Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Czy naprawdę policja i straż miejska nie reagują na pijaczków w okolicy Dużego Blankusza?

Niedzielna tragedia sprowokowała dyskusję na temat bezpieczeństwa nad Dużym Blankuszem. Okolice jeziora w centrum osiedla Marianki w Świeciu stały się podobno miejscem regularnych biesiad alkoholowych. Zdaniem niektórych Czytelników dzieje się tak dlatego, że zbyt rzadko pojawiają się tam patrole policji i straży miejskiej.  

Udostępnij
duzy-blankusz-151

REKLAMA

Zapewne jeszcze długo echem będzie odbijać się niedzielna tragedia, która wydarzyła się niemal w centrum największego świeckiego osiedla.

Starania ratowników o to, by uratować 35-letniego mężczyznę, który postanowił przepłynąć jeziorko, obserwowało z brzegu kilkudziesięciu mieszkańców. Drugie tyle śledziło akcję z okien okolicznych bloków.

Reklama
Reklama

Szybko rozeszła się wieść, że mężczyzna, którego ciało wydobyto z wody, chwilę wcześniej był widziany jak z kolegami pił alkohol. Kąpiel w miejscu, gdzie jest to zakazane była pokłosiem głupiego zakładu.
REKLAMA

Duży Blankusz zawsze cieszył się zainteresowaniem, ale po przeprowadzonej przed dwoma laty rewitalizacji jego popularność jeszcze bardziej wzrosła. Od wczesnych godzin rannych do późnego wieczora można tam spotkać spacerujących ludzi, często z dziećmi.

Niestety, to urokliwe miejsce upodobali sobie także miejscowi amatorzy konsumpcji mocnych trunków pod gołym niebem.

Reklama
Reklama

Niektórzy mieszkańcy tej części osiedla mają za złe służbom odpowiedzialnym za utrzymanie bezpieczeństwa, że patrole pojawiają się tam stanowczo zbyt rzadko. Tak wynika m.in. z treści kilkudziesięciu komentarzy umieszczonych na portalu Extra Świecie pod relacją z niedzielnej akcji ratowniczej.
REKLAMA

Z zarzutami o bezczynność stanowczo nie zgadza się pełniący obowiązki rzecznika świeckiej policji sierż. szt. Damian Ejankowski.

- Prawdą jest, że otrzymujemy zgłoszenia dotyczące zakłócania porządku lub spokoju w tej okolicy, ale żaden taki sygnał nigdy nie pozostaje bez reakcji z naszej strony - podkreśla. - Ponadto mogę  zapewnić, że codziennie prewencyjnie pojawia się tam patrol policji. Na krajowej mapie zagrożeń wskazano cztery zgłoszenia dotyczące Dużego Blankusza. Jedno z nich potwierdziło się, drugie jest w fazie weryfikacji. W dwóch przypadkach nie potwierdzono sygnału.

Reklama
Reklama

Sugestie dotyczące bezczynności stanowczo odrzuca też szef straży miejskiej.
REKLAMA

- Szkoda, że osoby, które są świadkami zakłócania porządku czy innych nagannych zachowań nie powiadamiają o tym odpowiednich służb - podkreśla Roman Witt, komendant Straży Miejskiej w Świeciu. - Skąd mamy wiedzieć o tym, że właśnie zebrała się grupa panów, którzy piją gdzieś w krzakach alkohol? Powiedzenie o tym sąsiadce nie załatwia problemu.

Argumentuje, że nie ma takiej możliwości, aby oddelegować jednego strażnika, który pilnowałby tylko porządku przy Dużym Blankuszu.
REKLAMA

- Odpowiadamy za sprawy porządkowe w całej gminie, a nie tylko na jednym osiedlu. Kilkunastu strażników nie jest w stanie rozwiązać wszystkich problemów - zaznacza komendant.

Reklama
Reklama

Roman Witt nie kryje, że znaczenie ma też to, kto zgłasza zakłócanie porządku.

- Jeżeli dzwoni ciągle ta sama osoba, można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że chodzi raczej o jakiś konflikt sąsiedzki niż autentyczny problem - zauważa. - Tak przynajmniej wynika z naszej praktyki. Nieco inaczej traktowane są sprawy, gdy sygnały pochodzą od różnych osób.
REKLAMA

Odrębny problem stanowią grupy młodych ludzi, którzy regularnie wieczorami gromadzą się na pomoście lub boisku do siatkówki. Głośne śmiechy i krzyki też niektórym przeszkadzają.

Reklama
Reklama

Komendant straży miejskiej nalega jednak na to, aby nie być zbyt surowym dla młodzieży.

- Jeżeli spotka się kilkadziesiąt osób, które śmieją się i bawią, to musi wiązać się to z pewnym hałasem - mówi. - Oczywiście byłoby lepiej, gdyby nie zakłócali nikomu snu, ale sądzę, że nie wynika to ze złej woli. Są wakacje i młodzi ludzi więcej czasu spędzają na dworze. Chcę zauważyć, że mimo tych krytycznych uwag, które czasem do nas docierają, nie odnotowujemy większych zniszczeń w obrębie Dużego Blankusza - przekonuje Roman Witt.     

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij
90 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Czy codzienne stawanie okolo

Czy codzienne stawanie okolo 8 rano samochodem przy Sowie to jest to o czym mowi komendant policji?

Proponuję Straży Miejskiej w

Proponuję Straży Miejskiej w Świeciu przegląd kamer, które rozmieszczone są na terenie naszego miasta. 

Dlaczego część kamer jest niesprawna? Czy przewidziana jest naprawa takich kamer? Gdyby monitoring był sprawny to można szybciej podejmować decyzję o wysłaniu patrolu w jakieś miejsce lub weryfikację w przypadku jakiegoś incydentu… 

bzdura nie  ma starży ani

bzdura nie  ma starży ani policji mieszkam tu od 20 lat i widzę co się dzieje patrol rano jest o 8 i stoi koło byłej sowy nie wychodzi z auta a straży w ogóle nie ma także zero zainteresowania wstyd dla takich służb.  A dzieje się naprawdę źle  ty bijatyki i alkohol to norma od wczesnych godzin rano ci starsi sobie pija a pod wieczór młodzież i  gdzie ta przyjemna przestrzeń dla osób spacerujących z dziećmi nie ma strach  wyjść . Brawo Policja i Straż!!!

Mieszkam przy Dużym Blankuszu

Mieszkam przy Dużym Blankuszu i uważam, że to co się ostatnio tam dzieje, to koszmar dla mieszkańców. Codzienne imprezy nieletnich ( alkohol, petardy, krzyki, bijatyki itp. ). A policja przy zgłoszeniu: ” Proszę przysłać patrol, bo coś wybuchło przy Dużym Blankuszu.” – ” A Pani myśli, że my nie mamy nic innego do roboty tylko pilnować Duży Blankusz? ” – Radiowóz objechał jeziorko po 40 minutach, a małolaty miały ubaw …… Brawo dla służb, które mają dbać podobno o nasze bezpieczeństwo. 

Reklama

Straży miejskiej proponuję

Straży miejskiej proponuję trochę ruchu, bo skoro jest ich kilkunastu a na mieście jakoś ich nie widać.

Widział ktoś patrol straży

Widział ktoś patrol straży miejskiej na rowerach,bo  zakupili

W policji najważniejsze są

W policji najważniejsze są statystyki. Grunt, że mogą wykazać, że codziennie jest 1 patrol przy Dużym Blankuszu. To nie ważne, że auto podjeżdża o 8 rano, gdy jesty tam praktycznie pusto. Dlaczego nie podjadą o 14 albo 21???? I niech nie siedzą w samochodzie zaparkowanym koło Sowy tylko niech raczą z niego wyjść i przejść!!! Cyz to moze za dużo?? Policji i straży miejskiej wydaje się, że ludzie są ślepi i i nie widzą jak pracują. Czy jedna śmierć to za mało żeby powaznie potraktować sygnały od mieszkańców???? Czy teraz czekamy na utonięcie jakiegoś nastolatka??

Brakuje pana Janusza

Brakuje pana Janusza Dzięcioła. To był komendant! Straż miejską można było spotkać wszędzie. Teraz jedynie widuję ich raz na jakiś czas w samochodzie i to… najczęściej blisko urzędu miasta… Tam w ogóle ktoś pracuje? 

Reklama

Tak patrolują , że do tragedi

Tak patrolują , że do tragedi doszło. Gdyby byly patrole nie bylo by pijanstwa. Miejsce urokliwe , ale na poboczu pijaczkom paduje. Regularne patrole mogą zapobiec tam wchłania. 

A ja się pytam co na to nasi

A ja się pytam co na to nasi radni? Ilu z nich mieszka na Mariankach? Udają, że widzą co się tam dzieje? Za co biorą te pieniądze co miesiąc? Czy to nie jest dość ważny problem żeby się nim zająć?

Chodzę tam na spacer

Chodzę tam na spacer codziennie i za każdym razem spotykam grupę pijących alkohol. Nigdy nie spotkałem żadnego patrolu. 

Ludzie pozapominali jak byli

Ludzie pozapominali jak byli młodzi i teraz im przeszkadzają małolaty. Ja tam się ciesze jak widzę młodzież jak sobie łażą nawet z tymi głośnikami i muza na pełnej. Dopóki nie robią nikomu krzywdy i nie niszczą miasta moim zdaniem wszystko jest ok, sam chciałbym być w ich wieku i iść sobie na to boisko do siatki pośmiać wypić parę piwek. Niestety większość moich znajomych musiała wyjechać przez takich społeczników co dzwonią ciągle na policję i dokonują złych wyborów do rządu. PS jak już pijecie w plenerze pamiętajcie wyrzucić albo zabrać ze sobą puste puchy i butle.

Reklama

A ja jestem ciekaw dlaczego w

A ja jestem ciekaw dlaczego w naszym mieście nie ma patroli pieszych Policji ani Straży Miejskiej i co na to nasze władze miasta ?

Darcie buzi w późnych

Darcie buzi w późnych godzinach nocnych wyzwanie policji i zakłócanie ciszy nocnej na tym obrzasze to nic nowego mieszkamy koło blankuszu ostatnio wzywalismy policję i pomogło to tylko na chwilę, młodzież ma prawo tam tez przebywać ok ale nie pijąc alkohol tutaj chodzą małe dzieci i na to wszystko patrzą. To jest demoralizacja weźcie się za nich bo znów będzie kolejna tragedia strach w ogóle z dziećmi z domu wychodzić. Po odjedzie patrolu policji zaczęli sobie śpiewać policja Ch policja u policja j policja a chuja zrobi nam cytuję słowa tej młodzieży która niczego się nie boi. Jeśli chcą sobie śpiewać to niech idą do mam talent a nie na blankusz 

Mam pomysł to może zasypmy

Mam pomysł to może zasypmy blankusz ….wode zielsko i będą wydmy co wy na to ?

Teraz bądzie na jakiś czas

Teraz bądzie na jakiś czas spokój. Zawsze tak jest bada patrole policji piesze z pieskiem u boku i straż miejska na zakupionych rowerach. A i może nawet pojawi się monitoring. Przecież jesteśmy teraz niby bogaci.

Ja mam takie pytanie gdzie sa

Ja mam takie pytanie gdzie sa rowery straznikow mijskich kupione za grube pieniadze z naszych podatkow??????  Bo jakos nie widac tych patroli szumie zapowiadanych!!  Jest lato cieplo moze patrol pieszy??  

To sie dzieje sie wieczorami

To sie dzieje sie wieczorami nad blankauszem to jest czasem tragedia. Mlodzi ludzi do nocy pija i halasuja. Co to da ze sie zglosi to polixji jak nic sie nie zmieni. Po chwili znowu wroca i halasuja. Nieraz halas obudzil moje dziecko kolo 24. 

Nikt go nie zmuszal żeby

Nikt go nie zmuszal żeby wskoczyl. Najlepiej zrobcie z niego bohatera i postawcie mu pomnik. Wszedl do wody bo chcial i tyle.

Raz widziałem jak dwie

Raz widziałem jak dwie koleżanki (nastolatki) prowadziły trzecią bardzo pijaną,  ciągnącą nogi wręcz do grupy innych nastolatków właśnie urzędujących na blankuszu i raczących się alkoholem. Zrobili sobie imprezę na blankuszu. Zadzwonilem na komendę, by zainteresowali się tym bo przede wszystkim chodziło o to, by tej zalanej małolacie nic się nie stało. Przyjęli zgłoszenie… Ale żaden radiowóz ani patrol się nie pojawił. Obserwowałem sytuację jakiś czas…. Może Policja zwyczajnie się boi bandy malolatów… Przykre 

Często bywam tam z dwójką

Często bywam tam z dwójką małych dzieci, nigdy nie widziałam tam żadnego patrolu pieszego. Funkcjonariusze można odnieść wrażenie, że boją się interweniować czy chociażby przejść bo zorientować się w sytuacji.

Naprawić monitoring na

Naprawić monitoring na terenie miasta! 

A nie jak przychodzi co do czego to: „akurat ta kamera nie działa”…

Wszyscy chyba zspominacie że

Wszyscy chyba zspominacie że Straż Miejska to są urzędasy i w weekendy mają wolne więc ich nie ma także albo straż obywatelska albo Policja 

Ile razy było dzwonione na

Ile razy było dzwonione na policję i proszono o interwencję policji w nocy to przyjechali i objechali pawilon to była cala interwencja policji 

Spożywanie alkoholu w miejscu

Spożywanie alkoholu w miejscu publicznym jest karalne tak samo jak zakłócanie porządku publicznego i myślę że panowie ze służb o tym dobrze wiedzą… no ale że dzwonią wciąż te same osoby to robi się problem… Bo napewno innym nie przeszkadza chlańsko i darcie pysków… Brak stanowczej postawy Strażników powoduje brak szacunku i poważania, a w ludziach pozostaje żal, że jak tak można i po co oni tu są, bo i tak nic nie robią. A może jakieś dyżury obywatelskie w grupie? Nie można dać zastraszyć się przez grupę małolatów albo drobnych pijaczków. Do kogo w końcu należy ten Blankusz? 

Po prostu mieszkańcy bloków

Po prostu mieszkańcy bloków koło blankusza jak widzicie to od razu dzwoncie i nie musicie podawać  nazwiska ,anonimowo dzwoncie I musi przyjechać  patrol…najlepiej dzwoń od razu na policję A drugi nr wykręć  na straż  miejską  i przyjadą od razu 2 radiowozy bo i tak nie mają co robić…..Nie  raz o byle  gówno  jeżdżą  z interwencją  to jest dopiero śmieszne, nie raz byłem świadkiem  

Miałem kiedyś okazję uciekać

Miałem kiedyś okazję uciekać przed policją na blankuszu w grupie dwudziestu osób Jeszce nas poganiali mówiąc przez megafon szybciej także nie mówcie że źle wykonują swoją pracę bo wykonują ja bardzo dobrze 

Ludzie dajta spokuj. Sam

Ludzie dajta spokuj. Sam Romciu muwi ze ma TYLKO kilkunastu twardzieli z texasu. I co bedzie jak ich wszystkich wysle na interwencje na blank a tam czterech 15 latkow. Kto twardzielow pozbiera i odwiezie do urzedu miasta? A kto potem bedzie dowozil do UM kebaby pizze i inne dobrocia? Ludzie powiadam dajcie spokuj.

Oczywiście że kilkunastu

Oczywiście że kilkunastu strażników nie jest wstanie ogarnąć calej gminy, dlatego są bezwartosciowi i całą straż miejska należy zlikwidować. 

Patroli straży miejskiej i

Patroli straży miejskiej i policji nie widać też na placach zabaw np.orlik na terenie dawnej jednostki. O blankuszu nie wspomnę. 

Widac jak bardzo niektórzy w

Widac jak bardzo niektórzy w mieście na stanowiskach oderwani są od rzeczywistości moze nadszedł wlasnie czas na likwidacje strazy miejskiej ? Po co ta instytucja jest lepiej zwiększyć etaty policji Moze czas ogłosić referendum w tej sprawie ? 

czyli jednym słowem mamy

czyli jednym słowem mamy publiczną żulowanie i git. Ciekawe ile śmieci i butelek spoczywa na dnie blankusza

interwencje policji w tym

interwencje policji w tym miejscu (od strony boiska osiedlowego) wyglądają tak że przyjeżdza radiowóz zatrzyma się postoi 5 minut i jedzie dalej zazwyczaj nikt nawet z radiowozu nie wysiada, jak już wysiądzie ktoś to tylko po to żeby przywitać się z osobami od których wszystko się zaczyna, warto by się zastanowić też skąd ludzie tam pijący mają alkohol? myślę że nie trudno to sprawdzić wystarczy poobserwować chwilkę. od strony blankusza wieczorami poruszają się hordy młodych ludzi, piją, ćpają i pierd… się po krzakach (woogóle się z tym nie kryją), petardy, głośna muzyka, krzyki – panie komendancie strazy miejskiej czy pan tolerowałby to u siebie przed domem? może jak jest pan taki wyrozumiały to niech pan tam zaprosi tą grzeczną i kulturalną młodzież, niech troche pohałasują przeciez jest lato a młodość ma swoje prawa. i tutaj dochodzimy do następnej sprawy: gdzie jest Policja, gdzie są piesze patrole, czemu są rano jak nikogo tam nie ma? czemu policji nie ma tam popołudniami i wieczorami? straż miejska to zupełnie inna bajka bo ja jako mieszkaniec nie pamiętam woogóle kiedy widziałem tam straznika miejskiego, niestety wydaje mi się że straż miejska w naszym mieście przejęła zupełnie inną rolę niż tą do której została powołana i tutaj jest prawdziwy problem. pytanie tylko czy któryś z radnych bedzie miał na tyle odwagi żeby wkońcu zająć się tą sprawą

Sprawą trzeba zainteresować

Sprawą trzeba zainteresować radnego Sebastiana Glazińskiego. Tylko on w tej naprawdę coś robi. Pewnie i to załatwi tak jak wiele inych spraw.

JAK WYBRALISCIE TAK MACIE,

JAK WYBRALISCIE TAK MACIE, JAKA WLADZA W MIESCIE TAKA STRAZ MIEJSKA 

Najlepszy monitoring

Najlepszy monitoring osiedlowy to emerytka w oknie, a gdzie chłop ma się napić piwa w ciasnej chałupie jeszcze do tego stara zrzędzi

Wszyscy widzą i słyszą co

Wszyscy widzą i słyszą co robi młodzież nad blankuszem,a rodzice wiedzą jak spędzają czas i gdzie . Może rodzice ruszą na patrole i zaczną kontrolować swoje dzieci,wtedy nie będą potrzebne inne służby.

Mam pomysł.Wezwijmy „Batmana”

Mam pomysł.Wezwijmy „Batmana”

Ale macie ludzie problemy.

Ale macie ludzie problemy. Mieszkam w bloku nr 9. Balkon mam centralnie na widok blankusza. Co Wam przeszkadzają młodzi ludzie? Gdyby były jakieś większe zniszczenia. Zdecydowanie nie przeszkadza mi to, że młodzież tam sobie siedzi, rozmawia czy nawet się śmieje w środku nocy. To są prawa młodości. Szczerze, to o wiele bardziej wyprowadza mnie z równowagi muzyka z Parei, która dudni na cały blankusz a w środku bawi się może w porywach 5 osób. 

gdzieś pić trzeba, a to i tak

gdzieś pić trzeba, a to i tak jest punkt mało zaludniony

Bywa, że w nocy są 3 patrole

Bywa, że w nocy są 3 patrole policji w całym powiecie świeckim. Naprawdę sądzicie, że 6 policjantów na 100 tys ludzi nie ma ważniejszych spraw niż krzyki nastolatków? Jak mają akurat wolne i są blisko to patrol podjedzie, ale nie wyjdą do 20 młodzieńców z radiowozu, bo w razie potrzeby nawet nie mają kogo na pomoc wołać. To jest cała prawda o tym, co PiS zrobiło z naszym państwem… Zamiast biadolić pilnujcie własnych dzieciaków, jak nie mogą liczyć na rodzinę to nikt z nich ludzi nie zrobi. 

Postawcie się na miejscu

Postawcie się na miejscu policji czy straży  ,  słyszą że mają pojechać w 2 osoby do grupy 20 pijanych, nacpanych nastolatków to zwyczajnie wola nie ryzykować ugodzenia nożem czy oplucia. W tych służbach brakuje ludzi, nie ma chętnych do pracy a zarobki są niskie. Obiją dzieci pałą to rodzice indywidualnie założą sprawy sądowe.  25 lat temu wpadłoby ZOMO,  otoczyło teren, wyłapało wszystkich,  spałowało i spokój do końca wakacji by był.

Dobry wieczór Świecianie

Dobry wieczór Świecianie

Chciałabym tylko przekazać że Pan pod pseudonimem Świeciak to koks totalny- pozdrawiamy i dziękujemy za wsparcie,

Młodzież. 

rewitalizacja terenu przy

rewitalizacja terenu przy Zamku i tam młodzież i żulostwo sie przeniesie 🙂

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Dziś rano na ulicy Cukrowników w Świeciu doszło do tragicznego w skutkach potrącenia.

Wiadomości

Osiem lat trwały poszukiwania mieszkańca Świecia, za którym wystawiono czerwoną notę Interpolu - międzynarodowy list gończy. W końcu wpadł za oceanem.

Historia

Na cmentarzu menonicko-ewangelickim w Przechówku trwają prace porządkowe, remontowe i konserwatorskie. Ich zwieńczeniem ma być ustawienie tablicy opisującej historię nekropolii i ludzi, którzy mieszkali...

Wiadomości

Jak już informowaliśmy, w poniedziałek popołudniu niedaleko Świecia zderzyły się samochód osobowy i traktor. Policja podała ustalenia na temat okoliczności zdarzenia.

Wiadomości

Mł. asp. Marcin Ignatowski, policjant ruchu drogowego, w dniu wolnym od służby robił zakupy w markecie w Świeciu. Przy okazji zatrzymał sprawcę kradzieży.

Wiadomości

Nowymi zastępcami burmistrza Świecia zostali Marta Karolczak i Sławomir Siemaszko. Jak wygląda podział ich kompetencji?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Dramatyczny finał rodzinnej kłótni. Do szpitala trafiła kobieta ugodzona nożem przez syna.

Wiadomości

Mowa oczywiście o "Świeckim szturmie". Sam dystans 7 km nie jest wielkim wyzwaniem dla doświadczonych biegaczy. Znacznie istotniejsze jest to, z czym będą musieli...

Wiadomości

Na Świeckim Pikniku Motoryzacyjnym będzie można obejrzeć zarówno klasyki, jak i współczesne auta. Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie przygotowano z tej okazji.

Sport

Krzysztof Zieliński zastąpi na stanowisku prezesa Wisły Gruczno Mariusza Przesmyckiego, który żegna się z zasiadaniem we władzach klubu, po tym, jak został zawieszony przez...

Wiadomości

Policja nadal szuka sprawcy lub sprawców włamania do sklepu PSS Społem w Świeciu.

Sport

Wda Świecie potrzebowała tylko jednego punktu, aby znaleźć się w trzeciej lidze. Wygrana z Cuiavią Inowrocław dała klubowi upragniony awans.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Nowymi zastępcami burmistrza Świecia zostali Marta Karolczak i Sławomir Siemaszko. Jak wygląda podział ich kompetencji?

Wiadomości

Dramatyczny finał rodzinnej kłótni. Do szpitala trafiła kobieta ugodzona nożem przez syna.

Wiadomości

Mowa oczywiście o "Świeckim szturmie". Sam dystans 7 km nie jest wielkim wyzwaniem dla doświadczonych biegaczy. Znacznie istotniejsze jest to, z czym będą musieli...

Wiadomości

Na Świeckim Pikniku Motoryzacyjnym będzie można obejrzeć zarówno klasyki, jak i współczesne auta. Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie przygotowano z tej okazji.

Wiadomości

Policja nadal szuka sprawcy lub sprawców włamania do sklepu PSS Społem w Świeciu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wideo