W liczącym 1,4 tys. mieszkańców Grucznie (gmina Świecie) większość budynków mieszkalnych i zakładów ogrzewana jest węglem, ewentualnie peletem. Mieszkańcy od dawna skarżą się na zanieczyszczone powietrze. Rozwiązaniem byłaby gazyfikacja wsi.
Na sesji rady miejskiej pod koniec maja jednym z tematów była sprawa zaopatrzenia gminy Świecie w ciepło, energię elektryczną i gaz. Z opracowania przygotowanego przez ekspertów wynika, że gmina jest zgazyfikowana w 60 proc. To niezły wynik, biorąc pod uwagę, że średnia dla województwa kujawsko-pomorskiego nie przekracza 50 proc.
Zdecydowana większość sieci gazowej znajduje się jednak w samym Świeciu, a tylko znikoma część na terenach wiejskich gminy i to tam, gdzie są większe zakłady produkcyjne, zapewniające stałe, duże zużycie.
REKLAMA
- Niestety, problem z gazyfikacją wsi jest tego rodzaju, że Polska Spółka Gazownictwa najchętniej inwestuje tam, gdzie są duzi odbiorcy – argumentuje Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia. - Jeden zakład o znaczącej produkcji zapewnia większe zyski niż kilkaset gospodarstw domowych. Mimo to będziemy naciskać na spółkę, aby podjęła kroki w tym kierunku. Niedługo odbędę wideokonferencję z szefem bydgoskiego oddziału PSA w tej sprawie – zapowiada burmistrz.
Gazyfikacja Gruczna jest jednym z priorytetów sołtysa Jana Chudzińskiego.
- Między styczniem a marcem razem z członkami rady sołeckiej zbieraliśmy podpisy mieszkańców pod wnioskiem o doprowadzenie gazu. Zebraliśmy ich 160 - mówi. - Kontaktowałem się z bydgoskim zakładem gazowniczym. Chcą, aby nanieść na mapie, gdzie zlokalizowane są budynki zainteresowanych osób i firm, bo boją się, że będą zbyt rozporoszone, a to podniesie koszty inwestycji. Gruczno ma dość zwartą zabudowę, więc o to nie ma obaw.
REKLAMA
Sołtys przyznaje jednak, iż spółka dała mu do zrozumienia, że najlepiej, gdyby był przynajmniej jeden większy zakład, który zapewni stały, duży odbiór gazu.
- I tu mamy problem, bo w Grucznie nie ma dużych firm – rozkłada ręce Jan Chudziński. - Zainteresowanie założeniem gazu wyraziła Gminna Spółdzielnia, która prowadzi u nas piekarnię. Rozmawiałem z firmami prywatnymi. Również nie mówią „nie”. Niestety, nie są to duże przedsiębiorstwa.
Sołtys widzi nadzieję w firmach prywatnych zakładających gaz w małych miejscowościach lub założeniem stacji regazyfikacyjnej. Powstają one poza zasięgiem tradycyjnych sieci gazowych. Dostarczany do nich w cysternach gaz ciekły zmieniany jest na lotny. Po regazyfikacji trafia do poszczególnych odbiorców.
REKLAMA
- Gmina nie może zakładać gazu we własnym zakresie. Będziemy jednak rozmawiać w sprawie gazyfikacji z różnymi firmami. I nie dotyczy to tylko Gruczna, ale też innych wsi w naszej gminie - deklaruje Krzysztof Kułakowski. - Gwarantujemy dofinansowanie w wysokości 5,4 tys. zł dla każdego gospodarstwa domowego na pokrycie części kosztów przyłączenia gazu i modernizację kotłowni – zapewnia burmistrz.
To spore wsparcie. Najpierw jednak musi znaleźć się inwestor, który uwierzy, że na założeniu gazu w Grucznie, Terespolu czy Czaplach zrobi dobry interes.
10 lat za pozno, ale widac ze
10 lat za pozno, ale widac ze jak chęć wladzy sie pojawila to i mozlowosci sa. Niestety wczesniej nie bylo takich checi.
Jestem za. Gro ludzi nie
Jestem za. Gro ludzi nie zdaje sobie sprawy ze to ekologia brak syfu w domu oraz tańsza eksploatacja. Mamy 2020 rok fakt ze to trochę późno
Po co gaz. Gaz to przeżytek.
Po co gaz. Gaz to przeżytek. Montować panele fotowoltaiczne. Ogrzewanie gazem jest drogie. Do tego gmina Świecie dopłaca 500 zł do jednego kilowata mocy zainstalowanych paneli
Kowal też się podłączy ?
Kowal też się podłączy ?
A
A
A co z gazem w Laskowicach??????
To też potrzebne na przyszłe
To też potrzebne na przyszłe pokolenia! Rozwój to podstawa.
No wkoncu nie będziecie
No wkoncu nie będziecie narzekać że wam piekarnia brudzi krzesła w ogródku sądzą hahahaha
Pozdrowienia dla wójka
Pozdrowienia dla wójka krzycha strażaka
Dla gospodarstw domowych
Dla gospodarstw domowych najlepszym rozwiązaniem jest inwestycja w pompę ciepła. Koszt ogrzewania prądem przy pompie porównywalny z gazem ziemnym.