Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Dlaczego jedni mogą handlować na targowisku, a inni nie?

- Po tym, jak miasto 4 kwietnia zamknęło targowisko na Mariankach potulnie zwinęliśmy swoje stoiska i przestaliśmy tam sprzedawać. Tymczasem kilkoro kupców nadal prowadzi tam handel. Jak to możliwe?! – oburzają się nasi Czytelnicy.

Udostępnij
targowisko-zakaz

REKLAMA

Sprawdziliśmy. W czwartek 9 kwietnia około godz. 12.30 zastaliśmy trzy stanowiska z owocami, warzywami i sadzonkami. Rozlokowały się na wyłożonym ciemnoczerwoną kostką pasie terenu przy pawilonie handlowym na obrzeżach targowiska przy ul. Krausego. Nie narzekali na brak kupujących.

- Już ktoś doniósł? Ci co to zrobili, mogą być spokojni, już nie będziemy tu handlować. To miasto wprowadziło ludzi w błąd. Najpierw pozwolono tu sprzedawać, a teraz zabroniono. Parodia! – oburzają się sprzedawcy. Popierają ich klienci.

Reklama
Reklama

Drobny handel może wprawdzie się odbywać, ale nie na targowiskach podlegających miastu.

- Targowiska zostały zamknięte, bo jako właściciel gmina nie jest w stanie przestrzegać rygorów związanych z nowymi przepisami – argumentuje Roman Witt, komendant Straży Miejskiej w Świeciu. - Gdyby największe targowisko na Mariankach miało działać normalnie, trzeba by pewnie wysłać tam wszystkich strażników, jakich mamy, którzy od rana do południa sprawdzaliby, czy stoiska są wyposażone w rękawiczki, czy na jedno z nich przypada nie więcej niż trzech klientów, czy wszyscy zachowują odstęp co najmniej 2 metrów i czy przestrzega się szeregu innych wymogów – wylicza komendant.

Drobny handel może odbywać się jednak na gruntach prywatnych, na przykład na terenie przylegającym do sklepu. Coraz więcej handlowców już z tego korzysta. Wielu też przeniosło sprzedaż do internetu do popularnej grupy na Facebooku pod nazwą Targowisko Marianki Online, założoną przez Ariela Stawskiego.
REKLAMA

Reklama
Reklama

W przypadku około 2-metrowego pasa terenu przy pawilonie na obrzeżach targowiska przy ul. Krausego początkowo sądzono, że podlega on najemcom znajdujących się tam sklepów. Dlatego sprzedawcy mogli ustawić tam swoje stoiska. Ich radość nie trwała długo.

- Kiedy sprawdziliśmy dokładnie plany, okazało się, że pawilon leży na zupełnie innej działce, niż przylegający do niego pas terenu, który z kolei jest własnością miasta. W związku z tym handel nie może tam się odbywać. W czwartek rano strażnicy poprosili handlujących, aby opuścili to miejsce, kiedy tylko sprzedadzą swój towar – wyjaśnia Roman Witt.

Normalne handlowe życie nie wróci prędko na targowisko na Mariankach. Wprawdzie zamknięto je do 11 kwietnia włącznie, ale burmistrz już zapowiada, że potrwa to dłużej. Prawdopodobnie do odwołania.
REKLAMA


- Będziemy starali się pomóc sprzedawcom, na ile to tylko możliwe – zapewnia Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia. – Na podstawie uchwały rady miejskiej z 2010 r. możemy wskazać miejsca do prowadzenia drobnego handlu także na terenach należących do gminy. Nie mogą to być jednak duże skupiska handlujących i dotyczy to jedynie osób sprzedających warzywa, owoce i kwiaty.

Reklama
Reklama

Nie jest to więc oferta dla sprzedawców ubrań, butów, bielizny, pościeli, środków czystości, kosmetyków itd.

- Ustalamy miejsca, gdzie taki handel mógłby się odbywać. Jednym z nich mogłoby być na przykład boisko w Szkole Podstawowej nr 8 na Mariankach. O szczegółowych rozwiązaniach poinformujemy lada dzień – zapewnia Krzysztof Kułakowski.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij
21 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Strażnik miejski nie umie

Strażnik miejski nie umie liczyć do trzech? To ilu ich musi być, żeby opanowali porządek ? 

Dobry pomysł z targowiskiem

Dobry pomysł z targowiskiem przy szkole nr.8 oby się udało.

Pisowski minister prosił,żeby

Pisowski minister prosił,żeby nie zamykać targowisk,a ci specjalnie zamknęli.

