie tyle zarobi,jako w-f w szkole teraz najnizsza krajowa,a inni radni zostana znowu wybrani tak jak np.p.Kempinska mimo,ze oddala nasz szpital spolce prawa handlowego ze Szczecina,albo inni,ktorych interesuja tylko nieruchomosci a nie sprawy mieszkancow.

 32. TRYBUSZON

  24 września 2021 09:00

  Panie kierowniku Gawrych,

  Panie kierowniku Gawrych, proszę wyjaśnić, dlaczego mimo wygaśnięcia zgody Starosty firma dalej gromadziła śmieci, po zminie przepisów jaką kwotę wpłaciła firma lub czy wpłaciła wadium tytułem zabezpieczenia roszczeń w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości i kto bezpośrednio odpowiada za nadzór nad wydawanymi zgodami w starostwie i dba o ich kontrolę. Pewnie te informacje przydadzą się prowadzącym dochodzenie. Z Pana wypowiedzi wynika, że znane są starostwu personalia osób z którymi spotkaliście się w sprawie wygaśnięcia zgody, bo ponowne spotkanie było tylko z prawnikiem firmy. Cały ten problem śmirdzi gorzej niż ta sterta śmieci.

 33. Rencista

  24 września 2021 09:04

  Takie firmy co dbają o miasto

  Takie firmy co dbają o miasto i środowisko jak Mondi nie może tego spalić za symboliczną złotówę a nie za 11mln? 

  • ROPUCH

   24 września 2021 11:17

   O ile mam dobre informacje to

   O ile mam dobre informacje to takie spalenie może odbyć się w piecu cegielnianym, a takiego Mondi nie ma.

 34. Czytelnik

  24 września 2021 09:08

  dobrze jakby czasem urzędnicy

  dobrze jakby czasem urzędnicy ruszyli się z biura i wykonywali rzetelnie swoje obowiazki

 35. Jam

  24 września 2021 10:30

  Ewidentnie któż z urzędników

  Ewidentnie któż z urzędników zawinił i co nie ma tam władzy żeby znaleźć odpowiedzialnego!!! Wstyd!!!

 36. Lex

  24 września 2021 11:46

  Ewidentnie nie chcą złapać

  Ewidentnie nie chcą złapać Stacha bo w tym maczali ręce. Sprawa powinna trafić do TVN uwaga.  Tym bardziej że dbałość o środowisko jest teraz cenne a to są zniszczenia nieodwracalne.

 37. Raczka reke myje

  24 września 2021 14:31

  Jak dlugo zyje tak takiego

  Jak dlugo zyje tak takiego syfu w csw nie bylo, trawa nie skoszona, syf na chodnikach, wandalizm gdyz brak patroli na ulicach, dlugo by jeszcze wymieniac, wazne, zeby pogwizdac pod sadem, wystawic psie odchody pod kosciolem itp itd

 38. groszek

  24 września 2021 16:06

  na zdjęciach satelitarnych

  na zdjęciach satelitarnych widać, że w okolicac Vistuli są jakieś dwa duże zbiorniki wielkości małych jezior do których prowadzą betonowe płyty. Jeden przy obwodnicy, a drugi zaraz za drzewami Vistuli. Ciekawe kto i co tam się zlewa, wyrzuca.

  • HANS KLOC

   24 września 2021 19:15

   Kto i co niewiadomo, ale

   Kto i co niewiadomo, ale czasami nad tym miejscem, na niebie pojawiają się dziwne niebieskie i zielone, szybko wirujące światła. Chodzić też tam nie radzę, każdy, kto chciał sprawdzić, co tam się dzieje trafiał na smętnych panów w ciemnych garniturach i okularach przeciwsłonecznych, po bardziej dociekliwych ślad zaginął.

   • Anonim

    25 września 2021 13:34

    Hans, może tam byłeś, ale już

    Hans, może tam byłeś, ale już nie pamiętasz, bo faceci w czerni założyli swoje czarne okulary i błysneli ci w oczy swoim pierdołkiem do kasowania pamięci

 39. He

  24 września 2021 18:08

  Tylko Polak może być tak

  Tylko Polak może być tak głupi żeby na siebie śmieci zwozić. Zresztą to jakieś patałachy były.

 40. Stępień

  24 września 2021 18:13

  Roland i Świecik za kebaba

  Roland i Świecik za kebaba robili i się cieszyli jak szczerbaty na suchary 

 41. On

  24 września 2021 18:24

  No w końcu żółte papiery

  No w końcu żółte papiery razem ze Stachem mają. Ale urzędnicy nic nie widzieli i nic nie słyszeli. 

 42. Edward

  24 września 2021 18:25

  PAMIĘTAJCIE NA WYBORACH.

  PAMIĘTAJCIE NA WYBORACH.

 43. Uuu

  24 września 2021 20:49

  A idź do Stacha ma wszystko.

  A idź do Stacha ma wszystko. Nawet pewno fundacje ma…tylko trzeba popytać

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W pierwszym odcinku nowego programu "Bitwa o gości" pojawi się Osada Stara Rzeka.

Wiadomości

W środę po południu w Głogówku Królewskim zderzyły się samochód osobowy i dostawczy.

Wiadomości

Nastąpiła kolejna istotna zmiana w wyglądzie świeckiego zamku. Tym razem na zewnątrz. Zamontowano drewniany krużganek, który będzie prowadził do dwóch nowych wejść.

Wiadomości

Świecie dołączyło do grona miast, w których późną nocą nie kupimy alkoholu. Radni przyjęli uchwałę, która będzie dotyczyć nie tylko sklepów, ale także stacji...

Reklama