- Na początku marca przy ul. Słowackiego, na terenie zarządzanym przez Spółdzielnię Mieszkaniową w Świeciu, dokonano zniszczenia drzew poprzez całkowite usunięcie ich koron - informuje Kamil Jabłoński, certyfikowany inspektor drzew.
Nasz rozmówca powołuje się na Ustawę o Ochronie Przyrody, która stanowi, że usunięcie gałęzi w wymiarze przekraczającym 50 proc. korony uznawane jest za zniszczenie drzewa.
- Ustawa pozwala na usunięcie korony drzewa w zakresie powyżej 30 proc. jej objętości tylko w wyjątkowych sytuacjach, lecz tylko po sporządzeniu ekspertyzy dendrologicznej - argumentuje Kamil Jabłoński.
Jak dalej przekonuje, tak agresywne przycinanie przynosi poważne szkody.
- Rozwój części nadziemnej jest ściśle powiązany z rozwojem części podziemnej - wyjaśnia. - Nadmierna redukcja korony sprawia, że drzewo nie ma możliwości wyprodukowania wystarczającej ilości asymilatów, by odżywić cały system korzeniowy.
Jabłoński przestrzega, że skutkiem tego jest zamieranie korzeni mogące w przyszłości doprowadzić m. in. do pogorszenie stabilizacji drzewa w gruncie i stworzenia realnego zagrożenia dla osób postronnych.
- Dodatkowo istnieje obawa, że wykonanie cięć przyczyniło się do zniszczenia siedlisk ptaków ponieważ wiele gatunków prowadzi już okres godowy - przekonuje.
Co na to Spółdzielnia Mieszkaniowa w Świeciu, w gestii której znajduje się dbałość o zieleń na administrowanym terenie?
- To, co stało się podczas ostatnich wichur, bardzo poważnie zaniepokoiło mieszkańców okolicznych budynków - tłumaczy Dariusz Zawadziński, prezes spółdzielni. - Połamane konary uszkodziły kilka samochodów. Istniała obawa, że przy kolejnej takiej wichurze, mogą spaść również na przechodniów. Ten argument był kluczowy przy podejmowaniu decyzji o przycince.
Jak wyjaśnia prezes, wykonano ją na wyraźne życzenie mieszkańców okolicznych budynków, którzy uważają, że drzewa zagrażają ich bezpieczeństwu.
Ponadto skarżono się, że są już tak wysokie, że odcinają dostęp światła do mieszkań, co jest dokuczliwe dla mieszkających na niższych kondygnacjach.
- Gdy sadzono drzewa przy ul. Słowackiego nie myślano o tym, jak będzie wyglądało życie w ich sąsiedztwie za 40-50 lat - zauważa prezes. - Dlatego wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, sadzimy gatunki, które nie osiągają takich rozmiarów. Te drzewa, prędzej czy później, również zostaną takimi zastąpione - zapowiada Dariusz Zawadziński.
a.bartniak@extraswiecie.pl
Proponuję zawiadomić RDOŚ w
Proponuję zawiadomić RDOŚ w Bydgoszczy i jakąś organizację ekologiczną.
Drzewa rosną przez całe
Drzewa rosną przez całe pokolenia mieszkańców. Grozi nam totalna betonoza. O zgrożeniach klimatycznych (silne wiatry) są komunikaty ogółnodostępne i jest czas na przestawienie pojazdów. A przepisy, na które powołuje się biegły powinny być wiążące dla władz spółdzielni. Nikt nie zabrania usuwać suchych, czy zarażonych jemiołą gałęzi.
Coś niedouczony inspektor
Coś niedouczony inspektor,korona zaczyna się od pierwszgo rozwidlenia,usunieto ok 20% korony.
Teraz drzewa dopiero odżyją i utworzą gęstwinę młodych gałęzi i liści.Od początku świata to korzenie żywią roślinę a nie odwrotnie.
Panie Jabłoński proponuję
Panie Jabłoński proponuję przespacerować się po mieście, żeby się przekonać, jakie spustoszenie w drzewostanie sieje wszechstronna zaraza, jaką jest jemioła. Jeżeli to do pana nie przemawia, to ma pan zdrenowany z braku oleju, dzban. Mam nadzieję, że takich akcji będzie więcejna na terenie miasta. Drzewa poradzą sobie z odbudową koron. Jeszcze jedno. Oś. Kościuszki oprócz tego, że drzewa skażonę jemiołą, zostały opanowane również przez „przyjemne” dla ucha gawrony, jeśli jest pan miłośnikiem ich „śpiewu” zapraszam.
Dlatego ocene o potencjalnie
Dlatego ocene o potencjalnie stwarzanym zagrożeniu pozostawia się specjalistą w danej dziedzinie.
Dlaczego chodzi się do stomatologa wstawiać plomby zamiast od razu wyrywać zęby?
Jako mieszkaniec wolałam
Jako mieszkaniec wolałam patrzeć na zieleń przyjemną dla oka, a nie stojące pale. Już lepiej wyciąć całe i nasadzić nowe jak powołuje się pan urzędnik, a nie coś takiego zostawiać..
Certyfikowany Inspektor Drzew
Certyfikowany Inspektor Drzew. Jaka to renomowana uczelnia kształci takich fachowców. Czy to nie aby kilkudniowy kurs.
Jak chcecie wykończyć te
Jak chcecie wykończyć te drzewa to je po prostu wytnijcie, a później lamentujcie na temat zmian klimatu
To wygląda jak krajobraz po
To wygląda jak krajobraz po zagładzie biologicznej….tragedia. Nic tylko pozazdrościć widoków z okna. Depresja murowana. Ale zakład leczniczy niedaleko.
„na wyraźne życzenie
„na wyraźne życzenie mieszkańców okolicznych budynków” Co to za bzdurne uzasadnienie? Jakby mieszkańcy chcieli chodniki zlikwidować bo im się ludzie w okna gapia to tez by posłuchał i zlikwidował?
Proponuję usunąć prezesa ze
Proponuję usunąć prezesa ze stanowiska!