Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Czym oni tam palą? Kłęby czarnego dymu przy ulicy Mickiewicza

Chyba żaden z kominów w Świeciu nie wzbudza tylu emocji, co ten w kamienicy przy ul. Mickiewicza. Powód jest dosyć oczywisty. Dym, który się z niego wydostaje po prostu zatrważa i prowokuje do dość oczywistego pytania, co też trafia do tego pieca, że tak się kopci?

Udostępnij
czym-oni-tam-pala

REKLAMA

Nawet ci, którzy przyzwyczaili się już do tego widoku, czasami przystają zdumieni kłębami czarnego dymu, jakie wydobywają się z tego komina. Trudno nie być zaskoczonym a może nawet wzburzonym mając w pamięci coroczne happeningi uczniów Szkoły Podstawowej nr 7, którzy demonstrują właśnie w obronie czystego powietrza. W tej części Świecia jego parametry są fatalne.  

Tu pojawia się pytanie, czy widzą to także służby mające uprawnienia do kontroli posesji i tego, czym się tam pali? Okazuje się, że straż miejska od lat ma to miejsce na oku.
REKLAMA

Reklama
Reklama

- Jeśli się nie mylę, to nawet w tym roku była już kontrola w tej kamienicy - mówi Roman Witt, komendant Straży Miejskiej w Świeciu. - Paliwo, które jest wykorzystywane w tej kotłowni spełnia wszystkie normy. Przyczynami kopcenia są stara instalacja, technika palenia i sam kocioł. Kontrole przeprowadzamy kilka razy w sezonie grzewczym i nie sądzę, by do pieca trafiały materiały, których nie wolno w ten sposób spalać. Winna jest przestarzała technologia.

Jak tłumaczy komendant, podobnych miejsc wskazywanych przez mieszkańców, jest jeszcze pięć. W nich sytuacja jest podobna.
REKLAMA

Nadzieję na poprawę stanu powierza pozwala mieć uchwała antysmogowa przyjęta przez samorząd województwa w czerwcu ubiegłego roku. Od 1 września obowiązuje zakaz palenia węglem brunatnym, miałem i niesezonowanym drewnem, od stycznia 2024 r. wejdzie w życie zakaz eksploatacji tzw. pozaklasowych kotłów grzewczych, a cztery lata później zakaz obejmie kotły grzewcze poniżej piątej klasy.

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA
Udostępnij
35 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Też palę drewnem ale takiego

Też palę drewnem ale takiego dymu nie mam

Ciekawe kto da mi pieniądze na nawy piec

Kotły pozaklasowe? Ciekawe

Kotły pozaklasowe? Ciekawe jak zaliczą piece kaflowe. Następny „śmierdziel” to Janko na Hallera.

To jest nic zapraszam do mnie

To jest nic zapraszam do mnie jak sąsiad pali to trzeba zamykać okna bo smród na całą wioskie 

Nadzór nad firmami w zakresie

Nadzór nad firmami w zakresie ochrony środowiska prowadzi starostwa. Warto spytać co zrobiono do tej pory. 

Reklama

Zapraszam na  zlodziejowo

Zapraszam na  zlodziejowo oddychac nie mozna gdzie jest straz miejska ja sie pytam

Czemu nazywacie naszą ulicę

Czemu nazywacie naszą ulicę złodziejowo uczciwie się dorobilem 

Zapraszam do Przechowa 

Zapraszam do Przechowa  kominy domow przy Wojska Polskiego , osiedle szeregowców to masakra , ciężko tam przejść a mieszkać ? Dom na przeciw Strażaka i kilka innych przy Sportowej zasmradzaja  całą okolicę .

Wniosek!  -co robi Straż

Wniosek!  -co robi Straż Miejska ? odp.–NIC!!!!!!

Reklama

Złodziejowo to nazwa części

Złodziejowo to nazwa części dzielnicy gdzie budowali się dawni milicjanci. Ogólnie na tą część miasta mówi się Gubałówka. To tak gwoli ścisłości, nic tu nie ma związku z Celulozą. Powtarzacie banialuki

Daleko szukać nie trzeba

Daleko szukać nie trzeba częstokroć idąc na ul.Mestwina po auto nie da się oddychać jakby człowiek wchodził w inną rzeczywistość.nie można złapać oddechu bo człowiek zaczyna się poprostu dusić. I to pod nosem straży miejskiej

Straż Miejska nie reaguje na

Straż Miejska nie reaguje na wezwania a ludzie palą w kopciuchach i zimą i niektórzy latem , sąsiad cały rok  kopci a w upały to jest nie do wytrzymania nawet dzieci do ogródka nie można poslac.Jak poprosiłem Straż Miejska o pomoc bo cała okolica spowita smrodem i tak codziennie , a upał ponad 30 stopni to mi odp.” sąsiad pewnie sobie na ciepłą wodę pali i my nic nie zrobimy”.Palacze piecowi dajcie żyć chociaż latem , smrodzicie dla ciepłej wody a można np przepływowy zamontować .Ciekawe że kasę na opał macie na cały rok no chyba że śmieci ladujecie do piecow bo smród straszny.

Od lat debatują nad wyborem

Od lat debatują nad wyborem papierza ale po kolorze sądzę że wciąż nie mogą się dogadać… Na moje to może nawet gówno z komina wypadać…

Reklama

Miasto powinno podłączyć

Miasto powinno podłączyć wszystkie budynki do w centrum do sieci ciepłowniczej. Nikt przy zdrowych zmysłach nie paliłby wówczas węglem. Można by wówczas zlikwidować piece kaflowe, a każdy to ok 1,5 mkw powierzchni mieszkalnej więcej, w szopie na wegiel mozna parkować samochód, nie trzeba się matrwić o czad, w domu się nie kurzy i nie dymi, oszczędza się czas przenaczony na zwałowanie węgla, rąbanie drewna, etc. Tylko miasto woli wydawać pieniądze na fontanny a nie dba o zdrowie mieszkańców.

Przestańcie palić gownem,

Przestańcie palić gownem, zwracajcie uwagę sąsiadom którzy to robią, a nie madrujecie się w sieci. Ten syf nie powstaje sam. Kontrole nic nie zmienia jeśli nie będzie chęci po stronie mieszkańców. 

Tak tak zwrócić uwagę

Tak tak zwrócić uwagę sąsiadowi to w podzięce porysuje Ci samochód. Moi sąsiedzi dostali meble z opieki to sąsiad porąbał na opał. Na podwórku pełno staroci typu fotele, jak tylko przymrozi fotele znikają… Wieczorem lata dron, ale jeszcze żadnej kontroli nie było grunt, że ciepło jest

Czerwona kamienica na Wojska

Czerwona kamienica na Wojska Polskiego koło Komendy Policji też daje się we znaki jak rozpalają nie ma czym oddychać a wieczorem przewietrzyć mieszkania przed spaniem się też nie da wszystko leci w stronę naszego bloku. Masakra jakaś.

Takich domów, kamienic jest o

Takich domów, kamienic jest o wiele więcej , chcesz przewietrzyć przed snem sypialnie a z dworzu „wędzarnia” wlatuje ciekawe czy za te 4 lata kopciuchy znikną ? Oby.

Dajcie kominiarzom więcej

Dajcie kominiarzom więcej uprawnień. Zmieńcie przepisy z obowiązku wyzwania kominiarzy do przymusu. Niech sprawdzają czym ludzie palą. Niech wystawiają mandaty. Osobiście znam jednego dobrego że świecia i wszystko zależy od węgla i drewna. Nie zawsze śmieci śmierdza wystarczy nie raz mokre drewno i słabej jakości węgiel. A poza tym wsiadzmy wszyscy na rowery 😀 

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Dramatyczny finał rodzinnej kłótni. Do szpitala trafiła kobieta ugodzona nożem przez syna.

Wiadomości

Cztery zastępy straży pożarnej skierowano do płonącego samochodu w gminie Jeżewo.

Wiadomości

Nowymi zastępcami burmistrza Świecia zostali Marta Karolczak i Sławomir Siemaszko. Jak wygląda podział ich kompetencji?

Co jest grane?

Na Świeckim Pikniku Motoryzacyjnym będzie można obejrzeć zarówno klasyki, jak i współczesne auta. Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie przygotowano z tej okazji.

Wiadomości

Na dzisiejszej uroczystości w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda nadał odznaczenia zasłużonym samorządowcom. Wśród nich znalazł się wójt z powiatu świeckiego.

Wiadomości

Mowa oczywiście o "Świeckim szturmie". Sam dystans 7 km nie jest wielkim wyzwaniem dla doświadczonych biegaczy. Znacznie istotniejsze jest to, z czym będą musieli...

Reklama
Reklama

Wiadomości

W piątek strażacy dostali informację o psie, który wpadł do studni w gminie Świekatowo.

Wiadomości

Policja nadal szuka sprawcy lub sprawców włamania do sklepu PSS Społem w Świeciu.

Co jest grane?

W ostatni weekend czerwca Świeciem po raz kolejny będą rządziły orkiestry dęte. Jubileuszowa edycja festiwalu zapowiada się wyjątkowo.

Wiadomości

Ponad 150 osób postanowiło w niedzielne popołudnie zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego fundacji DKMS.

Wiadomości

Prawie 400 dorosłych i dzieci wzięło udział w niedzielę w pierwszej edycji biegu "Świecki szturm".

Wiadomości

Drewniany taras i pomosty nad Dużym Blankuszem przeszły niedawno gruntowny lifting.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Cztery zastępy straży pożarnej skierowano do płonącego samochodu w gminie Jeżewo.

Wiadomości

W piątek strażacy dostali informację o psie, który wpadł do studni w gminie Świekatowo.

Wiadomości

Ponad 150 osób postanowiło w niedzielne popołudnie zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego fundacji DKMS.

Wiadomości

Prawie 400 dorosłych i dzieci wzięło udział w niedzielę w pierwszej edycji biegu "Świecki szturm".

Wiadomości

Czy w przyszłym roku mieszkańcy będą mogli w końcu korzystać z nowego budynku z barem, salą na 80 osób i tarasem w Decznie? Dziś...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wideo