Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Czy ktoś reagował, gdy pod Świeciem powstawało nielegalne wysypisko śmieci?

Czy naprawdę żaden z urzędów nie zareagował na informacje o tym, że do Wielkiego Konopatu zwożone są ogromne ilości śmieci? Okazuje się, że właściciele firmy działającej na terenie inwestycyjnym Vistula Park I wykazali się wyjątkowym tupetem.

Udostępnij
smieci-vistula-2

REKLAMA

Nie brakuje głosów, że część winy za to, że dziś gmina Świecie zmuszona jest wydać ogromną sumę na pozbycie się niechcianych śmieci, ponosi powiat.

Reklama
Reklama

Dlaczego? Bo zgodę na tego typu działalność, jaką prowadziła Syla Recykling, wydaje starosta, a stosowne kontrole przeprowadzają inspektorzy ochrony środowiska starostwa, a nie urzędu miejskiego. Dlaczego więc nie zareagowali na to, co się działo na terenie inwestycyjnym Vistula Park w Wielkim Konopacie pod Świeciem? Rzecz w tym, że zareagowali.

- Kontrola przeprowadzona w 2019 r. nie wykazała żadnych poważniejszych uchybień - podkreśla Józef Gawrych, kierownik wydziału ochrony środowiska Starostwa Powiatowego w Świeciu. - Firma dysponowała wtedy pozwoleniem wyłącznie na zbiórkę złomu i tym się zajmowała.
REKLAMA

Reklama
Reklama

W marcu 2020 r. decyzja starosty dotycząca działalności Syla Recykling na Vistuli Park I straciła moc. Firma powinna była wystąpić o nową. W międzyczasie zmieniły się przepisy nakładające na prowadzących tego typu działalność konieczność wpłaty wadium, będącego swego rodzaju zabezpieczeniem na wypadek stwierdzenia nieprawidłowości. To nie przypadek, że właśnie firmy zajmujące się recyklingiem obciążono dodatkowymi kosztami.

Jako pierwszy, że coś jest nie tak, zareagował Urząd Miejski w Świeciu, do którego należy teren inwestycyjny Vistula Park I.

- W grudniu otrzymaliśmy informację z urzędu miejskiego, że Syla Recykling dalej prowadzi działalność związaną ze zbiórką surowców wtórnych - wyjaśnia Gawrych. - Już 12 stycznia tego roku, wspólnie z gminą, przeprowadziliśmy kontrolę. Nowi udziałowcy spółki wyjaśniali, że poprzedni właściciel złożył w terminie stosowne dokumenty i dysponują zgodą na kontynuowanie działalności w rozszerzonym zakresie. W dniu kontroli na placu znajdowało się nie więcej niż 600 ton, odpowiednio posegregowanych surowców wtórnych. Wyglądało to dość porządnie, chociaż wiedzieliśmy, że odbywa się to bezprawnie - zaznacza kierownik.
REKLAMA

Reklama
Reklama

I właśnie dlatego firma została zobowiązana do zakończenia działalności, do czasu uzyskania wymaganej decyzji. Na uprzątnięcie terenu dano jej miesiąc. O sprawie powiadomiono też policję i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.

W tym czasie z placu miało zniknąć wspomniane 600 ton surowców wtórnych. Udziałowcy wykazywali nawet chęć polubownego rozwiązania problemu. Nic nie wskazywało na to, co wydarzyło się w ciągu kolejnych czterech tygodni.

Reklama
Reklama

Zamiast wywozić odpady, zaczęto je niezwykle intensywnie zwozić. Aby nie wzbudzić zainteresowania sąsiadujących firm lub któregoś z urzędów, wszystko odbywało się nocą. Z kolei wysoki metalowy płot uniemożliwiał zauważenie tego, że plac sukcesywnie jest zapełniany.

Zgodnie z zapowiedzią, po miesiącu kontrolerzy ponownie zjawili się w firmie Syla Recykling.
REKLAMA

Reklama
Reklama

- To, co zobaczyliśmy 15 lutego wprawiło nas w osłupienie - przyznaje Józef Gawrych. - Wprost nie mogliśmy uwierzyć w to, co widzimy. Nie spotkaliśmy też więcej żadnego z udziałowców firmy. Reprezentował ich prawnik. W tej sytuacji mogliśmy już niewiele zrobić jako powiat, który przypominam, nie ma możliwości nakładania kar. Na tym etapie sprawa w zasadzie już nas nie dotyczyła.

Na nielegalnym składowisku zgromadzono około 20 tys. ton odpadów: papieru, szkła, plastiku, szmat. Pomijając panujący smród, stało sie ono siedliskiem karaluchów, much, myszy i szczurów, które zaczęły przedostawać się na tereny sąsiednich firm.

Dlaczego więc gmina Świecie wzięła na siebie koszty uprzątnięcia całego bałaganu, skoro nie miała wpływu na to, co jest tam składowane?
REKLAMA

Reklama
Reklama

- Nie chceliśmy doprowadzić do sytuacji, w której przedsiębiorcy z Vistuli Park zaczną występować z roszczeniami finansowymi wobec gminy spowodowanymi np. zamknięciem ich firm z przyczyn epidemicznych - argumentuje burmistrz Krzysztof Kułakowski.

Radni wyrazili zgodę na zmianę w tegorocznym budżecie gminy, aby pokryć koszty uporania się z odpadami. Gmina ogłosi przetarg na ich wywóz i utylizację. Szacuje się, ze może to kosztować 10-12 mln zł. 

Reklama
Reklama

Sprawą nielegalnego składowiska zajmują się prokuratura, policja i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij
64 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ktoś dostał z urzędników w

Ktoś dostał z urzędników w łapę i tyle, a My wszyscy teraz za to zapłacimy

Czyli gmina bezprawnie usuwa

Czyli gmina bezprawnie usuwa czyjes odpady. Czyli mozna posadzic wladze gminy za niegospodarnosc i dzialanie bezprawne?

Gdzie był WiOŚ?od tego roku

Gdzie był WiOŚ?od tego roku wszystkie  odpady  musza być zgloszone .i posiadać.BDO I KARTE ODPADÓW. w celu transportu.

Czy to jest to składowisko co

Czy to jest to składowisko co się paliło jakiś czas temu?

Reklama

A to już wiem dlaczego

A to już wiem dlaczego Woźniak tak cicho siedział qw tej sprawie i reszta radnych opozyucji. Bo to starostwo dało d…y 🙂 Gdyby nie dostali cynku z urzędu miasta że coś jest nie tak pewnie nadal by sie nie skapnęli.

Stasiu wszystkich wykiwał

Stasiu wszystkich wykiwał bałwanów,  hahaha

Przecież już był problem z tą

Przecież już był problem z tą niby firmą na Głogówku i nikt o tym nie wiedział. Ani starostwo ani urząd miejski? Śmiechu warte. Teraz to bajeczki wciskać ludziom. Przecież tam był pożar tak jak na Głogówku i też tego nikt nie wziął pod uwagę. W łapę dostali i cisza…

No proszę Syla Recyling.

No proszę Syla Recyling. Miliony wyłudzone na vacie, a teraz to. 

Reklama

Na temat rzekomo bardzo

Na temat rzekomo bardzo drogich toalet za 100 tysięcy radny Woźniak lamentował chyba ze dwa miesiące. A gdy chodzi o 11 milionów złotych to go nie ma. Jak to możliwe, że nie pojawił się na tak ważnej sesji rady miejskiej??? Co było dla niego ważniejsze w tym czasie?? Nie mogę tego pojąć ale nie zdziwię sie jak za jakiś czas ogłosi że on nie popiera takiego wydatku i wogóle jest przeciwny  

Skoro wiadomo że to firma

Skoro wiadomo że to firma syla to jest jakiś właściciel, są aktywa. Na początek zająć właścicielowi majątek a za gościem puścić list gończy. To jest przecież działanie na szkodę na wielka skalę. Kilka paragrafów by się znalazło. Z każdym dniem pozwala mu się kombinować i mataczyć 

Niech płacą włodarze miasta

Niech płacą włodarze miasta ze swoich.

Pewnie zarobili na tym wałku, ze Stachem wódkę będą pić. 

Niech się wypowiedzą

Niech się wypowiedzą pracownicy co wylewali nocami z beczek do studzienek…. Kto wie może nawet świecące rzeczy… 

Reklama

No Panie radny może jakaś

No Panie radny może jakaś wypowiedz w temacie bo wywołują ? Może reszta opozycji z Kuflem też się wypowie ?

Teraz powstanie firma krzak „

Teraz powstanie firma krzak „******* recykling” i wygra przetarg, a następnie przewiezie to do jakiejś wiochy obok zgarniając 12 mln i znikając. Ludzie sobie nawet nie wyobrażają jakie te przekręty robią na tym pieniądze.

jaaasne. a w pożarze 2 lata

jaaasne. a w pożarze 2 lata temu palił się złom hahah. Przecież już wtedy plac był zapełniony śmieciami. Robią wszystko żeby nikt nie poniósł odpowiedzialności.  Jeszcze niech sobie wypłacą solidne premie za te kontrole.

Jestem zdania…zresztą widzę

Jestem zdania…zresztą widzę to, że karma jednak wraca prędzej czy później. Niech się teraz pocieszą, że swoim dzieciom gotują taki los.

Jesteś geniuszem , oby w

Jesteś geniuszem , oby w VegaS karta Ci sprzyjała , jesteś liga , 

Bella ciao 🙂

Znowu podają ściemę przecież

Znowu podają ściemę przecież to badziewie było już składowane o wiele wcześniej. 

Przecież taki nieudacznik jak

Przecież taki nieudacznik jak Stachu to pewno słupem był. I dlatego cisza w temacie kogo będą ścigać starostwo? Telewizja tu swoje zrobi.

Były właściciel syli.? Czyli

Były właściciel syli.? Czyli właściciel Carmel club. Potem klaudek wziął bo trza było pomóc koledze w koncesji. Place club po nowej nazwie na starych właścicielach. Hehe. Długo nie pociągnie. Milionery świeckie myślą że robią szał w Świeciu.

Sprawdziłem. 28 październik

Sprawdziłem. 28 październik 2019 roku pożar składowiska. Wtedy co się paliło. Łatwo sprawdzić po zdjęciach. Nawet extra świecie pisało największy pożar w powiecie. A teraz mamy 2021 więc przestańcie ściemniać. 

Przecież na Głogówku też były

Przecież na Głogówku też były pożary teraz stoi tam budynek niebieski bez użytku. Wtedy  brak pozwolenia na działalność… też jakieś substancje wylewane do ziemi. I po tym dzierżawa na Vistuli. 

Stachu…no cóż….. miałeś

Stachu…no cóż….. miałeś tupet…. baw się w USA. Szkoda ,że za nasze…. ale taki żywot,  „chcieliście wydymać Freda, teraz Fred, wydyma Was”, cytując klasyka. 

Ostatnio w USA był czyli w

Ostatnio w USA był czyli w kiciu. Ale baw się tam zawsze wesoło.

Przynajmniej na brak seksu

Przynajmniej na brak seksu nie narzeka ha ha

Zobaczcie jak nam mydlą oczy.

Zobaczcie jak nam mydlą oczy. Przecież takiego zaraz by zlikwidowali. A on jes słupem i w Carmelu sprzątaczem a ktoś  że Świecia steruje i z nas się śmieje. I teraz 12 miln znowu jakiś słup. Telewizja…chcemy być truci.  Tego już nie da się odwrócić. Jestem ciekaw ile przez to trucizny w powietrzu. Ja tego tak nie zostawię. 

Świecik kierownik haha

Świecik kierownik haha

A córka prezes

A córka prezes

Jak czytam te komentarze to

Jak czytam te komentarze to dochodzę do wniosku ,że w Świeciu nie powinno być nigdy Media Expert.

Stachu zawsze znalazł jakiś

Stachu zawsze znalazł jakiś debili na słupa hehe zabrał na imprezę albo dał pojeździć mercem a te się cieszyli .Potem przyszlo ze skarbówki bo osrani łazili hehe albo do Angli musieli uciekać 

Jeżeli radni i powiatowi z

Jeżeli radni i powiatowi z burmistrzem i starostą osoby które dopuścili do straty tych milionów i nie odzyskają je przed wyborami to nie dostaną mojego głosu. Wzywam do tego wyborców

Panie kierowniku Gawrych,

Panie kierowniku Gawrych, proszę wyjaśnić, dlaczego mimo wygaśnięcia zgody Starosty firma dalej gromadziła śmieci, po zminie przepisów jaką kwotę wpłaciła firma lub czy wpłaciła wadium tytułem zabezpieczenia roszczeń w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości i kto bezpośrednio odpowiada za nadzór nad wydawanymi zgodami w starostwie i dba o ich kontrolę. Pewnie te informacje przydadzą się prowadzącym dochodzenie. Z Pana wypowiedzi wynika, że znane są starostwu personalia osób z którymi spotkaliście się w sprawie wygaśnięcia zgody, bo ponowne spotkanie było tylko z prawnikiem firmy. Cały ten problem śmirdzi gorzej niż ta sterta śmieci.

Takie firmy co dbają o miasto

Takie firmy co dbają o miasto i środowisko jak Mondi nie może tego spalić za symboliczną złotówę a nie za 11mln? 

dobrze jakby czasem urzędnicy

dobrze jakby czasem urzędnicy ruszyli się z biura i wykonywali rzetelnie swoje obowiazki

Ewidentnie któż z urzędników

Ewidentnie któż z urzędników zawinił i co nie ma tam władzy żeby znaleźć odpowiedzialnego!!! Wstyd!!!

Ewidentnie nie chcą złapać

Ewidentnie nie chcą złapać Stacha bo w tym maczali ręce. Sprawa powinna trafić do TVN uwaga.  Tym bardziej że dbałość o środowisko jest teraz cenne a to są zniszczenia nieodwracalne.

Jak dlugo zyje tak takiego

Jak dlugo zyje tak takiego syfu w csw nie bylo, trawa nie skoszona, syf na chodnikach, wandalizm gdyz brak patroli na ulicach, dlugo by jeszcze wymieniac, wazne, zeby pogwizdac pod sadem, wystawic psie odchody pod kosciolem itp itd

na zdjęciach satelitarnych

na zdjęciach satelitarnych widać, że w okolicac Vistuli są jakieś dwa duże zbiorniki wielkości małych jezior do których prowadzą betonowe płyty. Jeden przy obwodnicy, a drugi zaraz za drzewami Vistuli. Ciekawe kto i co tam się zlewa, wyrzuca.

Tylko Polak może być tak

Tylko Polak może być tak głupi żeby na siebie śmieci zwozić. Zresztą to jakieś patałachy były.

Roland i Świecik za kebaba

Roland i Świecik za kebaba robili i się cieszyli jak szczerbaty na suchary 

No w końcu żółte papiery

No w końcu żółte papiery razem ze Stachem mają. Ale urzędnicy nic nie widzieli i nic nie słyszeli. 

PAMIĘTAJCIE NA WYBORACH.

PAMIĘTAJCIE NA WYBORACH.

A idź do Stacha ma wszystko.

A idź do Stacha ma wszystko. Nawet pewno fundacje ma…tylko trzeba popytać

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Dramatyczny finał rodzinnej kłótni. Do szpitala trafiła kobieta ugodzona nożem przez syna.

Wiadomości

W ubiegłą sobotę doszło do tragicznego wypadku w zakładzie produkującym wyroby mleczarskie.

Wiadomości

Cztery zastępy straży pożarnej skierowano do płonącego samochodu w gminie Jeżewo.

Co jest grane?

Na Świeckim Pikniku Motoryzacyjnym będzie można obejrzeć zarówno klasyki, jak i współczesne auta. Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie przygotowano z tej okazji.

Wiadomości

Na dzisiejszej uroczystości w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda nadał odznaczenia zasłużonym samorządowcom. Wśród nich znalazł się wójt z powiatu świeckiego.

Wiadomości

Czy w przyszłym roku mieszkańcy będą mogli w końcu korzystać z nowego budynku z barem, salą na 80 osób i tarasem w Decznie? Dziś...

Reklama
Reklama

Wiadomości

W piątek strażacy dostali informację o psie, który wpadł do studni w gminie Świekatowo.

Wiadomości

Do dramatycznego zdarzenia doszło podczas dzisiejszych zawodów na stadionie Wdy Świecie.

Wiadomości

Ponad 150 osób postanowiło w niedzielne popołudnie zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego fundacji DKMS.

Wiadomości

Prawie 400 dorosłych i dzieci wzięło udział w niedzielę w pierwszej edycji biegu "Świecki szturm".

Co jest grane?

W ostatni weekend czerwca Świeciem po raz kolejny będą rządziły orkiestry dęte. Jubileuszowa edycja festiwalu zapowiada się wyjątkowo.

Wiadomości

Jechał traktorem całą szerokością jezdni i ledwie trzymał się w fotelu. Świadek powiadomił policję, podejrzewając, że mężczyzna jest pijany.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W ubiegłą sobotę doszło do tragicznego wypadku w zakładzie produkującym wyroby mleczarskie.

Wiadomości

Czy w przyszłym roku mieszkańcy będą mogli w końcu korzystać z nowego budynku z barem, salą na 80 osób i tarasem w Decznie? Dziś...

Wiadomości

Do dramatycznego zdarzenia doszło podczas dzisiejszych zawodów na stadionie Wdy Świecie.

Wiadomości

Ponad 150 osób postanowiło w niedzielne popołudnie zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego fundacji DKMS.

Wiadomości

Prawie 400 dorosłych i dzieci wzięło udział w niedzielę w pierwszej edycji biegu "Świecki szturm".

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wideo