A co z handlem w

A co z handlem w kwiaciarniach? Tam można? To jest pierwsza potrzeba życiowa? Bo w prasie pokazuje sie pewna kwiaciarka która zachęca do kupna mimo ograniczeń !!!

Myślę że teren targowiska

Myślę że teren targowiska jest na tyle duży że gdyby stało na nim 4 czy 6 straganów w odpowiedniej odległości od siebie, dałoby się zapanować nad nimi. Oczywiście musiał by się ktoś tym zająć, dając szansę każdemu chętnemu chociaż raz w tygodniu z niego skorzystać.

Obyśmy przy następnych

Obyśmy przy następnych wyborach zagłosowali wreszcie na dobrego burmistrza.

„Wprawdzie zamknięto je do 11

„Wprawdzie zamknięto je do 11 kwietnia włącznie, ale burmistrz już zapowiada, że potrwa to dłużej. Prawdopodobnie do odwołania.”

A może jednak formalnie otworzą targowisko szybciej niz przed odwolaniem zakazu. 😀

W Świeciu i tak ciągle rządzą

W Świeciu i tak ciągle rządzą lewacy.

Jak by nie patrzył,to władze

Jak by nie patrzył,to władze miasta zrobiły nam świństwo,i to przed samymi świętami.

I jeszcze wmawiają,że to dla naszego dobra.

Przecież,na świeżym powietrzu jest bezpieczniej,niż w ciasnym sklepie.

Ale to ciężko im zrozumieć.

Byle było tak jak oni chcą i jeszcze niektóre lemingi pokornie przytakują.

Piss wykończy nas szybciej

Piss wykończy nas szybciej niż koronaświrus. Polacy obudźmy się zanim będzie za późno i obudzony się w państwie totalitarnym. 

Olo  ma rację że władze

Olo  ma rację że władze miasta zrobiło świństwo handlujacym i mieszkańcom przed świętami. Plac jest na tyle duży by pozwolić prawdziwym producentom sprzedać swój produkt. Nie  trudno sprawdzić kto ma gospodarstwo z dana produkcja – sanepid wszystko ma w kartotekach. Jest też decyzja z ARiMR w czym problem policzył  by ich na jednej ręce 

how to make money as a kid
how to make money as a kid how to make money online make money how do you make money on youtube how to make money with a website

make money online fast where did nancy pelosi make her money make money online how did tom steyer make his money how do youtubers make money

https://www.fresher.ru/elz/ – make money

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Biznes

Po trudnym dla samochodów okresie zimowym, warto pomyśleć o dokładnym odkurzeniu i kompleksowym myciu. Mało gdzie potrafią zająć się tym z taką pasją, jak...

Wiadomości

Policjanci z komendy powiatowej w Świeciu wspominali w piątą rocznicę śmierci młodszego aspiranta Adama Łobockiego, który zginął na służbie.

Wiadomości

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Jeżewie kierowcę, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 64 km. W namierzeniu pirata drogowego pomogli mieszkańcy.

Biznes

Od połowy 2023 r. trwa generalna rozbudowa zakładu firmy Haber w Dzikach koło Świecia.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Tego się chyba nikt nie spodziewał. - Wszystkie oferty przekroczyły o kilka milionów sumę zabezpieczoną na dokończenie budowy przedszkola - ubolewa wójt gminy Warlubie....

Wiadomości

W minioną sobotę blisko 200 osób świętowało ósme urodziny Fundacji Makowo. Podczas dyskoteki w tylu lat 80. prowadzono licytacje, z których dochód zostanie przeznaczony...

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim ZmarłegoZdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyLokalnej Grupy Działania "Gminy Powiatu Świeckiego" Udostępnij

Wiadomości

Jedni nazywają go Kamieniem św. Wojciecha, inni Diabelskim Kamieniem. Bez względu na genezę nazwy, stanowi sporą atrakcję turystyczną w powiecie świeckim. Wdecki Park Krajobrazowy...

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Biznes

Po trudnym dla samochodów okresie zimowym, warto pomyśleć o dokładnym odkurzeniu i kompleksowym myciu. Mało gdzie potrafią zająć się tym z taką pasją, jak...

Wiadomości

W miniony weekend dwóch kierowców zostało zatrzymanych przez policję dzięki reakcji świadków. Niechlubny rekordzista miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Wiadomości

Policjanci z komendy powiatowej w Świeciu wspominali w piątą rocznicę śmierci młodszego aspiranta Adama Łobockiego, który zginął na służbie.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama