Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Czy pod budowę ścieżki rowerowej w Głogówku zostanie wyciętych ponad sto drzew? Starostwo wyjaśnia

Starostwo Powiatowe w Świeciu planuje budowę ścieżki rowerowej i chodnika wzdłuż drogi powiatowej w Głogówku Królewskim (gmina Świecie). Część mieszkańców obawia się, że będzie się to wiązało z masową wycinką drzew. Przysłali list do redakcji.

Udostępnij
droga-glogowko-1

REKLAMA

Ponad 3-kilometrowy odcinek Świecie-Głogówko został wyremontowany w 2009 r. Drogę poszerzono i położono nową nawierzchnię. Kolejnym etapem ma być budowa chodnika i ścieżki rowerowej od ul. Farnej (w miejscu, gdzie znajduje się fragment murów obronnych) do drogi krajowej nr 91.

Reklama
Reklama

Niedawno oznakowano ponad sto drzew rosnących wzdłuż drogi. Wzbudziło to zaniepokojenie niektórych mieszkańców.

- Powiat chce urządzić rzeź drzew, aby poprowadzić ścieżkę. To skandal! Czy nie można pobudować jej za linią drzew i oszczędzić je w ten sposób? – dopytują Czytelnicy.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Adam Meller, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu, tonuje nastroje.

- To, że oznaczono aż tyle drzew nie świadczy o tym, że wszystkie zostaną wycięte. Zrobiono to w celu inwentaryzacji. Aby starać się o decyzję środowiskową, musimy sfotografować rząd drzew i wskazać, które z nich trzeba będzie usunąć. Chodzi również o wytypowanie chorych okazów – argumentuje dyrektor.

Adam Meller nie ukrywa, że zapewne trzeba będzie wyciąć kilka drzew, ale zapewnia, że na pewno nie ponad sto.

Reklama
Reklama

- Opracowujemy dopiero projekt. O pozwolenie na budowę pieszojezdni wystąpimy nie wcześniej niż za pół roku, więc jest jeszcze dużo czasu, aby dokonać koniecznych zmian w projekcie. Wszystko jest dopiero w fazie wstępnej - przekonuje.
REKLAMA

Budowa ścieżki rowerowej w Głogówku jest jednym z priorytetów radnego miejskiego Dariusza Woźniaka.

Reklama
Reklama

- Sporo jeżdżę na rowerze i  cenię sobie ścieżki rowerowe, gdzie zachowane są drzewa. Oczywiście trzeba wyważyć, na ile możliwe jest inne zaprojektowanie inwestycji i jak wpłynie to na koszty. Wiem, że to tylko pierwsza koncepcja projektowa i mogę uspokoić mieszkańców, że taki wariant na pewno nie zostanie zaakceptowany – deklaruje Dariusz Woźniak.

Poniżej publikujemy list, jaki nasza redakcja otrzymała od grupy mieszkańców zatroskanych sytuacją w Głogówku.
REKLAMA


My, mieszkańcy Świecia, wyrażamy zaniepokojenie decyzją o wycięciu drzew pod budowę ścieżki rowerowej przy drodze na Głogówko Królewskie.

Reklama
Reklama

Ponumerowanych drzew jest 130. W czasach, w których powinniśmy walczyć o każdy skrawek zieleni, by zmniejszyć postęp efektu cieplarnianego, bierze się pod uwagę wycinkę dojrzałych i zdrowych drzew.

Dochodzą do tego wady tego rozwiązania, takie jak:

- brak osłony przed słońcem przez korony drzew spowoduje nagrzewanie się nawierzchni nawet do 50-60°C, co uczyni jazdę nieprzyjemną, nie wspominając o wdychaniu spalin z aut;

Reklama
Reklama

- po wycince drzew ścieżka będzie znajdować bezpośrednio przy jezdni, którą poruszają się auta, co przy ewentualnym wypadku samochodowym może skutkować wpadnięciem pojazdów na ścieżkę rowerową i krzywdą rowerzystów.
REKLAMA

Wątpliwym rozwiązaniem proponowanym przez władze są nasadzenia zastępcze. De facto, nasadzenia te (w ilości 1-2 nasadzenia za wycięte drzewo) nie spełniają swojej roli – produkcja tlenu jest nieporównywalnie mniejsza od drzewa dorosłego; rzadko też dba się o te nasadzenia, czego efektem jest ich usychanie przed pierwszym rokiem od wsadzenia w ziemię.

Rozwiązaniem byłoby wykupienie pasa ziemi za drzewami od właścicieli prywatnych.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij
40 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

A jak inaczej mają tam zrobić

A jak inaczej mają tam zrobić scieżkę ? na koronach drzew ? 

Ciekawie wypada porównanie

Ciekawie wypada porównanie wypowiedzi pana Mellera dla „Nowego Świecia” i dla „Extra Świecia”. W NŚ pan Meller stwierdza: „nie każde drzewo, które ma jakąś cechę, tj. znak namalowany farbą w sprayu, jest przeznaczone do wycięcia, ale będzie to zdecydowana większość z nich.” W EŚ natomiast czytamy: „Adam Meller nie ukrywa, że zapewne trzeba będzie wyciąć kilka drzew, ale zapewnia, że nie aż tyle.” Która wypowiedź zawiera w sobie jakieś elementy prawdy???

Mam klimatyzację, dwa dość

Mam klimatyzację, dwa dość drzew jest w lesie. Miasto a tymbardziej droga to nie miejsce na drzewa.

Reklama

Nie róbcie tam żadnej ścieżki

Nie róbcie tam żadnej ścieżki i chodnika skoro nie podoba się konieczna do tego wycinka drzew. Niech zostanie jak jest i eko świry sobie poboczem ulicy nadal będą chodzić 

Duzo poruszam się rowerem w

Duzo poruszam się rowerem w Świeciu. Nie widziałem pana Dariusza Woźniaka jak jechał rowerem. Już panu nikt nie wierzy. Ciekawe kiedy Powiat wybuduje ścieżkę rowerową do Głogówka Królewskiego i kiedy znajdzie na to kasę.

Pokażcie mi „Wy mieszkańcy „

Pokażcie mi „Wy mieszkańcy ” z listu do redakcji, tą decyzję o wycince drzew, gdzie jest ta decyzja!!! Banda matołów. Jeszcze nie ma żadnej decyzji, ale juz trzeba aferę kręcić.  Zamiast napisać do organu odpowiedzialnego to piszą do serwisu internetowego. Ktetyni !!!

Reklama

Ścieżka rowerowa do drogi 91

Ścieżka rowerowa do drogi 91 i co dalej…, natężenie ruchu jest na niej duże, nie wiadomo jak długo potrwają budowy rond na ul. Wojska Polskiego. W tej chwili droga powiatowa przez Głogówko Królewskie jest bardzo obciążona i prawdopodobnie potrwa to do zakóczenia inwestycji na ul. Wojska Polskiego. Pan Radny Woźniak jako Skabnik Powiatu pewnie orientuje się kiedy jakie prace będą się kończyły i zadba by ścieżka rowerowa oraz chodnik przebiegały zgodnie z uwarunkowaniami ochrony środowiska.

Ręce precz od tych drzew!!!! 

Ręce precz od tych drzew!!!!  

Autor nadal idzie w zaparte,

Autor nadal idzie w zaparte, że to będzie ścieżka a nie droga dla rowerów.

Reklama

Wyciąć i zrobić ścieżkę.

Wyciąć i zrobić ścieżkę.

Dla tych innego zdania przypomnę, że tam gdzie mieszkają, rosły kiedyś same drzewa.:)

„Drogę poszerzono i położono

Drogę poszerzono i położono nową nawierzchnię” – będzie jak w Grucznie, zrobią ścieżkę, a nowy asfalt zniszczą… 🙂

Do Deczna udało się zbudować

Do Deczna udało się zbudować ścieżkę za drzewami, więc do Głogówka też trzeba próbować zbudować z zachowaniem drzew. Przecież to jest inwestyzja na lata więc  warto wykupić ziemię od rolników. Jazda rowerem w cieniu dzrzew i z dala od ulicy, to większy komfort i bezpieczeństwo.

Reklama

Zawsze można wynająć firmę i

Zawsze można wynająć firmę i przesadzić drzewa tylko trzeba jeszcze chcieć i uwzględnić to w wydatkach 

Jak pusto trzeba mieć w

Jak pusto trzeba mieć w głowie żeby bardziej cenić drzewo od życia ludzkiego. Hipokryci

Z dala od drzew! Kolejny

Z dala od drzew! Kolejny głupi pomysł na wycinkę! Wszędzie beton! To skandal jak brak ekoświadomosci decydentom. Już wszystko powycinane w mieście a teraz za Głogówko się biorą. Drzewa poza tym że oczyszczają powietrze, dają cień, wyciszają hałas, słońce nie oslepia kierowców. Ścieżkę można zrobić za drzewami. 

Reklama

Wyciąć wszystkie i zrobić

Wyciąć wszystkie i zrobić ścieżkę. Mieszkając przy tej drodze odczuwamy brak chodnika. Tylko ktoś kto nie mieszka przy tej drodze może myśleć inaczej.

Konsultacje z samymi mieszkańcami by wiele powiedziały jak potrzebna jest ta inwestycja. A kto nie mieszka przy tej drodze niech nam życia nie utrudnia 

Czy wszyscy właściciele

Czy wszyscy właściciele gruntów po których miałaby przebiegać ścieżka „ZA DRZEWAMI” zgodzą się na sprzedanie gruntu?, oby pazerność na kasę nie przyczyniła się do blokowania budowy chodnika i ścieżki.

Jak najbardziej wyciąć te

Jak najbardziej wyciąć te drzewa i zrobić ścieżkę, to dla bezpieczeństwa, moim zdaniem przy żadnej drodze nie powinno być drzew. Przeciwnicy wycinki pewnie nigdy nie stracili bliskiej im osoby przez drzewo rosnące przy drodze to nigdy tego nie zrozumieją, pomyślcie że chodzi o bezpieczeństwo nasze i naszych rodzin. 

Jak widzę wiele osób ma

Jak widzę wiele osób ma problem z tym że chcą zbudować tam ścieżkę, polecam przejść się tym odcinkiem jak jeżdżą auta i motory to może ktoś zrozumie jaki to jest dreszczyk emocji tym bardziej jak nawet nie idziesz ulicą tylko trawą i co chwilę ktoś trąbi na ciebie nawet jak zeszło się dalej od ulicy. I najlepsze jest to że ten odcinek jest bardzo długi i nie jeden kierowca lubi się tam rozpędzić.

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Potwierdzają się wcześniejsze informacje portalu Extra Świecie o planowanej sprzedaży zakładu Schumacher Packaging w Polednie koło Bukowca. Wiadomo już, kto chce go kupić.

Wiadomości

W miniony wtorek wóz strażacki Ochotniczej Straży Pożarnej w Warlubiu zderzył się na łuku drogi z oplem corsą. Samochodem osobowym podróżowały dwie osoby.

Wiadomości

Policjanci z wydziału kryminalnego komendy powiatowej w Świeciu zatrzymali kolejnego mieszkańca miasta za posiadanie znacznej ilości narkotyków.

Wiadomości

Mieszkańcy Świecia otrzymali pierwszeństwo w zakupie dietetycznej mieszanki chlebowej Panarium.

Wiadomości

Do szpitala trafiło dwuletnie dziecko po tym, jak rodzice zauważyli, że otworzyło pudełko ze żrącą substancją.

Wiadomości

W piątek po południu doszło do groźnie wyglądającej kolizji na trasie S5 koło Świecia.

Reklama
Reklama

Wiadomości

- Przyjąłem założenie, że w ciągu każdego miesiąca, oczywiście jeśli tylko pozwoli na to pogoda, będzie 100 patroli pieszych i 20 rowerowych - mówi...

Wiadomości

Postępują prace na modernizowanym placu zabaw koło orlika i Szkoły Podstawowej nr 8 w Świeciu.

Wiadomości

Mieszkanka Świecia za namową osób podających się za pracownika banku i prokuratora wypłaciła gotówkę, po czym wpłaciła ją w bankomacie na wskazane rachunki.

Styl życia

Orkiestra Dęta Świecie była jednym z uczestników wielkiej, corocznej parady organizowanej przez Obywatelskie Stowarzyszenie Strzeleckie Iserlohn w Niemczech. W wydarzeniu biorą głównie udział zawodowe...

Wiadomości

Nie ma takiego drugiego sklepu w Świeciu, który oferowałby aż 60 tys. artykułów. Mowa oczywiście o Centrum Handlowym Super City, które w piątek 26...

Wiadomości

Grupa Saica osiągnęła porozumienie z Schumacher Packaging w sprawie nabycia jej polskiej spółki zależnej. Porozumienie obejmuje całą działalność niemieckiej firmy w Polsce, w tym...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W piątek po południu doszło do groźnie wyglądającej kolizji na trasie S5 koło Świecia.

Wiadomości

Mieszkanka Świecia za namową osób podających się za pracownika banku i prokuratora wypłaciła gotówkę, po czym wpłaciła ją w bankomacie na wskazane rachunki.

Wiadomości

Grupa Saica osiągnęła porozumienie z Schumacher Packaging w sprawie nabycia jej polskiej spółki zależnej. Porozumienie obejmuje całą działalność niemieckiej firmy w Polsce, w tym...

Wiadomości

Historia zatoczyła koło. Po latach Festiwal Mocnych Brzmień im. Ryśka Bieńka znowu powrócił na plażę w Decznie. Gwiazdą tegorocznej edycji był włoski zespół Sadist.

Wiadomości

Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Synoptycy zapowiadają dziś po południu w powiecie świeckim burze, ulewy i silny wiatr.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo